Forum index Modele Broni Pancernej
II wojny swiatowej w skali 1 - 25/ 1-25 SCALE ARMOR FORUM

FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in  Chat
Search found 199 matches
Modele Broni Pancernej Forum Index
Author Message
  Topic: [R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
QN

Replies: 81
Views: 48562

PostForum: Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte   Posted: 12 March 2018, 23:11   Subject: [R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
Na zdjęciach prawa jest dociśnięta do zębów - lewa nie do końca. Wszystko przez to, że wszystkie elementy są ruchome i lewa bestia zsunęła się z zębów przy obracaniu w każdą możliwa stronę. Jak je odpowiednio docisnąć i nie ruszać, to włażą w otwory właściwie. A nie naciągnę gąsek ja gumki w gaciach :mrgreen:
  Topic: [R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
QN

Replies: 81
Views: 48562

PostForum: Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte   Posted: 12 March 2018, 19:25   Subject: [R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
Przy tym typie gąsienic tak to wyglądało:Wchodziły tylko czubki zębów.
  Topic: [R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
QN

Replies: 81
Views: 48562

PostForum: Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte   Posted: 11 March 2018, 17:07   Subject: [R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
I tym oto sposobem dotarłem do końca budowy. Co wyszło pokażą zdjęcia:


Budowa zajęła mi prawie 3,5 roku. Ale jestem z tego Shermana zadowolony.
  Topic: [R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
QN

Replies: 81
Views: 48562

PostForum: Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte   Posted: 18 February 2018, 21:04   Subject: [R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
Na początek malowanie kolorami podstawowymi.
Na razie na zielono:

Całość malowana Revelem 46 – Nato Olive. Na to delikatnie pryśniety Humbrol 155 (Olive Drab) na środek większych powierzchni w celu delikatnego rozjaśnienia i zróżnicowania powierzchni.
Malowania ciąg dalszy przede mną…
  Topic: IS-2/MODELIK/1945
QN

Replies: 9
Views: 2488

PostForum: Galeria pojazdow polskich / Polish vehicles gallery /    Posted: 18 February 2018, 20:21   Subject: IS-2/MODELIK/1945
Piękny :mrgreen:

Uwagi już napisałem, ale się powtórzę:

- ciut więcej brązowego pigmentu, żeby nieco zróżnicować kolorystykę;
- przetrzyj niektóre krawędzie ołówkiem - niech wylezie miejscami przytarty metal.

A dioramka klimatyczna - szczególnie rów z wodą.
  Topic: [R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
QN

Replies: 81
Views: 48562

PostForum: Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte   Posted: 11 February 2018, 17:32   Subject: [R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
Niewiele do obejrzenia, ale sporo pracy. Skończyłem gąsienice. Trzeba było dorobić osie, połączyć wszystko do kupy i docelowo pomalować. W sumie – dwa weekendy pracy.

Malowanie tradycyjne. Szary jako baza. Na to brudna woda z plakatówkami (taki wash szaro – brązowo- czarno-zielony). Jak wyschło, to przypudrowałem pigmentami i wybłyszczyłem powierzchnie ścierane miękkim ołówkiem.
A wyszło tak:Gąsienica zrobiona oczywiście z zapasem.
  Topic: [R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
QN

Replies: 81
Views: 48562

PostForum: Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte   Posted: 5 February 2018, 21:01   Subject: [R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
Jak sobie wymyśliłem patent na skrzyneczki, to nie mogłem się doczekać końca budowy km-ów, żeby się za nie zabrać i sprawdzić qńcepcję organoleptycznie. Fajna zabawa. Prosta, miła, efektowna.

Jak chcesz sobie robić własne - polecam. Nie mam co prawda niemieckich, ale jakbyś chciał zdobyczne - podeślę ;-)

Na razie usiłuję się nie wynudzić przy cięciu, szlifowaniu osi i łączeniu nimi ogniw dżdżownicy...
  Topic: Sdkfz 173 Jagdpanther
QN

Replies: 11
Views: 9151

PostForum: Galerie gotowych modeli / Gallery / Galerie   Posted: 3 February 2018, 10:15   Subject: Sdkfz 173 Jagdpanther
Robią wrażenie. Pięknie pomalowane.
  Topic: [R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
QN

Replies: 81
Views: 48562

PostForum: Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte   Posted: 3 February 2018, 09:37   Subject: [R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
Przy okazji mały tutorialik - jak robię sobie narzędzia i do czego ich używam. Takie zebranie w jednym miejscu tego, co gdzieś tam kiedyś pokazywałem.
Tak wygląda mój zestaw narzędzi do robienia otworów, nitów itp.:Na pierwszym zdjęciu typowe narzędzia do robienia otworów i kółek (nitów). Część z nich to rurki, część to lasko spiłowane pręty. Jak się w taki odpowiednio uderzy młotkiem na macie (chyba każdy ma jakąś stara do dobicia), to w 1mm tekturze bez problemu zrobi się otwór.

Drugie zdjęcie to narzędzia dedykowane, do robienia małych otworków o różnych kształtach. To tylko przykład. Można sobie dowolne wybijaki wystrugać. Pierwszy z nich zrobiony jest ze starego skalpela – łatwy do trzymania i używania po osadzeniu w obsadce.

Trzecie zdjęcie to rozwiązanie problemu małych otworów w grubej tekturze, drewnie lub metalu. Spiłowane z igieł do szycia (są bardzo twarde) wiertła piórkowe. Piłuję się dwie strony na płasko i dodaje skośny czubek. Ja ostrzenie robię w ten sposób, że mocują przyszłe wiertło w obsadce i szlifuję na diamentowej tarczy w wiertarce. Można zachować kąty oraz odpowiednią ostrość.
Są twarde, niełamliwe, o wiele lepsze od kupowanych ze skrętną bruzdą (klasycznych wierteł) – tę pękają bardzo łatwo, a moim piórkowymi wywierciłem kilkaset otworów w miedzianych drutach (łańcuchy do Shermana Craba) i się nie złamało. A wierciłem ręcznie – mocując wiertło w obsadce skalpela.
Są idealne do robienia otworów pod relingi w grubej tekturze (np. po sklejeniu kadłuba zrobić takie otwory nie jest łatwo – te wiertła wchodzą jak w masło), do robienia otworów w drewnianych masztach, rejach – zawsze coś łatwiej przymocować w otworze niż klejąc na płask.
  Topic: [R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
QN

Replies: 81
Views: 48562

PostForum: Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte   Posted: 1 February 2018, 20:20   Subject: [R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
Ostatnia aktualizacja, w której są klejone jakieś części. Budowa pomaleńku zbliża się do końca.

Detale zacząłem męczyć od km-u Browning 1919 .303 – jeden cały, drugiego pół lufy, do zamocowania obok armaty.Metoda tradycyjna. Otwory wycięte igłą, od wewnątrz pomalowałem ołówkiem, od zewnątrz SG i na koniec zwinięcie lufy. Te na zdjęciach nie są jeszcze sklejone. Na trzecim zdjęciu jest przyrząd do wycinania małych nitów. Z takimi cienkimi igłami jest problem, bo bardzo łatwo ją zgiąć i jest do wyrzucenia. Poradziłem sobie w ten sposób, że na igłę 0,5 wsunąłem i wkleiłem na SG igłę 0,9 i następnie 1,2. 3 metalowe rurki jedna na drugiej i nic się już nie ma prawa zgiąć. Jak dokupię poxyliny (właśnie mi się skończyła) to jeszcze dorobię na tym rączkę do łatwiejszego trzymania w rękach.A tak wygląda km .303 z przyległościami.Browning M2 .50 to już kolejna powtórka z rozrywki. Koło 200 elementów z nitami i efekt jak powyżej.Reszta detali wyposażenia wieży jak widać. Większość tylko złożona do zdjęcia.

Tym razem postanowiłem nieco ożywić efekt końcowy i dorzucić trochę klamotów. W większości produkty drewnopodobne z papieru. Poszperałem w Internecie i znalazłem opisy cudów takich jak:
- skrzynki z racjami polowymi typu C – zawierały puszki, które też postanowiłem pokazać (z 48 zostawiłem 25 resztę głodomory pochłonęły);
- skrzynki z racjami polowymi typu K – te były w papierowych kartonikach, zawartości nie robiłem,
- żeby chłopaki mieli się czym ostrzeliwać, dodałem też 3 ksynecki z amunicją do Broningów .303. Ponoć idąc w bój zabierali jej naprawdę dużo, więc 3000 sztuk pestek (1000 w skrzyni, która zawierała 4 magazynki po 250 sztuk) powinno im na jakiś czas wystarczyć.
- ostatnie ksynecka też była drewniana, na oko pojemnik na wszystko-co-może-się-przydać, ale malowana na ogólnowojskową zielono-brązową- szarość (olive drab). Była na zdjęciach czołgu Abramsa, więc dotąd szukałem po Internecie, aż znalazłem coś podobnego na wyprzedaży na e-bay, gdzie były podane oryginalne wymiary skrzyni. Po sklejeniu, patrząc w perspektywie wygląda wymiarowo na identyczną z oryginałem.

Oczywiście wszystkie pozostałe ksynecki też mają wymiary oraz opisy zgodne z normami Wujka Sama, łącznie z grubością desek.
Jeszcze trochę o robieniu drewna z papieru w moim wykonaniu. Ponieważ nie bawiłem się w kolorowe wydruki, wygląd drewna robiłem następująco. Pomazałem kartkę 100g grubym pędzlem rozwodnioną plakatówką – im bardziej nierówno, tym lepiej. Potem wydrukowałem ksynecki z napisami. Całość potraktowałem matowym lakierem w spray-u. Potem porysowałem sobie trochę cienkich kresek 3 odcieniami brązowych, ostro zatemperowanych kredek. Gdzie było za dużo – gumka myszka. Potem tylko podkleić do tekturką 0,5 lub drugą kartką 100g (amunicyjne) wyciąć, krawędzie pociągnąć rozwodnioną akwarelką. Gwoździ nie wbijałem – po prostu igłą natłoczyłem otworki. Dolne i górne płyty skrzynek mają natłoczone podziały – były z kilku desek, boki jednolite. W przypadku drewnianej belki, która będzie zamocowana na przedniej części kadłuba dodatkowo porysowałem deskę igłą. To o nią będzie opierała się część skrzynek. Reszta pójdzie na tył. Jako ostatni smaczek jedna ksynecka otwarta a w niej 25 puszek, których produkcję widać na jednym zdjęciu. Kawałki plastikowego patyczka pocięte na odcinki i oklejone folią z aluminiowym nadrukiem (źródło – pokrywy jogurtów, u mnie opakowania od torebek herbaty). Wymiary 3(fi)x3,3(h)mm – idealnie mieści się 24 puszki na warstwę (w skrzynce było 48 puszek składających się na 8 racji).

No cóż. Trzeba się brać za to, czego nie lubię – malowanie…
  Topic: [R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
QN

Replies: 81
Views: 48562

PostForum: Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte   Posted: 12 January 2018, 10:46   Subject: [R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
Krótka historia obrazkowa tworzenia włazów na wieży.
Najpierw ten trudniejszy – identyczny z tym, który był na robionym ostatnio przez mnie M26. Powtórka z rozrywki . Może będzie nudne, bo już było w poprzedniej relacji, ale co mi tam. Jeszcze raz pokażę, jak to robiłem. Najpierw powycinałem z grubsza elementy, obrobiłem grubym papierem ściernym (100), potem drobniejszym, SG i znów szlifowanie. Podstawa gotowa:Potem wykonałem wizjery – papier naklejony na klisze rentgenowską. Po ich wykonaniu wyfrezowałem w podstawie otwory pod wizjery i zabarwiłem trochę na czarno – żeby nie przebijało nic jasnego:Potem już tylko dorobienie pozostałych elementów. Śruby, włazy, zawiasy…:A tak to wygląda w efekcie końcowym:W bardzo podobny sposób wykonałem drugi właz – też powtórka z rozrywki, bo identyczny robiłem przy Shermanie Crabie:Trzeba dalej robić wyposażenie…
  Topic: [R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
QN

Replies: 81
Views: 48562

PostForum: Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte   Posted: 1 January 2018, 17:37   Subject: [R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
Budowa wieży w trakcie. Po rozrysowaniu podstawowych elementów rozpocząłem rzeźbienie w tekturze.
Rozpocząłem od sklejenia szkieletu, który ma odpowiadać za odtworzenie podstawowych kształtów wieży.Potem oklejanie całości tekturą piwną. Oglądałem różne zdjęcia oryginału, pod różnymi kątami, aby zachować właściwą perspektywę i kształty pancerza. Po zgrubnym oklejaniu całość potraktowałem skalpelami odcinając nadmiar tektury i nadać zgrubne kształty, potem szlif papierem 80-100g.Przed kolejnym etapem obróbki całość wzmocniłem SG.Potem na całość poszła szpachla, szlifowanie – raczej grubym papierem, robienie różnych dołków w szpachli, malowanie wikolem, który w stanie pół zaschniętym był uderzany twardym, grubym pędzlem. Do tego miejscami nakładanie wikolu pasami raz przy razie, żeby odtworzyć charakterystyczne ślady po szlifowaniu – wszystko po to, żeby po pomalowaniu było widać interesującą, niejednorodną fakturę odlewu. Do tego dorobiłem numery formierskie i drobne elementy dookoła jarzma armaty (mocowanie pokrowców).Następnie wziąłem się za wykonanie jarzma. Musiało być zrobione na tym etapie, żeby od razu zrobić mechanizm podnoszenia lufy. Wykończone do malowania.Jak jarzmo, to zaraz i armata. Najpierw podzespoły. Pojedyncze i połączonne w podgrupy.I skończony hamulec wylotowy. Nie jest na stałe przyklejony do lufy, tylko na nią nasadzany.Czas na pozostałe elementy wyposażenia wieży…
  Topic: Czołg ciężki Kv 1
QN

Replies: 16
Views: 6625

PostForum: Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte   Posted: 7 December 2017, 18:23   Subject: Czołg ciężki Kv 1
Piękne wykonanie. Jak robiłeś fakturę płyt pancernych?
  Topic: Jagdpanzer IVL/70 /Modelik+scratch/15Pz.Gren.Div.Germany 45'
QN

Replies: 140
Views: 91681

PostForum: Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte   Posted: 12 November 2017, 14:39   Subject: Jagdpanzer IVL/70 /Modelik+scratch/15Pz.Gren.Div.Germany 45'
Część elementów oglądałem ponad rok temu na żywo. Znasz moją opinię. Jednostka chorobowa identyczna jak u mnie :mrgreen:
  Topic: [R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
QN

Replies: 81
Views: 48562

PostForum: Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte   Posted: 6 November 2017, 19:52   Subject: [R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
Rzeźbienie - w dowolnej tekturze, choć piwna jest najłatwiejsza w obróbce.

Wszystko obowiązkowo impregnowane SG.
 
Page 1 of 14
Jump to:  


Visitor Map

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne