Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
StuG
Czołgista / Tankman

Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08

Post autor: StuG » 12 października 2020, 20:07

Piter grzecznie, acz stanowczo poprosił mnie o umieszczenie galerii mojego ostatniego modelu, którym jak pewnie wiecie był samochód pancerny FAI-M z wydawnictwa Modelik.

Relację można było śledzić na forum Konradusa. Model miał od początku pod górkę i nie wiem jakim cudem, ale po 12 latach od rozpoczęcia budowy, udało się ją doprowadzić do końca, wyciągając wcześniej trupa z szafy:-)

Zapraszam zatem do galerii i kilku zdań podsumowania tuż pod nią:-)

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Model, mimo swoich niewielkich gabarytów, nie jest łatwy. Największe wyzwanie to prawidłowe sklejenie błotników, co nie do końca mi się udało, szczególnie w przedniej części prawej strony. Ale generalnie z wykonania ich jestem całkiem zadowolony, podobnie jak z kół, a w szczególności opon. Jak na debiut w dziedzinie pojazdów kołowych, nie wyszło najgorzej, a zmiana bieżnika była słusznym posunięciem.

Rezygnację z wykonania wnętrza przedziału bojowego i wieży rekompensuje duża ilość drobnych detali zewnętrznych, które naprawdę robią robotę. Poza nakrętkami motylkowymi, karabinem maszynowym wraz z jarzmem i kilkoma poprawkami, nie ingerowałem zbytnio w wycinankę.

Model w tylnej części jest nieco za krótki, ale nie rzuca się to specjalnie w oczy. Jestem również zadowolony z weatheringu, chociaż jak zwykle podczas pracy było wiele stresu, czy coś z tego sensownego wyjdzie. Każdy ma swój pogląd na to, jak modele powinny wyglądać, ale ostatecznie FAI-M prezentuje się całkiem znośnie:-)

Największą naukę wyniosłem jednak z kilkukrotnego podchodzenia do lakierowania. Obojętnie ile człowiek nasłucha czy naczyta się dobrych rad, nic nie zastąpi doświadczenia podpartego własnymi próbami. Droga nauki zazwyczaj nie jest usłana różami i naturalnym jest popełnianie mnóstwa błędów. Ważne, żeby znaleźć przyczynę i poprawić się przy następnej okazji.

Ta tajemnica poliszynela odnosi się również do całej budowy mojego pierwszego modelu kołowego:-)
Pozdrawiam

StuG

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Re: Rosyjski samochód pancerny FAI-M - MODELIK 4/08

Post autor: PITERPANZER » 12 października 2020, 23:05

Grzesiu, przede wszystkim rozmowa z Tobą była radością dla mej duszy po tak długim czasie "rozłąki".
Ciężkie czasy, w których przyszło nam żyć powodują, że środowsiskowe znajomości przymierają, bo Covid zabił konkursy, zloty i spotkania modelarzy.
Na temat samego modelu napisano już tyle pochwał, że nie będę się powtarzał, zatruwałem ci relację na Konradusie, więc wystarczy.
Model cudny, Twoja rozprawa z obłościami i detalami mistrzowska, co tu więcej pisać.
Dziękuję za galerię na Forum i czekam na kolejne, a jeszcze kilka zaległych czeka :mrgreen: ;)
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Post autor: Rzeźnik » 13 października 2020, 07:18

Fajnie, że ta galeria pojawiła się tutaj. Mama nadzieję, że kolejne galerie i relacje z budowy pojazdów pancernych będą się tu pojawiać bez specjalnego zapraszania :) model jak zwykle pierwszorzędny. Zazdroszczę umiejętności i gratuluję!
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 17 października 2020, 10:06

Rozwala mnie to, że papier dla Ciebie nie ma granic, te wszystkie krągłości, obłości wzbudzają mój najwiekszy podziw <szok>

Co do wykonanego brudzenia, dla mnie jest elegancko :okok:

Ogólnie rzecz biorąc model petarda aplauz

Awatar użytkownika
Borowy
Czołgista / Tankman

Post autor: Borowy » 24 października 2020, 09:57

Witam. Model wykonałeś wspaniale ! A już błotniki to cud, miód, orzeszki ;) Wielkie brawa oklask2
Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Post autor: Slawomir Bloch » 27 października 2020, 13:01

Przyjmij też ode mnie wyrazy jak najgłębszego uznania za wykonanie tego modelu! smile_shock_
Pozdrawiam i życzę jak najwięcej satysfakcji z realizacji zainteresowań modelarskich!
Sławomir Bloch

ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria pojazdów rosyjskich/Russian vehicles gallery/”