Strona 1 z 1

Ka-Mi 2

: 23 kwietnia 2018, 02:01
autor: alexander
Nowy wspólny projekt Aleksandra Nikitina i Pawła Czerepanowa.

Japoński czołg pływający 2 Ka-Mi w skali 1/25

Opracowanie M. Rafalski, wydawnictwo WAK.

HISTORIA

Nie będę szczegółowo omawiać historii powstania, konstrukcji i cech technicznych, odsyłam do szczegółowego artykułu na temat w Wikipedii. Dodam tylko od siebie kilka słów o użyciu bojowym. W sumie do końca wojny wyprodukowano 180 "2 Ka-Mi", które były wykorzystywane w wielu operacjach w trakcie działań na Pacyfiku. Należy zauważyć, że japońscy konstruktorzy stworzyli dość udany czołg pływający. Powstanie "2 Ka-Mi" było jednym z nielicznych prawdziwych sukcesów japońskiego przemysłu czołgowego w latach czterdziestych. Konstrukcja czołgu i zapewnienie mu dobrej pływalności sprawiły, że była to maszyna wszechstronna, posiadająca dobre właściwości morskie i po odrzuceniu pływaków dzięki niewielkim wymiarom zewnętrznym dobrze radziła sobie na lądzie. Umożliwiało to wykorzystanie2 Ka-Mi nie tylko do zdobycia przyczółka w zestawie pierwszego rzutu desantu, ale także do jego rozszerzenia. Jednak użycie w walce japońskich pływających czołgów, było ograniczone tylko do kilku epizodów. Pierwszym zastosowaniem bojowym "2 Ka-Mi" była bitwa o Guadalcanal pod koniec 1942 r., w której wzięło udział kilka przed seryjnych "2Ka-Mi". Następnie kilka "2Ka-Mi" zostało użytych na Wyspach Marshalla w obronie bazy lotniczej na atolu Roy w 1944 roku. Pierwsze masowe użycie "2 Ka-Mi" miało miejsce w 1944 r. na wyspach Archipelagu Mariann. W operacji nocnego lądowania 15 - 16 czerwca na wyspie Saipan. Nie mające wsparcia lotniczego i artyleryjskiego lądowanie było skazane na niepowodzenie. Desantujące się na flance wroga "2Ka-Mi" zostało szybko zniszczone przez ogień artylerii przeciwpancernej, "Bazook" i "Shermanów". Niewielka liczba "2 Ka-Mi" została wykorzystana przez 101 specjalne morskie siły desantowe w obronie Filipin pod koniec 1944 roku, gdzie zostały użyte w nieudanych desantach na tyły Amerykanów. Pod koniec wojny pojedyncze "2Ka-Mi", podobnie jak inne japońskie pojazdy opancerzone, były używane jako nieruchome, wkopane w ziemię punkty ostrzału na Iwo Jimie i Okinawie. Kilka pojazdów uczestniczyło w obronie Wysp Kurylskich, a jeden z nich w stanie jezdnym jest wystawiony w Kubince.

Budowa modelu. Aleksandr Nikitin

Podstawą dla budowy tego modelu posłużył model autorstwa M. Rafalskiego, wydany przez WAK. Sama budowa nie stwarzała większych trudności. Spawy (a dokładniej ich szerokość) zostały dobrane do modelu z pewnym trudem. W pierwszym wariancie okazały się zbyt szerokie. Dlatego zostały zmienione. Początkowo pontony miały być zrobione jako zdejmowane, ale zdawałem sobie sprawę, że jest to dodatkowy sposób na uszkodzenie jakiegoś elementu. Postanowiłem wykonać je jako stałe elementy. Układ jezdny i gąsienice zostały wykonane z laserów S. Czerewczenko. Gąski zostały zrobione na "hura" i pasowały idealnie. W niewielkim stopniu przerobiłem elementy zabudowy korpusu. Projektant zaprojektował włazy jako elementy wystające nad kadłubem, a na zdjęciach są wpuszczone i licują z całością. Dodałem też nity oraz do przedniego pontonu sześć kingstonów.

Malowanie. P. Czerepanow

Na czarnym podkładzie na poziomych płaszczyznach i wystających elementach została zastosowana biała baza, a następnie cały model został mniej więcej równomiernie pryśnięty farbą japońskim

jasnoszarym (arsenał Kure). Umożliwiło to osiągnięcie pewnego efektu analogicznego Black&White, chociaż nie w tak wyrazistej formie, jak to robią niektórzy modelarze. Tonowanie, cieniowanie plam, zadrapania, sadza i rdza, pigmenty symulujące kurz, zadrapania do gołego metalu, wszystko to przeprowadzono za pomocą mycia filtrów. Praca nad tym modelem była bardzo przyjemna, a sam proces budowy dostarczył wiele przyjemności i zadowolenia


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

: 24 kwietnia 2018, 16:23
autor: Arek
Mistrzowskie wykonanie i malowanie.Zacieki i plamy rdzy- bajka. Naprawdę coś pięknego.
Mam pytanie co do gąsienic. Mogę się mylić, ale czy one są założone w dobrą stronę?. Nie jestem znawcą sprzętu japońskiego.

: 25 kwietnia 2018, 03:56
autor: alexander
Pozdrawiam. Dziękuję za opinię.
W sprawie траков, oto zdjęcia Ka Mi z Кубинки (tank museum)
Obrazek

: 28 kwietnia 2018, 19:16
autor: Wojtek
Gratuluję oklask2
Model rewelacja. :okok:
Budowa i malowanie na mistrzowskim poziomie. :okok:
Wasz duet świetnie się sprawdza. :okok:

: 02 maja 2018, 11:07
autor: Tommy T.B.
Chylę czoła :honoring:
Model w mistrzowskim wykonaniu pod każdym względem oklask2

Moje gratulacje!

Ka- Mi2

: 03 maja 2018, 20:57
autor: Vivaldi
Genialne ! Po prostu genialne. Malowanie wręcz mistrzowskie. Panowie-chylę czoła przed Wami i gratuluję pięknego modelu.

: 19 czerwca 2018, 21:28
autor: Borowy
Witam :honoring: Tradycyjnie już model wykonany wspaniale. Wspaniale pod każdym względem. Brawo oklask2 oklask2 oklask2