Steyr ADGZ

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Niunia
Czołgista / Tankman

Steyr ADGZ

Post autor: Niunia » 06 sierpnia 2019, 07:49

Wydawnictwo Wektor Skala 1:25
Steyr ADGZ był ciężkim czteroosiowym samochodem pancernym, zbudowanym w zakładach Steyr Puch w zaledwie 52 egzemplarzach dla armii austriackiej. Mieścił sześcioosobową załogę w tym dwóch kierowców. Na wieży znajdowało się działko 20 mm KwK 35L/ 45 (z zapasem 100 nabojów) i karabin maszynowy MG 34 (z zapasem 1500 nabojów), zaś w kadłubie zamontowane były dwa karabiny MG 34 - z przodu i z tyłu pojazdu. Kąt ostrzału w pionie wynosił od – 15o do 45o, a w poziomie 15o w obie strony. System sterowania i napędu miał ciekawe rozwiązanie, a mianowicie dwie skrajne osie miały możliwość kierowania na dwóch skrajnych stanowiskach (przez dwóch kierowców) i w połączeniu ze specjalnie skonstruowaną skrzynią przekładniową, która działała w każdą stronę Steyr ADGZ miał identyczną manewrowość i osiągi zarówno podczas jazdy do przodu jak i do tyłu. Na dwóch środkowych osiach zamontowane były koła bliźniacze. Napędzany był 6 – cylindrowym, gaźnikowym silnikiem rzędowym o pojemności 12 000 cm3 typu Austro-Daimler M612 o mocy 110kW, dzięki któremu 12 tonowy Steyr osiągał prędkość maksymalną 70km/h. Zasięg na szosie to 450 km, a w terenie 225 km. 12 marca 1938 r. miała miejsce aneksja Federalnego Państwa Austriackiego przez III Rzeszę, a wraz z nią nastąpiło przejęcie sprzętu wojskowego w tym 27 sztuk pojazdów tego typu. Część z nich trafiła do jednostek policji i Waffen SS. Prezentowany model Steyr ADGZ Sudetenland (wcześniej pojazd ten brał udział w aneksji Czech stąd jego nazwa) użytkowany przez Heimwehr Danzing brał udział 1 września 1939 r. w ataku na Pocztę Polską w Gdańsku.
Jest to mój drugi – pierwszy (w trakcie budowy Steyr FUNK)?, ale na pewno nie ostatni pojazd pancerny(na półce przybyło trochę niemieckiej pancerki) co tu dużo kryć zakochałam się w tych niemieckich cudakach.
Co do samego modelu jest bardzo dobrze zaprojektowany i naprawdę przyjemnie się go skleja. Największą trudnością dla mnie było przyklejenie kalek (mój pierwszy raz), oczywiście nie obyło się bez korepetycji u królowej pancerki Beaty.
Podstawka prezentuje fragment nieistniejącego już ogrodzenia przed budynkiem Poczty Polskiej w Gdańsku. Bardzo długo zastanawiałam się nad postawieniem fragmentu ściany poczty, która jest bardziej charakterystyczna niż płot jednakże wymiary ściany w skali 1:25 trochę mnie przeraziły i stąd zdecydowałam się wykonać fragment ogrodzenia. Choć ciągle po głowie chodzi mi ta ściana…
Tradycyjnie na koniec podziękowania dla:
- Beaty - za korepetycje, porady,
- Krzysztofa - Kurt - za cierpliwość i porady,
- mojego taty Krzysztofa za pomoc przy metalowych częściach ogrodzenia w podstawce i zdjęciach modelu,
- autora projektu Pana Stanisława Śliwińskiego za baczne obserwowanie postępów prac i doping,
- Pani Haliny Bursztyn i Pana Krzysztofa Wagnera za spełnienie w błyskawicznym tempie mojego marzenia w postaci zaprojektowania lampy gazowej w skali 1:25 - usytuowanej na słupie,
- Pana Marka Adamkowicza z Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku za udostępnienie mi zdjęć płotu przy poczcie, które były mi pomocne przy budowie podstawki.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Re: Steyr ADGZ

Post autor: Tommy T.B. » 06 sierpnia 2019, 08:39

Kolejny talent modelarski nam sie objawił :Default:
Model fantastyczny, a diorama to już przysłowiowa wisienka na torcie.
Widać, że włożyłaś w jego budowę dużo pracy i serca.
Na Plus zasługuje tutaj również historyczne podejście do tematu.

Jeszcze raz gratuluję wspaniałego modelu i czekam na relacje kolejnej niemieckiej konserwy ;)

Pozdrawiam
Tommy

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Re: Steyr ADGZ

Post autor: Rzeźnik » 06 sierpnia 2019, 11:09

Niesamowicie ładnie sklejony model biorąc pod uwagę, że zaczynasz dopiero karierę modelarza. Gratuluję - świetny debiut na forum.
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 |
W budowie: Renault FT

ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria pojazdów Osi/Axis vehicles gallery/”