Tankietka TKS / model darmowy / Polska 1936

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

brzydal
Czołgista / Tankman

Tankietka TKS / model darmowy / Polska 1936

Post autor: brzydal »

Witam w mojej nowej relacji!

Z racji, że odczuwam coraz większe znużenie budową Tygrysa, jakiś czas temu rozpocząłem kolejny model. Jest to darmowy TKS autorstwa Patero ze słowackiego forum papermodelers.sk (link). Model jest całkiem nieźle spasowany. Jak do tej pory nie zdarzyło się aby jakaś część nie pasowała. Z drugiej strony, porównanie modelu z dostępnymi w sieci zdjęciami oryginału ujawnia trochę rozbieżności. W większości raczej jednak nie będę ich korygował i większość elementów wykonam tak jak zostały zaprojektowane. Jest to mój pierwszy model budowany z białego wydruku, w związku z tym bardziej skupię się na opanowaniu technik malowania.

Jak do tej pory powstał kadłub:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wiem, wiem, że na kadłubie TKS były okrągłe, stożkowe nity, a nie sześciokątne nakrętki. Poszedłem trochę na skróty i się to na mnie zemściło. Ale od początku. Podczas prac nad Tygrysem zmajstrowałem takie oto narzędzie, którym wycinałem miedzy innymi śruby na tarczach kół nośnych:
Obrazek Obrazek Obrazek

Po pomalowaniu, tamte śruby na Tygrysie straciły całkowicie swój kanciasty charakter i wyglądają jak okrągłe. Założyłem, że tak samo będzie i w tym przypadku, a że narzędzie to jest szybkie i wygodne, postanowiłem je wykorzystać również przy tym modelu, wprost najeżonym nitami. Niestety, okazało się że brudzenie uwydatniło kształt śrub i wyglądają na bardziej kanciaste niż są w rzeczywistości:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dostałem nauczkę - na przyszłość będę wiedział. W tym modelu jednak tak już zostawię. A jeżeli chodzi o samo malowanie, to udało się na tyle, że postanowiłem nie wywalać modelu do kosza i go dokończyć. Niniejszym więc relację zakładam.
W budowie: TKS, Chi-he. Gotowe: Tiger.
Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Re: Tankietka TKS / model darmowy / Polska 1936

Post autor: Rzeźnik »

Zapowiada się niesamowicie. Sam mam ten model w odległych planach. Dwie rzeczy mnie zaciekawiły, które przedstawię w postaci listy coby było bardziej przejrzyściej:
1. Do czego służy na wykałaczkowa konstrukcja wyrastająca ze stropu tankietki? Do manipulowania modelem?
2. Jak ukształtowałeś końcówkę długopisu w tak ładny i foremny sześciokąt?

A co do wybijania okrągłych nitów to jest super prosta metoda ich produkcji: przycięta igła lekarska :)
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT | T-34-85
Na warsztacie: pusto :(
Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. »

Zgadzam się, zapowiada się bardzo ciekawy model naszej broni pancernej :honoring:
Tak jak napisałeś, szkoda że nie zainwestowałeś w żywiczne śruby stożkowe...
Tak czy siak, trzymam kciuki i czekam na kolejną porcję zdjęć :okok:
brzydal
Czołgista / Tankman

Rzeźnik,
ad 1. Tak jak zgadujesz, ta konstrukcja to nie prototypowy radar, tylko uchwyt do malowania. Maluję pędzlami, więc możliwość manipulowania modelem jest koniecznością. Po pomalowaniu kadłuba wytnę to dziwactwo, a dziury przykryję włazami.
ad 2. To nie długopis tylko popularny, dostępny w każdym markecie cienkopis. Sześciokąt jest fabryczny, w ten sposób jest zaciśnięta końcówka pisząca, którą wystarczy wyrwać kombinerkami. Sama metalowa rurka jest bardzo twarda i wytrzymała. Wyciąłem tym narzędziem setki nakrętek (rozmiar ok 0,9 mm) i nadal tnie jak nowe, bez ostrzenia. Igieł lekarskich też używam, lecz akurat nie miałem pod ręką takiej o odpowiednim rozmiarze, a byłem zbyt leniwy by się przejechać do apteki. I lenistwo zostało ukarane.

Tommy T.B., jakoś nie jestem zbyt przychylnie nastawiony do gotowców, które czasami też nie są idealnym rozwiązaniem, tak jak to się przekonałem na przykładzie siatek do Tygrysa. Ponadto, rozpoczynając ten model nie sądziłem że go dokończę. Raczej zamierzałem popróbować na jego bryle malowanie a potem wywalić. Dlatego nie bardzo przejmowałem się zgodnością z oryginałem. W trakcie prac jednak budowa mnie wciągnęła, dobrze spasowane części sprawiały że bryła rosła w oczach, a rezultaty kolejnych eksperymentów z malowaniem pozytywnie mnie zaskoczyły. Postanowiłem więc kontynuować.
Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Dzięki za odpowiedz. Tak, oczywiście miałem na myśli cienkopis. Nie sądziłem jednak, że końcówka jest zarabiana na szesciokąt. Trzeba będzie przejść się na zakupy :) Powodzenia w dalszej budowie.
Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Panie brzydal, powracam z tematem cienkopisów i ich sześciokątnych końcówek. Możesz zdradzisz markę/model? Bo od czasu Twego posta szukam takich i wszystkie które przechodzą przez moje ręce są zakończone na okrągło.

PS. Jak progres z TKSem?
brzydal
Czołgista / Tankman

Rzeźnik, teraz jak zwróciłeś na to uwagę, to przyjrzałem się cienkopisom, które mam w domu. Widzę, że końcówki są zaciskane na dwa różne sposoby, a sześciokąt jest chyba w tych starszych. Wygląda na to, że zmienili technologię produkcji. Różnice widać na zdjęciu:
Obrazek

A co do TKS-a to wyciągnąłeś mi trupa z szafy. Na razie wpadłem w rytm z Tygrysem. Mam nadzieję, że skończę go do wakacji i wtedy wrócę tutaj.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER »

Kolejna ciekawa relacja, która mi umknęła.
Teraz już nie odpuszczę i będę Ciebie śledził.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek
brzydal
Czołgista / Tankman

Oj, koledzy, konsekwentnie mi przypominacie o tym modelu leżącym w pudełku. Chyba rzeczywiście muszę się za niego znowu wziąć.
brzydal
Czołgista / Tankman

Słowo się rzekło, kobyłka u płota. Trzeba wyciągnąć trupa z szafy i poddać reanimacji.

Przy okazji prac nad narzędziami do tygryska zrobiłem również te do TKSa:
Obrazek Obrazek

I po pomalowaniu:
Obrazek Obrazek

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

No i dobra. Nie ma czasu na wyjaśnienia - leć z koleją relacją.

Obrazek
Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. »

Nie ważne ile, ważne że postawiłeś kolejny krok w temacie budowy :okok:
brzydal
Czołgista / Tankman

Prace powoli ruszają.

Powstały kolejne elementy zawieszenia:
Obrazek Obrazek

Zabrałem się również za koła napędowe. Do akcji wkroczył cyrkiel tnący Olfy CMP-1. Na forach można znaleźć różne opinie o tym narzędziu, czasem dobre, czasem złe. Osobiście je doceniłem dopiero kiedy nauczyłem się go używać. Podaję więc kilka zasad, do których doszedłem metodą prób i błędów - może komuś się przydadzą.
Po pierwsze, trzeba dobrze napunktować igłą (użyłem Olfy AK-5) środek koła - koniecznie pod lupą. Aby trafić ostrzem cyrkla w okrąg o grubości 0,1 mm na całej jego długości, z co najmniej taką właśnie dokładnością trzeba wyznaczyć jego środek. Napunktowany otworek należy zaimpregnować klejem cyjanoakrylowym, aby podczas wycinania się nie rozłaził. Bez tego drugie okrążenie cyrkla może nie trafić w ślad pierwszego - powstaną brzydkie wióry a krawędź koła będzie nierówna i poszarpana. Cięty karton nie powinien być grubszy niż ok. 0,5 mm. Jeżeli wycięte kółko ma być grubsze, to lepiej wyciąć kilka cienkich i potem je skleić. Im grubszy karton, tym bardziej podnoszą się jego brzegi po bokach nacięcia:
Obrazek
Można ten efekt zminimalizować, nacinając karton do połowy grubości, a potem odwrócić i ciąć z drugiej strony:
Obrazek
Brzegi cięcia i tak trzeba później wygładzić. Użyłem do tego obłego końca skalpela Olfy AK-3 (już niedostępny w sprzedaży, zastąpiony przez AK-5, te same ostrza lecz inny kształt uchwytu):
Obrazek
I jeszcze jedno, podczas cięcia należy trzymać cyrkiel pionowo. Jeżeli go przechylimy, to ostrze zacznie nadgryzać krawędzie nacięcia. Zachowanie pionowej pozycji cyrkla i jednoczesne wykonanie pełnego obrotu jest trudne. Dlatego tnę po kawałku, etapami - obracam cyrkiel o jakieś 30 stopni, potem przesuwam w położenie wyjściowe jednocześnie obracając wycinany element, i nacinam następny kawałek okręgu.
W efekcie uzyskałem taki oto półprodukt, który ma szansę stać się kołami napędowymi:
Obrazek Obrazek
Od razu przygotowałem sobie dwa razy więcej niż potrzeba. Już dwa takie kółka trafiły do kosza, bo poległem przy wycinaniu ząbków.

Pozdrawiam!
brzydal
Czołgista / Tankman

Ostatnio pracuję nad kołami. Praca żmudna, a więc i postępy powolne. Ale ja lubię takie dzierganie powtarzalnych elementów. Psychiatrzy nazywają to zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi.

Ćwiczenia z wycinania ząbków tym razem udało mi się zaliczyć:
Obrazek
Koła napędowe jeszcze wymagają trochę pracy, lecz najtrudniejsze za mną.

Zabrałem się za koła nośne. Po długim dziobaniu, zrobiłem im pożegnalną fotkę... zanim trafią do kosza:
Obrazek
Coś źle wymierzyłem grubości podklejania i koła wyszły za szerokie - nie mieściły się w wąskiej przestrzeni zawieszenia. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Mam okazję zrobić je jeszcze raz, przy okazji modyfikując oryginalny projekt tak, aby bardziej przypominały oryginał. Oto półprodukt:
Obrazek
Brakuje jeszcze oklejek bieżni i imitacji piast.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Odniosę się najpierw do wcześniejszego Twojego posta. Jestem zaskoczony, bo mamy prawie identyczne spostrzeżenia co do metodologi stosowania cyrkla Olfy. Ja swój jeszcze trochę podpiłowałem by uzyskać mniejszą średnice minimalną.

Super Ci to wychodzi. A co do wyrzucania zrobionych elementów. Jest to straszny ból, i jak czytam cos podobnego w cudzych postach to aż mam ciarki na plecach. Życzę powodzenia i dużo cierpliwości.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”