PzKpfw. VI Tiger II Porsche turret /GPM+scratch/ s.H.Pz.Abt. 503, Mailly le Camp, France July 1944

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

PzKpfw. VI Tiger II Porsche turret /GPM+scratch/ s.H.Pz.Abt. 503, Mailly le Camp, France July 1944

Post autor: Tommy T.B. » 02 czerwca 2020, 20:44

Czołem :honoring:

Długo zbierałem się z wystartowaniem nowej relacji, tym bardziej, że temat Luchsa jest jeszcze nie zakończony,
ale jakiś porządek w czasoprzestrzeni musi być... więc Tygrysa Królewskiego czas zacząć ;)
Wycinanka, która posłuży mi za bazę wyjściową
to leciwe opracowanie GPM z 1998r.
Model jaki chcę docelowo zbudować, to czołg o numerze taktycznym 114 przynależny do s.H.Pz.Abt. 503, który operował w rejonie Mailly le Camp we Francji latem 1944r.
W trakcie poszukiwań dokumentacji tego konkretnego wozu np: zdjęć, odpowiedniej planszy barwnej itp., natknąłem się na materiały, z których wynika, że jednym z członków załogi tego Tygrysa był Oberstleutnant Alfred Rubbel - a jego bliskim "kumplem" był sam Kurt Knispel.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z tamtego okresu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Żródło: internet

Tyle tytułem wstępu, a teraz czas na zapoznanie Was z przebiegiem prac.
Na początek dla przypomnienia okładka.
Obrazek

Budowa zaczęła się dość nietypowo jak na moje standardy, bo zamiast szkieletu pierwsze na macie wylądowały wahacze
projektu naszego forumowego kolegi Przemka W., który udostępnił mi swój projekt celem przetestowania "sklejalności" oraz wzbogacenia mojego modelu.
Cóż mogę napisać... pomimo, iż ten element składa się z prawie 20-tu części, to skleja się go rewelacyjnie, a spasowanie jest idealne.
Przemku jeszcze raz wielkie dzięki :honoring:

Poniżej przedstawiam efekty ich budowy.
Obrazek Obrazek
oraz wstępna przymiarka do dedykowanych kół żywicznych zakupionych w sklepie u Piterpanzera ;)
Obrazek Obrazek Obrazek

Następnie prace poszły we właściwym kierunku. Szkielet został podklejony, wycięty i częściowo sklejony.
Gniazda pod wahacze zostały wycięte, aby uniknąć ich sklejania na styk do kadłuba.
Dzięki temu, w późniejszym etapie budowy będę mógł je lepiej wypoziomować oraz będą o wiele bardziej trwalsze i nie ulegną przedwczesnym
destrukcjom w trakcie manewrowania kadłubem.
Obrazek Obrazek Obrazek

Przyszła kolej na najtrudniejszy, moim zdaniem, etap budowy, a mianowicie oklejanie kadłuba.
Generalnie, to cały szkielet jest dla mnie jedną wielką abstrakcją, bo wszystko wisi w powietrzu bez żadnych wzmocnień,
dlatego zdecydowałem się na wzmocnienie płyt czołowych oraz dna kadłuba dodatkowymi wręgami.
To samo czeka mnie z górną częścią kadłuba, ponieważ usztywni i wzmocni on całą konstrukcję,
a przede wszystkim zapobiegnie to zapadaniu się płyt, kiedy będę wykonywał imitację zimmeritu.
Przy okazji nadmienię, że boki wanny zostały wydłużone, a jej dno "wciągnięte do środka" aby zaakcentować łączenie płyt...
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

No i na koniec, próba z przerobieniem górnej części kadłuba.
Tutaj stanowczo muszą zostać zmienione wszystkie elementy nad przedziałem napędowym...
Obrazek

I to by było na chwilę obecną tyle ;)

Pozdrawiam serdecznie
Tommy

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Re: PzKpfw. VI Tiger II Porsche turret /GPM+scratch/ s.H.Pz.Abt. 503, Mailly le Camp, France July 1944

Post autor: Rzeźnik » 03 czerwca 2020, 06:18

Już z góry dziękuję za ta relację, bo znów będzie można nacieszyć oczy. Kibicuję i trzymam kciuki, choc bardziej dla formalności, bo o efekt końcowy jestem spokojny.
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Re: PzKpfw. VI Tiger II Porsche turret /GPM+scratch/ s.H.Pz.Abt. 503, Mailly le Camp, France July 1944

Post autor: PITERPANZER » 04 czerwca 2020, 09:29

Daję like'a i już się cieszę, ale.....
mogłeś w sumie tak pokombinować z malowaniem, by oba tygryski walczyły koło siebie.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 05 czerwca 2020, 19:56

Rzeźnik, dziękuję ;)
A powodzenie się przyda, bo już na tym etapie widzę, że nie będzie łatwo... zachciało mi się retro wydania... :sceptic:

Piotrek, jak mogłem pokombinować z malowaniem? O którego Tygrysa Ci chodzi?
Skoro już poruszyłeś ten temat, to proszę o propozycje ;)

brzydal
Czołgista / Tankman

Post autor: brzydal » 06 czerwca 2020, 08:05

Będzie się działo!
Niniejszym na widowni zasiadam.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 06 czerwca 2020, 22:38

Tomku no masz przecież wersję z wieżą Henschla.
Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 07 czerwca 2020, 10:13

Oczywiście że posiadam, ale mój KT Henshel jest z Polski, Chmielnik pod Kielcami...
Jakoś nie kojarzę, aby tam były KT Porsche...

Jeśli posiadasz zdjęcie lub informacje na ten temat, to chętnie się z nią zapoznam i pogłębię swoją wiedzę 😉

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 07 czerwca 2020, 21:58

Pamiętam malowanie z koniczynką, ale myślałem o malowaniu, może dla obu, które pozwoli im "operować" w tym samym rejonie walk.
Obrazek

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Post autor: Slawomir Bloch » 08 czerwca 2020, 11:34

Ja także będę z dużą uwagą "śledzić" Twoją relację, bo jak pisałem, obecnie jestem na początkowym etapie pracy nad 2 Tygrysami: I H1 z Answera i II z tego starego GPM-u co i Ty. Na razie mam wykonane obydwa kadłuby i wieże, ale prace chwilowo wstrzymałem, by skończyć prezentowane drezyny i Alketta. Niestety, jak to w życiu bywa znowu zmieniłem chwilowo te obiekty i skupiłem się teraz na MBW 2 Striemitielnyj. Mam nadzieję, że nie pogniewasz się, jak będę "podglądał" Twoją pracę, która na pewno będzie w końcowym efekcie wspaniała.Trzymam kciuki!
Pozdrawiam i życzę jak najwięcej satysfakcji z realizacji zainteresowań modelarskich!
Sławomir Bloch

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 15 czerwca 2020, 04:59

Piotrek, jeśli dobrze Cię zrozumiałem, to Ty sugerujesz mi żebym po raz kolejny przemalował KT ? Jaki to ma sens?
Teraz już żaden, skoro ostatnio został przebudowany i ostatecznie pomalowany.
Wolę ten czas poświęcić na inny projekt ;)

Sławku, wręcz przeciwnie, będzie mi bardzo miło, że będę miał kibica w Twojej osobie. Ja też na dzień dzisiejszy mam okleiny kadłub i rozwiązałem jeden z problemów o których wspomniałem.
Jak tylko będę miał czas i praca pójdzie ciut naprzód, to zapodam zdjęcia.

P.s. Jestem bardzo ciekaw jak Tobie wyszedł kadłub i czy miałeś z nim problemy :Default:

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 01 października 2020, 09:21

Witam serdecznie po trzymiesięcznej przerwie ;)

Długo nic nie pokazywałem, ale coś dziwnego mnie dopadło i nie mogę się zebrać do takiego modelarstwa i zapału jak dawniej :sceptic:
Ale nie ma co się użalać nad sobą i czas pokazać co nowego przybyło w moim projekcie.

Na początek kadłub został oklejony i udało mi się rozwiązać problem łączenia płyty nad transmisją, a tylną ścianą kadłuba, tzn.
w oryginalnej wycinance GPM te elementy były łączone do siebie " na styk" bez zaakcentowania skosu tylnej płyty.
Ponadto, cała górna część kadłuba została zaprojektowana od podstaw, podklejona kartonem i wzmocniona dodatkowymi wręgami tak,
aby uniknąć w przyszłości zapadania się stropu lub boków kadłuba.
Obrazek Obrazek

Przyszedł czas na płytę nad transmisją.
Był ambitny plan, aby wykonać pełne wnętrze przedziału sinikowego, ale pomysł ten szybko upadł po problemach na jakie się natykałem.
Ograniczyłem się tylko do wykonania uproszczonych wlotów do chłodnic oraz wentylatorów.
Zasadniczo również mogłem ich nie wykonywać, bo jak przyjdą na to siatki, to i tak ich nie będzie widać. Taka sztuka dla sztuki :sceptic:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejne etapy budowy to uzupełnienie dolnej płyty wanny o dekle od luków rewizyjnych, wykonanie imitacji spawów oraz częściowe uzupełnianie detali na płycie od transmisji.
Obrazek Obrazek Obrazek

A teraz kolejny smaczek jaki otrzymałem od Przemka W. to gniazda i ramiona od kół napinających oraz ograniczniki wychylenia wahaczy.
Co do sklejalności - bez zarzutów pomimo dużej ilości części skleja się rewelacyjnie i ekspresowo.
Powiem szczerze, że jeśli ten model będzie wydany, to ze sklejaniem w standardzie nie będzie problemu - nawet i dla mnie :-)
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

A na koniec, tak się obecnie prezentuje KT
Obrazek Obrazek

P.s. Pytano mnie które opracowanie jest lepsze GPM, Modelik czy obecnie dostępne na rynku od Answer'a - dalej nie mam zdania,
ale mam już pogląd na sytuację jak to ma się do leciwego opracowania GPM.
Poniżej na zdjęciu wydrukowana tylna płyta kadłuba KT wg. projekt Przemka W. - żle nie jest, ale szału też nie ma ogólnie jest znośnie ;)
Obrazek Obrazek

Jest pstrokato i niechlujnie za co Was bardzo przepraszam, ale niestety tylko takimi zdjęciami dysponuję <smutny>

Pozdrawiam serdecznie i do następnego
Tommy

brzydal
Czołgista / Tankman

Post autor: brzydal » 01 października 2020, 09:29

Jestem przekonany, że z pstrokacizny i niechlujstwa wykluje się piękny model.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 01 października 2020, 18:26

Tommy tylko dlaczego nie wyciąłeś otworów na włazy mechanika i strzelca.
Przyjdzie czas, a mógłbyś tam zasadzić figurki.
Obrazek

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Post autor: Rzeźnik » 02 października 2020, 06:00

Te "kratki" na płycie przedziału silnikowego to żywica? Super, że wróciłeś do roboty.
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 02 października 2020, 22:05

Brzydal, tak to u mnie już bywa, ale mam nadzieję, że podkład to wyrówna. A co wyjdzie z tej pstrokacizny? Czas pokaże ... ;-)

Piter, włazy są celowo nie wycięte, nie przewidywałem tam załogi, nie w tym miejscu ;)

Rzeźnik, tak to żywica, a reszta to "celuloza " ;-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”