Sdkfz 251/6 Kommandowagen

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Re: Sdkfz 251/6 Kommandowagen

Post autor: PITERPANZER » 17 grudnia 2018, 00:25

Cudo, mogę oglądać i oglądać i jedyne czego odżałować nie mogę, to to, że Twoje pojazdy nie mają figur.
Poszukaj jakiegoś kooperanta do malowania ich skoro to powoduje u Ciebie taką blokadę i przełam się raz, a zobaczysz różnicę.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 23 grudnia 2018, 18:20

Pięknie :okok:
Ja swoje tablice zegarów wykonuję dokładnie w ten sam sposób, tylko zamiast taśmy transparentnej, ja wykorzystuję zwykłą taśmę przezroczystą.

Z niecierpliwością czekam na kolejną aktualizację :Default:

Korzystajac z tej okazji, pragnę złożyć Wszystkim Forumowiczom najserdeczniejsze życzenia zdrowych, wesołych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia :Default:

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 30 grudnia 2018, 19:12

Witam w końcówce roku 2018. Tempo prac troszkę się zwolniło, gdyż teraz zajmuję się wyposażeniem wewnętrznym jak i zewnętrznym dla obu wersji. Tak siedzenia przednie, jak i ławki boczne dla załogi różnią się zdecydowanie, rozmieszczenie wszelkich drobiazgów na ścianach wnętrza no i pancerne osłony wizjerów -w wersji A mamy dodatkowych 6 sztuk na bokach pancerza, gdy tymczasem wersja D to tylko dwa wizjery z przodu kadłuba. Ale na wizjery przyjdzie jeszcze czas. Do chwili obecnej wykonałem komplety siedzeń dla obu pojazdów, te dla wersji A już zamontowane, jeszcze tylko dojdzie tapicerka skórzana. Wnętrza obu transporterów zostaną pomalowane po przyklejeniu wszystkich mocowań do MG 34, Mauserów Kar 38, Mp 40,masek p-gaz, uchwytów na magazynki bębnowe do MG 34, zasobników na zapasowe lufy i mnóstwa innego drobiazgu. Na dzień dzisiejszy postępy w pracach nad modelami wyglądają tak:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Wnetrze wersji A

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Wnętrze wersji D .tu na razie "golizna",elementy wyposażenia przygotowane oddzielnie

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Kilka fotek porównujących obie wersje

Obrazek Obrazek Obrazek
Siedzenia przednie -wersja A ( coś a'la traktor), wersja D (tu już mamy sprężyny, za chwilę dojdzie oparcie przypinane pasami do stelaża rurowego) oraz ławki boczne dla załogi w wersji D

Obrazek
przednia część pancerza dla wersji D

Obrazek Obrazek
I na koniec- rakiety 32 cm do wersji D. Musze tylko lekko ztrymować obydwa pierścienie, gdyż są ciut za grube. A póżniej przyjdzie czas na drewniane kratownice, ale to z pewnością w przyszłym roku. I z tej okazji życzę wszystkim pancerniakom wymarzonych modeli oraz spełnienia najskrytszych marzeń. Oby ten 2019 okazał się choć trochę lepszy od ustępującego 2018

Pozdrawiam noworocznie !
TIGER42

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 19 stycznia 2019, 20:48

Witam w kolejnej części relacji. Niewiele zostało zrobione, skupiam się na wyposażeniu wnętrz obu pojazdów. Sporo detali, których wykonanie pochłania wbrew pozorom dużo czasu. Najważniejsze, co udało się zrobić to zestaw radiostacji do wersji A. niewiele istnieje zdjęć pokazujących dokładny układ tego zestawu, bazowałem wiec na modelu w skali 1:35 firmy ICM . Znalazłem również stronkę z chyba wszystkimi rodzajami odbiorników i nadajników niemieckich radiostacji z okresu II w. św. Te poszukiwania dały w końcu rezultat -udało mi się złożyć "do kupy" te urządzenia. Wykonałem modele tychże , następnie formy silikonowe i dziś możecie obejrzeć rezultat na zdjęciach poniżej.Zaznaczę,że to jeszcze nie wszystko - do kompletu dojdą jeszcze "metry" kabli, słuchawki i dopiero wtedy wkleję całość do wnętrza pojazdu. Na dziś stojak z radiostacją stoi sobie swobodnie na podłodze. Czas na prezentację zdjęć

Wersja D .Ta wersja miała podwójne ściany-tu widoczne jako białe prostokąty z HIPS-u, przykręcane śrubami do właściwego zewnętrznego pancerza. Do tych wewnętrznych ścian mocowane było całe wyposażenie pojazdu. Podwójne ściany doskonale widać na zdjęciach. Na podłodze zamocowane ławki dla załogi. na ściankach widać boksy, w których są mocowania dom karabinów Kar 98 -po cztery na stronę.Pod przednim prawym boksem stelaż do mocowania MG 34 , z przodu , tuż za ścianką działową między silnikiem a przedziałem bojowym mocowania do MP40 oraz magazynków do tych pistoletów, dalej skrzyneczki do przewożenia zapasowych bloków szklanych do wizjerów przednich oraz bocznych.Brak jeszcze oparć dla załogi nad ławkami, ale te zostaną wklejone po zamocowaniu karabinów Kar 98.

Górny pancerz wersji D.Widać stelaż dla bocznych bloków szkła do wizjerów. Wzdłuż górnych krawędzi kadłuba idzie reling, który pomagał załodze prowadzić ogień, np. p.lot. z wnętrza pojazdu.Biały pasek z HIPS-u imituje elastyczne płaskowniki,z których robiono stelaż pod plandekę.Na ściance widać mocowanie dla tych płaskowników.

Różne detale wyposażenia- broń - MG 34, Kar98 oraz MP 40, trójnóg dla MG34, fotele przednie dla wersji D i w końcu stelaż z kompletem radiostacji do wersji A.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

To by było na razie tyle.Część następna za kilka tygodni.
TIGER42

filcu21
Czołgista / Tankman

Post autor: filcu21 » 19 stycznia 2019, 21:49

oklask2 Woow. Super to wszystko wygląda,do tego mega tempo prac. Szacun.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 20 stycznia 2019, 14:32

Jesteś MISTRZ i muszę się z Moderatorami naradzić, czy nie wprowadzić takiego tytułu dla niektórych wykonawców. Jakość i merytoryka imponuje, chociaż wyważałeś otwarte drzwi z tymi radiostacjami.
Tommy i ja mamy aberowskie blachy do wszystkich rodzajów, poza tym jeszcze kilku Kolegów kupiło je w sklepie. Fakt, nie było ich dużo, zaledwie kilka sztuk.
Obrazek

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 17 lutego 2019, 19:50

Witam w następnej części relacji z budowy transporterów sdkfz251. Najpierw odpowiem Piotrowi na sugestię "wyważanych drzwi". Otóż musiałem Piotrze wyważyć te drzwi, ponieważ Aber nie produkuje tego rodzaju radiostacji w naszej skali.Mało tego, ja mam ten zestaw i uwierz mi, tam nie ma ani jednego elementu, który mógłbym zastosować w moim Kommandowagen. Aber produkuje blaszki do radiostacji używanych w czołgach na szczeblu plutonu, kompanii lub batalionu. Tutaj mamy zestaw radiostacji do komunikacji na poziomie dowództwa dywizjii oraz armii. Są to radiostacje b.dalekiego zasięgu.Ale nie było to problemem, mało tego-mam pożytek w postaci form silikonowych. Wracając do budowy - udało mi się wyposażyć wersję A we wszystkie potrzebne elementy wewnątrz wozu, w związku z czym nastąpił etap sklejenia obydwóch połówek kadłuba -górnej i dolnej.Pozostało wykonanie drzwi tylnych wraz z "zawiasami" -fikuśny system zespawanych rur osadzonych w gniazdach na ściance kadłuba oraz samych drzwi. Ten element mam zamiar wykonać w technice drukowania 3D.-chcę , aby drzwi były ruchome.Oprócz tego wersja "dostała"już błotniki wykonane z polistyrenu HIPS. Zostało doszlifowanie i dołożenie cienkiej niteczki z drutu na całej krawędzi błotnika. Wyposażenie wersji D również gotowe, wkrótce nastąpi zespolenie obu połówek. również tu zostanie do wykonania drzwi tylnych -ale tu sprawa jest banalnie prosta, bowiem drzwi zamocowane są na zwykłych zawiasach.Udało mi się również wykonać model i formę do drewnianych kratownic do rakiet oraz stelaże , które są mocowane wdłuż boków pojazdu.Obydwa elementy wymagają jeszcze paru detali, ale to już drobnostka. która zostanie uzupełniona w najbliższych dniach. Myślę,że fotografie dają wyobrażenie o postępach prac. Dalsza relacja za kilka tygodni.

Wersja A przed złożeniem połówek.Widoczne peryskopy kierowcy, pasażera oraz załogi.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Wersja A po złożeniu i dodaniu błotników

Wersja D przed złożeniem.Widoczne wyposażenie ścian przedziału kierowania oraz bojowego.

Obrazek Obrazek
Porównanie obu wersji

Etapy wykonania półokrągłej osłony przed przednimi karabinami -model z blachy aluminiowej, wypraska z cienkiego PCV 0,3 mm oraz gotowa osłona -identyczna dla obu pojazdów.Osłona ma przekrój leżącej litery U -jedyna metoda , to wykonanie tego elementu formowaniem próżniowym. Efekt całkowicie spełniający oczekiwania.

Stelaże pod kratownice z rakietami, dalej połówki kratownic odlane z żywicy PU, jedna kratownica sklejona oraz stelaże na burtach pojazdu. wszystko pasowane na sucho, do wykończenia detalami.

To by było na tyle w obecnej relacji, do zobaczenia w kolejnej części.
TIGER42

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 18 lutego 2019, 09:44

Oglądałem wczoraj, oglądam dzisiaj i dalej nie mogę się pozbierać <szok>
Teraz jak wnętrze dostało koloru, widać nawet najmniejszy szczegół.
Bardzo podobają się ławki dla desantu, ramki dla wizjerów oraz wyposażenie dodatkowe.
Normalnie brak słów, aby wyrazić swój zachwyt :okok:

Waldku, w wersji D będziesz robił oparcie na fotelach, czy zostają same sprężyny, i od czego jest ta tuba przy karabinach Mauser?

Pozdrawiam serdecznie
Tommy

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 24 lutego 2019, 20:56

Dobrze, że byłem na urlopie i regenerowałem swój system nerwowy.
Serwujesz Waldku potężną dawkę pozytywnych emocji, a poprzeczka podnoszona jest niewyobrażalenie wysoko.
Obrazek

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 03 marca 2019, 18:59

Witam
Przedstawiam dziś małą porcyjkę zdjęć z budowy moich transporterów. Wersja A -skleiłem obie części kadłuba -górną i dolną. Wykonałem również błotniki oraz skrzynki na błotnikach z polistyrenu HIPS. Krawędż błotników "potraktowałem" cieniutkim drucikiem 0,25 mm z cyny lutowniczej przyklejonym na CA. .Wkrótce przykleję zawiasy na płytach bocznych,wierzchniej oraz przedniej przedziału silnikowego. Są w opracowaniu do druku 3D. Zrobiłem również antenę ramową wraz z podporami, ale ten element zostanie przyklejony na sam koniec, po włożeniu do wnętrza pojazdu wszystkich "bambetli". Antena lutowana z pręta mosiężnego1,5 mm, a podpora wykonana jako model i odlana 4 razy w żywicy PU ze wzmocnieniem z mosiężnego pręta 1mm.Na błotnikach przednich gotowe lampy główne oraz lampa Notek.Zainteresowanych informuję o genialnym produkcie pt. Liquid Chrome w postaci markera. Nie widziałem lepszego efektu chromu niż ten ! Potraktowałem nim wnętrza lamp, choć i tak nie będzie tego widać, ponieważ lampy będą miały przysłony ze szczeliną.To tyle, jeśli chodzi o wersję A, natomiast D też doczekał się paneli bocznych ze skrzynkami,Drewniane kratownice dostają wewnętrzne części dla usadowienia rakiet 32 cm. To samo ze stelażami -przymocowałem pięciokątne ruchome panele, na których mocowane będą kratownice.to za chwilę, bo trzeba przygotować sporo detali mocowania tych kratownic, wszystko x6 - oczywiście będą to odlewy.Poprawiłem również same rakiety, gdyż poprzednie były ciut za długie i za chude. Wytoczyłem po prostu nowy model i wykonałem formę silikonową a samo odlanie rakiet to już pestka.
Na dzisiaj tyle, zapraszam do obejrzenia zdjęć

Wersja D

Wersja A
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Antena ramowa jest postawiona na sucho, nóżki się lekko rozjechały, ale do przyklejenia jej we właściwej pozycji przygotowałem specjalny stelażyk z PCV, który pokażę w odpowiednim czasie.

Do zobaczenia.
TIGER42

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 04 marca 2019, 10:10

Z każdą aktualizacją coraz bardziej mi szczena opada...

Detalizacja wymiata pod każdym względem.
Teraz czekam spokojnie na moment, kiedy wózki dostaną kolory bazowe ;-)

Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszej budowie :okok:

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 04 marca 2019, 14:10

Chromu, czy niklu, o lampy pytam cichutko, bo słowa Tomka potwierdzam.
Obrazek

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 17 marca 2019, 19:41

Witam pancerniaków !
Dzisiaj kilka zdjęć z kolejnych etapów produkcji. Wersja A doczekała się w końcu na tylne drzwi ! Zrobiłem je otwierane, ale coś tam mi jeszcze "szwankuje ,jakby się nie domykały. Popracuję nad tym jeszcze . Żeby je wstawić musiałem jednak zdemontować stelaż z radiostacją, na szczęście obyło się bez żadnych strat. Na kadłubie zamocowane już wszystkie uchwyty do 2 łopat, kilofa, siekiery, łomu i korby.Mam nieodparte wrażenie,że klamry do mocowania narzędzi w 1:25 firmy Aber nie do wszystkich rodzajów wozów się nadają. W wersji A są po prostu za duże ,wiec musiałem wykonać je od podstaw , tyle że trochę mniejsze. Już niedługo Kommandowagen dostanie kolor bazowy Panzer Grau. Natomiast wersja D została już pomalowana bazowym Dunkelgelb RAL 7028oraz kamuflażowy Ral 6003 Olive Grun i Ral 8012 Schokoladenbraun. Do pomalowania bazy użyłem farb AK Interactive Real colors, natomiast kamuflaż to stary, dobry , klasyczny Humbrol - emalie łatwiej kontrolować podczas malowania aerografem. To oczywiście początek zabawy z malowaniem, czeka mnie kilkanaście dni filtrowania, washe, chipping , brudki, kurze i cała reszta . Pojazdy czekają na koła - obydwa rodzaje kół jezdnych i napędowe dałem do opracowania na druk 3D, po uprzednim starannym zwymiarowaniu muzealnego Sdkfz 251 stojącego w Warszawie w MWP. Niestety, pod chmurką. Człowiek patrzy i serce się kraje na widok niszczejących eksponatów !mam tylko nadzieję,że znajdą się one , wszystkie bez wyjątku w nowej siedzibie w Cytadeli.
Na dziś tyle, poniżej zdjęcia.

Ausf.A trzy zdjęcia zamontowanych po długiej walce tylnych drzwi . Ruchome, ale ten pojazd b. ładnie wygląda z otwartymi drzwiami pokazując całe wnętrze od tyłu. I tak chyba go zostawię w wersji ostatecznej
Obrazek Obrazek Obrazek

Ausf. D Model z kolorem bazowym, następnie kilka zdjęć z kamuflażem a na koniec założone na sucho stelaże do rakiet- również pomalowane.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Do zobaczenia wkrótce.
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 18 marca 2019, 00:34

Super, szczególnie ten pomalowany.
Ja nie miałem takiego wrażenia, że klamry dedykowane do 1-25 są za duże, czy to z zestawów dedykowanych, czy uniwersalnych. Waldi, a nie wpadłeś na pomysł użycia klamer od skali 1-35 zamiast bawić się w samoróbki?
Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 21 marca 2019, 16:38

Pięknie się razem prezentują.
Bardzo podoba mi się wzór kamo :okok:

Wierzę, że uda Ci się skorygować błąd niedomykających się drzwi,
bo ja miałem ten sam problem.
Niestety nerwy mnie poniosły i mój 251 ausf. D zakończył swoj żywot na ścianie. Teraz tego żałuję, bo model praktycznie był na takim samym etapie budowy jak Twój...
Ale nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, bo przyjdzie czas, że ponownie ten wóz wyladuje u mnie na macie :-)

Pozdrawiam i życzę powodzenia :okok:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”