Panzerkampfwagen I und seine Abarten

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Panzerkampfwagen I und seine Abarten

Post autor: Vivaldi » 09 lutego 2020, 18:10

Witam kolegów pancerniaków.
Mam jakąś gonitwę modelarską, jakąś galopkę. Ledwo skończyłem 6 modeli , wziąłem się teraz za trzy następne.Ich produkcja będzie szła jednocześnie, gdyż wszystkie zbudowane są na podwoziu Panzerkampfwagen I , Ausf. B. Pierwszy -klasyczna jedynka B z wieżyczką ; wóz będzie w barwach D.A.K. Następny to Sdkfz 265 -Kleine Panzerbefehlswagen Ioraz 15cm Sturm infanterieGeschutz na podwoziu Pzkpfw I B.Oba pojazdy z kampanii bałkańskiej. Skoro buduję na raz 3 modele o takim samym kadłubie i podwoziu, to logicznym nasuwa się konieczność wykonania odlewów żywicznych -najprostsze,powtarzalne rozwiązanie. W sumie to muszę przyznać,że te modele będą wykonane prawie w 100 procentach z żywicy, poza detalami i częścią opancerzenia ,które różniły te pojazd od siebie. Mam na myśli głównie działo szturmowe piechoty , gdzie osłonę pancerną wykonam z aluminium, a lawetę z HIPS. Ale to zobaczycie w kolejnych relacjach. Dziś na 12 zdjęciach prezentuję owoc 4 dni pracy.
Zapraszam do oglądania.

Modele -matki elementów kadłuba -wanna, płyta nadsilnikowa oraz nadbudówka wozu dowodzenia Kl. PzBfw i. Odlewając 2 szt. mam materiał wyjściowy do wykonania wersji podstawowej Pz I Ausf.B -zetnę górną część do wysokości styku płyty nadsilnikowej i dodam płytę z otworem pod wieżyczkę.

Obrazek Obrazek Obrazek

Odlane wanny (a raczej wanienki) w ilości 3 szt, plus jedna,która służy za model testowy do kompletowania kadłuba-pokazuję również detale spodu.Do tego dwie szt. nadbudówki wozu dowodzenia oraz elementy składowe skrzyni biegów wraz z przekładniami planetarnymi.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Skrzynia biegów częściowo złożona.Detale zostaną już wykonane z HIPS , aluminium.

Obrazek

Model testowy -tu przygotowuję płytę czołową wanny z osłonami przekładni. Po wklejeniu środkowej części i wyprofilowaniu wystających "brzuszków" całość pójdzie do wykonania formy silikonowej i odlania potrzebnej ilości.

Obrazek Obrazek

To tyle w pierwszej części relacji.
Pozdrawiam

Vivaldi
TIGER42

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Re: Panzerkampfwagen I und seine Abarten

Post autor: Vivaldi » 09 lutego 2020, 18:30

Tak się zapędziłem,że zapomniałem pokazać , co buduję. Wiem,że mamy tu fachowców od broni pancernej wszelakiej, ale niech trafi się laik ? Tak na poważnie warto przypomnieć zdjęcia tych wozów z tamtych w,w sumie tragicznych lat

Pozdrawiam
Vivaldi

Wóz podstawowy , czyli Panzerkampfwagen I, Ausf. B tu na przedmieściach Warszawy, lub w Sochaczewie.Zródła podają różnie

Obrazek

Kl.PzBfw I - wóz dowodzenia

Obrazek

Oraz 15cm SIG na podwoziu PzI B

Obrazek

Produkcja modeli tych pojazdów właśnie ruszyła.
TIGER42

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Post autor: Rzeźnik » 10 lutego 2020, 07:24

Kuuurka. Ale będzie widowisko. A Bisony cos modne ostatnio się zrobiły. Na czarnym forum są dwie kartonowe relacje, a teraz doszła żywiczno-hipsowa tutaj.
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 14 lutego 2020, 09:00

Tutaj będą takie fajerwerki jak w Nowym Yorku w Nowy Rok :mrgreen:
Waldku Twoje relacje sprawiają, że coraz bardziej zaczynają mi się podobać te małe karaluszki i mam swego rodzaju jakieś plany marzenia w tym temacie ;)

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w dalszej budowie :okok:

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 16 marca 2020, 19:02

Witam ponownie
Dziś mały update. Wszystkie kadłuby, nadbudówki z poprzedniej relacji wywaliłem na szrot.Zabrakło mi w długości wanny ok.5 mm-rzecz niesłychana ! Popełniłem ogromny błąd, bo zamiast skorzystać z doskonałego zeszytu serii Panzer Tracts zawierającego mnóstwo zdjęć i, co najważniejsze , rysunki techniczne Pz I B w skali 1:24 zachciało mi się powiększyć model wozu dowodzenia w skali 1:35 o 140 % .Na szczęście skończyło się tylko na tym etapie.Swoją. drogą, taki stary modelarz, a zrobił tak podstawowy błąd -zachciało mi się iść na skróty.Więcej tego "grzechu" nie popełnię.Postanowiłem więc zrobić wszystko(no, prawie wszystko) od nowa,już bez powielania w formach silikonowych.Boki wanien wykonałem z blaszki aluminiowej 0,3mm +0,2 mm płytka HIPS.podłoga i tylna plyta tylko z HIPS.Elementy górnych części kadłuba , wieży oraz kazamata wozu dowodzenia postanowiłem również wykonać jako jednorazową pracę,bez odlewów.Użyłem do budowy tychże również HIPS 0,5 mm. Z poprzednich odlewów wykorzystałem tylko część skrzyni biegów, cała poprzeczna transmisja została wykonana od nowa.Dokopałem się w necie do wielu zdjęć wnętrza przedziału kierowania i postanowiłem zrobić moje jedyneczki z w miarę szczegółowo oddanym wnętrzem.Choć tak naprawdę widoczne ono będzie tylko w Bizonie.w obu pozostałych to już taka sztuka dla sztuki, choć sam wyznaję zasadę,że nie ma co bawić się w szczegóły w zamkniętym pancerzu. Trzeba będzie w takim razie otworzyć ze dwa włazy, by choć trochę można było zajrzeć do środka :mrgreen: Na zdjęciach zobaczycie wydrukowane w technologi 3D wszystkie koła-jezdne, napędowe,powrotne oraz napinające .Do tego gąsiennice -super delikatne,maleństwa o szerokości tylko 10,4 mm.Nie wyobrażałem sobie robić je z HIPS, by potem odlewać w ilości 600 szt. dla 3 pojazdów. Druk 3D przyszedł z pomocą,Choć jeszcze większą, nieocenioną pomoc zaoferował kolega biegle "władający" programami do grafiki 3D. Dzięki ogromne ! Zapraszam do obejrzenia budowy "nowych" jedynek.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Trzy wanny.Wklejone grodzie silnikowe,błotniki (jeszcze bez pokrycia ryflowanego), osie dla zdwojonych wózków oraz system zawieszenia pierwszego koła jezdnego wraz z amortyzatorem sprężynowym wykonanym z drutu miedzianego 0,7 mm.

Obrazek Obrazek Obrazek

Górny kadłub oraz wieża dla wozu podstawowego -Pzkpfw I Ausf.B.Stan surowy, dorobione będą śruby, nity, spawy, włazy, zawiasy etc.

Obrazek Obrazek

Nadbudówka dla wozu dowodzenia, również stan surowy -bryła, bez otworów na wizjery, włazy oraz karabin.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wózki dla wszystkich trzech pojazdów -12 kompletów.Koła druk3D, wahacze z resorami (prawy-lewy) wykonałem z HIPS, i odlałem z żywicy poliuretanowej.Na ostatnim zdjęciu odlane 6 szt. belek-ceowników łączących osie wózków.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Koła napędowe wraz malutkimi rolkami powrotnymi ,koła napinające oraz złożone na sucho 22 ogniwa gąsiennicy.

Obrazek Obrazek

Wanna kadłuba z założonymi kołami jezdnymi.

Obrazek Obrazek Obrazek

Poprawiona skrzynia biegów, choć jeszcze bez detali. Te pokażę w następnej relacji

Do zobaczenia.
TIGER42

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 23 marca 2020, 20:55

Wykonywanie wnętrz pojazdów... ktoś już mi coś mówił na ten temat :roll:
Sztuka dla sztuki, ale piękna sztuka :okok:

Miałem tą ogromną przyjemność dotykać własnymi "ręcoma" te maleństwa i podyskutować o procesie ich powstawiania - przekazana wiedza - niecoceniona :honoring:

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia w dalszej budowie :okok:
Tommy

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 07 maja 2020, 18:53

Witam
Koronawirus koronawirusem, ale kleić trzeba :mrgreen: :mrgreen: Dziś następna porcyjka zdjęć z postępów nad "jedynkami", a w sumie to nad jednym modelem -postanowiłem najpierw zrobić "Bisona", gdyż jest to najtrudniejsz i najbardziej pracochłonny model składający się w zasadzie z dwóch niezależnych modeli -podwozia "jedynki" z pancernymi osłonami na błotnikach oraz kompletnego działa s.I.G 33. Detale wnętrza wanny wykonane w większości z polistyrenu powielone w żywicy-jak to u mnie (jeżeli jest czegoś takiego samego więcej niż 1,2 szt. to robię formę). Na zdjęciach widać wannę z kompletnym wnętrzem przedziału kierowcy. Deska rozdzielcza i radio zostaną zamocowane póżniej do wierzchniej płyty nad przekładnią. Laweta działa to już trochę bardziej skomplikowane zadanie .W ruch poszedł polistyren o różnych grubościach i mnóstwo, mnóstwo nitów (utrapienie, ale bez nich nie ma lawety i działa)Kilka detali wykonałem również z żywicy , blaszki aluminiowej oraz drutu miedzianego. Na zdjęciach laweta jest jeszcze niekompletna,ale wkrótce zamieszczę więcej zdjęć, gdyż prace nad lawetą dobiegają końca.Koła odlane z żywicy,choć oczywiście musiałem wykonać model-matkę. Skomplikowane koło, wieloetapowy proces, ale udało się bez pomocy drukarki 3D :mrgreen: :mrgreen:
Zapraszam do obejrzenia zdjęć, wkrótce nowa porcja.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TIGER42

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”