Duuuża diorama/Really big diorama

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Duuuża diorama/Really big diorama

Post autor: PITERPANZER » 28 października 2006, 12:37

Witam wszystkich i rozpoczynam relację(powolną) z budowy kolejnej mojej makiety.
Podstawą do budowy jest rama o wymiarach 2mX 1m z otworkami umożliwiającymi łączenie jej śrubami z innymi ramami o wymiarach 2x1m lub 1x1m.
:flag_gb:
Hello!
I would like to introduce my project big diorama to 1-25 scale.I started last year ,but no time to translate all.

The base is wooden frame and has diameter 2mx 1m.It has holes for connect with next section 1x1 m or 2x1 m by screws.

Obrazek

Na ramę przykręcam plastikową płytę celem zapewnienia sztywnego,ale w miarę lekkiego podłoża.Na tej płycie rysujemy to co chodzi na po głowie,w moim przypadku będzie to przyfrontowe miasto szykujące się do obrony,przez które przejeżdzają cofajace się jednostki.Przedziału czasowego akcji na razie nie określam i stojące dziś do przymiarki pojazdy wcale tam nie muszą tkwić w przyszłości.
Po namalowaniu dróg sprawdzenie wymiarów,by wyglądało to prawdopodobnie.
To this frame i screw on styrene plate,to make all light and stiff groundwork.
On this plate i `ve done scheme of my project,on my case it`s a frontal city,waiting the defence.At this time (not exactly predetermine) across city travel unknown(today) division.All vehicles ,what You see on pictures are there only today just for test.
After I sketched streets ,for good look - diameter verification.
Obrazek

Teraz wykonanie rzeźby terenu za miastem,gdzie szykuje się obrona.
Wykonuję to z gazet,ugniatając sobie papier wg potrzeby. Jeśli istnieje konieczność podklejam niektóre miejsca.
Now is time to make sculpture of terrain (lie?) ouside city,where the defence button up (get ready).
I used old newspaper,somethimes glue to styren and squeeze where i need.
Obrazek
Tak wyprofilowane gazety oklejam kawałkiem materiału.Szkoda,ale czarna zasłona się skończyła,zobaczymy jakie będą problemy z białym kolorem.Czarny jest o tyle lepszy,że sam już doskonale imituje podłoże.
Ready terrain i glue black cloth.Black is better for ground because from the beginning imitate ground,but at this case is over.I hope no problem with white suiting

Obrazek
Przechodzimy do miasta.Wklejam rogi budynków ,by łatwiej mi się planowało.Ściany domów będą ze styropianu pokrytego klejem używanym przy wykonaniu podkładu pod tynk.Otwory okienne wycina się bardzo łatwo,myślę,że z osadzeniem belek dachowych również nie będzie problemu.
Now we are at the city.
i glue th houses corners for easier planning.For the houses walls I use styro(german name is Styropor).The windows holes are easy to cut,the same with roof construction.I do elevation from plaster glue.
Obrazek

Drogi pokryte będą asfaltem z.... papieru ściernego,ale wkleje go dopiero na koniec po założeniu kraweżników i chodników.
Asphalt roads will do by.....glass-paper,but glue when side-walk and kerbstone are ready
Obrazek
Dalsza część bocznej drogi wychodzącej z miasta po urwaniu sie asfaltu przejdzie w "gliniankę" ze śladami gąsienic (podobnie jak na pierwszej dioramce)
When asphalt is over outside city ,there are wheels and track print(impression) on mud road (like on diorama 1)

www.piterpanzer.com/www_old/galerie/kar ... stug_2.htm

Wokół domów od strony "pól", czyli pierwszej dioramy będą jakieś ogródki przydomowe,parkan itp.Na makiecie będą 3 budynki,w tym komendantura miasta i duży plac z kościołem i wieżą.Tu na zdjęciu kościół w skali 35 zdobywany przez dzielnych żołnierzy. Jeśli zwycięży koncepcja dużego kościoła bedę ten przeskalowywał ,jeśli upadnie to widoczny na zdjęciu będzie grał rolę kościółka.
Around houses I plane to do gardens and fence. I plane to do 3 houses,one is kommendantur,and church with tower.

Obrazek

Teraz jeszcze próbne ustawienie pojazdów i figur.
Now vehicles and figures test position.
ObrazekObrazekObrazek
Obrazek ObrazekObrazek
i połączenie z dioramą N1
and connect to diorama 1

Obrazek

W związku z wysokimi śniegami przykrywającymi naturalny budulec terenu diorama będzie czekać do roztopów.Mam nadzieję,że choć w części wynagrodziłem czas spędzony przed komputerem.Przepraszam też za jakość niektórych fotek ,które na szybko rozjaśniałem.
Ostatnio zmieniony 09 marca 2011, 22:31 przez PITERPANZER, łącznie zmieniany 8 razy.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 28 października 2006, 12:46

Przygotowana płyta w części pozamiejskiej została pokryta rozrobionym z klejem błotem.Nakładałem kilka warstw aby uzyskać odpowiednią grubośc podłoża.
Outside city part is mostly ready.On the basement I put some layers of mud mix with glue to properly thickness.
ObrazekObrazek

Gdy zaczęło ono wiązać wykonałem ślady gąsienic używając do tego Tygrysa 1-24 scale RC i pewnego sprytnego urządzenia przypominającego to do robienia zimmeritu.
When the mudd start to mortar i did tracks traces used my Tiger RC 1-24 scale and one tool looks like this one for zimmerit.

ObrazekObrazek
Po kilku dniach ,gdy błoto wyschło i stwardniało usztywniając konstrukcję pokryłem zaplanowane elementy piaskiem i trawą.
After few days ,when all dried and concreted(glue) I covered some places sand and grass.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek

W sklepie kolejowym zaszaleliśmy z synem kupując drzewka i krzewy.Nakładanie traw to żmudna praca,wymagająca położenia kilku warst ,aby efekt byl zadowalający.Na koniec trawy pokrylem warstwą bezbarwnego lakieru samochodowego ,aby były lepiej związane .Całość wygląda teraz zbyt słodko ,ale ostateczne szlify będę robił dopiero gdy postawię budynki.
Część miejska czeka na długie jesienne wieczory.Wzory kamienic z arkuszy papieru po naklejeniu na styropian zostały już wycięte i składowane.Cały czas myślę, czy nie wykonać silikonowych form ,tak by móc odlewać z gipsu niektóre elementy .
Trees and bushes are from modelers shop.Put grass need few layers too,and it `s arduous work if you want have possitive effect.I cover grass by cars clar -lack to better set.
All look to sweet for me now,but the "last word" I `ll do ,when city is ready.
Houses schemes I glue to styro and cut -out.I must decide to do or not silicone forms because I plane to do more houses by plaster of paris.

ObrazekObrazek
To tyle na dziś.Pozdrawiam z placu budowy.
That all for now.Reagard from building -square!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”