Czołg lekki Renault FT-17 / GPM

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Endrju
Czołgista / Tankman

Czołg lekki Renault FT-17 / GPM

Post autor: Endrju » 22 listopada 2016, 21:01

Witajcie,
Sporo czasu minęło od mojej ostatniej relacji. Czas najwyższy pokazać coś nowego. Wybór padł ponownie na coś małego i brzydkiego ale z nutką nostalgii czyli Renault FT-17 z wydawnictwa GPM. Jest to według opisu 193 numer wydawnictwa. Model stary opracowany jeszcze chyba bez użycia komputerów. Tak przynajmniej mi się wydaje. Na zdjęciu widać co skleiłem. Niewiele tego, ale w porównaniu z wielomiesięcznym zastojem to już jest postęp. Model chcę zrobić w standardzie, bez wykonywania wnętrza pojazdu. Jakość wykonania elementów wnętrza jest według mnie zbyt niska i należałoby te części wykreować od nowa na co akurat teraz czasu nie mam. Model w zestawie jak widać na okładce jest w komplecie z prowadnicą kolejową ale na razie robię tylko model czołgu. Nie wiem jeszcze czy będę robił prowadnicę od razu. Nie wykluczone, że zostanie ona wykonana w późniejszym okresie. Moje pierwsze wrażenia są takie, że szkielet modelu jest jak dla mnie zbyt uproszczony więc będę go uzupełniał sukcesywnie. Druga uwaga jest taka, że elementy poszycia blach kadłuba są większe niż elementy szkieletu więc na bryłę szkieletu muszę oklejać kawałkami kartonu o różnej grubości aby w efekcie końcowym zniwelować braki. Jest z tym trochę zabawy. O historii konstrukcji pisał nie będę bo pojazd jest chyba dość znany a i informacji w sieci jest dużo. Do oglądania właściwie nic nie ma, ale mam nadzieję, że wzbudziłem Waszą czujność i ktoś tu oprócz moderatorów zajrzy od czasu do czasu. Pozdrowienia dla moderatorów.
Na początek dobrym zwyczajem okładka modelu i jedno zdjęcie.

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 22 listopada 2016, 21:23 przez Endrju, łącznie zmieniany 4 razy.
Niech karton będzie z Wami.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: Renault 17 FT, T-70, BRDM-2
Poczekalnia: SdKfz 251 D "Starówka"

Awatar użytkownika
Borowy
Czołgista / Tankman

Post autor: Borowy » 22 listopada 2016, 21:05

Witam :honoring: Moją czujność wzbudziłeś ;) i na pewno będę zaglądał do tej relacji. Życzę powodzenia w budowie.
Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 22 listopada 2016, 21:07

Bardzo dużo nitów będziesz potrzebował :mrgreen: .
Model na czasie, często widziany teraz na defiladach, więc będę zaglądał.
Ostatnio zmieniony 22 listopada 2016, 21:07 przez PITERPANZER, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 22 listopada 2016, 21:31

Dołączam się do obserwacji, model może mały, ale ciekawy.
Powodzenia.

Awatar użytkownika
Arek
Czołgista / Tankman

Post autor: Arek » 23 listopada 2016, 14:53

<piwko> Za zwycięstwo tj. za ukończenie modelu.

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 23 listopada 2016, 18:15

No i doczekałem się relacji z Twojej strony... :Default:
Model może i mały, ale doświadczenie w sklejaniu takich maleństw już masz, więc do boju :attack:

Powodzenia :okok:

Awatar użytkownika
Darek1207
Czołgista / Tankman

Post autor: Darek1207 » 30 listopada 2016, 06:44

Super że sobie przypomniałeś o nas, czekam na dalszy ciąg relacji.

Endrju
Czołgista / Tankman

Post autor: Endrju » 01 grudnia 2016, 22:57

Witajcie,
Fajnie, że ktoś mnie jeszcze pamięta. Dziękuję za zainteresowanie moją relacją, ale nie mogę Wam obiecać jakichś wystrzałowych wrażeń z oglądania moich relacji. Ot po prostu coś tam sobie dłubie w cieniu mistrzyń i mistrzów. Używając bardzo kolokwialnego określenia moja relacja niczego nie urywa, ale może moje spostrzeżenia i uwagi przydadzą się komuś, kto ten model chciałby w przyszłości skleić. Udało mi się po dość długiej walce okleić szkielet elementami poszycia i tak od razu bez retuszu, bez poprawek a nawet bez dokładniejszego oczyszczenia z resztek kleju pokazuję co zrobiłem. Jak już wcześnie wspomniałem chcę ten model zrobić w standardzie i powiem szczerze, że już na tym etapie odradzał bym ten pomysł kolejnym sklejaczom desperatom. To co zauważyłem na początku, że szkielet modelu jest za mały w stosunku do poszycia jest małym problemem. Większym problemem było spasowanie pokrywy silnika i części przedniego pancerza w okolicach szczelin obserwacyjnych kierowcy. Według mnie nie były one dobrze spasowane. Udało mi się to zrobić dopiero po nieznacznej zmianie kształtu niektórych części. Inaczej nie dało się tego spasować. Dla mnie nie jest to problemem, ale wiem że wielu kolegów przywiązuje dużą wagę do wymiarów. Wymyśliłem sobie taką teorię spiskową, że autor opracowania tak był skupiony na konstruowaniu modelu z elementami wnętrza czołgu, gdzie dokładność spasowania wszelkich luków, drzwi, drzwiczek, pokryw itp. nie jest istotna, gdyż mają pozostawać otwarte, że umknęło mu, że ktoś może chcieć, tak jak ja w wersji bez wnętrza z zamkniętymi pokrywami. Oczywiście nie wykluczam tutaj opcji, że to ja popełniłem jakieś błędy przy sklejaniu. Pozostawiam kolegów z moimi przemyśleniami no i do następnej relacji. No i oczywiście kilka fotek na koniec.

Obrazek Obrazek Obrazek

Teraz przede mną retuszowanie i nitowanie. Chyba zejdzie mi z tym trochę.
Ostatnio zmieniony 01 grudnia 2016, 22:58 przez Endrju, łącznie zmieniany 1 raz.
Niech karton będzie z Wami.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: Renault 17 FT, T-70, BRDM-2
Poczekalnia: SdKfz 251 D "Starówka"

Luzak
Czołgista / Tankman
Kontakt:

Post autor: Luzak » 02 grudnia 2016, 19:34

Endrju, zasiadam na widowni. Lubię modele w standardzie. Powodzenia :okok: . Jedna mała uwaga, krawędzie najlepiej retuszować przed sklejeniem elementu.

Awatar użytkownika
Arek
Czołgista / Tankman

Post autor: Arek » 03 grudnia 2016, 14:45

Jestem tego zdania co Luzak. Nie mam jednak na tyle dużego oświadczenia i być może znasz jakiś sposób retuszu o którym nie wiem. A jak zamierzasz wykonywać nity? Czy jest w wycinance jakiś zapas koloru, który można wykorzystać w tym celu? Własnoręczne wykonanie tylu nitów może człowieka doprowadzić do obłędu :razz:,ale na pewno model będzie wyglądał efektownie.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 03 grudnia 2016, 16:01

Andrzeju, a ja mam pytanie, czy budując model w standardzie impregnowałeś wcześniej arkusze, by nie niszczyć powłoki?
Kiedyś nasz Kolega, Marcin Grygiel pokazywał swoją technikę zabezpieczenia druku, nie wyklucza ona możliwości zastosowania BCG, czy innych wodnych klejów.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
Władek
Czołgista / Tankman

Post autor: Władek » 06 grudnia 2016, 20:15

Ja również przyznam się, że zaglądam tu, tym bardziej że model ciekawy i, jak napisałeś, z nutką nostalgii. Model kreślony ręcznie ale nie ma chyba nowszego opracowania (aczkolwiek mogę się mylić). Powodzenia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”