Niemiecki ciężki samochód pancerny SdKfz 263-wóz łączności.

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Post autor: Slawomir Bloch » 28 czerwca 2017, 22:49

Witam Szanowną Brać Pancerną!
Nadszedł więc czas na prezentację ostatniego z taśmowo wykonanej trójki niemieckich pojazdów pancernych SdKfz 2… czyli wozu łączności SdKfz 263 (8 Rad ). Także wykonany z odgrzebanej wersji zabytkowej czyli „żółtego” GPM-u nr 100. No i jak widać wzbogacony o różne elementy wyposażenia na podstawie znalezionej w Internecie dokumentacji fotograficznej i opracowań, które pokazywałem prezentując w galerii modelu SdKfz 232-Funk (8 Rad ) jak powstawały te modele.
Model SdKfz 263 wyposażyłem w antenę ramową tzw. „materac” (jak w SdKfz 232-Funk) oraz teleskopowy maszt o maksymalnej wysokości w oryginale 9 m. tzw.Kurbelmast „P” i zdejmowaną dodatkową antenę typu „d”(gwiazda Sternantenne).
Te samochody pancerne jako wozy łączności służyły do końca II wś w plutonach czy kompaniach dowodzenia oraz jednostkach rozpoznania wszystkich jednostek pancernych Wehrmachtu oraz Waffen SS. Mój model wykonałem w malowaniu i oznakowaniu 12 Dywizjonu Rozpoznawczego SS 12 Dywizji Pancernej SS „Hitlerjugend” na terenie Francji w grudniu 1943 r. a nadałem mu imię „Hedwig” (Jadwiga) które namalowałem klasycznym gotykiem jak i na pozostałych 2 modelach.

Jak wyglądał model w wersji czystej, czyli bez wyposażenia i bez brudzingu oraz otarć pokazują poniższe zdjęcia.

Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek,

Obrazek,

Ten model oprócz zdejmowanego Pakschutza i wyjmowanych kanistrów identycznie jak w przypadku SdKfz 232-Funk oraz zdejmowanej anteny typu „d”(gwiazda Sternantenne), aby móc założyć siatkę maskującą na wóz łączności nie ma innych części ruchomych. Całe wyposażenie jest umocowane na stałe czyli przyklejone.
Pokusiłem się także o zniwelowanie w tych modelach drobiazgu, o czym zapomina większość modelarzy umieszczając różne elementy na pancerzach, że w oryginałach te płachty maskujące, menażki, manierki, zwoje przewodów, skrzynki, flagi i inne „badziewie” są czymś przymocowane do pojazdu bo inaczej szybko by spadły. Zazwyczaj w modelu tylko się je przykleja i jest ok., nie kusząc się o zrobienie imitacji mocowania, stąd paski, linki, sznurki, druciki na wszystkich tych moich SdKfz-tach.
Jako że wóz łączności powinien być zamaskowany dorobiłem mu też siatkę maskującą, którą mocuję na przywiązanych do niej w odpowiednich miejscach gumeczkach modelarskich zakończonych haczykami.

Obrazek, Obrazek,

Przy okazji przepraszam, że w każdej galerii SdKfz 232, 233 i 263, w niektórych zdjęciach tych już ubrudzonych i w pełni wyposażonych pojazdów w prawym dolnym rogu pojawia się data 08 07 2004 (lub jej resztki po kadrowaniu), ponieważ spiesząc się z wykonaniem fotografii zapomniałem wyłączyć w aparacie funkcję daty na zdjęciach, a dodatkowo po wymianie baterii nie ustawiłem bieżącej daty. A moja kilkunastoletnia Konica Minolta Dimage E50 resetuje datę do początku swojego istnienia. :mrgreen: Zauważyłem to dopiero po zgraniu na komputer, ale godzinnej sesji nie chciało mi się powtarzać :oops: Życzę miłego oglądania!
Pozdrawiam i życzę jak najwięcej satysfakcji z realizacji zainteresowań modelarskich!
Sławomir Bloch

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 29 czerwca 2017, 18:38

Gratuluję kolejnej super maszyny w swej kolekcji :okok:
Podobają mi się detale które które wykonałeś oraz delikany "brudzing".

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 29 czerwca 2017, 20:33

Gratuluję, wspaniałe modele.
Bardzo ładnie i starannie wykonane, robią wrażenie.
No i to,że trzy sztuki za jednym razem! :okok:
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 29 czerwca 2017, 20:33 przez Wojtek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Borowy
Czołgista / Tankman

Post autor: Borowy » 30 czerwca 2017, 14:58

Witam :honoring: Co tu dużo pisać - świetne wykonanie. Brawo oklask2 oklask2 oklask2
Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Post autor: Slawomir Bloch » 12 lipca 2017, 19:13

Dziękuję bardzo Kolegom za pozytywny odbiór mojej potrójnej pracy. <radosc>
Pozdrawiam i życzę jak najwięcej satysfakcji z realizacji zainteresowań modelarskich!
Sławomir Bloch

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 26 lipca 2017, 20:23

Pełen szacun za te " trojaczki" ! Było to z pewnością ogromne wyzwanie - ze względu na podwozie. Podziwiam i gały wytrzeszczam ze zdumienia.
TIGER42

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Post autor: Slawomir Bloch » 20 sierpnia 2017, 15:25

Jeszcze raz dziękuję za uznanie!
Sławomir Bloch

ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria pojazdów Osi/Axis vehicles gallery/”