Forum index Modele Broni Pancernej
II wojny swiatowej w skali 1 - 25/ 1-25 SCALE ARMOR FORUM

FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in  Chat

Previous topic :: Next topic
Niemiecki ciezki samochod pancerny SdKfz 263-woz lacznosci.
Author Message
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Posted: 28 June 2017, 23:49   Niemiecki ciężki samochód pancerny SdKfz 263-wóz łączności.

Witam Szanowną Brać Pancerną!
Nadszedł więc czas na prezentację ostatniego z taśmowo wykonanej trójki niemieckich pojazdów pancernych SdKfz 2… czyli wozu łączności SdKfz 263 (8 Rad ). Także wykonany z odgrzebanej wersji zabytkowej czyli „żółtego” GPM-u nr 100. No i jak widać wzbogacony o różne elementy wyposażenia na podstawie znalezionej w Internecie dokumentacji fotograficznej i opracowań, które pokazywałem prezentując w galerii modelu SdKfz 232-Funk (8 Rad ) jak powstawały te modele.
Model SdKfz 263 wyposażyłem w antenę ramową tzw. „materac” (jak w SdKfz 232-Funk) oraz teleskopowy maszt o maksymalnej wysokości w oryginale 9 m. tzw.Kurbelmast „P” i zdejmowaną dodatkową antenę typu „d”(gwiazda Sternantenne).
Te samochody pancerne jako wozy łączności służyły do końca II wś w plutonach czy kompaniach dowodzenia oraz jednostkach rozpoznania wszystkich jednostek pancernych Wehrmachtu oraz Waffen SS. Mój model wykonałem w malowaniu i oznakowaniu 12 Dywizjonu Rozpoznawczego SS 12 Dywizji Pancernej SS „Hitlerjugend” na terenie Francji w grudniu 1943 r. a nadałem mu imię „Hedwig” (Jadwiga) które namalowałem klasycznym gotykiem jak i na pozostałych 2 modelach.

Jak wyglądał model w wersji czystej, czyli bez wyposażenia i bez brudzingu oraz otarć pokazują poniższe zdjęcia.

, , , , ,

, , , , ,

, , , , ,

, , , , ,

,

Ten model oprócz zdejmowanego Pakschutza i wyjmowanych kanistrów identycznie jak w przypadku SdKfz 232-Funk oraz zdejmowanej anteny typu „d”(gwiazda Sternantenne), aby móc założyć siatkę maskującą na wóz łączności nie ma innych części ruchomych. Całe wyposażenie jest umocowane na stałe czyli przyklejone.
Pokusiłem się także o zniwelowanie w tych modelach drobiazgu, o czym zapomina większość modelarzy umieszczając różne elementy na pancerzach, że w oryginałach te płachty maskujące, menażki, manierki, zwoje przewodów, skrzynki, flagi i inne „badziewie” są czymś przymocowane do pojazdu bo inaczej szybko by spadły. Zazwyczaj w modelu tylko się je przykleja i jest ok., nie kusząc się o zrobienie imitacji mocowania, stąd paski, linki, sznurki, druciki na wszystkich tych moich SdKfz-tach.
Jako że wóz łączności powinien być zamaskowany dorobiłem mu też siatkę maskującą, którą mocuję na przywiązanych do niej w odpowiednich miejscach gumeczkach modelarskich zakończonych haczykami.

, , , , ,

, , , , ,

, , , , ,

, , , , ,

, , , , ,

, , , , ,
, , , , ,

, , , , ,

, ,

Przy okazji przepraszam, że w każdej galerii SdKfz 232, 233 i 263, w niektórych zdjęciach tych już ubrudzonych i w pełni wyposażonych pojazdów w prawym dolnym rogu pojawia się data 08 07 2004 (lub jej resztki po kadrowaniu), ponieważ spiesząc się z wykonaniem fotografii zapomniałem wyłączyć w aparacie funkcję daty na zdjęciach, a dodatkowo po wymianie baterii nie ustawiłem bieżącej daty. A moja kilkunastoletnia Konica Minolta Dimage E50 resetuje datę do początku swojego istnienia. :mrgreen: Zauważyłem to dopiero po zgraniu na komputer, ale godzinnej sesji nie chciało mi się powtarzać :oops: Życzę miłego oglądania!

Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman

Posted: 29 June 2017, 19:38   

Gratuluję kolejnej super maszyny w swej kolekcji :okok:
Podobają mi się detale które które wykonałeś oraz delikany "brudzing".

Wojtek 
Czołgista / Tankman

Posted: 29 June 2017, 21:33   

Gratuluję, wspaniałe modele.
Bardzo ładnie i starannie wykonane, robią wrażenie.
No i to,że trzy sztuki za jednym razem! :okok:
Pozdrawiam.
Last edited by Wojtek on 29 June 2017, 21:33; edited 1 time in total  

Borowy 
Czołgista / Tankman

Posted: 30 June 2017, 15:58   

Witam :honoring: Co tu dużo pisać - świetne wykonanie. Brawo oklask2 oklask2 oklask2

Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Posted: 12 July 2017, 20:13   

Dziękuję bardzo Kolegom za pozytywny odbiór mojej potrójnej pracy. <radosc>

Vivaldi 
Czołgista / Tankman

Posted: 26 July 2017, 21:23   Niemiecki ciężki samochód pancerny SdKfz 263-wóz łączności.

Pełen szacun za te " trojaczki" ! Było to z pewnością ogromne wyzwanie - ze względu na podwozie. Podziwiam i gały wytrzeszczam ze zdumienia.

Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Posted: 20 August 2017, 16:25   

Jeszcze raz dziękuję za uznanie!

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum