Forum index Modele Broni Pancernej
II wojny swiatowej w skali 1 - 25/ 1-25 SCALE ARMOR FORUM

FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in  Chat

Previous topic :: Next topic
M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
Author Message
QN 
Czołgista / Tankman

Posted: 10 September 2017, 15:25   

Drobna aktualizacja. Przednia płyta wyposażona do końca. Całość wygląda tak:

A tu kilka zbliżeń na reflektory i km z jarzmem:

Róg - umiejscowiony nietypowo dla Shermanów, bo na górze przedniej płyty a nie z lewej dolnej strony za blaszanymi osłonami, ale ten egzemplarz tak miał. I jeszcze podpórka do lufy. W wersji złożonej i rozłożonej – wszystkie zawiasy działają.

Lufa z jarzmem, róg i reflektory jeszcze nie przyklejone – tylko włożone w otwory do zdjęć.

Jak są elementy zrobione – widać na zdjęciach. Trochę wyrysowanych elementów, trochę wyrzeźbionych w tekturce piwnej. Gdyby ktoś chciał coś więcej – proszę po prostu zapytać.
Last edited by QN on 10 September 2017, 15:26; edited 1 time in total  

PITERPANZER 
Site Admin

Posted: 10 September 2017, 15:59   

Te białe paski na reflektorze, na ostatnim zdjęciu to paski- dystanse do wyrycia na "szkle" nacięć?

QN 
Czołgista / Tankman

Posted: 10 September 2017, 17:38   

To na ostatnim zdjęciu to nie reflektor (swoją drogą reflektory mają poziome paski wyrysowane na wewnętrznej stronie klosza z folii - widać na 2 zdjęciu). To róg, albo inaczej sygnał dźwiękowy. To po prostu były szczeliny w lekko wypukłej pokrywce głośnika. A żeby były równiutkie, to nie wycinałem ich, ale wykleiłem pojedyncze paseczki w równych odstępach na BCG, potem lekko zaglutowałem, delikatnie przetłoczyłem aby uzyskać charakterystyczną wypukłość i dokleiłem do obudowy. Obudowa ma też na obwodzie delikatne prostokątne wgłębienia, ale na zdjęciach pod tym katem nie bardzo to widać. To coś ma 5 mm średnicy, a paski mają 0,3 mm szerokości i są ze 100g papieru.
Last edited by QN on 10 September 2017, 17:42; edited 4 times in total  

PITERPANZER 
Site Admin

Posted: 10 September 2017, 18:26   

Pomyślałem, że to drugi reflektor położony luzem na pancerz, teraz widzę uchwyt pod nim.
Czy on jest w tradycyjnym miejscu, typowym dla "pierdziawki"?

QN 
Czołgista / Tankman

Posted: 10 September 2017, 19:32   

Nie. Zazwyczaj były po lewej stronie na dole na przedniej płycie (zresztą na płycie są nawet zaznaczone miejsca - tylko nie zaklejone ;-) . Ale ten konkretny egzemplarz czołgu miał zamontowane w tym miejscu.

Zresztą jak się popatrzy na to, co narysowałem na początku, a gdzie są elementy po analizie zdjęć...

Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman

Posted: 20 September 2017, 21:14   

To już jest mistrzostwo świata, a co będzie jak już powstanie cały model, a na sam koniec to pomalujesz...
tego nie jestem sobie w stanie wyobrazić.
Po prostu rozwalasz system z każdą odsłoną :Default:
Tak trzymaj i nie zwalniaj. Trzymam kciuki i kibicuję :okok:

Z żołnierskim pozdrowieniem
Tommy

QN 
Czołgista / Tankman

Posted: 5 November 2017, 12:41   

Wyposażanie kadłuba dobiegło końca. Sporo pracy z drobiazgami, trochę rzeźbienia w tekturce przy włazach…
Co tu dużo opowiadać, zdjęcia pokażą wszystko:

Z tyłu znajdowała się jeszcze dodatkowa, składana półka, pod którą był mocowany wycior. Ponieważ była ona z cienkiej blachy, to trzeba było zapewnić wytrzymałość elementu. Zrobiony jest ze 100g papieru. Potraktowałem go z dwóch stron Supe Glue i przeszlifowałem. Element wykonany z takiego właśnie „laminatu”. Podobnie zresztą robiłem błotniki, żeby były wytrzymałe i cienkie.
Druty ze śrubami motylkowymi na wszystkich zdjęciach są tylko złożone – będą przyklejone po pomalowaniu.

Poniżej wycior i fragment liny holowniczej – skręcana samodzielnie z 4 miedzianych drutów 0,5mm.

I na koniec coś z techniki.

Na wcześniejszych zdjęciach widoczne są pasy z klamrami, którymi będą przymocowane narzędzia do uchwytów. Żeby ułatwić sobie powtarzalność wykonywania klamr zrobiłem taki przyrząd ja powyżej. Drut wkłada się do środka i owija dookoła przyrządu. Tak powstają klamry z drucikiem po środku do zamocowania w pasku. Na ostatnim zdjęciu pokazałem tez drugie zastosowanie przyrządu – robienie identycznych uchwytów. Widać jak łatwo można zrobić powtarzalne elementy z ostrymi krawędziami zagięcia. Warunek – wszystko musi być robione na twardych podkładkach (stal, czasami używam szklanej płyty).
To na razie tyle. Trzeba się zabierać z rozrysowywanie wieży…

PITERPANZER 
Site Admin

Posted: 5 November 2017, 13:06   

Jest moc :attack:

Suworow 
Czołgista / Tankman

Posted: 6 November 2017, 19:24   

Zazdrość człowieka zżera :fear: Twoje modele to po prostu poezja :okok: . A propo rzeźbienia. Jakiej tektury używasz, czy dodatkowo zabezpieczasz czymś krawędzie?
Pozdrawiam,
Robert

QN 
Czołgista / Tankman

Posted: 6 November 2017, 19:52   

Rzeźbienie - w dowolnej tekturze, choć piwna jest najłatwiejsza w obróbce.

Wszystko obowiązkowo impregnowane SG.

Suworow 
Czołgista / Tankman

Posted: 8 November 2017, 18:00   

Dzięki za odpowiedź, niedawno zamówiłem trochę tektury piwnej, jestem ciekaw tego materiału, nigdy go jeszcze nie używałem.

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

Visitor Map