Forum index Modele Broni Pancernej
II wojny swiatowej w skali 1 - 25/ 1-25 SCALE ARMOR FORUM

FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in  Chat

Previous topic :: Next topic
Sdkfz 9 FAMO
Author Message
Vivaldi 
Czołgista / Tankman

Age: 56
Joined: 19 Aug 2012
Location: Warszawa.PL
Posted: 22 November 2017, 00:09   Sdkfz 9 FAMO

Witam

Długo zastanawiałem się , jaki model wziąć "na tapetę". Wybrałem Pzkpfw III,chcąc upiec kilka pieczeni na jednym ogniu, gdyż zamierzam zbudować cztery pojazdy na tym podwoziu - Pzkpfw III M, N, Sturmgeschutz III E oraz D. Ale wpadł mi w ręce zaczęty przez mojego nieżyjącego przyjaciela model ciężkiego ciągnika Famo tamiya w skali 1:35. I tak sobie postanowiłem go "dokończyć" , tzn zrobić ten pojazd w naszej skali."trójki" poszły w odstawkę na czas dłuższy, a na warsztacie jest Famo w wersji podstawowej, wczesnej. Malowanie będzie prawdopodobnie z Afryki , Tunezja ,1942 r. Model buduję od 3 miesięcy, lecz dziś postanowiłem zamieścić relację z prac nad tym olbrzymem, którą będę kontynuować w miarę postępów.
Jak to u mnie - technologia to polistyren HIPS, PVC spienione, żywica poliuretanowa oraz metal -aluminium, mosiądz. Bardzo przydatna okazała się metoda formowania próżniowego- bez niej błotniki, jak również burty pojazdu byłyby bardziej pracochłonne i mniej realistyczne. Oto pierwsze zdjęcia
Widać na nich wypraski oraz już obrobione części błotników przednich, tzw.kopyto do błotników pod przedziałem załogi oraz burty .Na ramie zamontowane zawieszenie kół jezdnych wraz z ogranicznikami wychylenia ,skrzynia biegów wraz z wyciągarką. Silnik zostanie zamontowany po pomalowaniu ramy podwozia.Przede mną mnóstwo linek, przewodów i całego okablowania .Jest tego multum oglądając zdjęcia archiwalne i zachowanych pojazdów muzealnych. Większość i tak będzie przykryta skrzynią ładunkową , ale to jest wyzwanie i ćwiczenie cierpliwości.


Oś koła przedniego,wraz z mechanizmem skrętu.


Odlane z żywicy PU koła jezdne oraz napędowe. Obustronny wieniec z gumowymi nakładkami jest jeszcze nieprzyklejony - zostanie dopasowany do układu gąsiennic.


Na koniec złożony na sucho przedział silnikowy


Do zobaczenia w następnej części relacji
_________________
TIGER42
 
   
Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman


Age: 38
Joined: 01 Dec 2009
Location: Zagórze / Świętoszów.PL
Posted: 30 November 2017, 16:50   

Usiadłem z wrażenia i zaniemówiłem... smile_shock_

Waldku, nawet nie wiesz jak bardzo się cieszę, że ruszyłeś z budową tego pojazdu :okok:
Masz tutaj we mnie wiernego kibica, który cierpliwie oczekuje na kolejne aktualizacje :honoring:

Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszej budowie :Default:
 
 
   
Vivaldi 
Czołgista / Tankman

Age: 56
Joined: 19 Aug 2012
Location: Warszawa.PL
Posted: 15 December 2017, 01:02   Sdkfz 9 FAMO

Witam
Prace nad modelem posuwają się b. powoli, lecz sukcesywnie.Dużo czasu zajmuje wykonanie detali wnętrza komory silnikowej.Trochę się pogubiłem z umiejscowieniem wszystkich przewodów, zwłaszcza tych przy silniku , ale myślę,że w końcu jakoś to uporządkuję. Poniżej kolejna porcja zdjęć, na których widać m.in. przednią atrapę chłodnicy, kabinę załogi( wykonaną w technologii formownia próżniowego)silnik oraz karabiny Mauser.Model Mausera wykonałem od podstaw z polistyrenu HIPS, gdyż nie podobały mi się wyroby firmy Preiser, Tamiya. Były , delikatnie mówiąc toporne i trochę przygrube.


Silnik wstępnie okablowany , przed malowaniem


Ściana przedziału silnikowego- od przodu oraz od strony kabiny.


Przedział załogi wraz z podłogą i przednią częścią błotników.Jeszcze bez siedzeń i oparć. na przednie ściance będą zmocowane nożyce do drutu, na tylnej widoczne dwie łopaty


Boki przedziału załogi. Uchwyty odlane z żywicy.

Deska rozdzielcza w dwóch ujęciach. Ten element zostanie pomalowany, następnie podłożę cienki film i na spodzie wydruki zegarów. To za czas jakiś.


Mauser . Odlew wyjęty z formy i odcięte już i obrobione egzemplarze. Osłony spustów i same języki spustowe zostaną wykonane z blaszki aluminiowej. Plus pasy z folii ołowianej.


Atrapa chłodnicy.


Widok ogólny obecnego etapu. Złożone "na sucho"

Na dziś tyle. Przed nami Święta , więc z tej okazji składam wszystkim Kolegom pancerniakom życzenia Wszystkiego Najlepszego . Wesołych Swiąt !!!
_________________
TIGER42
 
   
Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman


Age: 38
Joined: 01 Dec 2009
Location: Zagórze / Świętoszów.PL
Posted: 15 December 2017, 20:15   

No i się doczekałem <radosc>
Niby znam Twoją technikę sklejania, a jednak za każdym razem mnie zaskakujesz ;-)
Oj to będzie bardzo ładna maszyna! Przy takich relacjach człowiek dostaje kopa do sklejania :okok:

Pozdrawiam i również życzę zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia :Default:
 
 
   
PITERPANZER 
Site Admin


Age: 53
Joined: 27 Oct 2006
Location: Gdańsk.PL
Posted: 15 December 2017, 20:18   

Aa ja nie mogę się pozbierać po każdej aktualizacji.
Wyśrubował poprzeczkę tak wysoko, że w konkurencji zostaje tylko kilku modelarzy, w tym Tommy i firmy profesjonalnie produkujące modele. Szkoda, że tam mało w naszej skali.
_________________
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
 
 
   
Vivaldi 
Czołgista / Tankman

Age: 56
Joined: 19 Aug 2012
Location: Warszawa.PL
Posted: 6 January 2018, 21:49   Sdkfz 9 FAMO

Witam pancerniaków w nowym 2018 roku ! Prace nad monsterem posuwają się b. powoli, nadszedł czas na detale nadwozia. Trzeba również przemyśleć sprawę kolejności malowania tego potwora,gdyż nie da się go złożyć w całość i dopiero wtedy pomalować. Trzeba będzie położyć kolor na poszczególnych zespołach modelu oddzielnie. Mój model ma reprezentować pojazd z Tunezji z roku 1943. Z informacji , jakie przeczytałem w necie wynika jasno, że ten transporter dotarł do Tunezji w kolorze Panzer Grau, dopiero na miejscu został przemalowany na kolor RAL 8020 Afrika Braun. Nie sądzę, aby rozbierano cały pojazd na czynniki pierwsze, aby pomalować w tym kolorze najmniejszą śrubkę, czy też wnętrze komory silnika. Nikomu w warunkach bojowych nie chciałoby się odkręcać kół , by wymalować tym kolorem wewnętrzne powierzchnie tarcz kół jezdnych.. Dlatego postanowiłem pomalować mój model najpierw kolorem Panzer Grau, a następnie połóżyć warstwę Afrika Braun w taki sposób, jakby malowano kompletny pojazd -położono kolor tam , gdzie był "dostęp'. A więc rama główna podwozia pozostanie w kolorze ciemno szarym, tak samo wewnętrzne tarcze kół nośnych,spód podwozia, komora silnikowa i cały spód skrzyni ładunkowej wraz z wyciągarką . Poniżej prezentuję zdjęcia z kolejnych postępów prac nad moim Famo.Komora silnikowa pomalowana wraz silnikiem, także rama podwozia oraz skrzynia biegów
Atrapa chłodnicy ma już położony kolor RAL 8020. Na błotnikach zamontowane skrajniki.W przedziale załogi zamontowane 7 szt uchwytów do karabinu Mauser wraz z uchwytami podłogowymi.Wykonałem je z blaszki aluminiowej 0,15 mm plus odlew żywiczny zatrzasku. Nie znalazłem natomiast nigdzie przeznaczenia lekkiego wybrzuszenia ( przetłoczenia) kawałka blachy na ściance działowej między kierowcą a obsługą techniczną ( widoczne po lewej stronie przed pierwszym lewym uchwytem do Mausera)Za chińskiego boga nie odgaduję celu tego elementu. W przedziale kierowcy położona ława wraz z siedzeniem, ale chyba poprawię kształt siedziska - za nowe, za równe.Skrzynia ładunkowa prawie gotowa. Mój pojazd nie będzie miał odkrytej "paki" - zarówno przedział kierowcy i obsługi jak i przedział ładunkowy będzie zakryty plandeką. W związku z czym pominąłem na burtach skrzyni ładunkowej oczka dla tejże plandeki - będą one wklejone do gotowej plandeki, którą mam zamiar wytłoczyć metoda formowania próżniowego. Ale to jeszcze troszkę potrwa, więc na razie mój Famo prezentuje się , jak powyżej na zdjęciach.
To na tyle w nowym roku, do zobaczenia w kolejnej części relacji.
_________________
TIGER42
 
   
TankIndustry 
Czołgista / Tankman

Joined: 11 Nov 2014
Location: St Louis, MO
Posted: 7 January 2018, 16:56   

superb work, on a very complicated build ....can't wait to see more!
_________________
TankIndustry
 
   
Borowy 
Czołgista / Tankman


Age: 54
Joined: 22 Oct 2015
Location: Wągrowiec
Posted: 9 January 2018, 19:29   

Witam. Dobry pomysł z tym malowaniem na Afrika Braun. Często przy malowaniu modeli trochę przesadzamy z precyzją malowania. Kiedyś ogladałem film dokumentalny i pamiętam fragment jak niemieckie czołgi stały w płytkiej rzece gdzieś w Rosji, były myte przy pomocy mioteł, a potem na brzegu (na pewno jak wyschły ;) ) był nakładany pistoletami nowy kamuflaż w sposób ,,poliwaj pa wsiech" :trollface: Przy takim przygotowaniu powierzchni i łażeniu w buciorach po malowanym pojeździe precyzji nie było na 100 % :oops: Co do Twojego modelu to relacje tak wykonywanych modeli ogladam z wielką przyjemnością <radosc>
_________________
Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !
 
   
Vivaldi 
Czołgista / Tankman

Age: 56
Joined: 19 Aug 2012
Location: Warszawa.PL
Posted: 21 January 2018, 18:23   Sdkfz 9 Famo

Witam modelarską brać. Postępy prac nad Famo idą w bardzo wolnym tempie, choć spodziewałem się ,że będzie szybciej.Ale w końcu nie ma potrzeby się śpieszyć, bo można to i owo zepsuć. Tak więc na razie pomalowałem koła główne podwozia na Panzer Grau i obsadziłem na nich mój model. Na razie wciąż na sucho, nie przyklejałem ich do osi. Chciałem mieć wrażenie o wielkości tego pojazdu. Jest naprawdę duży ! Dla porównania zamieszczam zdjęcie z kadłubem Pz III, która to "trójka" czeka na swoją kolejkę do produkcji. Oprócz tego zrobiłem plandekę na skrzynię ładunkową. Wykonałem ją w następujący sposób : Wyrzeżbiłem ją ze specjalnej twardej modelarskiej masy a'la plastelina, następnie wykonałem formę silikonową i tą formę smarowałem trzy razy cieniutką warstwą żywicy poliuretanowej. Efekt jest wg. mnie dobry. Tyle że okazało się,że moja plandeka jest o 5 mm za niska . A więc od nowa ! Lecz nie zraziłem się tą pomyłką i rzeżbię plandekę od nowa. Na zdjęciach widać pierwszą, nieudaną . Będzie okazja poprawić to i owo w ułożeniu fałd , umiejscowieniu oczek do zapinania plandeki do burt pojazdu. Plandekę rzeżbię ze zdjęć doskonałej monografii Famo in detail, zawierającej mnóstwo zdjęć szczegółów pojazdu, bardzo pomocnej przy budowie modelu. Pracuję również nad przednimi kołami . Metoda jest zobrazowana na zdjęciach - koła wycięte laserem w kartonie 1 oraz 0,5 mm, warstwy sklejone CA , forma silikonowa i odlew, który zostanie obrobiony na tokarce. Wykonuję połowę grubości opony - dwa odlewy przesunięte o mały kąt dadzą razem całą grubość opony. Ostateczny wyrób pokażę wkrótce, w kolejnej odsłonie.Famo i kadłub Pz IIIModel na kołach, z kabiną załogi. Wciąż "na sucho" - trzeba będzie jeszcze nie raz rozkładać części. Kabina pokryta Ral 8020 Afrika Braun, jeszcze świeżutka, bez śladów eksploatacjiPlandeka wyrzeżbiona w plastelinie.Nieudana plandeka założona na próbę.Też nieżle wygląda, sądzę.Koło na obecnym etapie. Wstępny model odlany i stoczony na tokarce do uzyskania profilu . Wgłębienia zostaną wypełnione do 0,4 mm.Do zrobienia został bieżnik na powierzchni bezpośrednio stykającej się z terenem

Na dziś tyle, następna relacja wkrótce -pokażę postępy nad gąsiennicami do tego "potwora"

Czołem !
_________________
TIGER42
 
   
Wojtek 
Czołgista / Tankman


Age: 35
Joined: 28 Oct 2014
Location: Jugów.PL
Posted: 25 January 2018, 19:33   

Wygląda niesamowicie. oklask2
 
   
Suworow 
Czołgista / Tankman


Joined: 24 Aug 2008
Location: Złotów.Pl
Posted: 25 January 2018, 20:54   

Plandeka jak żywa smile_shock_
 
   
Vivaldi 
Czołgista / Tankman

Age: 56
Joined: 19 Aug 2012
Location: Warszawa.PL
Posted: 27 January 2018, 10:03   Sdkfz 9 FAMO

Witam ponownie. W ostatnie części obiecałem relację z budowy gąsiennic do mego modelu. Zadanie dosyć ciężkie, lecz udało mi się wykonać coś. co przypomina kształtem ogniwo . Było trochę zabawy, przerabiałem ten element kilka razy, lecz w końcu powstało coś, z czego jestem raczej zadowolony.Tak po prawdzie to powinienem połączyć w tym temacie dwie technologie - żywicę i części fototrawione, ale poszedłem na kompromis. Poniżej przedstawiam efekty

Odlane pojedyncze ogniwa plus nakładki gumowe w pudełku. Komplet na jedną taśmę.Pojedyncze ogniwa jeszcze nie obrobione.Pierwsze dziesięć ogniw już obrobionych, połączonych bolcami i pomalowanych primerem. Założone na koło napędowe w celu spasowania ułożenia. Leży jak ulał !Cała lewa taśma gotowa, założona na koła.I na koniec - taśma pomalowana wstępnie lakierem w sprayu. Nakładki gumowe pomaluję dużo póżniej, po wykonaniu drugiego zestawu -prawej taśmy i przed weatheringiem. Ale to już dalsza historia do pokazania w następnych relacjach.Pozdrawiam brać modelarską i do zobaczenia wkrótce.
_________________
TIGER42
 
   
PITERPANZER 
Site Admin


Age: 53
Joined: 27 Oct 2006
Location: Gdańsk.PL
Posted: 27 January 2018, 14:10   

Imponujące.
_________________
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
 
 
   
Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman


Age: 38
Joined: 01 Dec 2009
Location: Zagórze / Świętoszów.PL
Posted: 27 January 2018, 18:33   

Imponujace, to za mało powiedziane...
Bez cukrowania, ale ten model i Twoje wykonanie miażdży mi konstrukcję...
Nie mam słów, aby wyrazić swój zachwyt :honoring:

Czekam z niecierpliwością na kolejną odsłonę :okok:
 
 
   
Borowy 
Czołgista / Tankman


Age: 54
Joined: 22 Oct 2015
Location: Wągrowiec
Posted: 29 January 2018, 22:28   

Witam. Tworzysz model lepszy od oryginału ;) A poważnie to podziwiam Twoje umiejętności.
_________________
Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !
 
   
Display posts from previous:   
Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  


Visitor Map

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne