Forum index Modele Broni Pancernej
II wojny swiatowej w skali 1 - 25/ 1-25 SCALE ARMOR FORUM

FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in  Chat

Previous topic :: Next topic
Sdkfz 9 FAMO
Author Message
Vivaldi 
Czołgista / Tankman

Age: 55
Joined: 19 Aug 2012
Location: Warszawa.PL
Posted: 22 November 2017, 00:09   Sdkfz 9 FAMO

Witam

Długo zastanawiałem się , jaki model wziąć "na tapetę". Wybrałem Pzkpfw III,chcąc upiec kilka pieczeni na jednym ogniu, gdyż zamierzam zbudować cztery pojazdy na tym podwoziu - Pzkpfw III M, N, Sturmgeschutz III E oraz D. Ale wpadł mi w ręce zaczęty przez mojego nieżyjącego przyjaciela model ciężkiego ciągnika Famo tamiya w skali 1:35. I tak sobie postanowiłem go "dokończyć" , tzn zrobić ten pojazd w naszej skali."trójki" poszły w odstawkę na czas dłuższy, a na warsztacie jest Famo w wersji podstawowej, wczesnej. Malowanie będzie prawdopodobnie z Afryki , Tunezja ,1942 r. Model buduję od 3 miesięcy, lecz dziś postanowiłem zamieścić relację z prac nad tym olbrzymem, którą będę kontynuować w miarę postępów.
Jak to u mnie - technologia to polistyren HIPS, PVC spienione, żywica poliuretanowa oraz metal -aluminium, mosiądz. Bardzo przydatna okazała się metoda formowania próżniowego- bez niej błotniki, jak również burty pojazdu byłyby bardziej pracochłonne i mniej realistyczne. Oto pierwsze zdjęcia
Widać na nich wypraski oraz już obrobione części błotników przednich, tzw.kopyto do błotników pod przedziałem załogi oraz burty .Na ramie zamontowane zawieszenie kół jezdnych wraz z ogranicznikami wychylenia ,skrzynia biegów wraz z wyciągarką. Silnik zostanie zamontowany po pomalowaniu ramy podwozia.Przede mną mnóstwo linek, przewodów i całego okablowania .Jest tego multum oglądając zdjęcia archiwalne i zachowanych pojazdów muzealnych. Większość i tak będzie przykryta skrzynią ładunkową , ale to jest wyzwanie i ćwiczenie cierpliwości.


Oś koła przedniego,wraz z mechanizmem skrętu.


Odlane z żywicy PU koła jezdne oraz napędowe. Obustronny wieniec z gumowymi nakładkami jest jeszcze nieprzyklejony - zostanie dopasowany do układu gąsiennic.


Na koniec złożony na sucho przedział silnikowy


Do zobaczenia w następnej części relacji
_________________
TIGER42
 
   
Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman


Age: 37
Joined: 01 Dec 2009
Location: Zagórze / Świętoszów.PL
Posted: 30 November 2017, 16:50   

Usiadłem z wrażenia i zaniemówiłem... smile_shock_

Waldku, nawet nie wiesz jak bardzo się cieszę, że ruszyłeś z budową tego pojazdu :okok:
Masz tutaj we mnie wiernego kibica, który cierpliwie oczekuje na kolejne aktualizacje :honoring:

Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszej budowie :Default:
 
 
   
Vivaldi 
Czołgista / Tankman

Age: 55
Joined: 19 Aug 2012
Location: Warszawa.PL
Posted: Today 1:02   Sdkfz 9 FAMO

Witam
Prace nad modelem posuwają się b. powoli, lecz sukcesywnie.Dużo czasu zajmuje wykonanie detali wnętrza komory silnikowej.Trochę się pogubiłem z umiejscowieniem wszystkich przewodów, zwłaszcza tych przy silniku , ale myślę,że w końcu jakoś to uporządkuję. Poniżej kolejna porcja zdjęć, na których widać m.in. przednią atrapę chłodnicy, kabinę załogi( wykonaną w technologii formownia próżniowego)silnik oraz karabiny Mauser.Model Mausera wykonałem od podstaw z polistyrenu HIPS, gdyż nie podobały mi się wyroby firmy Preiser, Tamiya. Były , delikatnie mówiąc toporne i trochę przygrube.


Silnik wstępnie okablowany , przed malowaniem


Ściana przedziału silnikowego- od przodu oraz od strony kabiny.


Przedział załogi wraz z podłogą i przednią częścią błotników.Jeszcze bez siedzeń i oparć. na przednie ściance będą zmocowane nożyce do drutu, na tylnej widoczne dwie łopaty


Boki przedziału załogi. Uchwyty odlane z żywicy.

Deska rozdzielcza w dwóch ujęciach. Ten element zostanie pomalowany, następnie podłożę cienki film i na spodzie wydruki zegarów. To za czas jakiś.


Mauser . Odlew wyjęty z formy i odcięte już i obrobione egzemplarze. Osłony spustów i same języki spustowe zostaną wykonane z blaszki aluminiowej. Plus pasy z folii ołowianej.


Atrapa chłodnicy.


Widok ogólny obecnego etapu. Złożone "na sucho"

Na dziś tyle. Przed nami Święta , więc z tej okazji składam wszystkim Kolegom pancerniakom życzenia Wszystkiego Najlepszego . Wesołych Swiąt !!!
_________________
TIGER42
 
   
Display posts from previous:   
Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  


Visitor Map

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne