Forum index Modele Broni Pancernej
II wojny swiatowej w skali 1 - 25/ 1-25 SCALE ARMOR FORUM

FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in  Chat

Previous topic :: Next topic
[R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/
Author Message
Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman

Posted: 27 January 2018, 18:23   

To prawda... pięknie, ale efekt miażdżycy będzie jak to Mariusz pomaluje ;-)
Swoją drogą, bardzo ciekawy patent z tą kliszą :okok:

QN 
Czołgista / Tankman

Posted: 1 February 2018, 20:20   

Ostatnia aktualizacja, w której są klejone jakieś części. Budowa pomaleńku zbliża się do końca.

Detale zacząłem męczyć od km-u Browning 1919 .303 – jeden cały, drugiego pół lufy, do zamocowania obok armaty.

Metoda tradycyjna. Otwory wycięte igłą, od wewnątrz pomalowałem ołówkiem, od zewnątrz SG i na koniec zwinięcie lufy. Te na zdjęciach nie są jeszcze sklejone. Na trzecim zdjęciu jest przyrząd do wycinania małych nitów. Z takimi cienkimi igłami jest problem, bo bardzo łatwo ją zgiąć i jest do wyrzucenia. Poradziłem sobie w ten sposób, że na igłę 0,5 wsunąłem i wkleiłem na SG igłę 0,9 i następnie 1,2. 3 metalowe rurki jedna na drugiej i nic się już nie ma prawa zgiąć. Jak dokupię poxyliny (właśnie mi się skończyła) to jeszcze dorobię na tym rączkę do łatwiejszego trzymania w rękach.

A tak wygląda km .303 z przyległościami.

Browning M2 .50 to już kolejna powtórka z rozrywki. Koło 200 elementów z nitami i efekt jak powyżej.

Reszta detali wyposażenia wieży jak widać. Większość tylko złożona do zdjęcia.

Tym razem postanowiłem nieco ożywić efekt końcowy i dorzucić trochę klamotów. W większości produkty drewnopodobne z papieru. Poszperałem w Internecie i znalazłem opisy cudów takich jak:
- skrzynki z racjami polowymi typu C – zawierały puszki, które też postanowiłem pokazać (z 48 zostawiłem 25 resztę głodomory pochłonęły);
- skrzynki z racjami polowymi typu K – te były w papierowych kartonikach, zawartości nie robiłem,
- żeby chłopaki mieli się czym ostrzeliwać, dodałem też 3 ksynecki z amunicją do Broningów .303. Ponoć idąc w bój zabierali jej naprawdę dużo, więc 3000 sztuk pestek (1000 w skrzyni, która zawierała 4 magazynki po 250 sztuk) powinno im na jakiś czas wystarczyć.
- ostatnie ksynecka też była drewniana, na oko pojemnik na wszystko-co-może-się-przydać, ale malowana na ogólnowojskową zielono-brązową- szarość (olive drab). Była na zdjęciach czołgu Abramsa, więc dotąd szukałem po Internecie, aż znalazłem coś podobnego na wyprzedaży na e-bay, gdzie były podane oryginalne wymiary skrzyni. Po sklejeniu, patrząc w perspektywie wygląda wymiarowo na identyczną z oryginałem.

Oczywiście wszystkie pozostałe ksynecki też mają wymiary oraz opisy zgodne z normami Wujka Sama, łącznie z grubością desek.
Jeszcze trochę o robieniu drewna z papieru w moim wykonaniu. Ponieważ nie bawiłem się w kolorowe wydruki, wygląd drewna robiłem następująco. Pomazałem kartkę 100g grubym pędzlem rozwodnioną plakatówką – im bardziej nierówno, tym lepiej. Potem wydrukowałem ksynecki z napisami. Całość potraktowałem matowym lakierem w spray-u. Potem porysowałem sobie trochę cienkich kresek 3 odcieniami brązowych, ostro zatemperowanych kredek. Gdzie było za dużo – gumka myszka. Potem tylko podkleić do tekturką 0,5 lub drugą kartką 100g (amunicyjne) wyciąć, krawędzie pociągnąć rozwodnioną akwarelką. Gwoździ nie wbijałem – po prostu igłą natłoczyłem otworki. Dolne i górne płyty skrzynek mają natłoczone podziały – były z kilku desek, boki jednolite. W przypadku drewnianej belki, która będzie zamocowana na przedniej części kadłuba dodatkowo porysowałem deskę igłą. To o nią będzie opierała się część skrzynek. Reszta pójdzie na tył. Jako ostatni smaczek jedna ksynecka otwarta a w niej 25 puszek, których produkcję widać na jednym zdjęciu. Kawałki plastikowego patyczka pocięte na odcinki i oklejone folią z aluminiowym nadrukiem (źródło – pokrywy jogurtów, u mnie opakowania od torebek herbaty). Wymiary 3(fi)x3,3(h)mm – idealnie mieści się 24 puszki na warstwę (w skrzynce było 48 puszek składających się na 8 racji).

No cóż. Trzeba się brać za to, czego nie lubię – malowanie…
Last edited by QN on 1 February 2018, 20:28; edited 3 times in total  

Wojtek 
Czołgista / Tankman

Posted: 1 February 2018, 20:39   

Bajka smile_shock_

Suworow 
Czołgista / Tankman

Posted: 1 February 2018, 21:23   

A ja myślałem, że to wszystko z balsy :oops:
Twoje szaleństwo nie zna granic :okok:

QN 
Czołgista / Tankman

Posted: 3 February 2018, 09:37   

Przy okazji mały tutorialik - jak robię sobie narzędzia i do czego ich używam. Takie zebranie w jednym miejscu tego, co gdzieś tam kiedyś pokazywałem.
Tak wygląda mój zestaw narzędzi do robienia otworów, nitów itp.:

Na pierwszym zdjęciu typowe narzędzia do robienia otworów i kółek (nitów). Część z nich to rurki, część to lasko spiłowane pręty. Jak się w taki odpowiednio uderzy młotkiem na macie (chyba każdy ma jakąś stara do dobicia), to w 1mm tekturze bez problemu zrobi się otwór.

Drugie zdjęcie to narzędzia dedykowane, do robienia małych otworków o różnych kształtach. To tylko przykład. Można sobie dowolne wybijaki wystrugać. Pierwszy z nich zrobiony jest ze starego skalpela – łatwy do trzymania i używania po osadzeniu w obsadce.

Trzecie zdjęcie to rozwiązanie problemu małych otworów w grubej tekturze, drewnie lub metalu. Spiłowane z igieł do szycia (są bardzo twarde) wiertła piórkowe. Piłuję się dwie strony na płasko i dodaje skośny czubek. Ja ostrzenie robię w ten sposób, że mocują przyszłe wiertło w obsadce i szlifuję na diamentowej tarczy w wiertarce. Można zachować kąty oraz odpowiednią ostrość.
Są twarde, niełamliwe, o wiele lepsze od kupowanych ze skrętną bruzdą (klasycznych wierteł) – tę pękają bardzo łatwo, a moim piórkowymi wywierciłem kilkaset otworów w miedzianych drutach (łańcuchy do Shermana Craba) i się nie złamało. A wierciłem ręcznie – mocując wiertło w obsadce skalpela.
Są idealne do robienia otworów pod relingi w grubej tekturze (np. po sklejeniu kadłuba zrobić takie otwory nie jest łatwo – te wiertła wchodzą jak w masło), do robienia otworów w drewnianych masztach, rejach – zawsze coś łatwiej przymocować w otworze niż klejąc na płask.

PITERPANZER 
Site Admin

Posted: 3 February 2018, 10:18   

Jest moc i niech pozostanie z Tobą w czasie malowania.

Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman

Posted: 4 February 2018, 20:51   

Cóż mogę więcej napisać... mistrzostwo świata :honoring:
Wieża, jak w realu, a skrzyneczki i dodatki ymmmm... miodzio.
Jakieś parę lat temu, miałem ochotę poeksperymentować troszkę w tej dziedzinie, ale nie wiedziałem jak się za to zabrać.
Teraz dzięki Twojej relacji, już wiem co z czym się je, i kto wie, może do jadźki zmontuję jakieś dodatkowe skrzynie z amunicją ;-) ?

Działaj dalej! Powodzenia :okok:

QN 
Czołgista / Tankman

Posted: 5 February 2018, 21:01   

Jak sobie wymyśliłem patent na skrzyneczki, to nie mogłem się doczekać końca budowy km-ów, żeby się za nie zabrać i sprawdzić qńcepcję organoleptycznie. Fajna zabawa. Prosta, miła, efektowna.

Jak chcesz sobie robić własne - polecam. Nie mam co prawda niemieckich, ale jakbyś chciał zdobyczne - podeślę ;-)

Na razie usiłuję się nie wynudzić przy cięciu, szlifowaniu osi i łączeniu nimi ogniw dżdżownicy...

Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman

Posted: 5 February 2018, 22:11   

Mariusz, Qńcepcja jak najbardziej trafna :okok:
Zdobyczne oczywiście mogą się przydać :Default:

Zadzwonię jutro na CA MON, to sobie jeszcze pogadamy o tym i innych tematach ;-)

Pozdrawiam
Tommy

QN 
Czołgista / Tankman

Posted: 11 February 2018, 17:32   

Niewiele do obejrzenia, ale sporo pracy. Skończyłem gąsienice. Trzeba było dorobić osie, połączyć wszystko do kupy i docelowo pomalować. W sumie – dwa weekendy pracy.

Malowanie tradycyjne. Szary jako baza. Na to brudna woda z plakatówkami (taki wash szaro – brązowo- czarno-zielony). Jak wyschło, to przypudrowałem pigmentami i wybłyszczyłem powierzchnie ścierane miękkim ołówkiem.
A wyszło tak:

Gąsienica zrobiona oczywiście z zapasem.
Last edited by QN on 11 February 2018, 17:32; edited 1 time in total  

PITERPANZER 
Site Admin

Posted: 11 February 2018, 19:36   

Wyszło "nice" czego się na spokojnie spodziewałem. No to czekamy na pomalowany kadłub.

Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman

Posted: 14 February 2018, 10:48   

Dwa weekendy powiadasz???
W moim przypadku byłoby to min. dwa miesiące :-)
A tak na poważnie, cudo :okok:

QN 
Czołgista / Tankman

Posted: 18 February 2018, 21:04   

Na początek malowanie kolorami podstawowymi.
Na razie na zielono:

Całość malowana Revelem 46 – Nato Olive. Na to delikatnie pryśniety Humbrol 155 (Olive Drab) na środek większych powierzchni w celu delikatnego rozjaśnienia i zróżnicowania powierzchni.
Malowania ciąg dalszy przede mną…

Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman

Posted: 19 February 2018, 13:51   

I to jest właśnie to, że jak model dostanie pierwszego koloru, to zaczyna nabierać blasku.
Jest petarda :okok:

Borowy 
Czołgista / Tankman

Posted: 19 February 2018, 21:38   

Witam :honoring: Malunek - mój ulubiony moment w sklejaniu.

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

Visitor Map