Drezyna pancerna "Czerwona Gwiazda"/ GPM/

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Drezyna pancerna "Czerwona Gwiazda"/ GPM/

Post autor: Slawomir Bloch » 01 marca 2018, 22:17

Witam Wszystkich Pancernych Forumowiczów!
Tak, jak pisałem wcześniej postanowiłem odpocząć od gąsienic i dużej liczby kół, więc wziąłem się na powrót za szynowe pojazdy pancerne. Mam już zrobiony model: drezyny pancernej „Tatra” i drezyny D-2, więc wybór padł na drezynę „КРАСНАЯ ЗВЕЗДА” („Czerwona Gwiazda”) z wydawnictwa GPM. Problem stanowiła dokumentacja, bo choć cały model opracowany jest super, to jako, że był to pojazd prototypowy, więc zdjęć w Internecie lub publikacjach o pociągach pancernych jest tylko kilka. Na ich podstawie wprowadziłem dodatkowe elementy podwozia wzbogacając pewne uproszczenia modelu dotyczące tych części, a także postanowiłem zrobić wyposażone wnętrze zamykanego czterema klapami przedziału bojowego drezyny ze stanowiskiem przeciwlotniczego km Diegtiariewa DT. Korzystając z dokumentacji fotograficznej drezyny pancernej МБВ-2, której budowę już też rozpocząłem, zaprojektowałem skrzynki amunicyjne do armaty 76,2 mm, magazynki do km DT i pepeszy, pojemniki na nie, skrzynki na amunicję 7,62 mm do PPSz i DT oraz 5 karabinów maszynowych DT (Diegtiariew Tankowoj) wraz z mocowaniem. To konieczna ilość, ponieważ 2 z nich przeznaczone są do „КРАСНОЙ ЗВЕЗДЫ” -jeden w luku, a drugi na włazie wieży, gdzie był on montowany standardowo na czołgach, a 3 pozostałe do drezyny pancernej МБВ-2 „СТРЕМИТЕЛЬНЫЙ” z GPM-u. Oprócz tego wewnątrz otwieranego przedziału znajduje się stolik z krzesełkiem, na nim mapa i przyrządy kreślarskie (ekierka, kątomierz, cyrkiel i czerwony ołówek), radiostacja, słuchawki, manierki, menażki, gaśnica, apteczka, oświetlenie, przewody elektryczne i skrzynka bezpieczników. Taka sobie moja własna improwizacja tego modelu na podstawie fotek wnętrza МБВ-2.Stanowisko przeciwlotniczego km w luku jest wysuwane z rury prowadnicy tak, aby możliwe było z niego prowadzenie ognia z wierzchu górnego pancerza drezyny. No i rzecz jasna tory kolejowe o radzieckim rozstawie szyn na podstawce do modelu, które na razie są czyste, ale nieco później trochę znikną pod śniegiem.
Tak wygląda podwozie drezyny
Obrazek, Obrazek, Obrazek,
Tak prezentują się elementy wyposażenia przedziału bojowego stanowiska przeciwlotniczego karabinu maszynowego DT.
Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek,
Obrazek, Obrazek,
Tak wyglądała surówka modelu przed pomalowaniem.
Obrazek,
Tak wyglądał model pomalowany na rosyjski zielony kolor maskujący, który miał być później pobielony zimowym cieniowanym kamuflażem. Oprócz tego widoczne wnętrze częściowo zrobionego i wyposażonego przedziału przeciwlotniczego km-u.
Obrazek, Obrazek,
Model drezyny pancernej pobielony białym, lekko łaciatym kamuflażem zimowym.
Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek,
Tory na podstawce do modelu w wersji początkowej, jeszcze bez posypania ich śniegiem.
Obrazek, Obrazek,
Ostatnio zmieniony 07 marca 2018, 20:32 przez Slawomir Bloch, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam i życzę jak najwięcej satysfakcji z realizacji zainteresowań modelarskich!
Sławomir Bloch

Awatar użytkownika
Borowy
Czołgista / Tankman

Post autor: Borowy » 06 marca 2018, 21:31

Witam :honoring: Chwalenia tak wykonywanych modeli nigdy za wiele ;) Świetne wykonanie. Dokładnie, czyściutko i ta dbałość o szczegóły ! Osobne pochwały za zdjęcia w plenerze. Podziwiam.
Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Post autor: Slawomir Bloch » 08 marca 2018, 13:59

Dziękuję bardzo jeszcze raz za tak pozytywny odbiór mojego modelu.
Pozdrawiam i życzę jak najwięcej satysfakcji z realizacji zainteresowań modelarskich!
Sławomir Bloch

Awatar użytkownika
Arek
Czołgista / Tankman

Post autor: Arek » 08 marca 2018, 14:06

Gratuluje, wspaniałego modelu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”