Uwaga!
W związku ze zmianą silnika forum konieczny jest reset haseł użytkowników. Prosimy o skorzystanie z funkcji "Zapomniałem hasła". W razie problemów skontaktujcie się z administratorami.

Attention!
Due to forum engine switch it is necessary to reset user passwords. Please use "Forgot password" function. In case of problems please contact administrators.

Beachtung!
Aufgrund des forum engine switch müssen die Benutzerpasswörter zurückgesetzt werden. Bitte benutzen Sie die Funktion "Passwort vergessen". Bei Problemen wenden Sie sich bitte an die Administratoren.

Pzkpfw III, Ausf. M & N

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Pzkpfw III, Ausf. M & N

Post autor: Vivaldi » 24 lutego 2018, 19:19

Witam w nowym temacie., tym razem będą to dwa czołgi Pzkpfw III , wersje M i N, budowane jednocześnie. Wersja M będzie pojazdem spod Kurska, a wersja N to czołg z 502 batalionu czołgów ciężkich spod Leningradu -pojazd w malowaniu zimowym, z gąsiennicami typu Winterketten. Budowę tych pojazdów zacząłem w kwietniu zeszłego roku, lecz ją przerwałem, by zrobić Sdkfz 9, który to model poświęciłem pamięci mojego przyjaciela . Famo jest już skończony (zdjęcia w galerii gotowych pojazdów wkrótce), a na warsztat powróciły "trójki".
Pomyślałem sobie,że robiąc te czołgi upiekę nie dwie, a kilka pieczeni na jednym ogniu. Postanowiłem wykonać formy i odlać od razu 5 szt. wanien . Dwie posłużą do budowy "trójek", a trzy następne wykorzystam w przyszłości do wykonania modeli Stug. III w wersjach E i G , oraz Si G 33.Na razie skupmy się na klasycznych czołgach.
Zdjęcia poniżej ukazują modele elementów kadłuba- tym razem wykonałem ścianki wanny razem z częścią powyżej błotników, płyty wierzchnie przedziału bojowego i silnikowego, oraz płyty czołowe i tylne kadłuba. No i płyta dolna wraz z integralnie odlanymi tulejami do wahaczy.

Obrazek Obrazek

Kolejne dwie fotki przedstawiają zmontowany kadłub czołgu.
Obrazek Obrazek

Na zdjęciach poniżej prezentuję trzy kadłuby - jeden do czołgu oraz dwa przygotowane do dział samobieżnych Stug . Pozwoliłem sobie również wykonać model i odlać w żywicy nadbudówkę do Stuga - i tu również poszedłem za ciosem - odlałem dwie takie sztuki, druga przyda się przy budowie Stuga IV.
Obrazek Obrazek Obrazek

I ostatnio wykonane modele -wieża, elementy składowe baszty dowódcy oraz zasobnik na tylnej płycie wieży. Odlewy tych elementów będą odlewami wstępnymi , na nich wykonam wszystkie detale -spawy,nity,zawiasy, uchwyty itd. Dopiero takie zostaną zalane silikonem i odlane jako gotowe wyroby.Zasobnik został wykonany jako pełny blok ze spienionego PCV różnych grubości, natomiast ostateczny model zostanie wykonany jako "pusty odlew" w zamkniętej formie po dodaniu wszystkich detali.
Obrazek Obrazek
Obrazek

To na tyle w części pierwszej, do zobaczenia wkrótce.
TIGER42

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 25 lutego 2018, 10:36

Z przyjemnością będę śledził Twoje postępy.
Tradycyjnie jakość odlewów i szczegółowość powala. oklask2
Czy masz już ustalone malowania do tych modeli?
Ostatnio zmieniony 25 lutego 2018, 10:36 przez Wojtek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 25 lutego 2018, 11:32

Wiesz, że jestem fanem Twoich umiejętności i prac, a stugiem mnie rozjechałeś.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Pzkpfw III, Ausf. M & N

Post autor: Vivaldi » 25 lutego 2018, 16:32

Wojtku, nie będę może oryginalny, ale oba pojazdy dostaną malowanie z "pudełek". Poniżej zamieszczam przykłady malowań dla moich "trójeczek" . W przypadku wersji M jest dużo zdjęć archiwalnych tego konkretnego czołgu . Trochę gorzej z N-ką ale jeszcze poszperam. Nie robiłem jeszcze żadnego pojazdu w malowaniu zimowym, dlatego chciałbym się zmierzyć i z tym tematem.
Pozdrawiam

Obrazek Obrazek Obrazek
TIGER42

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 25 lutego 2018, 17:46

Będzie kolejna petarda w Twoim wykonaniu :Default:
Co do malowania III-ki Ausf M, to mi też chodziło po głowie to malowanie ;)
Niestety przedłużające się prace z Jagdpanzerem zmusiły mnie do przesunięcia tego tematu na dłużej nie określony termin.
Tymczasem, będę sukcesywnie zaglądał do kolejnych aktualizacji.

Pozdrawiam i życzę powodzenia oraz wytrwałości w taśmowej produkcji :Default:

Tommy

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Pzkpfw III, Ausf. M & N

Post autor: Vivaldi » 11 marca 2018, 19:55

Prace nad parą czołgów posuwają się wolno, acz systematycznie W przypadku tych modeli zostaną one wykonane w 99% z żywicy, gdyż oba pojazdy mają te 99% wspólnych komponentów. Tak więc wykonując każdy kolejny element od razu robię do niego silikonową formę. Na dzień dzisiejszy tak wyglądają postępy w budowie

Odlane wieże . Dwie prosto z formy, jedna już obrobiona z doklejonymi włazami. Włazy jeszcze bez wizjerów i otworów strzelniczych ( takie same , jak w Pzkpfw IV G i H)

Obrazek

Płyty pancerza wierzchnia z włazami do przekładni oraz czołowa przedziału kierowania -wizjer kierowcy i Kugelblende 50. Dojdzie jeszcze osłona wizjera.

Obrazek

Kadłub czołgu z wyciętym fragmentem pokrywy silnika, gdyż pierwsza forma była z błędami w wymiarach. W to miejsce wykonałem już właściwą płytę wraz z osłonami wlotów powietrza. Te dwa w tylnej części leżą sobie lużno na płycie, będą dokładnie wpasowane w otwory.

Obrazek Obrazek

Pancerne dekle na wloty powietrza -tu 5 szt. , prosto z formy silikonowej, nadlewy do usunięcia.

Obrazek

Boczne osłony wlotów powietrza do komory silnikowej, też "surówka", ,też nadlewy do usunięcia I pasowanie "na sucho".

Obrazek Obrazek Obrazek

Dwa rodzaje kolektorów spalin - na górze dla wersji M, poniżej dla N ( oraz Stug. III i SIG 33)

Obrazek

Dwie lufy - na górze KwK 37 L/24 , kaliber 75 mm do wersji N , na dole Kwk 39 L/60 , kaliber 50 mm do wersji M. Obie armaty też zostaną powielone w formach silikonowych.
Obrazek

I na koniec dzisiejszej relacji odlane różne części - włazy, wizjery, mocowanie anteny, i różne pokrywy. Nazywam to "drobnicą" , ale bez niej nie obędzie się żadna z moich "trójeczek".Następne części czekają w kolejce na formy.

Obrazek

Do zobaczenia w kolejnej odsłonie.
TIGER42

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 13 marca 2018, 11:48

Widzę, że produkcja idzie pełną parą.
Fabryka i huta nie wygasza swych piecy ani na chwilę...
Piękne detale :okok:
Teraz tylko patrzeć, jak przy następnej aktualizacji zobaczymy prawie gotowe trójeczki ;-)

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Pzkpfw III, Ausf. M & N

Post autor: Vivaldi » 24 marca 2018, 19:17

Witam

Zacytuję Tommy'ego "Tylko patrzeć, jak zobaczymy gotowe trójeczki". Jeszcze trochę trzeba poczekać, choć przyznam,że praca nad obydwoma modelami postępuje dosyć sprawnie. Dziś ograniczę się do pokazania kilkunastu zdjęć, bez komentarza, gdyż technologia jest znana - model (HIPS lub żywica) - forma silikonowa - odlew w żywicy poliuretanowej. Tak jak pisałem wcześniej, te dwa modele będą wykonane w 99% z żywicy, gdyż maja wspólne 99% komponentów. Do wykonania zostały jeszcze błotniki - te będą z blaszki aluminiowej z naklejonymi pokryciami "blachy ryflowanej" wykonanymi jako cieniusieńkie odlewy żywiczne. Cały osprzęt na błotnikach ( łopaty, siekiery, klocki, podnośniki itd. mam wykonane w ilościach hurtowych z myślą o kolejnych pojazdach Panzerwaffe, więc nie muszę się martwić o ich robienie od podstaw. Koła główne , napędowe i napinające też mam już gotowe od marca zeszłego roku, więc praca pójdzie teraz naprawdę szybko. Troszkę zabawy czeka mnie z ekranami pancernymi na wieży i kadłubie przy Pz III , Ausf. M, ale to już jest opracowane ( na zdjęciach widać fragment tylnego pancerza zamontowanego na próbę. Jak zwykle, pojawiają się pewne niedociągnięcia, które zostaną usunięte w trakcie dalszych prac.
Tak więc czas na prezentację zdjęć.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Do zobaczenia w kolejnej części relacji
TIGER42

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 25 marca 2018, 16:41

O matko i córko... smile_shock_

Pięknie się prezentują te trójeczki, ale jak już dostaną koloru, to będzie miazga :okok:

Awatar użytkownika
Borowy
Czołgista / Tankman

Post autor: Borowy » 27 marca 2018, 15:16

Witam :honoring: Tempo budowy imponujące i co najważniejsze nie wpływa na obniżenie świetnej jakości.
Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Pzkpfw III, Ausf. M & N

Post autor: Vivaldi » 2 maja 2018, 18:04

Witam po dłuższej przerwie. Jak zwykle - natłok zajęć zawodowych, dom tego krótki urlop zagraniczny. Za to z tym większą ochotą powróciłem do budowy moich dwóch "trójeczek". Obecnie "instaluję" wszelkie potrzebne mocowania narzędzi , których 99% znajduje się na błotnikach pojazdu. Z blaszki aluminiowej grubości 0,2 mm wykonałem ekrany Schurzen na boki czołgu ( ekrany wieżowe wykonane są z też z blaszki alu , tyle że grubość 0,3 mm) Sam reling do tych płyt wykonałem z blachy mosiężnej , co widać na zdjęciach.Prace nad osprzętem trwają,a w tak zwanym "międzyczasie" przezentuję kilkanaście zdjęć obydwóch pojazdów na obecnym etapie. Wieżyczka dowódcy nie wklejona - najpierw pomaluję ją wraz z całym czołgiem, następnie wkleję bloki szkła wizjerów , a dopiero na koniec zamontują wieżyczki na swoich miejscach .Uniknę w ten sposób zabrudzeń szkła, które to zabrudzenia byłyby już nie do usunięcia, zwłaszcza przez te małe szczeliny obserwacyjne. Zastabnawiam się jeszcze nad jedną kwestią - mój Pz III wersja N będzie mieć malowanie zimowe spod Leningradu.Oryginalny pojazd został z niszczony w styczniu 1943 w okolicy miejscowości Siniavino. Pojazd ten mimo zimowych warunków nie posiadał tzw.Winterketten. Zastanawiam się, czy może odejść od prawdy historycznej i zamontować na nim te gąsienice? Będzie trochę pracy z wykonaniem "dokładek" przedłużających normalne gąsiennice 40 cm., ale myślę ,że taki zabieg na pewno doda modelowi uroku, zwłaszcza że dojdzie jeszcze śnieg na wielu powierzchniach pojazdu . Mam temat do przemyślenia. A na razie prezentacja zdjęć.

Pozdrawiam

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 2 maja 2018, 20:04

Właśnie wróciłem z Mazowsza, odpaliłem komputer i nie mogę dojść do siebie.
Mistrzu, czy w czerwcu będzie obejrzeć Twoje modele?
Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 2 maja 2018, 20:50

O Matulu.... smile_shock_

To już nie jest model, to jest mała replika.
A tyle co sobie dzisiaj myślałem jak idą postępy przy Twoich "trójeczkach"
Te detale miażdżą pod każdym względem i już nie mogę się doczekać, kiedy pokażesz pierwsze malowanie.
Co do gąsienic, to myślę, że takie odejście od historii w Twoim wykonaniu może wypaść tylko na PLUS. W ten sposób otrzymasz jeszcze bardziej unikatowy model :okok:
Znając Ciebie, to taka przeróbka zajmie Ci góra dwa, no może trzy dni... ;)
Powodzenia i do usłyszenia ;)
Ostatnio zmieniony 2 maja 2018, 21:13 przez Tommy T.B., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 2 maja 2018, 20:51

Ja na malowanie mogę poczekać, ale chciałbym zobaczyć jak On to robi krok po kroku i nie mam w tym żadnej perwersji, tak tylko uprzedzam :mrgreen: :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 2 maja 2018, 20:52 przez PITERPANZER, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 2 maja 2018, 21:25

Te dwa "golasy" widziałem na własne gały w fazie zalążka i powiem Ci robi ogromne wrażenie,
a cała galeria modeli Waldka zryła mi tak beret, że człowiek nie mógł spać spokojnie :-)
Co by nie powiedział, Waldek jest jednym z tych, którzy dają pozytywną energię do sklejania :okok:

P.s. Co do Twoich upodobań step by step jak Waldek to robi zostawię bez odpowiedzi :mrgreen:
A tak na poważnie, tutorial by się przydał, ale z jego podejściem do sklejania, straci więcej czasu dla nas, niż na swoje modele. Ja wolę sobie spokojnie poczekać na kolejne aktualizacje, a Chłop niech sobie spokojnie skleja, żeby później nacieszyć nasze nienasycone gały ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”