Forum index Modele Broni Pancernej
II wojny swiatowej w skali 1 - 25/ 1-25 SCALE ARMOR FORUM

FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in  Chat

Previous topic :: Next topic
Ka-Mi 2
Author Message
alexander 
Czołgista / Tankman

Joined: 22 Dec 2016
Location: Novosibirsk
Posted: 23 April 2018, 03:01   Ka-Mi 2

Nowy wspólny projekt Aleksandra Nikitina i Pawła Czerepanowa.

Japoński czołg pływający 2 Ka-Mi w skali 1/25

Opracowanie M. Rafalski, wydawnictwo WAK.

HISTORIA

Nie będę szczegółowo omawiać historii powstania, konstrukcji i cech technicznych, odsyłam do szczegółowego artykułu na temat w Wikipedii. Dodam tylko od siebie kilka słów o użyciu bojowym. W sumie do końca wojny wyprodukowano 180 "2 Ka-Mi", które były wykorzystywane w wielu operacjach w trakcie działań na Pacyfiku. Należy zauważyć, że japońscy konstruktorzy stworzyli dość udany czołg pływający. Powstanie "2 Ka-Mi" było jednym z nielicznych prawdziwych sukcesów japońskiego przemysłu czołgowego w latach czterdziestych. Konstrukcja czołgu i zapewnienie mu dobrej pływalności sprawiły, że była to maszyna wszechstronna, posiadająca dobre właściwości morskie i po odrzuceniu pływaków dzięki niewielkim wymiarom zewnętrznym dobrze radziła sobie na lądzie. Umożliwiało to wykorzystanie2 Ka-Mi nie tylko do zdobycia przyczółka w zestawie pierwszego rzutu desantu, ale także do jego rozszerzenia. Jednak użycie w walce japońskich pływających czołgów, było ograniczone tylko do kilku epizodów. Pierwszym zastosowaniem bojowym "2 Ka-Mi" była bitwa o Guadalcanal pod koniec 1942 r., w której wzięło udział kilka przed seryjnych "2Ka-Mi". Następnie kilka "2Ka-Mi" zostało użytych na Wyspach Marshalla w obronie bazy lotniczej na atolu Roy w 1944 roku. Pierwsze masowe użycie "2 Ka-Mi" miało miejsce w 1944 r. na wyspach Archipelagu Mariann. W operacji nocnego lądowania 15 - 16 czerwca na wyspie Saipan. Nie mające wsparcia lotniczego i artyleryjskiego lądowanie było skazane na niepowodzenie. Desantujące się na flance wroga "2Ka-Mi" zostało szybko zniszczone przez ogień artylerii przeciwpancernej, "Bazook" i "Shermanów". Niewielka liczba "2 Ka-Mi" została wykorzystana przez 101 specjalne morskie siły desantowe w obronie Filipin pod koniec 1944 roku, gdzie zostały użyte w nieudanych desantach na tyły Amerykanów. Pod koniec wojny pojedyncze "2Ka-Mi", podobnie jak inne japońskie pojazdy opancerzone, były używane jako nieruchome, wkopane w ziemię punkty ostrzału na Iwo Jimie i Okinawie. Kilka pojazdów uczestniczyło w obronie Wysp Kurylskich, a jeden z nich w stanie jezdnym jest wystawiony w Kubince.

Budowa modelu. Aleksandr Nikitin

Podstawą dla budowy tego modelu posłużył model autorstwa M. Rafalskiego, wydany przez WAK. Sama budowa nie stwarzała większych trudności. Spawy (a dokładniej ich szerokość) zostały dobrane do modelu z pewnym trudem. W pierwszym wariancie okazały się zbyt szerokie. Dlatego zostały zmienione. Początkowo pontony miały być zrobione jako zdejmowane, ale zdawałem sobie sprawę, że jest to dodatkowy sposób na uszkodzenie jakiegoś elementu. Postanowiłem wykonać je jako stałe elementy. Układ jezdny i gąsienice zostały wykonane z laserów S. Czerewczenko. Gąski zostały zrobione na "hura" i pasowały idealnie. W niewielkim stopniu przerobiłem elementy zabudowy korpusu. Projektant zaprojektował włazy jako elementy wystające nad kadłubem, a na zdjęciach są wpuszczone i licują z całością. Dodałem też nity oraz do przedniego pontonu sześć kingstonów.

Malowanie. P. Czerepanow

Na czarnym podkładzie na poziomych płaszczyznach i wystających elementach została zastosowana biała baza, a następnie cały model został mniej więcej równomiernie pryśnięty farbą japońskim

jasnoszarym (arsenał Kure). Umożliwiło to osiągnięcie pewnego efektu analogicznego Black&White, chociaż nie w tak wyrazistej formie, jak to robią niektórzy modelarze. Tonowanie, cieniowanie plam, zadrapania, sadza i rdza, pigmenty symulujące kurz, zadrapania do gołego metalu, wszystko to przeprowadzono za pomocą mycia filtrów. Praca nad tym modelem była bardzo przyjemna, a sam proces budowy dostarczył wiele przyjemności i zadowolenia


 
   
Arek 
Czołgista / Tankman


Age: 42
Joined: 28 Feb 2012
Location: Świętoszów.PL.
Posted: 24 April 2018, 17:23   

Mistrzowskie wykonanie i malowanie.Zacieki i plamy rdzy- bajka. Naprawdę coś pięknego.
Mam pytanie co do gąsienic. Mogę się mylić, ale czy one są założone w dobrą stronę?. Nie jestem znawcą sprzętu japońskiego.
 
   
alexander 
Czołgista / Tankman

Joined: 22 Dec 2016
Location: Novosibirsk
Posted: 25 April 2018, 04:56   

Pozdrawiam. Dziękuję za opinię.
W sprawie траков, oto zdjęcia Ka Mi z Кубинки (tank museum)
 
   
Wojtek 
Czołgista / Tankman


Age: 35
Joined: 28 Oct 2014
Location: Jugów.PL
Posted: 28 April 2018, 20:16   

Gratuluję oklask2
Model rewelacja. :okok:
Budowa i malowanie na mistrzowskim poziomie. :okok:
Wasz duet świetnie się sprawdza. :okok:
 
   
Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman


Age: 38
Joined: 01 Dec 2009
Location: Zagórze / Świętoszów.PL
Posted: 2 May 2018, 12:07   

Chylę czoła :honoring:
Model w mistrzowskim wykonaniu pod każdym względem oklask2

Moje gratulacje!
 
 
   
Vivaldi 
Czołgista / Tankman

Age: 56
Joined: 19 Aug 2012
Location: Warszawa.PL
Posted: 3 May 2018, 21:57   Ka- Mi2

Genialne ! Po prostu genialne. Malowanie wręcz mistrzowskie. Panowie-chylę czoła przed Wami i gratuluję pięknego modelu.
_________________
TIGER42
 
   
Borowy 
Czołgista / Tankman


Age: 54
Joined: 22 Oct 2015
Location: Wągrowiec
Posted: 19 June 2018, 22:28   

Witam :honoring: Tradycyjnie już model wykonany wspaniale. Wspaniale pod każdym względem. Brawo oklask2 oklask2 oklask2
_________________
Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !
 
   
Display posts from previous:   
Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  


Visitor Map

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne