Panther G / Academy / Kurmark Div

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Panther G / Academy / Kurmark Div

Post autor: PITERPANZER » 28 października 2006, 08:54

Cześć!
Przedstawiam panterę z Academy w skali 1-25 ,do której firma Aber wypuściła zestaw blaszek fototrawionych. Spiesząc się z modelem na spotkanie w Trójmieście zdecydowałem się na położenie kamuflażu mimo, że oczekiwałem na testowy zestaw blaszek. Niestety przyszły one kilka godzin po zakończeniu prac, może i dobrze, bo usiądę do nich bez pośpiechu. Model pomalowałem pod zdjęcie z lutego 1945, na którym widać 4 nowe pantery w kamuflażu trójbarwnym, z jarzmem typu kinn i bocznymi ekranami. Trafiły one w rejon Kostrzynia (Kustrin) próbując pomóc w przebiciu się oblężonej załodze miasta. Czołgi należały do dywizji Kurmark. Zdjęcia przed malowaniem znajdziecie tu.
:flag_gb:
I decided to paint my panther even so....... I waited to new 1-25 PE Aber- kit to Panther. Camo is for "Kurmark " division ,february 1945,Kostrzyn (Kustrin) area.On photo we can see 2 new panther with kinn manlet and 3 paint scheme.The same day i received new Aber Kits :smile: .I`ll use side skirts,some of fenders and grills.Pics before painting are here.

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek.
Do pantery tej firma Modelcellar posiada 5 figurek żywicznych.
Na ostatnim zdjęciu pantera spoczywa na Dragon Wagonie wykonanym przez AMS`a ( Marcina). :)
On the last pic Panther on 1-25 paper-card Dragon Wagon by AMS (Martin).
Ostatnio zmieniony 22 lutego 2008, 10:16 przez PITERPANZER, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 28 października 2006, 08:55

A teraz dalsza część relacji.
Trochę obawiałem się tego kroku , ale postanowiłem zdemolować trochę moją Panterę.Początkowo chciałem tego uniknąć,wykorzystując jedynie metalowe podpory błotników,bo głębsze przeróbki wiązały się z kolejnym malowaniem,ale stało się.
Hello again!
I affraid a little this step,but I decide demolish my Panther.Initially i `ve planed to use only side supports,because bigger rebuilt be related to repainting.But it`s matter.

Obrazek

Na stół powędrowały elementy błotników z blaszki Abera.Za sugestiami Pana Wacława - właściciela firmy postanowiłem spróbować lutowania,zamiast klejenia cjanoakrylem.Takie rozwiązanie jest trwalsze,szczególnie w przypadku modeli,które moga przeskoczyć do standardu RC.
All fenders parts ,from Aber kit find on the table. I tried like said me Aber`s Owner to solder elements,instead of super glue . Especially for RC models that is stronger connection.

Obrazek

Postanowiłem wzmocnić mocowanie błotników do plastikowego kadłuba,szczególnie ze względu na ekrany boczne,które sa wykonane z grubszej blaszki i łącznie stanowią już jakieś obciążenie.Elementem stabilizującym i usztywniającym jest cieniutki drucik,którego i tak nie będzie widać.
I decide to build up the connection between fenders and hull,especially that side skirts are by thicker brass,and at all finally it`s heavy. I added thin wire for stabilisation and stiffness.It `s unvisible at all.

Obrazek
Przymierzając kolejne błotniki powierciłem otworki w kadłubie.
I drill holes in hull during tests.

Obrazek
A tak wyglądają błotniki jeszcze bez kleju.
Fenders without glue here .
Obrazek
Teraz próbny montaż ekranów.Mimo,że nadal bez kleju błotniki stoją stabilnie.
Now,skirts test montage. None the less no glue ,fenders are stabile.

Obrazek
Poprzyklejałem też inne dobra z blaszek.
Grille. :flag_gb:
I glue another parts from kit .Grills

Obrazek
Celownik. :flag_gb:
Back-sight
Obrazek
Uchwyt zamykające pojemnik na wycior.
Clamps on ramrod tube.

Obrazek
To tyle na dziś,powoli zabieram się za drugą stronę. :)
That`s all for now,today the right side .
Ostatnio zmieniony 22 lutego 2008, 10:27 przez PITERPANZER, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 28 października 2006, 08:56

W związku z przerwą w budowie SU 85 zabrałem się za dokończenie Pantery .Na początek skalpowanie prawego plastikowego błotnika i przygotowanie pod elementy fototrawione .
Because i `ve pause with 1-25 SU 85, then i continue my Panther.On the beginning i eliminated plastic right fenders and fix all new elements the same way like on left side
Obrazek.
Po zmontowaniu i przymiarkach na sucho, gotowe elementy zostają przyklejone po obu stronach.
Ater i fixed and controlled all without glue,new parts are connected to the chassis on the both sides
ObrazekObrazek
I fotki z zamontowanymi ekranami.
and pics with mounted skirts .
ObrazekObrazek
Dzięki uwadze Fazziego poprawiłem linę i choć wokół kauszy została plastikowa imitacja, to wygląda to zdecydowanie lepiej.Dzięki Fazzy bez humoru !
Thanks Fazzy i corrected line.Now it looks better.Thanks Fazzy!
The next line i will try to do 100 by metal,no plastic loop.
ObrazekObrazek
Kolejną linę próbuję zrobić już bez plastikowego oczka.
Na koniec zdjęcie faktury pancerza, bo o tym też rozmawialiśmy.
And armor structure pic .
Obrazek
Dziś jeszcze tylko malowanie gruntem H 53 ,a jutro kolor bazowy i kamuflaż.Przygotowałem też 2 metalowe błotniki przednie,ale cały czas mam obawy,czy odcinanie plastikowych nie spowoduje uszkodzeń zamontowanych już akcesoriów. Najwyżej trafią do jagdpantery.
;-)
Today i plane to paint all new parts by H53,and tomorrow base collor and camo. I have just ready 2 front fenders ,by i affraid that during cutting plastic fenders i can damage all ready accessories.At most it goes to jagdpanther.
Ostatnio zmieniony 22 lutego 2008, 10:32 przez PITERPANZER, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 28 października 2006, 08:57

I kilka kolejnych fotek z przygotowań do ostatecznego malowania.Warstwa pierwsza to HUMBROL 53.
And some next pics before the last painting.The first coat it`s a humbrol 53.
ObrazekObrazekObrazek
Gdy dobrze wyschła na ekranach pierwsza warstwa, pędzlem naniosłem czerwony ,mający imitowac podkładową minię.Jeszcze na mokro porobiłem ślady otarć używając starego twardego pędzelka.Od strony wewnętrznej ekrany zostały czerwone.
When all is well dry on side skirts i use pencil and put the red coat like a priming.I use old ,hard pencil to make chafes mark.On the inner side skirts stay red.
ObrazekObrazek
Teraz do akcji wkroczył aerograf i starając się ,zgodnie z dokumentacją pokrył nowe elementy.
Now I use airbrush and try to do all like on the oryginal pictures.
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
Następnie Pantera została poddana brudzeniu i uzbrajaniu w akcesoria.Do fryzjera trafią także czołgista i jego koledzy.Ale ostatecznej krytyce poddadzą się wkrótce. ;-)
After weathering Panther resumed again all accessories.I send to the "'barber"tank commander and his crew,but they face the music soon. ;-)
Ostatnio zmieniony 22 lutego 2008, 10:43 przez PITERPANZER, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
JACER
Czołgista / Tankman

Post autor: JACER » 16 stycznia 2007, 22:59

Bardzo fajnie wygląda ta Pathera po apgrejdowaniu.
W sumie dochodzę do wniosku, że elementy fototrawione mają "większe znaczenie" w skali 1:25 niż w 35'ce. Głównym argunentem jest niewąpliwie to, iż są po prostu większe i przez to bardziej widoczne. W niektórych modelach w skali 1:35 trudno niekiedy dopatrzeć :shock: się waloryzacji (nie mówię tu o błotnikach, płytach bocznych itp.). No i druga rzecz. Taka drobnica doprowadzić może do... No wiecie sami do czego może doprowadzić człowieka, który chce się zrelaksować przy sklejaniu :smile: Jednak te wszystkie chwile frustracji nie liczą się zupełnie gdy model stoi już na półce :D

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 06 listopada 2007, 22:48

Oto kilka kolejnych kroków z prac nad Panterą .
Ekrany zostały założone i zabezpieczone spinkami blokującymi.
Below some new pics from progress.
Skirts are on the place ,and they are protected by cotters(is it good tech. name?) .
ObrazekObrazek

Załoga wróciła od "fryzjera".Ponieważ oryginał ze zdjęcia stoi na ośnieżonej drodze na chwilę obecną nie ubłocilem czołgu w sposób dramatyczny.Delikatny weathering zrobiłem farbami.
Crew is back from"barber".Because tank from oryginal photo stays on snow ,winter road I didn`t make to much mud on my model.Small weathering i `ve done by paints.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Ponieważ nie padło jeszcze ostatnie słowo w temacie,więc ostateczne błocenie pozostawiam na póżniej.Wpadłem na pomysł,że spróbuję prysnąć pistoletem popłuczyny z prawdziwego błota.Ale to musi poczekać ponieważ produkcja żywicznych,pojedynczych,ruchomych ogniw idzie dość powoli.
Because it isn`t the last word here I will test new method .I will try to apply mud solution by airbrush but first i have to finnish my new resin ,moveable individual tracs.It goes to slowly for me but life is life.
ObrazekObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony 22 lutego 2008, 10:59 przez PITERPANZER, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 22 lutego 2008, 10:57

Minęło sporo czasu,i powoli składanie gąsienicy dobiegło końca.Czeka mnie co prawda wymiana kilku ogniw,które mają uszkodzone zęby,ale to juz pryszcz.Poza tym wymienię szpilki na osie o mniejszej średnicy ,co pozwoli gąsienicy jeszcze swobodniej pracować.O drugiej stronie na razie wolę nie myśleć .
It passed long time,but i slowly did my track and now it`s over.I have to change some track link,which has demage teeth, but now it`s not a problem.I plane to chane pins to another axises,with smaller diameter.It gives more track flexibility.
I don`t think about second side now .
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Track painting is a pleasure,but second side will be for me monotony work .
Malowanie będzie przyjemnością,ale ta druga taśma będzie mnie znowu męczyć swą monotonnością.

Relacja dobiegła końca i tak jak obiecałem na koniec krótko opis zmagań z żywicznymi gąsienicami.
Relation is over and as I promised before short step by step on resin tracks.

Produkt przed obróbką
New product before dressing
Obrazek

delikatnie odlamujemy podstawę
gently break off a holder (base)
Obrazek

przy pomocy nożyka i pilnika usuwamy nadlewy i nierowności
with knife and modeler file break off all odds and heads
Obrazek

wiercimy wiertłem 0,8 mm do połowy szerokości gąsienicy
drill half of track wide with bit 0,8 mm,change side and repeat
Obrazek Obrazek

tym samym wiertłem przejeżdzamy cała szerokość
the same 0,8mm bit go accross all track wide
Obrazek

wiercimy wspólny kanał dla 2 ogniw,dociskając je mocno do siebie
drill common channel for 2 tracks
Obrazek

oczyszczamy ogniwa z pyłu ,łaczymy szpilką
clean tracks from resin powder,connect by pin
Obrazek Obrazek Obrazek

czynność powtarzamy do uzyskania żądanej długości
repeat how long track You need
Obrazek Obrazek

I na koniec trochę "Panther in action".
And finally "Panther in action".
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Zdjęcia modelu w ostatecznej wersji znajdują się na mojej stronie zapraszam .
Now welcome to the gallery .
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”