Uwaga!
W związku ze zmianą silnika forum konieczny jest reset haseł użytkowników. Prosimy o skorzystanie z funkcji "Zapomniałem hasła". W razie problemów skontaktujcie się z administratorami.

Attention!
Due to forum engine switch it is necessary to reset user passwords. Please use "Forgot password" function. In case of problems please contact administrators.

Beachtung!
Aufgrund des forum engine switch müssen die Benutzerpasswörter zurückgesetzt werden. Bitte benutzen Sie die Funktion "Passwort vergessen". Bei Problemen wenden Sie sich bitte an die Administratoren.

SU-85M /projekt własny/

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

SU-85M /projekt własny/

Post autor: mrafalsk » 9 czerwca 2015, 09:02

Witam,

Zmiany w pracy I nowe obowiązki znacząco wpłynęły na moje prace projektowe, ale w końcu „wyprodukowałem” nowy model. Jest to działo samobieżne SU-85M. Chyba jeszcze nie był wydany model w tej wersji. Prace trwały prawie rok i model jest na ukończeniu.

Próbowałem kilku rodzajów kół i różne malowania. Na koniec wybrałem. W wycinance będą pełne koła tłoczone i dwa malowania: malowanie z muzeum w Poznaniu i malowanie wozu o numerze bocznym 603 (kolor zielony na renderach ma się nijak do koloru finalnego).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Mając doświadczenie z mocowaniem wahaczy przy AT-42 dodałem dodatkowe wręgi, przez które będą przechodzić osie . Nie będą już rozkraczać się koła. Kadłub oklejony poszyciem. Błotniki czekają na doklejenie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Michał
Ostatnio zmieniony 9 czerwca 2015, 18:57 przez mrafalsk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

Post autor: mrafalsk » 9 czerwca 2015, 09:24

Pokrywa silnika gotowa. Składa się z czterech głównych części, które są doklejane do kadłuba oddzielnie:
Obrazek Obrazek Obrazek

Dokleiłem do kadłuba wiele drobiazgów, jak osłonę przeniesienia napędu do koła napędowego, włazy, skrzynki, haki, narzędzia, rury wydechowe, uchwyty i antenę.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Zacząłem sklejać osłony wentylatorów ze stopu przedziału bojowego. Osłony te oraz jarzma to są najtrudniejsze elementy tego modelu (części będą zdublowane):

W wycinance będą dwie wersje modelu do wyboru. Pierwsza będzie w malowaniu wozu z muzeum z Poznania i będzie miała tylko orzełka oraz narzędzie na prawej burcie i antenę mocowaną w innym miejscu niż zwykle. Druga będzie miała orzełka i numer 603 oraz będzie pozbawiona narzędzi a antena będzie mocowana w „normalnym” miejscu.

Michał

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

Post autor: mrafalsk » 9 czerwca 2015, 21:50

Wydawnictwo WAK :
"W czasie 10.WSMK będzie można nabyć (no, na 95%) najnowszy numer WAK z modelem SU-85M autorstwa Michała Rafalskiego. Model można wykonać w jednym z dwóch malowań - pojazd z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu oraz wóz z walk 2.Armii WP wiosną 1945 roku (różnice w oznaczeniach i drobnych detalach)."
Załączniki
wak1506-okladka_1.jpg

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

Post autor: mrafalsk » 10 czerwca 2015, 09:39

Witam,

Kolejna część, jarzma i lufa. Chcąc zbliżyć się do oryginału wyszło, że jarzma najlepiej jest zrobić tak:
Obrazek Obrazek Obrazek

Wszystkie części jarzm, czyli wręgi i poszycia, są zdublowane. Będzie można zrobić drugie podejście jak za pierwszym nie wyjdzie.
Doszły zbiorniki paliwa i kolejne drobiazgi. Jarzmo wewnętrzne na swoim miejscu.

Michał

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

Post autor: mrafalsk » 11 czerwca 2015, 10:22

Hej,

I kompletny kadłub z zawieszeniem.

Michał

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 11 czerwca 2015, 19:39

Piękna surówka :okok:
Michał, będziesz ją malował, czy zostanie w takim stanie jak jest?
No i drugie pytanie, czy będziesz w swoim modelu wykorzystywał elementy żywiczne, które już macie, skoro model jest już wydany?

Pozdrawiam i życzę powodzenia :Default:
Tommy

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

Post autor: mrafalsk » 11 czerwca 2015, 20:29

Dzięki
Właśnie ją kończę malować.
Tak, jak najbardziej. Użyję gąsienic, koła napędowe i napinające, koła nośne wymienię na żywiczne chyba w przyszlym tygodniu, liny holownicze. Będziemy mieli jeszcze reflektor i sygnał dźwiękowy. Może je też później podmienię.

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

Post autor: mrafalsk » 19 czerwca 2015, 13:04

Witam,

Model właściwie skończony i premierę miał we Wrocławiu. Ale winny jestem dokończenia relacji.

A zacznę oczywiście od dodatków z żywicy dostępnych w sklepie shop.1-25saf.com. Powód jest trywialny: dwa wieczory na wyczyszczenie ogniw, wywiercenie otworków pod osie, połączenie w taśmy i pomalowanie + jeden wieczór na przygotowanie kół i ich malowanie. Trzy-cztery wieczory i zawieszenie z gąsienicami gotowe. Niestety koła nośne nie są z żywicy, ale z papieru – nie dostałem ich na czas.
Do modelu dołożyłem jeszcze liny i kalkę z orzełkiem (też ze sklepu). Swoją drogą do tej pory używałem linek stalowych a ta jest z miedzi. Bez porównania łatwiej się formuje i układa jak się chce. Stalowa jest jednak za sztywna.

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

Post autor: mrafalsk » 19 czerwca 2015, 13:12

Końcowa galeria jest tutaj: galeria

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”