Samochód opancerzony Sdkfz 247A "Standartenwagen"

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 10 marca 2013, 17:39

Witam
Dziś rozpoczynam relację z budowy ciekawego pojazdu niemieckiego wyprodukowanego w ilości tylko 10 sztuk. do budowy wykorzystano podwozie Krupp L2H143.Oficjalna nazwa tego wozu to Schwerer Gelendegaengiger Gepanzerter Personenkraftwagen-brzmi trochę koszmarnie.W tłumaczeniu to ciężki terenowy opancerzony samochód osobowy. Waga 5,2 t;prędkość max. 70 km/h; zasięg ok 350 km. opancerzenie 8mm .załoga 5 osób plus kierowca.Mój model będzie w malowaniu z kampanii wrześniowej- ciemno szary.Ponieważ najtrudniejszą część modelu stanowi podwozie, a jest to podwozie firmy Krupp.na którym powstał słynny Sdkfz 69 Krupp Protze ,postanowiłem wykonać od razu 2 sztuki .Na drugi egzemplarz "posadzę" kabinę i skrzynię- ale to póżniej. Materiały,jakich użyję to głównie HIPS i żywica poliuretanowa -wszystkie odlewy elementów powtarzalnych.
Na początek:Dwie fotki oryginalnych pojazdów-jeden jeszcze w dwubarwnym kamuflażu sprzed wojny i z kampanii wrześniowej.Drugi-pojazd zniszczony .

Obrazek Obrazek

elementy ramy podwozia wykonane z HIPS ,przygotowane do wykonania formy silikonowej i odlewów żywicznych
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Gotowe odlewy ramy -prawy i lewy.Wykonałem 2 komplety.
Obrazek
Obrazek

Rama zmontowana -elementy łączące wykonałem z HIPS i aluminium 0,3 mm.
Obrazek

Modele przekładni do tylnych osi pojazdu wykonane z HIPS
Obrazek
Obrazek

I gotowa przekładnia odlana z barwionej na szaro żywicy
Obrazek

kolejne elementy podwozia- do nich bezpośrednio zamocowane będą ośki i podwójne wahacze.
Obrazek

Rama z zamontowanymi zespołami przekładni.Jak wcześniej,robię po 2 komplety,by po skończeniu tego wozu przejść do Krupp Protze.
Obrazek
Powiększenie
Obrazek

Na dziś koniec ,dalsza relacja za kilka dni
Ostatnio zmieniony 12 marca 2013, 17:43 przez Vivaldi, łącznie zmieniany 1 raz.
TIGER42

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 12 marca 2013, 17:42

Dziś ciąg dalszy relacji

Elementy mocowania półosiek i podwójnych wahaczy.Będą przyklejone do wewnętrznych stron felg w tylnych kołach
Obrazek

Wewnętrzne części tylnychkół-tu znajdą swoje miejsce półośki i wahacze.
Obrazek

Tarcze przednich kół-widać zamocowania osi
Obrazek

Dwa modele wahaczy wykonane z prętów HIPS .Jeden znich już na stopce- przygotowany do wykonania formy silikonowej.Przestrzenie wewnątrz wypełnione błonką z Clear Fix Humbrol .Ułatwia to wyjmowanie z silikonu modelu a póżniej odlewów-nie trzeba formy rozcinać. Na jeden pojazd potrzeba 8 szt. wahaczy-ja muszę odlać 16 szt.
Obrazek

Odlane wahacze,jeszcze nie obrobione
Obrazek

Gotowe wahacze-te z mosiężną rurką to są górne,te z aluminiowymi zaciskami-dolne.Do tych zacisków w oryginalnym pojeżdzie były zamocowane plecione liny stalowe ograniczające wychył wahaczy w dół.
Obrazek

Przednia oś już zamontowana na resorach piórowych.Oś wykonałem z blachy mosiężnej-teownik lutowany, a od spodu przykleiłem paseczek HIPS 1,25 mm. Resory zrobione z blaszki aluminiowej 0,3 mm.
Obrazek

Do wykonania skrętnych kół wykorzystałem genialne wyroby firmy Albion Alloys-super cienkie rurki aluminiowe,które spłaszczałem na końcach potrzebnego odcinka,wierciłem otworek 0,4 mm i łączyłem pręcikiem z HIPSU zatopionym na obu końcach.Całość pracuje idealnie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Czas na zamontowanie tylnych kół- wtym celu zbudowałem coś w rodzaju kołyski z ustalonymi wysokościami mocowań i rozstawem kół. Do tego dochodzą po dwa wahacze na koło,które są równolegle lekko opuszczone w widoku z tyłu.
Obrazek Obrazek Obrazek

Zbliżenie całej konstrukcji-widać zamocowane górne wahacze.
Obrazek Obrazek

I oto rama stoi na własnych nogach-albo raczej -kołach.Przez otwór widoczny w ramie z prawej strony będzie przechodzić rura wydechowa.
Obrazek Obrazek

Do zobaczenia wkrótce.
TIGER42

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 17 marca 2013, 11:16

Witam Forumowiczów.Dziś kolejna porcja fotek z budowy Sdkfz 247A.

Komplet ramion,pomiędzy którymi zamontowana będzie sprężyna wyrównująca nacisk wychylenia tylnych osi w dół lub w górę podczas jazdy w nierównym terenie. Dla jednego pojazdu potrzebne są dwa komplety-prawy i lewy.
Obrazek

Gotowa sprężyna ,wykonana z drutu miedzianego 0,8 mm, zamontowana na swoim miejscu.
Obrazek Obrazek

Zespoły ramion ze spreżynami zamocowane w odpowiednich miejscach.

Do skończenia całego zestawyu tylnych osi zostało już niewiele, tymczasem przygotowuję elementy skłądowe silnika Krupp M305 65, 4 cylindrowiec w układzie boxer.
Obrazek

Blok silnika
Obrazek Obrazek

Osłona wentylatora-silnik był chłodzony powietrzem- HIPS plus modelowanie bryły z Milliputa.
Obrazek Obrazek

Skrzynia biegów,jeszcze nie oszlifowana . Materiały HIPS ,Milliput .
Obrazek

Silnik "rozłożony" na części-główne elementy.Darowuję sobie wykonanie detali na wierzchu bloku silnika-nie będzie ich widać.
Obrazek

Silnik przygotowany do malowania ,następnie po skończeniu ramy do zamontowania na podwoziu-wtedy przyjdzie kolej na rury wydechowe i okablowanie.
Obrazek Obrazek

Do zobaczenia wkrótce.
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 17 marca 2013, 14:55

Co to wiele pisać, zachwycasz warsztatem i stopniem detalizacji.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 19 marca 2013, 20:28

Dziś czas na kółka, a ściślej opony.

Z poliuretanowej płyty modelowej wytoczyłem bazę dla połówki opony. Widać wklejone 3 rzędy cieniutkich nitek polistyrenowych.
Obrazek

Po wykonaniu formy silikonowej odlałem dwie sztuki połówek , na które następnie nakleiłem elementy części bieżnika wycięte z brystolu.Foto wyrażnie pokazuje część prawą i lewą.
Obrazek

Obie odlane w żywicy PU połówki połączone ze sobą chwilowo, tu etap nakładania bocznych części bieżnika.Materiał - plastelina bezsiarkowa.
Obrazek

Gotowa połowa opony.Teraz odlejemy 14 sztuk- 7 prawych i 7 lewych. Pojazd posiadał 1 koło zapasowe-Krupp Protze 2.
Obrazek

Model felgi wytoczonej w żywicy,przygotowany do zrobienia formy silikonowej. Na zdjęciu obok kilka gotowych piast- nadlewy zeszlifujemy.
Obrazek Obrazek

I gotowa oponka wraz z felgą,jeszcze bez środkowej pokrywy.
Obrazek Obrazek

Do zobaczyska .
TIGER42

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 07 kwietnia 2013, 17:00

Witam pancerniaków
Dziś zrelacjonuję dalsze prace nad moim modelem Sd Kfz 247A.Dodam jeszcze ,że nieocenioną pomocą w budowie modelu jest czeskie wydawnictwo Wings & Wheels Publications, numer 44- Krupp Protze in Detail.Mnóstwo zdjęć, samochód rozłożony na czynniki pierwsze. Dla modelarzy to bajka !
A teraz Ad rem - silnik znalazł swoje miejsce na ramie, dołożyłem przewody hamulcowe i wały kardana. Kilka zdjęć pokazujących szczegóły.
Obrazek Obrazek Obrazek

Teraz czas na rury wydechowe
Obrazek Obrazek

No, nareszcie na oponach ! Co prawda jeszcze bez środkowego kołpaka, ale już zaczyna to jakoś wyglądać.

Pierwsze przymiarki do pancerza. Postanowiłem wykonać go prawie w całości z blachy aluminiowej 0,3 mm. Idealna,sztywna, grubością odpowiada oryginalnemu pancerzowi- 8mm. (no, brakuje 0,5 mm w oryginale,ale nie będziemy się kłócić o 0,02 mm w modelu).Klejenie na cyjanoakryl plus soda oczyszczona (w miejscach niewidocznych) dająca spaw nie do rozerwania.Jedna uwaga- dużo drażniących oparów kleju wydziela się w reakcji z sodą.Polecam jakąś maseczkę na twarz,lub unikać zbliżenia twarzy do modelu. Wszystkie widoczne spawy wykonam z cieniutkich prętów polistyrenowych rozmiękczonych w rozcieńczalniku nitro( maska !) i potraktowanych maciupką szpatułką.
Obrazek

Dolna część pancerza ze stopniami dla ułatwienia wchodzenia już nabiera kształtów.Widoczne na środku przedziału bojowego wzmocnienie z płaskownika o wyciętym odpowiednio do kątów nachylenia profilu. Pozioma belka wraz z pionową ,widoczna na zdjęciu jako T zostanie wycięta po nałożeniu górnych blach pancerza-na razie służy jako szablon do trzymania kątów opancerzenia.Pierwsza pasówka na ramie. Jest dobrze !
Obrazek

To na razie tyle, do zobaczenia wkrótce.
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 07 kwietnia 2013, 18:00

Co tu pisać, na każdą Twoją aktualizację czekam z niecierpliowścią.
Więcej zdjęć, więcej opisów, a najlepiej tutoriale byśmy mogli kiedyś spróbować.
Obrazek

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 10 listopada 2013, 14:11

Witam
W ostatnim poście napisałem "do zobaczenia wkrótce". To "wkrótce przeciągnęło się aż do dziś.Po prostu padł mi mój stary, wysłużony komputer,przyszedł okres wakacyjny,miałem mnóstwo innych ważnych zajęć i nie myślałem o zakupie nowego.Dopiero w tym miesiącu nabyłem kompa, więc z przyjemnością wracam do relacji z budowy Standartenwagena. Więc ruszamy

Obrazek Obrazek
Gotowa bryła nadwozia wykonana z cienkiej blaszki aluminiowej grubości 0,3 mm używanej w drukarniach. Wklejone już niektóre detale na zewnątrz skorupy-skrzynki, kierunkowskazy, wycięte otwory pod wizjery.

Obrazek Obrazek
Tutaj wklejone tylne drzwi, wraz z wizjerami. Na lewej burcie widać mocowania łopaty i kilofa

Cztery zdjęcia wnętrza pojazdu.Widoczna deska rozdzielcza, wręga na środku boków kadłuba oraz stojak do mocowania lunety lub proporca .Stojak wytoczony z mosiądzu plus dodatki polistyrenowe. Na podłodze płytka Abera powielona z żywicy.

Obrazek Obrazek Widok z lewego boku-zamontowany kierunkowskaz wychylny oraz stelaż pod proporczyk (błotnik)

Obrazek Obrazek
Przednie siedzenia kierowcy i pasażera.Wykonałem je z płytki HIPS oraz epoksydowej dwuskładnikowej pasty,w której można rzeżbić jak w plastelinie,a po utwardzeniu pięknie się szlifuje,frezuje oraz maluje. Kształt tego elementu znalazłem na jedynym chyba zdjęciu, które ukazuje wnętrze w pełni sprawnego pojazdu.Będzie brązowa skóra !

Obrazek Obrazek
Tutaj natomiast mamy środkową ławę na cztery osoby załogi-dwie wsiadały bocznymi drzwiami a dwie tylnymi.Tu również posiłkowałem się unikalnym zdjęciem-kanapa posiada podłokietniki, które mogły również służyć jako schowki na drobne wyposażenie załogi.

To na razie tyle, ciąg dalszy nastąpi bardzo szybko.
TIGER42

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 11 listopada 2013, 12:31

Kolejna porcja zdjęć z budowy Sdkfz 247A

Obrazek Obrazek Obrazek
Na zdjęciach po kolei- przednia płyta z pancernymi osłonami wizjerów wykonana z HIPS, dwa boczne wizjery kierowcy- odlane z żywicy poliuretanowej, łacznie 7- 2 szt na lewy bok, jedna na prawą burtę oraz dwie na tylne drzwi ; elementy lornety nożycowej przygotowane do wykonania form silikonowych.

Na zdjęciach- widok przodu kadłuba , na błotnikach zamocowane skrajniki oraz stelaże na proporczyki ,wszystkie boczne i przednie wizjery zamocowałem w pozycji otwartej,tylko na tylnych drzwiach pozycja zamknięte ; lorneta nożycowa na swoim miejscu( zdejmowana) ; gaśnica na prawej burcie ; widok spodu skorupy nadwozia.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pięć fotografii ukazujących pojazd z różnych widoków pomalowany wstępnie kolorem Anthrazit Grau; kanapy podrobione na skórę,model bez weatheringu.

Obrazek Obrazek Obrazek
Podwozie w całej okazałości w dwóch widokach, na kołach założone już środkowe kołpaki ; zbliżenie tylnych kół z widoczną wewnątrz sprężyną układu zawieszenia.

Obrazek Obrazek Obrazek
Standartenwagen prawie skończony, zostało jeszcze poprawienie śladów eksploatacji, założenie osłon szczelinowych na przednie reflektory, tablice rejestracyjne oraz dodanie wyposażenia wewnątrz wozu-maski pgaz, stojak pod MP 40 i kila drobiazgów. No i wykonanie zdjęć do galerii. Ale to za parę dni.
Do zobaczenia .
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 12 listopada 2013, 11:24

Nie wiem co napisać. Twój stopień opanowania obróbki HIps`u, łączenie tego z żywicą jak i jakość wszystkiego jest zachwycająca. Takich relacji chciałby człek oglądać i więcej i częściej.
Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 12 listopada 2013, 18:05

Jestem w szoku i chylę czoło :honoring: !
Pojazd "utyrany" wzorcowo :okok:

Już jestem ciekawy, jakim kolejnym pojazdem nas zaskoczysz ;)?
Gratuluję i pozdrawiam
Tommy

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 17 listopada 2013, 18:30

Witam
Trochę się pośpieszyliście z tym zdjęciem tygodnia, ja jestem w trakcie poprawek o których pisałem w ostatnim poście.No, ale skoro już zamieściliście, to trudno. Mam tylko nadzieję,że pancerniacy nie zniechęcą się widokiem nieskończonego pojazdu.Zdjęcia do galerii będą gotowe po 15 grudnia- wtedy mój Standarten wagen będzie całkowicie ukończony.
Pozdrawiam .
TIGER42

MarderII
Czołgista / Tankman

Post autor: MarderII » 30 grudnia 2015, 20:55

Just wondering if you are still considering selling copies of the body, NOT FOR resell on my end. I'm looking for the suspension, frame, drive train and such so I can do a Protze

THANK YOU

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 02 stycznia 2016, 20:44

Hi
I'm sorry, but I have no silicone molds for this model , so I can not cast the parts that interest you .

Regards
TIGER42

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”