Uwaga!
W związku ze zmianą silnika forum konieczny jest reset haseł użytkowników. Prosimy o skorzystanie z funkcji "Zapomniałem hasła". W razie problemów skontaktujcie się z administratorami.

Attention!
Due to forum engine switch it is necessary to reset user passwords. Please use "Forgot password" function. In case of problems please contact administrators.

Beachtung!
Aufgrund des forum engine switch müssen die Benutzerpasswörter zurückgesetzt werden. Bitte benutzen Sie die Funktion "Passwort vergessen". Bei Problemen wenden Sie sich bitte an die Administratoren.

TK-3 / GPM

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 20 grudnia 2015, 21:31

Bardzo podoba mi się Twój " Karaluszek" :okok:
Mam nadzieję, że dotrzymasz słowa i ukończysz go przed Świętami ;)
Powodzenia :honoring:

Endrju
Czołgista / Tankman

Post autor: Endrju » 21 grudnia 2015, 00:46

Koledzy. Fajnie, że mój model Wam się podoba. :roll:
Staram się ale i tak następny będzie lepszy. Co do malowania to po świętach odpalam aerograf i ćwiczę na pudełku od herbaty jak mi zalecił Borowy. :attack:
Następny model a będzie to T-70 będzie już malowany aerografem. BRDM-2 póki co stracił chwilowo miejsce w kolejce do sklejania.
Tommy. Jest taka szansa, że skończę K-3 przed świętami. Do skończenia została mi jedna gąsienica, km i trochę poprawek. Powinienem zdążyć.
Niech karton będzie z Wami.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: Renault 17 FT, T-70, BRDM-2
Poczekalnia: SdKfz 251 D "Starówka"

Endrju
Czołgista / Tankman

Post autor: Endrju » 22 grudnia 2015, 23:26

Melduję się z ostatnią relacją z budowy niszczyciela czołgów TK-3. :honoring:

Dokleiłem wózki do kadłuba oraz dokleiłem część różnego rodzaju osprzętu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Przyszedł czas na wykonanie gąsienic. Nie było tu wielkich filozofii i olbrzymiego nakładu pracy gdyż zakupiłem wraz z modelem gąsienice wycinane laserowo w zestawie. Tak jak wspomniałem filozofii wielkich nie było, ale może parę uwag dla tych, którzy zechcą te gąsienice zastosować do swoich pojazdów. Gąsienice składają się z dwóch pasków.

Obrazek

Pasek zewnętrzny do którego należy podoklejać paski gruntozaczepów oraz pasek wewnętrzny, który wyposażony jest w grzebienie, które przed sklejeniem w całość należy koniecznie odgiąć do prawidłowej pozycji.

Obrazek Obrazek

Paski gąsienic są za długie dla modelu TK-3 i można sobie zaoszczędzić doklejania gruntozaczepów. Przy pierwszym pasku zorientowałem się, że muszę odciąć kilkanaście ogniw. U mnie wyszło 17 ogniw, ale oczywiście komuś innemu może wyjść inna liczba więc trzeba to sobie przymierzyć i wyliczyć ile odciąć jeśli chce się robić oszczędności.
Sklejając pierwszą gąsienicę dokleiłem pasek wewnętrzny w całości jako jeden element i nie był to dobry pomysł, gdyż pół dnia spędziłem na poprawianie grzebieni i czyszczenie otworów w gąsienicach, które mi się pozaklejały. Dlatego sklejając drugą gąsienicę, pociąłem wewnętrzny pasek na mniejsze odcinki i wszystko skleiło się rewelacyjnie.

Obrazek

Śladów cięcia nie było widać nawet przed malowaniem. Gąsienice sklejałem klejem w płynie zakupionym w Auchan i jest to chyba słynny klej BCG w wersji niemieckiej.

Obrazek

Przyznać muszę, że ja się do niego przekonałem. Według mnie klej ten do klejenia kartonu jest znakomity. Nie zastąpi on oczywiście kleju CA i polimerowego, ale wszystkie trzy u mnie doskonale się uzupełniają. Po sklejeniu gąsienice zamocowałem na modelu za pomocą kleju CA.
Uzupełniłem model o ckm Hotchkiss wz. 25. Zastanawiałem się czy nie zwaloryzować modelu o rkm Browning wz 28 na podstawie do strzelań przeciwlotniczych, ale doszedłem do wniosku, że tankietka z zamkniętymi włazami, wygląda jakby była w ruchu lub w czasie walki więc nie będzie pasował km na podstawie do strzelań przeciwlotniczych bo wtedy był przewożony w środku pojazdu więc chyba dobrze zrobiłem. Pouzupełniałem pozostałe brakujące detale i w efekcie końcowym uzyskałem coś co nawet przypomina tankietkę TK-3 i mimo, że nie ustrzegłem się wielu błędów to mi się osobiście podoba co jest dla mnie oczywiście zachętą do dalszych działań. <radosc>

Obrazek Obrazek

Mam pytanie dla znawców tematu. Według mnie farby, które dobrałem do modelu a są to:
ciemnozielony – Pactra A29 Jungle Green
piaskowy – Pactra A25 Armor Sand
brązowy – Pactra A 103 Panzer Rot Braun
są chyba trochę zbyt jaskrawe i zastanawiam się, czy przed weatheringiem nie zastosować filtru. Co na to znawcy tematu? Wiem, że z kolorami, to często jest sprawa mocno dyskusyjna i bardzo subiektywna, ale chciałbym znać Waszą opinię.
Zdążyłem z sklejaniem przed świętami, ale został mi jeszcze ostateczny szlif i kilka poprawek więc galeria po świętach, ale jeszcze przed Nowym Rokiem.

P.S. Dwa zdjęcia po kliknięciu wyświetlają się obrócone o kat 90°. Co należy zrobić żeby było dobrze? Podpowie mi ktoś? :roll:
Andrzej

Awatar użytkownika
Arek
Czołgista / Tankman

Post autor: Arek » 23 grudnia 2015, 18:33

No i wyszło elegancko, a i tempo godne pozazdroszczenia. Co do filtrów itp. to raczej nie podpowiem, poczekaj na znawców tematu.

Awatar użytkownika
Borowy
Czołgista / Tankman

Post autor: Borowy » 23 grudnia 2015, 18:46

Witam. :honoring: Wystarczy trochę przykurzyć model i już kolory nie będą tak jaskrawe. Bardzo fajnie wykonałeś tego kurdupelka ;) Czekam na galerię. No i życzę zdrowych i spokojnych świąt. I jeszcze ,,modelarskich" prezentów :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 23 grudnia 2015, 18:47 przez Borowy, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

Endrju
Czołgista / Tankman

Post autor: Endrju » 24 grudnia 2015, 09:33

Dziękuję Kolegom za uznanie. Ja również życzę Wam pogodnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz "modelarskich" niespodzianek pod choinką.
Andrzej

Endrju
Czołgista / Tankman

Post autor: Endrju » 08 stycznia 2016, 13:22

Witam.
Zdecydowałem się zamieścić galerię zdjęć mojego TK-3 mimo, że nie jest w 100% skończony ale na razie nie będzie nanosił śladów eksploatacji i przybrudzenia.
Zapraszam do galerii.
Andrzej

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”