TK-3 / GPM

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 20 grudnia 2015, 21:31

Bardzo podoba mi się Twój " Karaluszek" :okok:
Mam nadzieję, że dotrzymasz słowa i ukończysz go przed Świętami ;)
Powodzenia :honoring:

Endrju
Czołgista / Tankman

Post autor: Endrju » 21 grudnia 2015, 00:46

Koledzy. Fajnie, że mój model Wam się podoba. :roll:
Staram się ale i tak następny będzie lepszy. Co do malowania to po świętach odpalam aerograf i ćwiczę na pudełku od herbaty jak mi zalecił Borowy. :attack:
Następny model a będzie to T-70 będzie już malowany aerografem. BRDM-2 póki co stracił chwilowo miejsce w kolejce do sklejania.
Tommy. Jest taka szansa, że skończę K-3 przed świętami. Do skończenia została mi jedna gąsienica, km i trochę poprawek. Powinienem zdążyć.
Niech karton będzie z Wami.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: Renault 17 FT, T-70, BRDM-2
Poczekalnia: SdKfz 251 D "Starówka"

Endrju
Czołgista / Tankman

Post autor: Endrju » 22 grudnia 2015, 23:26

Melduję się z ostatnią relacją z budowy niszczyciela czołgów TK-3. :honoring:

Dokleiłem wózki do kadłuba oraz dokleiłem część różnego rodzaju osprzętu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Przyszedł czas na wykonanie gąsienic. Nie było tu wielkich filozofii i olbrzymiego nakładu pracy gdyż zakupiłem wraz z modelem gąsienice wycinane laserowo w zestawie. Tak jak wspomniałem filozofii wielkich nie było, ale może parę uwag dla tych, którzy zechcą te gąsienice zastosować do swoich pojazdów. Gąsienice składają się z dwóch pasków.

Obrazek

Pasek zewnętrzny do którego należy podoklejać paski gruntozaczepów oraz pasek wewnętrzny, który wyposażony jest w grzebienie, które przed sklejeniem w całość należy koniecznie odgiąć do prawidłowej pozycji.

Obrazek Obrazek

Paski gąsienic są za długie dla modelu TK-3 i można sobie zaoszczędzić doklejania gruntozaczepów. Przy pierwszym pasku zorientowałem się, że muszę odciąć kilkanaście ogniw. U mnie wyszło 17 ogniw, ale oczywiście komuś innemu może wyjść inna liczba więc trzeba to sobie przymierzyć i wyliczyć ile odciąć jeśli chce się robić oszczędności.
Sklejając pierwszą gąsienicę dokleiłem pasek wewnętrzny w całości jako jeden element i nie był to dobry pomysł, gdyż pół dnia spędziłem na poprawianie grzebieni i czyszczenie otworów w gąsienicach, które mi się pozaklejały. Dlatego sklejając drugą gąsienicę, pociąłem wewnętrzny pasek na mniejsze odcinki i wszystko skleiło się rewelacyjnie.

Obrazek

Śladów cięcia nie było widać nawet przed malowaniem. Gąsienice sklejałem klejem w płynie zakupionym w Auchan i jest to chyba słynny klej BCG w wersji niemieckiej.

Obrazek

Przyznać muszę, że ja się do niego przekonałem. Według mnie klej ten do klejenia kartonu jest znakomity. Nie zastąpi on oczywiście kleju CA i polimerowego, ale wszystkie trzy u mnie doskonale się uzupełniają. Po sklejeniu gąsienice zamocowałem na modelu za pomocą kleju CA.
Uzupełniłem model o ckm Hotchkiss wz. 25. Zastanawiałem się czy nie zwaloryzować modelu o rkm Browning wz 28 na podstawie do strzelań przeciwlotniczych, ale doszedłem do wniosku, że tankietka z zamkniętymi włazami, wygląda jakby była w ruchu lub w czasie walki więc nie będzie pasował km na podstawie do strzelań przeciwlotniczych bo wtedy był przewożony w środku pojazdu więc chyba dobrze zrobiłem. Pouzupełniałem pozostałe brakujące detale i w efekcie końcowym uzyskałem coś co nawet przypomina tankietkę TK-3 i mimo, że nie ustrzegłem się wielu błędów to mi się osobiście podoba co jest dla mnie oczywiście zachętą do dalszych działań. <radosc>

Obrazek Obrazek

Mam pytanie dla znawców tematu. Według mnie farby, które dobrałem do modelu a są to:
ciemnozielony – Pactra A29 Jungle Green
piaskowy – Pactra A25 Armor Sand
brązowy – Pactra A 103 Panzer Rot Braun
są chyba trochę zbyt jaskrawe i zastanawiam się, czy przed weatheringiem nie zastosować filtru. Co na to znawcy tematu? Wiem, że z kolorami, to często jest sprawa mocno dyskusyjna i bardzo subiektywna, ale chciałbym znać Waszą opinię.
Zdążyłem z sklejaniem przed świętami, ale został mi jeszcze ostateczny szlif i kilka poprawek więc galeria po świętach, ale jeszcze przed Nowym Rokiem.

P.S. Dwa zdjęcia po kliknięciu wyświetlają się obrócone o kat 90°. Co należy zrobić żeby było dobrze? Podpowie mi ktoś? :roll:
Andrzej

Awatar użytkownika
Arek
Czołgista / Tankman

Post autor: Arek » 23 grudnia 2015, 18:33

No i wyszło elegancko, a i tempo godne pozazdroszczenia. Co do filtrów itp. to raczej nie podpowiem, poczekaj na znawców tematu.

Awatar użytkownika
Borowy
Czołgista / Tankman

Post autor: Borowy » 23 grudnia 2015, 18:46

Witam. :honoring: Wystarczy trochę przykurzyć model i już kolory nie będą tak jaskrawe. Bardzo fajnie wykonałeś tego kurdupelka ;) Czekam na galerię. No i życzę zdrowych i spokojnych świąt. I jeszcze ,,modelarskich" prezentów :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 23 grudnia 2015, 18:47 przez Borowy, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

Endrju
Czołgista / Tankman

Post autor: Endrju » 24 grudnia 2015, 09:33

Dziękuję Kolegom za uznanie. Ja również życzę Wam pogodnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz "modelarskich" niespodzianek pod choinką.
Andrzej

Endrju
Czołgista / Tankman

Post autor: Endrju » 08 stycznia 2016, 13:22

Witam.
Zdecydowałem się zamieścić galerię zdjęć mojego TK-3 mimo, że nie jest w 100% skończony ale na razie nie będzie nanosił śladów eksploatacji i przybrudzenia.
Zapraszam do galerii.
Andrzej

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”