E-100 Super Heavy Tank / projekt własny

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
Darek1207
Czołgista / Tankman

Post autor: Darek1207 » 19 maja 2013, 17:14

GENIALNE i tyle na ten temat

Awatar użytkownika
Pan Dziobak
Czołgista / Tankman

Post autor: Pan Dziobak » 19 maja 2013, 20:33

Tommy T.B. pisze:lampa BOSCH'a
To widać na zdjęciach, ale żarówka jaka?Philips czy Osram?Bo nie wiem jaką u Siebie zamontować :trollface:
Ostatnio zmieniony 19 maja 2013, 21:11 przez Pan Dziobak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 23 maja 2013, 15:12

Dziękuję Koledzy za miłe wpisy i cieszę się, że model Wam się podoba, co mobilizuje mnie do dalszej pracy :-D
Piotrowi za piękną wykładnię na temat malowania. Oczywiście projekt został zatwierdzony i wszedł w życie z dniem napisania postu ;-)
Pan Dziobak pisze:Philips czy Osram?Bo nie wiem jaką u Siebie zamontować :trollface:
Ja mam zamontowane do kompletu żarówki Bosch'a, ale teraz na topie są żarówki LED, więc Ci je polecam. Mniej prądu zżerają i są trwalsze ... ;)

Pozdrawiam serdecznie
Tommy

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 25 maja 2013, 21:19

Tym razem mały update z kolejnego etapu budowy.
Poniżej, wieża w stanie surowym. Niby nic, a bawiłem się z tym prawie dwa dni :evil: ...
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Powoli małymi kroczkami zbliżam się do najtrudniejszego etapu budowy, czyli układu jezdnego :sceptic:
Ale na szczęście mój Brat "ulżył mi w cierpieniach" i stworzył mi coś takiego cudownego...
Toczone koła w aluminium :-D Dominik, jeszcze raz serdecznie Ci dziękuję !!!

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak widzicie forma już gest gotowa, a jutro pierwsze próbne odlewy ;)
Pozdrawiam i do następnego

C.D.N.

Awatar użytkownika
Suworow
Czołgista / Tankman

Post autor: Suworow » 26 maja 2013, 10:09

Model wygląda naprawdę rewelacyjnie, strach pomyśleć jak będzie wyglądać po pierwszym malowaniu ;-) Ale, ostatnio zacząłem zwracać uwagę, na to że w modelach kartonowych pojawia się bardzo dużo elementów: żywicznych, foto trawionych a teraz nawet odlewanych z metalu ... :'( Ja rozumiem, że każdemu zależy na tym aby model wyglądał jak najlepiej i bardzo dobrze, ale gdy tych części używa się w znacznej ilości to dla mnie to przestaje być kategoria kartonowa, to powinna być kategoria mieszana. Wiem, że nie każdy jest urodzonym modelarzem i te modele wychodzą różnie, że słabsi modelarz korzystają z takich ułatwień jak gąsienice cięte laserowo, sam z tego skorzystałem w moim Tygrysie, zaznaczając przy tym że z tymi w zestawi bym sobie nie poradził. Ale Ty Tommy wcale nie wyglądasz na początkującego modelarza i myślę że byś osiągnął równie rewelacyjny efekt robiąc samemu te koła, czy niektóre wcześniejsze elementy kadłuba.
Te wszystkie elementy które zrobiłeś z żywicy wyglądają naprawdę super i są świetnym pomysłem, ja na przykład bym czegoś takiego nie zrobił.
Głównie chodzi mi o to, że jeśli robi ktoś relację w dziale kartonowym, to niech ten model składa się w większości z papieru. Czasy są takie, że jest dostępnych dużo dodatków i technologii umożliwiających tworzenie różnych elementów, więc może czas pomyśleć o stworzeniu nowej kategorii modeli "mieszanych" bo to ani w pełni plastik ani karton.

Ufff, ale się rozpisałem jak nigdy, ale leżało mi to od dawna na sercu, mam nadzieję że nikogo nie uraziłem tym co napisałem, bo nie taki był mój zamiar ale jeśli tak, to PRZEPRASZAM ;-)
Pozdrawiam, Robert
Ostatnio zmieniony 26 maja 2013, 10:33 przez Suworow, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Comjar
Czołgista / Tankman

Post autor: Comjar » 26 maja 2013, 10:33

Ja uważam podobnie, wiadomo, że nie wszystko w modelu można zrobić z papieru i dodatkowe elementy podnoszą jego jakość, ale klasą jest wydobyć z papieru to co najlepsze. A model Kolegi naprawdę wygląda rewelacyjnie, brawo.
Ostatnio zmieniony 27 maja 2013, 16:22 przez Comjar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 27 maja 2013, 08:28

Cześć :Default:

Robert, postaram Ci się wyjaśnić kilka kwestii, bo albo ja Ciebie źle zrozumiałem, albo Ty mnie...

Co do waloryzacji modeli w elementy żywiczne, fototrawione itp.(bo o tym pisałeś) nie tyczy się to tylko modeli kartonowych, ale również plastikowych, więc nie jesteśmy tutaj wyjątkiem ;-)
Te koła z aluminium, nie są odlane, tylko wytoczone jako wzór (matka) pod odlewy żywiczne ;-) Są po prostu bardzo skomplikowane, a tą ilość jaką miałbym wykonać w kartonie rozwaliła by mi psychikę albo model, a jeden już wylądował na ścianie lotem koszącym :trollface: To już po prostu nie na moje nerwy.
Po drugie mam sporo modeli w planach do zrobienia, a odlewanie przyspiesza mi ten proces, gdzie czasu i tak mam jak na lekarstwo :sad: ...
Ponadto, aby przygotować coś do odlewania, to i tak na początku wykonuję go z papieru i siedzę nad jednym elementem kilka godzin, aby był jak najlepszy.

Dalej idąc, każdy ma swoje techniki i sposoby modelarskie i w jakiś sposób jest przez to rozpoznawalny. Ja etap sklejania modeli w całości z kartonu mam już za sobą i ciągle szukam nowych technik i metod. Lubię waloryzację i raczej przy niej zostanę ;)
Oczywiście koledzy, którzy sklejają model w całości w kartonie mają u mnie bardzo duże poważanie i szacunek.
To oni są dla mnie wojownikami i mistrzami kartonu :attack:
To co napisałeś, w żaden sposób mnie nie dotknęło, ani nie uraziło, więc nie masz za co przepraszać. Wyraziłeś swoją opinię i o to chodzi na forach, aby pisać co się komu podoba, a co nie ;-)

Pozdrawiam serdecznie
Tomek

Awatar użytkownika
Suworow
Czołgista / Tankman

Post autor: Suworow » 27 maja 2013, 08:57

Cieszę się że nie poczułeś się urażony ;-) i jak wcześniej pisałem bardzo podziwiam zrobione przez Ciebie elementy żywiczne. Z tymi kołami to faktycznie nie zrozumiałem :?
Być może sam, też kiedyś będę robić takie odlewy, kto wie, bo trudno zaprzeczyć, że są bardzo użyteczne i wyglądają rewelacyjnie :-)

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 27 maja 2013, 16:48

Suworow pisze:...Być może sam, też kiedyś będę robić takie odlewy, kto wie, bo trudno zaprzeczyć, że są bardzo użyteczne i wyglądają rewelacyjnie :-)
Cieszę się Robert, że Ci się podobają :-D
Oczywiście namawiam Cię i zachęcam do prób odlewania części, bo oprócz tego, że jest to nowe doświadczenie, to jeszcze super frajda i zabawa :-D
Jak się już zdecydujesz, to służę pomocą :honoring:
Nie cofaj się, nie stój w miejscu, tylko idź do przodu, atakuj !!! :attack: ;)

Poniżej, pierwsze odlewy kół z żywicy... Dla porównania, aluminiowa matka i kopia żywiczna

A żeby potwierdzić, moją tezę, że odlewanie jest szybkie, przyjemne i pomocne obrazuje poniższe zdjęcie.
Obrazek

To jest efekt wczorajszej 7-mio godzinnej pracy. Łącznie mam już 30 kół i brakuje mi tylko 6 szt. Ile kół bym zrobił w tym czasie z papieru biorąc pod uwagę ilość, stopień ich skomplikowania, ilości śrubek itp. zachowując przy tym współosiowość i powtarzalność elementów?
Przy moich zdolnościach może dwa :sad:? A tak mam już prawie cały układ jezdny ;)
Co nie zmienia faktu, że są Magicy, którzy to lubią i im to nie przeszkadza. Do tego wykonują piękne pojedyncze ogniwa i inne drobiazgi :-D
Niestety, mnie na to chyba nie stać :Default:
Pozdrawiam serdecznie i do następnego
Tommy

Awatar użytkownika
Pan Dziobak
Czołgista / Tankman

Post autor: Pan Dziobak » 27 maja 2013, 18:51

W takim razie dorzucę Swoje „trzy grosze”.
Dyskusja z czego powinien składać się model, obojętnie karton czy plastik, to niczym legendarne Barejowe, badanie „zawartości cukru w cukrze”, czyli parafrazując "zawartości kartonu w kartonie" czy "zawartości plastiku w plastiku".
Modelarstwo to sztuka, a każdy z Nas jako artysta tworzy Swoje dzieło, które jest składową: dostępnego czasu, możliwości, umiejętności, chęci i całej masy, wielu innych czynników.Mimo tego, początkowym, najważniejszym elementem, od którego zaczynamy budowę, jest pierwotna koncepcja wyglądu gotowego modelu, do którego artysta dąży, po drodze zawsze coś zmieniając.I wreszcie dochodzimy do sedna sprawy, jeżeli wszystko jest jasne, czyli, co robi/zrobił, jak, z czego, to reszta jest zupełnie nieistotna.Artysta nie klasnął w dłonie i powiedział: ”modelu zbuduj się Sam”.
W jednym z wywiadów Bjork powiedziała, że ludzie zarzucają „brak duszy” w muzyce elektronicznej, a przecież to właśnie człowiek musi Ją w nią tchnąć.

Tommy dosłownie przez moment, zastanawiałem się jak odlewałeś aluminium :mrgreen: , bo sformułowanie "Toczone koła w aluminium" tak brzmi, na pierwszy rzut oka.Stąd, tak myślę, całe zamieszanie.

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 26 sierpnia 2013, 14:47

Hej :Default:
Sporo czasu minęło od ostatniej aktualizacji i wypadałoby pokazać to, co zostało już zrobione 3 miesiące temu.
Część z Was miała okazję zobaczyć go na własne oczy podczas Wystawy Modelarskiej we Wrocławiu, jednak niestety nie Wszyscy mogliśmy się spotkać w tym dniu razem...
Poniżej przedstawiam aktualny stan modelu oraz etapy budowy.

Na początek zostały skompletowane koła jezdne i napinające oraz pomalowane.
Obrazek Obrazek

Następnie w ruch poszło zawieszenie...
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejnym etapem było oklejenie wieży poszyciem i wstępna przymiarka wszystkiego razem.

Pozdrawiam serdecznie i do następnego razu, gdzie mam nadzieję pokażę coś więcej ;)
Tommy

Awatar użytkownika
Darek1207
Czołgista / Tankman

Post autor: Darek1207 » 26 sierpnia 2013, 16:04

Czekałem, czekałem, cze ........... i się doczekałem.
Ukończenie bestii coraz bliższe i coraz lepiej wygląda.
Ale mam jedno ale, a mianowicie tempo. Teraz sklejając dwa modele pewnie jeszcze spadnie lecz warto trochę poczekać.
Powodzenia

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 02 listopada 2014, 13:29

Minął ponad rok, więc wypadałoby odkurzyć w końcu ten temat.
Za wiele części w modelu nie przybyło, ale za to zrobiłem koła napinające i napędowe, które spędzały mi sen z powiek i zniechęcały mnie do dalszej pracy.

I tak po kolei powstawały następujące elementy.
1. Tylny właz wieży.
Obrazek Obrazek

2. Celownik i wyrzutnik granatów.
Obrazek Obrazek Obrazek

3. Poniżej przedstawiam proces jak powstawały koła:
a) napędowe.

b) napinające.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

4. Końcówki osi wahaczy po 8 szt. każdego rodzaju dla poszczególnych typów kół.
Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

A tak się prezentuje na modelu.
Obrazek

I to by było na tyle ;) C.D.N
Pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
Darek1207
Czołgista / Tankman

Post autor: Darek1207 » 02 listopada 2014, 14:01

Mistrzowskie wykonanie, koła napinające to już kosmos.
Świetna robota.

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 11 listopada 2014, 17:51

Ciekawy ten czołg, fajnie wygląda, elementy z żywicy bajera, jeśli ich wykonanie jest faktycznie tak szybkie to rewelacja, można zaoszczędzić wiele czasu. Dlatego mam nadzieję, że uda mi się załatwić gąsienice do Sherman'a, bo te w wycinance są masakryczne.
No to czekamy na kolejne cudeńka.
Ostatnio zmieniony 14 listopada 2014, 18:09 przez Wojtek, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”