Uwaga!
W związku ze zmianą silnika forum konieczny jest reset haseł użytkowników. Prosimy o skorzystanie z funkcji "Zapomniałem hasła". W razie problemów skontaktujcie się z administratorami.

Attention!
Due to forum engine switch it is necessary to reset user passwords. Please use "Forgot password" function. In case of problems please contact administrators.

Beachtung!
Aufgrund des forum engine switch müssen die Benutzerpasswörter zurückgesetzt werden. Bitte benutzen Sie die Funktion "Passwort vergessen". Bei Problemen wenden Sie sich bitte an die Administratoren.

Tiger I early / Tamiya 1967 / Berlin 45

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Tiger I early / Tamiya 1967 / Berlin 45

Post autor: PITERPANZER » 28 października 2006, 12:28

Cześć!
Zaczynam relację z budowy tamiyowskiego Tygrysa I. Model to stare wydanie z 1967 roku, a więc obarczone wszystkimi niedoskonałościami modeli z tamtej epoki,bo tak można to juz nazwać. Postanowiłem prawie całkowicie zmienić wnętrze czołgu,maksymalnie je wzbogacając.Oryginalne plastikowe czesci zostały w znacznej czesci uproszczone i podporządkowane potrzebom wersji RC(lub raczej sterowanej przewodem).Stąd też namiastka silnika i modułowa postać skrzyni biegów sprzęgieł i układu kierowania.
Do przebudowy wykorzystywałem elementy z kartonowego Tygrysa z wydawnictwa Haliński oraz opracowania własne.Worki amunicyjne przygotowuje z modeliny. Z blaszki miedzianej są denka rożnych pojemników. Na zewnatrz czołgu znajdą się elementy z blaszki.Klamry i zaczepy będą ruchome ,tak jak we wcześniej przedstawianej tu Panterze wersji A.
:flag_gb:
Hello!
I would like to introduce my next model under construction.It`s old edition of early version .I do full interior by paper used parts from Halinski publisher .Some parts I do from scratch, obligatory i do metal clamps.,grills,fenders.I take pattern on ABER PE parts.

I have 2 tamiya`s tiger more.First is with 2 engines and i plane to do RC standard,for second one i`ve no final idea.I thing about Sturmtiger or one of later version.Why not Wittman oo7!?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
:)
Ostatnio zmieniony 22 września 2008, 20:40 przez PITERPANZER, łącznie zmieniany 14 razy.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 28 października 2006, 12:29

Po cichu posunąłem budowę o kilka kroków.Głównie polegały one na doklejeniu kilku elementów fototrawionych i połozeniu kolorów gruntowych.Bawiąc się żywicą popełniłem też kilka figurek.Stan na wczoraj pokazują fotki poniżej .Dziś aerograf znowu był w ruchu przy okazji pomalowany został drugi tygrys.

:flag_gb: It`s slowly time to back to my relation.I `ve done some small steps,glued some 1-25 PE parts from Aber and paited first coats.i did some new figures too,when I enjoyed with resin.Today i paited again and another tiger (gray 113 from Marui) too.Pics showed conjuncture from yesterday.
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

I figury 1-25 "figlujące" z kotem w tle.
and 1-25 scale figures with cat background

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 stycznia 2008, 19:57 przez PITERPANZER, łącznie zmieniany 6 razy.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 28 października 2006, 12:30

Kolejny mały kroczek to kamuflaż,który jest wariacją na temat tego co znalazłem,czyli dwóch oryginalnych fotografii i trzech kolorowych artystycznych interpretacji.Jak widać interpretacja barw ze zdjęcia czarno -białego jest wielce dowolna.
The next small step is camo painting.I based on 2 oryginal pics and 3 colorful "ars poetica "schemes.Like You can see very difficult to find good colours interpretation from black and white photo .

Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Po raz pierwszy w moich modelach zmieniłem technikę malowania gąsienic.Teraz wygląda to tak.
First time on my model i changed tracks paiting technique. Now it looks like below.
Obrazek Obrazek
I obie gąsienice dla porównania.
and both tracks for comparision.
Obrazek
Było też małe malowanie w środku.
I painted some parts inside too.
Obrazek
Kilka kolejnych fotek z postępu prac.Numer namalowałem przy użyciu samodzielnie wykonanego szablonu.
And some pics from progress.Tactical numer was painted with hand -made pattern.
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 stycznia 2008, 21:30 przez PITERPANZER, łącznie zmieniany 5 razy.

Marc Veilette
Czołgista / Tankman

Post autor: Marc Veilette » 25 listopada 2006, 20:47

Hello....

I do not speak polish....

Is this the same kit as the 1/25 Tiger tank Tamyia from 1969 ?

Regards
Marc

P.S. Every time You wish translation please just put the english flag :flag_gb: near text or Quote.
Piter
Ostatnio zmieniony 11 kwietnia 2007, 21:04 przez Marc Veilette, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 25 listopada 2006, 20:56

Hello Marc!
Welcome on the board.Here You can write 3 languages ,what You wish.
Yes, it is the same model-Tamiya 1969(or 1967) .I use PE kit from Aber to do claims etc and parts from paper-card model from AH( Andrzej Haliński Publishing House)to built interior.
I added english text too.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 20 lutego 2008, 22:45

Czas zdmuchnąć kurz z tej relacji .
Długo oczekiwałem na ten zestaw.
Fototrawione siatki na grille do tygrysa zmotywują mnie by dokończyć model .Przymierzone "na sucho" wyglądają tak.
Time to blow away dust !
I waited long time for this kit.PE grilles for Tiger motivate me to finnish my model.
Fited on without glue look like.
Obrazek Obrazek Obrazek

A przy okazji okazało się ,że dobrze leżą też na 1-24 Tiger I RC z Marui .
By the way it proves that grilles fit on to 1-24 RC Tiger I from Marui. :grin:

Obrazek Obrazek
Do zobaczenia wkrótce!
To see You soon!
Obrazek

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 14 kwietnia 2015, 22:12

Mam nadzieję, że nie dostaliście kataru od kurzu, który osiadł na tej relacji.
Postanowiłem sprawdzić jak pasuja nowe gąsienice Panzer Hobby Art do modelu Tamiyi.
Owijanie taśmy zacząłem od koła napinającego poprzez koła nośne.
Tu wszystko pasowało jak ulał.
I hope you did not get a cold from the dust that settled on this relationship.
I decided to see how to fit new tracks Panzer Hobby Art to Tamiya model.
I started wrapping track through the idler to road wheel .
Here everything fits like a glove.

Problem zaczął się przy kolej napędowym.
The problem started with the drive sprocket.

Obrazek Obrazek

Po pierwsze Tamiya zrobiła koło o złej liczbie zębów, a to już początek problemów.
Stąd także wadliwe są tamiyowskie gąsienice.
First Tamiya did a bad number of teeth, and that's the beginning of the problems.
Therefore tamiya`s tracks are wrong too.

Obrazek

Przy okazji okazało się, że przez lata produkcji tego modelu wypuszczano 2 różne koła napędowe, szkoda, że nie było nigdy prawidłowego.
By the way, it turned out that over the production years of this model were released 2 different drive sprocket, what`s a pity, it was never correct.

Obrazek Obrazek

Gdy Michał narysował wieniec, ja w tym czasie puściłem w ruch szlifierkę Dremela usuwając ten paskudny, wadliwy wieniec.
When Michael drew a toothed ring , me at this time by Dremel grinder removed this nasty, defective toothed ring (is it correct english name?).

Obrazek Obrazek

Pierwsza przymiarka gąsienicy do wieńca.
The first fitting the caterpillar to the rim.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Oryginale koło z modelu było za szerokie, trzeba była zmniejszyć odstęp pomiędzy wieńcami.
Oryginal drive sprocket was to wide, I have had to reduce the distance between the rims.

Obrazek Obrazek Obrazek

Oklejenie koła czołowym wieńcem i próba z gąsienicą.
I glue front toothed ring and test with a track.

Kolejny wieniec powędrował na tył i kolejne próby.
Next, rear rim glued and next test.

Obrazek Obrazek Obrazek

Pierwsza próba na modelu.
First test on the model.

Obrazek Obrazek

Teraz kolej na odlanie tego koła w żywicy. Od teraz mogę polecić gąsienice wraz kołem napędowym Panzer Hobby Art do modelu Tamiyi.
Now, time to cast drive sprocket by resin. Since now, I can recommend tracks with the drive sprocket from Panzer Hobby Art to Tamiya model .

Obrazek
Ostatnio zmieniony 16 kwietnia 2015, 13:15 przez PITERPANZER, łącznie zmieniany 23 razy.
Obrazek

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 19 kwietnia 2015, 11:09

Idąc za ciosem złożyłem całą taśmę gąsienicy i przymierzyłem na modelu.
Patrząc na rysunki oryginału, wieniec zębaty będę musiał obrócić o kilka stopni, tak by zęby i śruby wypadały naprzeciwko żeberek. Wiem, że była też inna wersja koła, ale mnie interesuje ta, o której wspomniałem.
Bedę jeszcze robił próbę z drugim kołem, ponieważ Michał po moich sugestiach trochę przerobił plik i dodał jeden element. Teraz będzie jeszcze bardziej przypominać oryginał.
Following up I made the whole track link and try it into model.
Looking at the drawings of the original, I have to rotate a few degrees toothed ring, so that the teeth and screws falling out in front of the ribs. I know that there was also another version of the drive sprocket, but it interests me that I mentioned.
I'll do the test with a second drive sprocket, because after my suggestion, Michael a little rework file and added a new part. Now it will be even more like the original.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Wszyscy kupujący nasze gąsienice, którzy nie bedą chcieli skorzystać w przyszłości z kompletnego koła żywiczynego będą mogli otrzymać plik w pdf,
by nasze gąsienice i wieniec można zastosować do modeli tygrysa z różnych wydawnictw.
All our customers who does not benefit in the future from the complete resin drive sprocket, will be able to download the pdf file, that our tracks with toothed ring can be used to tiger model from variety of publishing houses .
Ostatnio zmieniony 19 kwietnia 2015, 21:51 przez PITERPANZER, łącznie zmieniany 6 razy.
Obrazek

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 19 kwietnia 2015, 20:51

Złożenie takich gąsienic to zapewne czysta przyjemność. Same gąsienice bardzo ładne już chyba lepiej nie mogą wyglądać jeśli chodzi o szczegóły.
Piotrze z tego co zrozumiałem to w przyszłości będą dostępne również koła napędowe dedykowane do tych gąsienic, a czy jest jakiś plan na koła nośne do tygrysów wczesnych, późnych? Jak by nie było to Tygrys jest hojnie obdarzony w koła.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 19 kwietnia 2015, 21:51

Cześć!
Planujemy koła stalowe z różnymi dystansami, z możliwością użycia do tiger I late/ sturmtiger/king tiger,jagdtiger, panther. O kołach wczesnych tygrysa nie myśleliśmy.
Koło napędowe będzie dedykowane do tygrysa z Tamiyi, ale oczywiście będzie go można użyć w modelu kartonowym, tym bardziej, że planujemy dekle do wczesnej i późnej wersji.
Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 20 kwietnia 2015, 19:34

Widać, że u Piotra coś w końcu drgnęło z modelarstwem ;)
Ja również jestem zainteresowany kołami stalowymi do wymienionych modeli. Gąsienice już mam, ale czekam na więcej :Default:
Piotrek, tak jak Ci już mówiłem, wszystko super wygląda, ale ta gąsienica nie dolega dobrze do wieńca zębatego... W czym jest problem? Koło zębate, czy załoga wylała się na zagadnienie i nie naciągnęli gąsienicy kołem napinającym :mrgreen: ?

Pozdrawiam i czekam na kolejne ożywienie relacji ;)

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 20 kwietnia 2015, 22:28

Masz model to wiesz. Otwór na ośkę, która biegnie przez model ma większa średniće niż sama ośka ,stąd luz i koło opada do dolu. Trzeba zrobić osłonę przekładni bocznej o skasować luzy.
Samo przyleganie ogniw do koła na 360 st masz na zdjęciu w poście wyżej.
Obrazek

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 15 maja 2015, 17:45

Kolejne ciasteczko do modelu to lampy Bosch.
Załączniki
1-25scale Bosch lamp (1).jpg
1-25scale Bosch lamp (2).jpg
Ostatnio zmieniony 15 maja 2015, 21:41 przez PITERPANZER, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 10 września 2015, 20:45

Hello!
Do tygrysa dostałem kolejne dodatki, które są oczywiście także w sklepie.
Podstawy anten niemieckich w kilku wersjach w połączeniu z 2m masztem firmy Aber. Całość pasuje doskonale.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kolejny rarytas na który czekałem to już kompletna aluminiowa lufa do tygrysa, razemz mosiężnymi pierścieniami i hamulcem wylotowym. Do tego dodana blaszka fototrawiona z pierścieniami i klinem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I jak to znajdujecie, bo ja jestem bardzo zadowolony :mrgreen: .
Ostatnio zmieniony 10 września 2015, 20:56 przez PITERPANZER, łącznie zmieniany 3 razy.
Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 11 września 2015, 19:19

Dla mnie rewelacja! Chciałbym mieć takie cudo w swoich zbiorach, ale cena jest zaborcza...
Niemniej jednak, chociaż mogę oko nacieszyć u Piotra w relacji.
Czekam na rychły finish z tym modelem. Będzie jakieś nowe malowanie?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”