Uwaga!
W związku ze zmianą silnika forum konieczny jest reset haseł użytkowników. Prosimy o skorzystanie z funkcji "Zapomniałem hasła". W razie problemów skontaktujcie się z administratorami.

Attention!
Due to forum engine switch it is necessary to reset user passwords. Please use "Forgot password" function. In case of problems please contact administrators.

Beachtung!
Aufgrund des forum engine switch müssen die Benutzerpasswörter zurückgesetzt werden. Bitte benutzen Sie die Funktion "Passwort vergessen". Bei Problemen wenden Sie sich bitte an die Administratoren.

Samochód opancerzony Sdkfz 247A "Standartenwagen"

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 10 marca 2013, 17:39

Witam
Dziś rozpoczynam relację z budowy ciekawego pojazdu niemieckiego wyprodukowanego w ilości tylko 10 sztuk. do budowy wykorzystano podwozie Krupp L2H143.Oficjalna nazwa tego wozu to Schwerer Gelendegaengiger Gepanzerter Personenkraftwagen-brzmi trochę koszmarnie.W tłumaczeniu to ciężki terenowy opancerzony samochód osobowy. Waga 5,2 t;prędkość max. 70 km/h; zasięg ok 350 km. opancerzenie 8mm .załoga 5 osób plus kierowca.Mój model będzie w malowaniu z kampanii wrześniowej- ciemno szary.Ponieważ najtrudniejszą część modelu stanowi podwozie, a jest to podwozie firmy Krupp.na którym powstał słynny Sdkfz 69 Krupp Protze ,postanowiłem wykonać od razu 2 sztuki .Na drugi egzemplarz "posadzę" kabinę i skrzynię- ale to póżniej. Materiały,jakich użyję to głównie HIPS i żywica poliuretanowa -wszystkie odlewy elementów powtarzalnych.
Na początek:Dwie fotki oryginalnych pojazdów-jeden jeszcze w dwubarwnym kamuflażu sprzed wojny i z kampanii wrześniowej.Drugi-pojazd zniszczony .

Obrazek Obrazek

elementy ramy podwozia wykonane z HIPS ,przygotowane do wykonania formy silikonowej i odlewów żywicznych
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Gotowe odlewy ramy -prawy i lewy.Wykonałem 2 komplety.
Obrazek
Obrazek

Rama zmontowana -elementy łączące wykonałem z HIPS i aluminium 0,3 mm.
Obrazek

Modele przekładni do tylnych osi pojazdu wykonane z HIPS
Obrazek
Obrazek

I gotowa przekładnia odlana z barwionej na szaro żywicy
Obrazek

kolejne elementy podwozia- do nich bezpośrednio zamocowane będą ośki i podwójne wahacze.
Obrazek

Rama z zamontowanymi zespołami przekładni.Jak wcześniej,robię po 2 komplety,by po skończeniu tego wozu przejść do Krupp Protze.
Obrazek
Powiększenie
Obrazek

Na dziś koniec ,dalsza relacja za kilka dni
Ostatnio zmieniony 12 marca 2013, 17:43 przez Vivaldi, łącznie zmieniany 1 raz.
TIGER42

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 12 marca 2013, 17:42

Dziś ciąg dalszy relacji

Elementy mocowania półosiek i podwójnych wahaczy.Będą przyklejone do wewnętrznych stron felg w tylnych kołach
Obrazek

Wewnętrzne części tylnychkół-tu znajdą swoje miejsce półośki i wahacze.
Obrazek

Tarcze przednich kół-widać zamocowania osi
Obrazek

Dwa modele wahaczy wykonane z prętów HIPS .Jeden znich już na stopce- przygotowany do wykonania formy silikonowej.Przestrzenie wewnątrz wypełnione błonką z Clear Fix Humbrol .Ułatwia to wyjmowanie z silikonu modelu a póżniej odlewów-nie trzeba formy rozcinać. Na jeden pojazd potrzeba 8 szt. wahaczy-ja muszę odlać 16 szt.
Obrazek

Odlane wahacze,jeszcze nie obrobione
Obrazek

Gotowe wahacze-te z mosiężną rurką to są górne,te z aluminiowymi zaciskami-dolne.Do tych zacisków w oryginalnym pojeżdzie były zamocowane plecione liny stalowe ograniczające wychył wahaczy w dół.
Obrazek

Przednia oś już zamontowana na resorach piórowych.Oś wykonałem z blachy mosiężnej-teownik lutowany, a od spodu przykleiłem paseczek HIPS 1,25 mm. Resory zrobione z blaszki aluminiowej 0,3 mm.
Obrazek

Do wykonania skrętnych kół wykorzystałem genialne wyroby firmy Albion Alloys-super cienkie rurki aluminiowe,które spłaszczałem na końcach potrzebnego odcinka,wierciłem otworek 0,4 mm i łączyłem pręcikiem z HIPSU zatopionym na obu końcach.Całość pracuje idealnie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Czas na zamontowanie tylnych kół- wtym celu zbudowałem coś w rodzaju kołyski z ustalonymi wysokościami mocowań i rozstawem kół. Do tego dochodzą po dwa wahacze na koło,które są równolegle lekko opuszczone w widoku z tyłu.
Obrazek Obrazek Obrazek

Zbliżenie całej konstrukcji-widać zamocowane górne wahacze.
Obrazek Obrazek

I oto rama stoi na własnych nogach-albo raczej -kołach.Przez otwór widoczny w ramie z prawej strony będzie przechodzić rura wydechowa.
Obrazek Obrazek

Do zobaczenia wkrótce.
TIGER42

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 17 marca 2013, 11:16

Witam Forumowiczów.Dziś kolejna porcja fotek z budowy Sdkfz 247A.

Komplet ramion,pomiędzy którymi zamontowana będzie sprężyna wyrównująca nacisk wychylenia tylnych osi w dół lub w górę podczas jazdy w nierównym terenie. Dla jednego pojazdu potrzebne są dwa komplety-prawy i lewy.
Obrazek

Gotowa sprężyna ,wykonana z drutu miedzianego 0,8 mm, zamontowana na swoim miejscu.
Obrazek Obrazek

Zespoły ramion ze spreżynami zamocowane w odpowiednich miejscach.

Do skończenia całego zestawyu tylnych osi zostało już niewiele, tymczasem przygotowuję elementy skłądowe silnika Krupp M305 65, 4 cylindrowiec w układzie boxer.
Obrazek

Blok silnika
Obrazek Obrazek

Osłona wentylatora-silnik był chłodzony powietrzem- HIPS plus modelowanie bryły z Milliputa.
Obrazek Obrazek

Skrzynia biegów,jeszcze nie oszlifowana . Materiały HIPS ,Milliput .
Obrazek

Silnik "rozłożony" na części-główne elementy.Darowuję sobie wykonanie detali na wierzchu bloku silnika-nie będzie ich widać.
Obrazek

Silnik przygotowany do malowania ,następnie po skończeniu ramy do zamontowania na podwoziu-wtedy przyjdzie kolej na rury wydechowe i okablowanie.
Obrazek Obrazek

Do zobaczenia wkrótce.
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 17 marca 2013, 14:55

Co to wiele pisać, zachwycasz warsztatem i stopniem detalizacji.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 19 marca 2013, 20:28

Dziś czas na kółka, a ściślej opony.

Z poliuretanowej płyty modelowej wytoczyłem bazę dla połówki opony. Widać wklejone 3 rzędy cieniutkich nitek polistyrenowych.
Obrazek

Po wykonaniu formy silikonowej odlałem dwie sztuki połówek , na które następnie nakleiłem elementy części bieżnika wycięte z brystolu.Foto wyrażnie pokazuje część prawą i lewą.
Obrazek

Obie odlane w żywicy PU połówki połączone ze sobą chwilowo, tu etap nakładania bocznych części bieżnika.Materiał - plastelina bezsiarkowa.
Obrazek

Gotowa połowa opony.Teraz odlejemy 14 sztuk- 7 prawych i 7 lewych. Pojazd posiadał 1 koło zapasowe-Krupp Protze 2.
Obrazek

Model felgi wytoczonej w żywicy,przygotowany do zrobienia formy silikonowej. Na zdjęciu obok kilka gotowych piast- nadlewy zeszlifujemy.
Obrazek Obrazek

I gotowa oponka wraz z felgą,jeszcze bez środkowej pokrywy.
Obrazek Obrazek

Do zobaczyska .
TIGER42

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 07 kwietnia 2013, 17:00

Witam pancerniaków
Dziś zrelacjonuję dalsze prace nad moim modelem Sd Kfz 247A.Dodam jeszcze ,że nieocenioną pomocą w budowie modelu jest czeskie wydawnictwo Wings & Wheels Publications, numer 44- Krupp Protze in Detail.Mnóstwo zdjęć, samochód rozłożony na czynniki pierwsze. Dla modelarzy to bajka !
A teraz Ad rem - silnik znalazł swoje miejsce na ramie, dołożyłem przewody hamulcowe i wały kardana. Kilka zdjęć pokazujących szczegóły.
Obrazek Obrazek Obrazek

Teraz czas na rury wydechowe
Obrazek Obrazek

No, nareszcie na oponach ! Co prawda jeszcze bez środkowego kołpaka, ale już zaczyna to jakoś wyglądać.

Pierwsze przymiarki do pancerza. Postanowiłem wykonać go prawie w całości z blachy aluminiowej 0,3 mm. Idealna,sztywna, grubością odpowiada oryginalnemu pancerzowi- 8mm. (no, brakuje 0,5 mm w oryginale,ale nie będziemy się kłócić o 0,02 mm w modelu).Klejenie na cyjanoakryl plus soda oczyszczona (w miejscach niewidocznych) dająca spaw nie do rozerwania.Jedna uwaga- dużo drażniących oparów kleju wydziela się w reakcji z sodą.Polecam jakąś maseczkę na twarz,lub unikać zbliżenia twarzy do modelu. Wszystkie widoczne spawy wykonam z cieniutkich prętów polistyrenowych rozmiękczonych w rozcieńczalniku nitro( maska !) i potraktowanych maciupką szpatułką.
Obrazek

Dolna część pancerza ze stopniami dla ułatwienia wchodzenia już nabiera kształtów.Widoczne na środku przedziału bojowego wzmocnienie z płaskownika o wyciętym odpowiednio do kątów nachylenia profilu. Pozioma belka wraz z pionową ,widoczna na zdjęciu jako T zostanie wycięta po nałożeniu górnych blach pancerza-na razie służy jako szablon do trzymania kątów opancerzenia.Pierwsza pasówka na ramie. Jest dobrze !
Obrazek

To na razie tyle, do zobaczenia wkrótce.
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 07 kwietnia 2013, 18:00

Co tu pisać, na każdą Twoją aktualizację czekam z niecierpliowścią.
Więcej zdjęć, więcej opisów, a najlepiej tutoriale byśmy mogli kiedyś spróbować.
Obrazek

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 10 listopada 2013, 14:11

Witam
W ostatnim poście napisałem "do zobaczenia wkrótce". To "wkrótce przeciągnęło się aż do dziś.Po prostu padł mi mój stary, wysłużony komputer,przyszedł okres wakacyjny,miałem mnóstwo innych ważnych zajęć i nie myślałem o zakupie nowego.Dopiero w tym miesiącu nabyłem kompa, więc z przyjemnością wracam do relacji z budowy Standartenwagena. Więc ruszamy

Obrazek Obrazek
Gotowa bryła nadwozia wykonana z cienkiej blaszki aluminiowej grubości 0,3 mm używanej w drukarniach. Wklejone już niektóre detale na zewnątrz skorupy-skrzynki, kierunkowskazy, wycięte otwory pod wizjery.

Obrazek Obrazek
Tutaj wklejone tylne drzwi, wraz z wizjerami. Na lewej burcie widać mocowania łopaty i kilofa

Cztery zdjęcia wnętrza pojazdu.Widoczna deska rozdzielcza, wręga na środku boków kadłuba oraz stojak do mocowania lunety lub proporca .Stojak wytoczony z mosiądzu plus dodatki polistyrenowe. Na podłodze płytka Abera powielona z żywicy.

Obrazek Obrazek Widok z lewego boku-zamontowany kierunkowskaz wychylny oraz stelaż pod proporczyk (błotnik)

Obrazek Obrazek
Przednie siedzenia kierowcy i pasażera.Wykonałem je z płytki HIPS oraz epoksydowej dwuskładnikowej pasty,w której można rzeżbić jak w plastelinie,a po utwardzeniu pięknie się szlifuje,frezuje oraz maluje. Kształt tego elementu znalazłem na jedynym chyba zdjęciu, które ukazuje wnętrze w pełni sprawnego pojazdu.Będzie brązowa skóra !

Obrazek Obrazek
Tutaj natomiast mamy środkową ławę na cztery osoby załogi-dwie wsiadały bocznymi drzwiami a dwie tylnymi.Tu również posiłkowałem się unikalnym zdjęciem-kanapa posiada podłokietniki, które mogły również służyć jako schowki na drobne wyposażenie załogi.

To na razie tyle, ciąg dalszy nastąpi bardzo szybko.
TIGER42

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 11 listopada 2013, 12:31

Kolejna porcja zdjęć z budowy Sdkfz 247A

Obrazek Obrazek Obrazek
Na zdjęciach po kolei- przednia płyta z pancernymi osłonami wizjerów wykonana z HIPS, dwa boczne wizjery kierowcy- odlane z żywicy poliuretanowej, łacznie 7- 2 szt na lewy bok, jedna na prawą burtę oraz dwie na tylne drzwi ; elementy lornety nożycowej przygotowane do wykonania form silikonowych.

Na zdjęciach- widok przodu kadłuba , na błotnikach zamocowane skrajniki oraz stelaże na proporczyki ,wszystkie boczne i przednie wizjery zamocowałem w pozycji otwartej,tylko na tylnych drzwiach pozycja zamknięte ; lorneta nożycowa na swoim miejscu( zdejmowana) ; gaśnica na prawej burcie ; widok spodu skorupy nadwozia.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pięć fotografii ukazujących pojazd z różnych widoków pomalowany wstępnie kolorem Anthrazit Grau; kanapy podrobione na skórę,model bez weatheringu.

Obrazek Obrazek Obrazek
Podwozie w całej okazałości w dwóch widokach, na kołach założone już środkowe kołpaki ; zbliżenie tylnych kół z widoczną wewnątrz sprężyną układu zawieszenia.

Obrazek Obrazek Obrazek
Standartenwagen prawie skończony, zostało jeszcze poprawienie śladów eksploatacji, założenie osłon szczelinowych na przednie reflektory, tablice rejestracyjne oraz dodanie wyposażenia wewnątrz wozu-maski pgaz, stojak pod MP 40 i kila drobiazgów. No i wykonanie zdjęć do galerii. Ale to za parę dni.
Do zobaczenia .
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 12 listopada 2013, 11:24

Nie wiem co napisać. Twój stopień opanowania obróbki HIps`u, łączenie tego z żywicą jak i jakość wszystkiego jest zachwycająca. Takich relacji chciałby człek oglądać i więcej i częściej.
Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 12 listopada 2013, 18:05

Jestem w szoku i chylę czoło :honoring: !
Pojazd "utyrany" wzorcowo :okok:

Już jestem ciekawy, jakim kolejnym pojazdem nas zaskoczysz ;)?
Gratuluję i pozdrawiam
Tommy

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 17 listopada 2013, 18:30

Witam
Trochę się pośpieszyliście z tym zdjęciem tygodnia, ja jestem w trakcie poprawek o których pisałem w ostatnim poście.No, ale skoro już zamieściliście, to trudno. Mam tylko nadzieję,że pancerniacy nie zniechęcą się widokiem nieskończonego pojazdu.Zdjęcia do galerii będą gotowe po 15 grudnia- wtedy mój Standarten wagen będzie całkowicie ukończony.
Pozdrawiam .
TIGER42

MarderII
Czołgista / Tankman

Post autor: MarderII » 30 grudnia 2015, 20:55

Just wondering if you are still considering selling copies of the body, NOT FOR resell on my end. I'm looking for the suspension, frame, drive train and such so I can do a Protze

THANK YOU

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 02 stycznia 2016, 20:44

Hi
I'm sorry, but I have no silicone molds for this model , so I can not cast the parts that interest you .

Regards
TIGER42

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”