Sd.Kfz 9 (Angraf) + Flak 36/37 (Answer) + Sd.An 52

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
Darek1207
Czołgista / Tankman

Sd.Kfz 9 (Angraf) + Flak 36/37 (Answer) + Sd.An 52

Post autor: Darek1207 » 13 maja 2014, 18:01

Witam.
Najwyższa pora rozpocząć kolejną relację. Wybór padł na Sd.Kfz 9 Famo z Angraf-a. Model był już prezentowany w kilku relacjach i aby ich nie kopiować postanowiłem go połączyć z modelem wydawnictwa Military Model – Flag 36/37.
Na początek obie okładki.
Obrazek

I jeśli uda mi się je skleić razem i dorobić kilka brakujących części, powinno wyjść działo Flak zamontowane na Sd.Kfz 9.
Obrazek Obrazek

Jak widać plan jest dość ambitny, a czy się uda czas pokaże. Jedno jest pewne relacja, nie będzie błyskawiczna ze względu na stopień zaawansowania projektu oraz mój znikomy czas.

Czekając na model zakupiony w internecie, postanowiłem skleić do niego przyczepkę amunicyjną Sd.Anhanger 52. Wzorowałem się na modelu plastikowym z Trumpeter.
Obrazek

Jej budowę rozpocząłem od sklejenia opon oraz felg, na ostatnim zdjęciu koła złożone na sucho, a sklejone zostaną dopiero po uprzednim ich pomalowaniu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Błotniki
Obrazek

Oraz część zasadnicza przyczepki czyli paka.
Obrazek Obrazek

I aby to wszystko się jakoś trzymało razem potrzebna jest rama
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Teraz muszę wszystkie elementy pomalować i skleić w całość.
I tutaj mam do Was prośbę, może ktoś posiada wzory malowań tego modelu z działem, to co znalazłem to tylko kamuflaż beżowy z zielonymi plamami, a wolałbym coś jednolitego, malowanie to nie jest moja ulubiona czynność i wolałbym uniknąć robienia skomplikowanego kamuflażu.

Teraz zabieram się za część zasadniczą czyli ramę famo.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 28 kwietnia 2017, 19:40 przez Darek1207, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 15 maja 2014, 14:22

No, to możemy być pewni kolejnego sukcesu z tym projektem, podobnie jak z T-34 :Default:
Darek, życzę powodzenia w dalszej budowie, bo jeszcze masa części i sporo pracy przed Tobą ;)

Awatar użytkownika
Pan Dziobak
Czołgista / Tankman

Post autor: Pan Dziobak » 20 maja 2014, 10:32

Najważniejsza jest przyczepka na medale :okok:
Zapowiada się ciekawie, Famo, Flak i przyczepka czyli coś bardzo oryginalnego. oklask2 Powodzenia :honoring:

Awatar użytkownika
Darek1207
Czołgista / Tankman

Post autor: Darek1207 » 23 czerwca 2014, 20:02

Dziękuję za pozytywne przyjęcie i postaram się nie zawieść.

Pierwsze części z Famo już pocięte, ale tylko dziesięć według numeracji.
Ale poklei, cześć nr 1 czyli rama. Dla osób nieznających wycinanki dodam, że numeracja od 1a do 1z.
Obrazek Obrazek

Część nr 2, to uchwyty silnika oraz mocowanie śruby koła napinającego.
Obrazek

W wycinance część nr 3 to przedni zderzak, którego u mnie nie będzie, więc go pominąłem.
Most koła napędowego wraz z siłownikiem składa się z części 4 i 5.
Obrazek Obrazek Obrazek

Most koła napinającego (cz 6)
Obrazek

Mosty kół nośnych (cz. 7), a na pierwszym moście (cz. 8) uchwyt mocowania skrzyni biegów.
Obrazek Obrazek

Osłony piast cz. 9.
Obrazek

Amortyzatory wahaczy. Ja postanowiłem je porozcinać na pojedyncze pierścienie i dopiero później posklejać je razem. Poniższe zdjęcie powinno wszystko wyjaśnić.
Obrazek Obrazek

Pozostało wszystko posklejać w całość. Następnie całość "ob spawałem" (wikolem wywieszanym z odrobiną Pactrą C)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Jak pisałem na początku, były to pierwsze dziesięć części, aż się boję popatrzeć ile jest ich w sumie. Zastanawiam się, czy nie wymienić Flaka z Military Model, na nowość z Answera.
Muszę się przyjrzeć, które jest lepiej i bardziej szczegółowo opracowane.
Ostatnio zmieniony 23 czerwca 2014, 21:00 przez Darek1207, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 23 czerwca 2014, 21:04

Rewelacja oklask2
Jedziesz ostro z koksem. Miałem zamiar w przyszłości sobie skleić FAMO, ale jak widzę co Ty z nim wyrabiasz, to już mi chęci odeszły i pozostaje mi tylko sprzedać ten model, bo dorównać do niego choć w połowie, będzie bardzo ciężko :mrgreen:
Czekam na dalszą relację ;)

Awatar użytkownika
konradoo
Czołgista / Tankman

Post autor: konradoo » 23 czerwca 2014, 21:15

Dokładnie "robota" idzie aż miło popatrzeć :attack: , Tommy z chęcią przygarnę ;)

Awatar użytkownika
QN
Czołgista / Tankman

Post autor: QN » 28 czerwca 2014, 08:56

Bardzo ładnie Ci to wychodzi. Na pewno będę stale śledził postępy prac.
PZDR

Awatar użytkownika
Darek1207
Czołgista / Tankman

Post autor: Darek1207 » 22 października 2014, 08:52

Na wstępie, dziękuję za ciepłe przyjęcie.
Czas płynie, a klejenie modelu idzie bardzo wolno. Relacja się smoli, ale to już tradycja w moim sklejaniu.
Czas coś pokazać. Na początek, mechanizm napinający. Jest on w pełni ruchomy i na ostatnich dwóch zdjęciach złożony tylko na sucho, posklejany będzie dopiero po pomalowaniu i naciągnięciu gąsienic. Do wykonania śruby napinającej wykorzystałem zwykłe śrubki 2,5x20mm z obciętym łbem,
Obrazek Obrazek Obrazek

Most przedni rozpocząłem od cylindrów amortyzatorów
Obrazek Obrazek

które wkleiłem do belki
Obrazek

Kolejnym etapem był resor wraz z ruchomym mechanizmem skrętu osi.
Obrazek Obrazek Obrazek

na koniec tego etapu pozostało połączyć resor wraz z belką, na razie na sucho dlatego element ramienia amortyzatora nie dolega do siłownika
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Aby można było kręcić kołami potrzebny jest popychacz układu kierowniczego
Obrazek Obrazek

Na koniec wahacze oraz zbiorniki sprężonego powietrza
Obrazek Obrazek

i tak przebrnąłem prze kolejnych 9 części, teraz jestem w trakcie sklejania skrzyni biegów.
Ostatnio zmieniony 22 października 2014, 19:07 przez Darek1207, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 22 października 2014, 19:17

Na takie aktualizacje warto dłużej poczekać, bo oglądanie efektów tej pracy sprawia później ogromną przyjemność :okok:
Teraz znów sobie spokojnie poczekam do następnej aktualizacji, bo nie ma co pospieszać Mistrza w swej profesji :Default:

Awatar użytkownika
Darek1207
Czołgista / Tankman

Post autor: Darek1207 » 20 grudnia 2014, 15:06

Tommy z mistrzem to przesadzasz, ale cierpliwości ten model wymaga to fakt.

Dzisiaj tylko dwa „elemenciki” i nie ma co się za bardzo rozpisywać.
Pierwszy to silnik.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Drugi to skrzynia biegów

I oba elementy połączone na sucho wałem
Obrazek

I model nabrał rumianów po otrzymaniu serca, na razie przymierzone na sucho, przed wklejeniem na stałe wszystko musi być pomalowane.
Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejna odsłona to pewnie dopiero w przyszłym roku więc Wesołych Świąt oraz szczęśliwego nowego roku z pięknymi modelami.

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 21 grudnia 2014, 10:25

Pięknie oklask2 aż żal będzie, to wszystko później zabudować pod maską i kabiną...
Jednak mam pewne "ale" co do wykonania... Jeden z pasków klinowych jest słabo naciągnięty ;)
Ilość detali i skomplikowanie mnie przeraża :amazed:

Powodzenia w dalszej walce z kartonem :Default:
Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez Tommy T.B., łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Darek1207
Czołgista / Tankman

Post autor: Darek1207 » 21 grudnia 2014, 15:15

Hehe
W trakcie eksploatacji się rozciągnął, ale przekaże kierowcy.
A na tak poważnie, to ta konstrukcja jest trochę wiotka i dlatego tak wyszło. Więc tak już zostanie, a po założeniu wszystkiego w całość nie będzie tego widać.
Ostatnio zmieniony 01 stycznia 1970, 01:00 przez Darek1207, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 13 stycznia 2015, 18:11

Szczegółowość robi wrażenie.
Mam takie pytanie Darku odnośnie malowania, widzę że twoja technika sprowadza się do budowy całego silnika i pomalowania go w całości już po sklejeniu - tak jest łatwiej? czy nie lepiej trudno dostępne i drobne elementy pomalować przed przyklejeniem (chodzi mi oczywiście o te w innym kolorze niż reszta)?
Tak się zastanawiam bo właśnie zabieram się za Shermanowską hybrydę.

Awatar użytkownika
Darek1207
Czołgista / Tankman

Post autor: Darek1207 » 14 stycznia 2015, 07:15

Witaj Wojtku
Malowania się wciąż uczę i coś mnie ciągle zaskakuje (nie zawsze miło).
A co do silnika, raczej staram się malować na bieżąco dlatego np. pomalowany jest uchwyt silnika, który później zabezpieczyłem maskololem, a kolektory są tylko przyklejone patexem aby zrobić zdjęcia. Przy samym malowaniu aerografem udało się wejść we wszystkie zakamarki, poniżej zdjęcie pomalowanego silnika kolorem bazowym.
Obrazek

Czekam na Twoje Shermana, tym bardziej że przed Famo się do niego przymierzałem.

Awatar użytkownika
Darek1207
Czołgista / Tankman

Post autor: Darek1207 » 14 lutego 2016, 15:02

Witam po długiej przerwie, w ciągu ostatniego roku różnie bywało ze sklejaniem. Ciągle coś nowego zaczynałem i nie było specjalnie co pokazać. W końcu postanowiłem podsumować efekt ostatnich postępów.

Na początek wyciągarka, lina będzie dodana po malowaniu

oraz prowadnica liny
Obrazek Obrazek

następnie skleiłem zaczep tylni w końcu do czegoś muszę przypiąć moją przyczepkę :-)

Przy klejeniu kół przednich wykorzystałem bieżnik laserowy z Answera
Obrazek Obrazek

Koła nośne. Tu wypróbowałem sposób z masą papierową. Znajomy na frezarce komputerowej zrobił mi taki jakby stempelek, którym odciskałem w masie papierowej łezki. Myślałem że będzie szybciej ale wyszło jak zwykle, kosztowało mnie to sporo czasu. Fotografie najlepiej pokarzą mój sposób.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

w taki sam sposób powstają koła napinające.
Obrazek

Koła napędowe. Pierścienie zostały wycięte laserowo i tu chciałbym podziękować Darklord-owi za podesłanie swoich plików z ich opracowaniem.
Obrazek Obrazek Obrazek

Pierwsze ogniwo gąsienicy także wycięte laserowo.
Obrazek Obrazek

Teraz pokaże moje odskocznie które robiłem dla odpoczynku od kółek oraz gąsienic. Pierwszym elementem jest błotnik którego się bałem ze względu na jego krągłości. Przerobiłem trochę kształt samych błotników ponieważ oryginalne były trochę za duże do mojego rysunku technicznego. Po sklejeniu całości, nasączyłem wszystko klejem super glue a później szlifowanie i tak na przemian kilka razy. A o to efekt

Podłoga przedziału kierowcy jest troszeczkę poszerzona, zastosowałem przy jej klejeniu nakrapianą blaszkę fototrawieną.
Obrazek Obrazek

Na koniec pokaże jeszcze co zrobiłem przy Flaku 37.
Na początku miał być to Flak z Military Model ale skoro Answer wydał ciekawą wersję Flaka 18, postanowiłem ją wykorzystać.

Podstawa działa,
Obrazek

łoże.

A później wszystko potoczyło się dość szybko i powstał cały prawy bok. Zmieniłem tylko kilka drobiazgów i najbardziej rzucające się w oczy zegary.

Mam nadzieję że na koleją odsłonę relacji nie będzie trzeba tak długo czekać.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”