Tiger I 332 z 503 sPzAbt. Rosja jesień 1943

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 19 czerwca 2014, 13:56

Witam
Buduję ten słynny , wielokrotnie obfotografowany czołg, od 4 miesięcy.Jest to całkowity scratch z żywicy poliuretanowej, HIPS-u, blaszki aluminiowej, blach fototrawionych Aber i wszystkiego,co modelarzowi wpadnie pod rękę.Model bez wnętrza, za to bogate wyposażenie zewnętrzne. Nie przewidywałem relacji z tej budowy, ale Piterpanzer nakłonił mnie mówiąc -nigdy nie jest za póżno na pokazanie swoich działań.Dziś inicjuję temat, załączam dwie fotki oryginalnego pojazdu, abyśmy wiedzieli o czym mowa. Postanowiłem zbudować właśnie ten konkretny wóz, gdyż wydał mi się niezwykle atrakcyjny ze względu na wygląd-mnóstwo otarć, śladów po trafieniacdh sowieckimi pociskami tak czołgowymi jak i karabinowymi,zagięcia blach,błotników, filtrów powietrza-tzw.Feifel.Czołg po "przejściach" i trzeba przyznać ,pechowo skończył rok póżniej ,trafiony przez własną (niemiecką) Panterę. Mój pojazd będzie miał odwzorowany każdy szczegół , jaki miał pierwowzór.Rezygnuję tylko z jednego-"utopienia" wozu w błocie prawie po górę gąsiennic.Szkoda roboty i modelu.
Ogromną pomocą są dla mnie rysunki techniczne 1:35 z dziale Tigermania japońskiego miesięcznika Armour Modeling, które powiększam do naszej skali.
Na początek zdjęcia oryginału.

Obrazek Obrazek
Do zobaczenia wkrótce
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 20 czerwca 2014, 11:01

Witaj !
Jak powiedziałeś, tak zrobiłeś i słuszna decyzja. Czy to jedyne zdjęcia tego wozu jakie posiadasz i czy potrzebujesz więcej?
Ostatnio zmieniony 27 czerwca 2014, 19:26 przez PITERPANZER, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Dokumentacja do Tygrysa

Post autor: Vivaldi » 20 czerwca 2014, 17:59

Witaj Piotrze
Dysponuję na szczęście wieloma książkami o tym czołgu, m.in. świetnym kompletem 3 zeszytów z serii Ground Power japońskiego wydawnictwa Delta Publishing poświęconym całkowicie Tygrysowi-setki,setki zdjęć, rysunków.A jeśli chodzi o ten konkretny pojazd to mnóstwo zdjęć jest w książce Tiger an der Front und Tiger Fibel wydawnictwa DAINIPPON KAIGA-stamtąd czerpię inspiracje przy budowie mojego "kotka".Nieocenioną pozycją jest również zeszyt 6 serii Achtung Panzer.
Wkrótce pierwsze zdjęcia.
Pozdrawiam czołgistów
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 20 czerwca 2014, 18:46

Będzie taka galeria oryginałów jaka ma Tommy w relacji z pantery 135 czy tygrysa 332?
Fajnie się to ogląda w porównaniu z modelem i fotomontażami czarno-białymi.
Obrazek

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 20 czerwca 2014, 20:05

Zastanawiałem się nad tym i dochodzę do wniosku,że to może być ciekawe. Gdy model będzie gotowy zrobię zdjęcia kolorowe, jak i czarno białe i spróbuję zrobić coś na kształt dioramy(no, nie tak do końca-ze względu na to błoto) .
A teraz kilka zdjęć z budowy.
Zacząłem od wieży. W bloku modelowej płyty poliuretanowej wyciąłem kształt wieży,podkowę.pomniejszoną o grubość ścian,tj około 3,2 mm.Ciekawostka- wieża Tygrysa była niesymetryczna. Na niej nakleiłem kilka pasów HIPS-u o wysokości wieży i stworzyłem tzw. laminat by osiągnąć żądaną grubość. Plastik kleiłem klasycznym klejem do polistyrenu.
Obrazek Obrazek
HIPS jest odpowiednio dłuższy i przyklejony do kopyta na przodzie formy, by po docięciu właściwego kształtu wieża odeszła z formy bez problemów.Element zostawiłem na 2 dni do całkowitego wyschnięcia kleju.
Następny etap to płyta wierzchnia wieży-tą wykonałem również z polistyrenu
Obrazek Obrazek
kolejne zdjęcia pokazują wieżę sklejoną- przygotowaną do wykonania formy silikonowej
Obrazek Obrazek Obrazek
Wystające na wierzchu elementy będą służyć póżniej jako wlewy do żywicy. Póżniej okazało się,że otwory powstałe po wyjęciu modelu są za małe. Musiałem powiększyć je już w silikonie.
Na koniec dzisiejszej relacji zdjęcia wieży odlanej z żywicy poliuretanowej. Widać powiększone wlewy.Formę silikonową z wlaną żywicą wkładam do komory ciśnieniowej, by żywica "ścisnęła"się, zagęściła i by wyeliminować wszelkie ewentualne bąbelki. Komory próżniowej używam do odpowietrzania silikonu,gdyż nieodpowietrzony silikon deformuje się z kolei w komorze ciśnieniowej i odlany model można wyrzucić.
Obrazek Obrazek

Do następnego etapu !
TIGER42

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 20 czerwca 2014, 20:11

Vivaldi, ja Ci powiem tak...

DAWAJ WIĘCEJ ZDJĘĆ!!!! i może i wtedy ja wyciągnę swojego Tygrysa w 1:25 z pudełka ;)
Życzę Ci powodzenia i trzymam kciuki ;)

P.s. Brudzenie zrób ze smaczkiem, tak jak masz to zamiar zrobić. W żadnym wypadku nie wrzucaj go do błota jak na zdjęciu :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 20 czerwca 2014, 20:13 przez Tommy T.B., łącznie zmieniany 1 raz.

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 21 czerwca 2014, 18:04

Tommy-tak jak pisałem na początku, nie przewidywałem relacji z budowy i dlatego nie mam za dużo zdjęć. Więc na razie pojadę "na skróty", dodając więcej opisu.
Teraz ciąg dalszy. Na tapetę poszedł kadłub czołgu.Tutaj ułatwiłem sobie robotę zlecając wycięcie boków wanny laserem w kartonie. Dwie grubości po 1 mm plus o,5mm skleiłem razem, zalewając C.A. Czynność powtórzyłem ,gdyż boki wanny nie są identyczne-otwory na wałki są winnych miejscach. Po wyschnięciu oba elementy potraktowałem Mr. Surfacerem-szpachlówką i przetarłem papierem ściernym dla uzyskania faktury pancerza.Dodałem jeszcze osłony przekładni kół napędowych i wykonałem formy silikonowe. Potem już tylko odlanie z żywicy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Na zdjęciach-laserowe elementy wanny w arkuszu kartonu, wyjęte z arkusza; elementy odlane w żywicy i na ostatnim zdjęciu kilka części kadłuba już odlanych w żywicy. Boki oraz pozostałe części składowe kadłuba wykonałem samodzielnie z polistyrenu,przygotowując je identycznie do odlewów żywicznych.Wszystkie elementy zachowują grubość wg skali.
Kolejnym etapem były tzw. grile -ażurowe osłony zbiorników oraz wentylatorów nad przedziałem silnikowym czołgu Tu również skorzystałem z lasera.

Obrazek

Z osłonami nad wentylatorami (2-gi rząd od dołu) miałem trochę pracy, musiałem odlać po dwa elementy na jedną stronę, gdyż części wzdłużne kratownicy mają przekrój leżącej litery V skierowanej podstawą w kierunku jazdy-firma Dragon odzwierciedliła to świetnie w swoich modelachTygrysów. Odpowiedni podcięte elementy-góra i dół kleję "do kupy" i wychodzi mi pięknie odwzorowany detal modelu.Niestety, nie dysponuję zdjęciem, by pokazać kolejne etapy. Dalej proces powstawania różnych elementów zasadniczo powtarza się, zdjęcia pokazują wszystko.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na zdjęciach: płyta wierzchnia kadłuba; detal otworów włazowych kierowcy i radiotelegrafisty.Pierścionek z żywicy jest wytoczony !; płyta wierzchnia od spodu; płyta wierzchnia ,dolna część wieży. w dolnym rzędzie dwa zdjęcia pokazują przednią osłonę działa,dalej różne detale,m.in.części pokryw, osłony rur wydechowych,osłona lufy oraz aluminiowy model i żywiczny odlew wieżyczki dowódcy. Szczeliny obserwacyjne zostaną wycięte w żywicy.
Kolejne detale

Obrazek Obrazek

Hamulec wylotowy działa dedykowany Tygrysowi wczesnemu ,zakupiony w sklepie u Pitera, następnie przerobiony ( drewienko nie trzyma wymiarów,brak pierścienia wewnątrz hamulca) oraz model rury systemu filtrów powietrza typu Feifel.

Wieżyczka dowódcy w kilku ujęciach.Pokrywa włazu jest przestrzelona w miejscu jednego z rygli zamykających właz. Wkrótce dojdą bloczki szkła pancernego osłaniające szczeliny obserwacyjne.

I na koniec kilka fotek wieży ,już "uzbrojonej" w wyrzutniki świec dymnych, tylne włazy, szczeliny obserwacyjne na bokach, haki do podnoszenia wieży oraz zamontowane jarzmo lufy wraz z osłoną .Na jarzmie kolejne odwzorowanie trafień rosyjskimi pociskami. No i skrzynka na tyle wieży.Tu użyłem cienkiej blaszki aluminiowej.
Do zobaczenia !
TIGER42

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 22 czerwca 2014, 11:54

Jedziemy dalej

Na zdjęciach : komplet pokryw przedziału silnikowego, pomalowane Panzergrau ( o kolorach jeszcze porozmawiamy),płyta wierzchnia przedziału bojowego-zamocowane włazy kierowcy i radiotelegrafisty,wszystkie mocowania osprzętu-liny,skręcany wycior,młotek,szpadel,klocek drewniany pod podnośnik, nożyce do drutu itp.;właz kierowcy otwarty z pełnym oprzyrządowaniem.Blok szkła jeszcze nie pomalowany.Widać wyrzutniki granatów przeciwpiechotnych,które zrobiłem z paseczków zwykłego papieru nawiniętego na odpowiedniej średnicy pręt i sklejone cyjanoakrylem ,podstawy z polistyrenu 0,25mm.Mocowania lamp Bosch jeszcze bez "ceramicznych" gniazd.W tym pojeżdzie lampy przednie są zdemontowane.

Obrazek Obrazek

Dwa zdjęcia z gotowymi kołami nośnymi-pojedyńczymi i zdwojonymi.Koło wytoczyłem w odlanym walcu żywicy poliuretanowej ,następnie wykonałem 3 odlewy ,z czego dwa odwróciłem do wewnątrz i skleiłem uzyskując koło podwójne. Obok leżą odlane wałki wzmocnione drutem stalowym 1,2 mm

Obrazek Obrazek

Wizjery do wieżyczki dowódcy czołgu odlane z żywicy transparentnej.Zapomniałem o wypolerowaniu płaszczyzn wizjerów,lecz naprawimy to pokrywając satynową powierzchmnię żywicy lakierem błyszczącym. Obok bloczek już pomalowany.

C.D.N.
TIGER42

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 22 czerwca 2014, 20:35

Szczęka opada z każdą kolejną odsłoną, jak się patrzy na te wszystkie cudeńka, które nam pokazujesz.
Waldku, a czy masz w planach robić też w pełni lub częściowo wnętrze przedziału bojowego,kierowcy albo napędowego?

Pozdrawiam serdecznie i czekam na koleją porcję zdjęć :Default:
Ostatnio zmieniony 23 czerwca 2014, 21:05 przez Tommy T.B., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 23 czerwca 2014, 10:05

Leżę i cichutko pojękuję po nokaucie. Piękno w pancernej, modelarskiej postacie pokazane bez nadęcia. Tu skleiłem, tam odlałem, a my nie możemy wyjść z zachwytu.
Brawo!
Ostatnio zmieniony 23 czerwca 2014, 19:55 przez PITERPANZER, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 23 czerwca 2014, 19:54

Cieszę się,że podoba się Wam moja dłubaninka. Dla mnie też to jest żródło przyjemności i odpoczynku.Dziś zaserwuję kolejną porcyjkę zdjęć,by szybko dojść do stanu dzisiejszego.

Od lewej góra: filtr typu Feifel-prawy, z dołączonymi rurami.W tym konkretnym czołgu rury są odłączone od wlotu powietrza w pokrywie silnikowej,lewy Feifel nie ma żadnej.Pudełka filtrów zlutowałem z blaszki miedzianej 0,1 mm i cieniutkiego drucika miedzianego.Potem trochę zagięć, "przestrzelin" i gotowe;na trzecim zdjęciu wśród różnych elementów leży ogniwo gąsiennicy.Czy wykonam formy i odleję je samodzielnie? Pomyślę, może uda się wykorzystać plastiki w 24-ce.Ostatnie zdjęcie w górnym rzędzie pokazuje ograniczniki wychylenia wahaczy pierwszych i ostatnich osiek.Wykorzystałem tu genialny wyrób z żywicy rosyjskiej firmy Master Club-śruby do "wyboru i koloru",różne wielkości i rodzaje.
W dolnym rzędzie: w otwory w bokach kadłuba wkleiłem rurki z HIPS-u, w które idealnie wejdą żywiczno-metalowe wahacze;Tiger bez płyty wierzchniej; Tygrys od tyłu-widać wszystko-rury wydechowe z osłonami, niezdatny do użytku lewy Feifel, mocowanie podnośnika itd.;i na koniec zbliżenie tyłeczka koteczka.

Do zobaczenia wkrótce.
TIGER42

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 24 czerwca 2014, 19:25

Dziś załączam kilka ostatnich zdjęć, pokazujących mojego Tygrysa w obecnym stanie.

Osie z wahaczami są już odlane .Na jednym ze zdjęć wozu 332 widać wyrażnie,że brakuje mu całego pierwszego, prawego zespołu kół jezdnych;nawet wahacz jest odkręcony. Tak będzie i w moim modelu.W tym tygodniu kończę koła napinające i czas na koła napędowe. Na zdjęciach widać,że brakuje mojemu kotkowi LUFY. Chcę ją mieć z aluminium i będę musiał zlecić to gdzieś, gdzie posiadają tokarki CNC. Na prawym boku kadłuba widać przyspawane pięć odcinków rur, które służyły do zamocowania w nich odpowiednim wygiętych prętów stalowych, na których kładziono drewnianą bęlkę.Na trzecim zdjęciu od lewej w górnym rzędzie widać taki pręt-z pięciu "ostał się ino jeden". Płyta wierzchnia jeszcze nie "przyspawana", gdyż zastanawiam się, czy jednak nie zrobić troszkę wnętrza, które będzie widoczne przez otwarte włazy dowódcy, ładowniczego oraz kierowcy-mechanika.
Teraz nastąpi w relacji przerwa,chcę trochę nadgonić produkcję,nie zaniedbując oczywiście robienia zdjęć,by móc Wam pokazać kolejne etapy.

Do zobaczenia .
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 24 czerwca 2014, 20:07

Metalowa lufa tygrysa nie jest tania, ale przy krótkich seriach za mniej ciężko coś zrobić.

Obrazek

Przy okazji miałem już wcześniej zadać pytanie, czy kubelblende nie jest za mała? Czy to tylko wrażenie optyczne.
Obrazek

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Tiger 332 503 s.Pz.Abteilung Rosja , Pażdziernik 1943

Post autor: Vivaldi » 25 czerwca 2014, 06:27

Witaj Piotrze

Troszkę się zaniepokoiłem Twoją uwagą,lecz obawy szybko ustąpiły.Jeszcze raz dokładnie obmierzyłem mojego kota,z wielu stron,elementów. I wszystko jest OK.Kugelblende trzyma wymiary -średnicę, głębokość, grubość. To chyba wrażenie optyczne z powodu zastosowania różnych materiałów do jej wykonania.podstawa jest z białego HIPS-u, a część sferyczna z mojej ulubionej pasty epoksydowej SC 258 francuskiej firmy Axson, która jest z kolei brązowa. Nota bene takie samo wrażenie odniosłem gdy zamontowałem na płycie wierzchniej S-minen.Choroba,jakieś strasznie wielkie ! A robiłem je z doskonałych rysunków,ze wszystkimi wymiarami. I wszystko się zgadza-to biały papier i polistyren powodują optyczne powiększenie. gdy model dostanie koloru,wszystko się unormuje. Co do aluminiowej lufy,to mam takową,lecz nie jest ona zgodna z wymiarami, mówiąc ogólnie jest ciut przykrótka i za cienka .Dysponuję naprawdę świetnymi rysunkami zwymiarowanymi z oryginalnego Tygrysa.A ponieważ wierność w odwzorowaniu jest moim bzikiem,dlatego muszę niestety odrzucić tą lufę.
To tyle tytułem wyjaśnień,czekajcie cierpliwie na kolejna relację.
Waldemar
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 25 czerwca 2014, 20:51

Hmm, teraz Ty mnie zaniepokoiłeś. Kiedyś jeden z moich Klientów przyłożył moją lufę do plastikowego tygrysa, zarzucił niezgodność wymiarów, ale odełsłałem Go do rysunków Byrdena i przyznał, że ma wymiary w skali.
Na jakich rysunkach Ty bazowałeś?
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”