Tiger I 332 z 503 sPzAbt. Rosja jesień 1943

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Tiger 332 503 s.Pz.Abteilung Rosja , Pażdziernik 1943

Post autor: Vivaldi » 26 czerwca 2014, 05:44

Witaj Piter

Wymiary do mojego modelu biorę właśnie od Davida Byrdena i porównuję je z rysunkami z zeszytów Armour Modelling z serii Tigermania,gdzie są doskonałe rysunki całego pojazdu,rozłożonego na wszelkie komponenty.Kupowałem te zeszyty kilka lat temu,pózniej sprzedałem cała partię ok.120 szt.Przedtem jednak skopiowałem sobie wszystkie strony z Tigermanii, gdyż Tygrys pasjonował mnie od młodości,dlatego mam sporą literaturę na jego temat-polską ,jak i zagraniczną. Wracająć do Byrdena i Tigermanii--oba żródła zgadzają się. Ta aluminiowa lufa jest za krótka w części za gwintem hamulca wylotowego o 1,2 mm i przede wszystkim za mała średnica w tym miejscu-jest 4,9 mm a powinno być 5,52 mm.Od razu rzuciło mi się to w oczy.Dalej jest już lepiej ,choć w grubszej części brakuje w średnicy 0,1 mm.To na pozór niewiele, lecz przy obiekcie typu rura lub (jak w tym przypadku stożek) widać wyrażnie każdą drobną różnicę. Na Twoim zdjęciu pomalowanego Tygrysa z czystą aluminiową lufą już na pierwszy rzut oka widać wyrażnie ,że przy hamulcu jest ona za cienka.
Twój niepokój można uznać w sumie za słuszny-jak pisałem mam bzika ,gdy chodzi o dokładność.

Pozdrawiam
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 27 czerwca 2014, 19:30

Myślę, że to nie efekt za cienkiej lufy przy hamulcu, tylko brak na zdjeciu tego ściętego stożka przed hamulcem powoduje takie złudzenie. Pytanie także na ile prawidłowo wymiarami jest sam tamiyowski hamulec.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 25 sierpnia 2014, 20:29

Witam po dłuższej nieobecności.Jako że mamy czas wakacyjno-urlopowy, to ja pozwoliłem sobie na na trochę odpoczynku od mojego Tigra i dopiero dwa tygodnie temu wróciłem do modelu.Kadłub z wieżą jest w zasadzie gotowy-został cały osprzęt do zamocowania- narzędzia,liny, hełmy,kanistry i cała ta drobnica .Ale to wszystko zamontuję dopiero po nałożeniu filtrów,a przed washami i pigmentami. Tak, by scalić wszystko w sensowną całość.Dziś wrzucam kilka fotek z etapu pierwszych filtrów. Krzyże belkowe i numery taktyczne jeszcze nie skończone; studiując zdjęcia znalazłem im swoje miejsca na kadłubie i wieży. Model postoi teraz kilka dni do całkowitego wyschnięcia, zanim położę kolejne filtry, używam bowiem farb olejnych,a te schną trochę dłużej niż Humbrole czy też inne klasyczne emalie modelarskie. Długo zastanawiałem się jaki powinien być kolor pojazdu-Panzergrau, czy Dunkelgelb.Przewertowałem internet w poszukiwaniu odpowiedzi i dziś ciągle nie mam pewności.Porównując jednak zdjęcia tego konkretnego Tygrysa ze zdjęciem Tygrysa o numerze taktycznym 312 z 502 s.Pz.Abt.,który NA PEWNO był w Dunkelgelb, doszedłem do wniosku,że mój pojazd chyba jednak był szary.Tommy mnie w tym utwierdził.Jedynie numery na wieży będą czarne z białą obwódką a nie czerwone. Dojdzie jeszcze słynny rosyjski pył, kurz i błoto i powinno być w finale OK.Lufa nie jest jeszcze ostatecznie zamocowana w kołnierzu, stąd wrażenie,że jest krzywa,gdyż ma malutki luz i opada na dół.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Postanowiłem jednak zrobić troszkę wnętrza, byśmy zaglądając przez włazy dowódcy i ładowniczego nie widzieli "białej" dziury.Poniżej dwie fotki z elementami wnętrza wieży-fotele,mechanizmy , kosz z przekładnią napędu obrotu wieży.Wszystko jeszcze bez weatheringu. Gdy wieża będzie gotowa z zewnątrz, przymocuję ten cały "werk" od środka.Na wewnętrznych ścianach wieży też jest wyposażenie-zdjęcia załączę w następnej turze.

Obrazek Obrazek

Tyle na dzisiaj, do zobaczenia w przyszłym tygodniu.
TIGER42

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 28 sierpnia 2014, 17:18

Szczena mi opadła, mowę odjęło, palce zdrętwiały... - nie wiem co napisać, bo to jest dla mnie mistrzostwo co wyprawiasz z tym modelem oklask2
Już nie mogę się doczekać następnej serii zdjęć :Default:

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 03 września 2014, 17:54

Witam
Dziś kolejna porcja zdjęć z malowania Tygrysa .

Aparat fotograficzny troszkę oszukał-model nie jest niebieski, dominuje szarość.Postaram się na ostatek o zdjęcia idealnie odwzorowujące malowanie czołgu.Przede mną jeszcze kilka warstw filtrów, następnie pyłu.Zdjęcia zostaną zamieszczone.Czeka mnie jeszcze korekta umiejscowienia cyfr 332 na lewym boku wieży-są ciut za wysoko i za bardzo przesunięte do tyłu. No i retusz oznaczeń przynależności państwowej -Balkenkreuze

Na dokładkę kilka fotek skompletowanych zespołów kół jezdnych oraz kół napinających po wstępnym pomalowaniu kolorem Panzergrau, a właściwie Schwarzgrau RAL 7021

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek

Zwróćcie uwagę,że na lewym zdjęciu jest ogółem 15 zespołów- 8+7 a nie 16, wykonuję bowiem model Tygrysa z okresu ćwiczeń ewakuacyjnych , jakie 503 s.pz.Abt przeprowadził w Pażdzierniku 1943,a nasz pojazd nie miał wtedy pierwszej prawej osi.Widać to wyrażnie na 2 zdjęciach.Co było przyczyną usunięcia całego wahacza i to z przodu pojazdu ,tam gdzie jest ogranicznik wychylenia - tego już się chyba nie dowiemy.

Na dziś tyle,ciąg dalszy w przyszłym tygodniu,gdyż tego wymaga technologia malowania , a poza tym pośpiech wskazany jest tylko przy łapaniu pcheł.
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 03 września 2014, 18:31

Pełny odjazd.
Patrzę i napatrzeć się nie mogę. O gąsienicach pamiętam. Na już mam późne, ale najwyżej później wymienimy, jak chcesz.
Obrazek

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 07 września 2014, 06:19

Dziś malutka wrzutka - 2 szt zdjęć ukończone koła napędowe. na jednym ze zdjęć widać nie pomalowane śrubki firmy Master Club. Drugie koło ma pełny podkład Schwarzgrau.

ObrazekObrazek

Do zobaczenia.
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 07 września 2014, 09:13

Uwielbiam takie zdjęcia i takie wynalazki modelarskie jak te śrubeczki. Niby nic, a jak ułatwia pracę, daje powtarzalność elementów i bardzo cieszy, gdy oglądasz efekt końcowy.
Obrazek

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 13 września 2014, 18:25

Witam

Dziś wrzucam kolejne zdjęcia pokazujące efekty weatheringu-kurz,suche błoto na podwoziu i kolach jezdnych. Koła napinające i napędowe jeszcze nie zamocowane-zafiksuję je dopiero po otrzymaniu gąsiennic.Wtedy dojdzie jeszcze mokre błotko, grudki ziemi no i cała reszta oporządzenia wiszącego w różnych miejscach na kadłubie i wieży czołgu=-hełmy, liny holownicze, skrzynki, itd. Zdjęcia ukazują również korygowany numer taktyczny na lewej burcie wieży.Fotki były robione dwoma aparatami, stąd różnica kolorystyczna. Rzeczywisty kolor odzwierciedlają fotki, na których Tygrys jest szary, a nie "niebieski". Model stoi na odpowiedniej grubości płytce (widoczna na zdjęciach pod kadłubem), nie na własnych kołach,gdyż koła nie są jeszcze umocowane na stałe.

Następna porcja relacji pojawi się, gdy będę miał już traki.W tak zwanym "międzyczasie" robię figurki,gdyż postanowiłem jednak zrobić dioramę z Tygrysem , który ugrzązł w ziemi i chłopaki przygotowują się do wyciągnięcia go przy pomocy innego pojazdu.Moja diorama będzie "rozbieralna", tzn. czołg nie będzie na stałe zamocowany i będzie mógł się prezentować samodzielnie.Przy tej skali diorama będzie mieć 40x 45 cm-trochę miejsca zajmuje !

Do zobaczenia.
TIGER42

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 08 lutego 2015, 09:09

Witam
Ostatni mój wpis z relacji z budowy mojego Tygrysa zamieściłem 13 września ub.r. Szmat czasu ! W końcu mam moje upragnione gąsiennice ! Świetny wyrób z Piotrowego sklepu,są bardzo dobrej jakości. Składa się je bezproblemowo-co prawda kilka "szpindelków" udało mi się złamać, więc łączyłem ogniwa na bolec z pręta HIPS, uprzednio nawiercając otwory na wylot w obydwu ogniwach ( jak w prawdziwym czołgu) Pasy gąsiennicy leżą idealnie na kołach napędowych, jezdnych oraz napinających. Po złożeniu wziąłem się za weathering- dużo błota i srebrny (stalowy) protektor wystający spod tego błotka. W sumie to mój Tiger jest prawie ukończony, zostało mi teraz uzupełnienie detali i akcesoriów, którymi obwieszony jest ten pojazd. Na razie wygląda on tak.

Obrazek Obrazek Obrazek
Zjdęcia pokazują złożone gąsiennice oraz nowe koła napędowe.W poprzednich było 18 zębów zamiast 20- moje niedopatrzenie w procesie opracowania plików do wycinania laserem.Jest już dobrze.

Zrobiłem kilka fotek Tygryska, by pokazać model na gąsiennicach. Pozostały smaczki w postarzaniu i brudzeniu pojazdu oraz tzw. drobnica akcesoryjna.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Następne zdjęcia zamieszczę w dziale galeria gotowych pojazdów. Będą wszystkie uzupełnienia oraz figurki - na pewno dodadzą modelowi życia.

Do zobaczenia w galerii.
TIGER42

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 08 lutego 2015, 10:14

Cześć Waldku, a już myślałem, że cię jakieś Gremliny porwały... :mrgreen:
I właśnie takie zdjęcia o poranku powodują, że człowiekowi chce się sklejać i nabiera motywacji do dalszej pracy.

Tygrys wygląda rewelacyjnie :okok: Dbałość o szczegóły i detale stawia ten model w czołówce plastikowych modeli 1:25. To już nie jest zwykły model, tylko arcydzieło w miniaturze :Default:
Na szczególną uwagę zasługuje brudzenie i weathering, bo to nie jest prosta sprawa jakby się komuś wydawało.

Pozdrawiam serdecznie i gratuluję wspaniałego modelu :Default:

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 08 lutego 2015, 11:30

Wróciłem z urlopu, solidnie natleniony, a mimo to doznałem zawrotu głowy.
Modele "wyrywa z butów" .
Tommy właściwie napisał clou, tego co można pomyśleć, powiedzieć czy napisać. Arcydzieło już jest, a jak dodasz jeszcze więcej dodatków i figury, a może podstaweczkę to będzie model roku.
Nie boję się postawić takiej tezy, nie pomyliłem się z modelem T34 Darka i tak będzie tutaj.

P.S.
Czy pokusiłbyś się o sporządzenie listy akcesoriów jakie dodałeś do modelu?
Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 08 lutego 2015, 12:41

Racja... zapomniałem o figurkach...
Waldku, robisz je sam, czy masz już jakieś zakupione ? Można zobaczyć ich przedsmak ;) ?

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 08 lutego 2015, 13:40

Tomek, zapomniałem, że zestaw radiostacji byłby idealny do tygrysa.
Obrazek

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 08 lutego 2015, 13:50

Witajcie

Odpowiadam Piotrowi .Z gotowych akcesoriów użyłem Abera : dwóch rodzajów siatek, w tym jednej dedykowanej Tygrysowi w 1:25, karabinów maszynowych MG 34, anteny, liny holownicze do Tygrysa 1:25 no i na koniec Twoje świetne gąsiennice-bez nich cały projekt nie doczekałby końca. Tommy-jeśli chodzi o figurki, to zakupiłem zestaw Adam firmy Preiser w 1:22,5.Troszkę przeskalowane , ale wykorzystuję tylko głowy i dłonie, resztę rzeżbię sam. Jak napisałem w następnej sesji zamieszczę zdjęcia w galerii i tam będą już figurki załogi.

Do zobaczenia
TIGER42

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”