Uwaga!
W związku ze zmianą silnika forum konieczny jest reset haseł użytkowników. Prosimy o skorzystanie z funkcji "Zapomniałem hasła". W razie problemów skontaktujcie się z administratorami.

Attention!
Due to forum engine switch it is necessary to reset user passwords. Please use "Forgot password" function. In case of problems please contact administrators.

Beachtung!
Aufgrund des forum engine switch müssen die Benutzerpasswörter zurückgesetzt werden. Bitte benutzen Sie die Funktion "Passwort vergessen". Bei Problemen wenden Sie sich bitte an die Administratoren.

Sd.kfz. 232 8 rad / GPM 14/97 / Polska, wrzesień 1939

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

marcin2248
Czołgista / Tankman

Sd.kfz. 232 8 rad / GPM 14/97 / Polska, wrzesień 1939

Post autor: marcin2248 » 17 października 2014, 16:24

Witam
Dobiegły końca prace nad kolejnym modelem. Jest to Sd.Kfz.232 8 rad z „zielonego” GPM-u. Wycinanka z pewnością znana większości z Was. Ręczna kreska, trochę uproszczeń, rysunki nad którymi trzeba trochę podumać. Mimo tych mankamentów ja uważam, że w opracowaniu jest moc, tylko trzeba popracować żeby ją wyciągnąć. Klejąc swój model wprowadziłem kilka zmian w stosunku do tego co proponuje wycinanka: koła (dostałem rozrysowane od formowego kolegi Dariusza – dzięki Darek), uplastyczniłem wizjery, wykonałem uchwyty na narzędzia i wnętrza lamp, itp. duperelki, które widać na fotkach, a ich nie wymieniłem. Model malowany (Pacta 107), cieniowany, washowany (wash Mig), rainsowany i na koniec zakurzony (pigmenty Vallejo). Oznaczony kalką - Polska, wrzesień 1939. Na ostatnich zdjęciach z drugą paskudą z września. Miłego oglądania.
Pozdrawiam.
Marcin
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 19 października 2014, 11:51 przez marcin2248, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Post autor: Slawomir Bloch » 18 października 2014, 19:11

Model pięknie wykonany i tego Ci Kolego Marcinie szczerze gratuluję!
Jednak mam taki dyskomfort, że przy tak pięknie odwzorowanej części wierzchniej zupełnie sobie Kolego Marcinie odpuściłeś to ciekawe podwozie pomijając np. wszystkie drążki służące do skręcania kół, które tak podnoszą walory wizualne, ale niestety także i pracochłonność wykonania.
Ja właśnie w tej chwili jestem w trakcie "przedzierania się" przez te modelarskie problemy i przenoszenia ich w miarę prawidłowo na model -robię go ze starego "żółtego" GPM-u, i muszę powiedzieć, że w obu wydaniach to podwozie jest baaardzo uproszczone i nie pozbawione błędów.
Najbardziej rzuca się w oczy to skośne wyjście wałów napędowych z głównej skrzyni biegów( tej na środku) i skośnie ich wejście w przekładnie napędowe(mosty) wewnętrznych kół, podczas gdy w oryginale są one równoległe do wałków przeniesienia napędu pomiędzy mostami (to te za osłonami).
Ale na pocieszenie dodam, że widziałem wiele tak wykonanych papierowych modeli tego pojazdu, co mnie zastanowiło, a jako inżynier starej daty starałem się wejść w zagadnienie, gdyż przekładnie kątowe w napędach pojazdów, jeśli były już stosowane to zazwyczaj pod kątem 90 stopni, a nie jak w modelu pomiędzy 0 a 90 stopni. Do zmiany kąta przeniesienia napędu zazwyczaj był stosowany tzw. przegub Cardana czyli łamany wał napędowy,(głównie tam, gdzie most napędowy był ruchomy -resorowany jak w ciężarówkach). Jednak w tym pojeździe nie był zastosowany ze względu na wrażliwość na duże obciążenia skrętne i nieruchome zamocowanie mostów do ramy pojazdu. Przegub Cardana raczej był stosowany w pojazdach o dużo mniejszej masie i nie tak narażonych na obciążenia trakcyjne-różny teren i ciężar pancerza .
Po prostu w wycinance za nisko jest skrzynia biegów i stąd ten problem.
Tak wygląda most napędowy tego pojazdu.
Obrazek

Z tyłu w górnej części mostu napędowego jest wejście do niego z przekładni głównej, a z przodu wyjście na następny most-przedni lub tylny.

Dobra, ale to nie Twoja wina więc potraktuj to jako przysłowiowy "pikuś" bo ogólnie model jest świetny, a szczególnie to przybrudzenie.
Pozdrawiam i życzę jak najwięcej satysfakcji z realizacji zainteresowań modelarskich!
Sławomir Bloch

marcin2248
Czołgista / Tankman

Post autor: marcin2248 » 18 października 2014, 19:40

Witam
Sławku, zgadzam się z Tobą, że podwozie jest w modelu uproszczone. Potwierdzam również, że w moim modelu nie jest do końca wykonane jak być powinno. Zdawałem sobie z tego sprawę już w trakcie budowy. Znam te rysunki, które przedstawiłeś. Niestety nie posiadam talentu projektanta, by przebudować układ jezdny, a takiej właśnie operacji potrzebowałby, by wyglądać właściwie. Po prostu postanowiłem zbudować to co proponuje wycinanka. Niestety czegoś tam brakuje, o czym wspomniał już Demon. Tak na prawdę to całkowicie zbrakło mi koncepcji na wykonanie tych kilku drążków. W dodatku nie bardzo wiedziałem jak je zamontować (instrukcja trochę kuleje w tym temacie), zresztą większość układu jezdnego robiłem na czuja. Wiem, że jest to najsłabsza strona modelu i wiedziałem, że zostanie wyłapana przez znawców tematu. Ciesze się, że "góra" modelu się podoba i dziękuję wszystkim za komentarze.
Sławku z niecierpliwością czekam na Twój model. Z pewnością wymiecie w ciemny kąt wszystkie dotychczasowe wykonania tego modelu.
Pozdrawiam
Marcin

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 19 października 2014, 11:48

Cześć Marcin!
Kolejny fajny model, o którym Sławek napisał już wszystko.
Mnie dodatkowo nie podoba się tylna lampa szlakowa, zbytnio uproszczona jak na model o tym stopniu detalizacji oraz rozjechane wizjery ze szczelinami. Mogłeś je przed malowaniem zalać CA i przeszlifować . To jednak detale, można je jeszcze skorygować, np szpachlówką wymieszaną z odpowiednią farbą humbrola.
Pisał już o tym Tommy, a ja powtórzę z uporem maniaka, dlaczego nie prowadzisz relacji, takie małe korekty można by robić na bieżąco.

W ostateczności całość jak najbardziej pozytywna. ;)

P.S. Znowu muszę temat poprawiać :attack:
Ostatnio zmieniony 19 października 2014, 11:50 przez PITERPANZER, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Post autor: Slawomir Bloch » 01 listopada 2014, 17:14

Przepraszam Cię Kolego Marcinie za to może zbyt obcesowe wytknięcie Ci tego, co mnie rzuciło się w oczy, ale naprawdę dołożyłeś tyle starań i wspaniałej pracy modelując np. spawy, brudząc, uszczegóławiając model itp, że kontrast między nad- i podwoziem aż rzuca się w oczy. Ja z kolei na razie siedzę nadal pod podwoziem próbując sensownie to wszystko zaprojektować i wykonać i może nie starczyć mi cierpliwości na górę.
Problem w tym, że moje że półki na których stoją modele też są szklane i wszystko widać, co jest pod spodem :-).
Ale model naprawdę wykonałeś świetnie i tego się trzymajmy.
Pozdrawiam i życzę jak najwięcej satysfakcji z realizacji zainteresowań modelarskich!
Sławomir Bloch

marcin2248
Czołgista / Tankman

Post autor: marcin2248 » 01 listopada 2014, 18:26

Sławku, przecież nic się nie stało. Ja się nie obrażam absolutnie. Trochę krytyki zawsze jest potrzebne, co by nie popaść w samozachwyt i inne takie narcystyczne pobudki. Model jaki jest każdy widzi. Ja sam, jako jego wykonawca, doskonale zdaję sobie sprawę z jego braków, o czym już pisałem. Moja niemoc jako projektanta po prostu nie pozwoliła nic zmienić. Ale nie zapominajmy, że to tylko hobby. A powiem Ci szczerze, że zabawy przy modelu miałem co niemiara. a przecież o to chodzi. Kolejny model będzie lepszy!!!
pozdrawiam
Marcin

ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria pojazdów Osi/Axis vehicles gallery/”