Uwaga!
W związku ze zmianą silnika forum konieczny jest reset haseł użytkowników. Prosimy o skorzystanie z funkcji "Zapomniałem hasła". W razie problemów skontaktujcie się z administratorami.

Attention!
Due to forum engine switch it is necessary to reset user passwords. Please use "Forgot password" function. In case of problems please contact administrators.

Beachtung!
Aufgrund des forum engine switch müssen die Benutzerpasswörter zurückgesetzt werden. Bitte benutzen Sie die Funktion "Passwort vergessen". Bei Problemen wenden Sie sich bitte an die Administratoren.

M4A4 SHERMAN VC FIREFLY / Military Model / 1944

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 16 listopada 2015, 19:51

A ja poproszę o takie zdjęcia, ale wnętrza Shermana, żeby bardziej pomóc koledze... ;)
W sumie, Wojtek może posiłkować się też wnętrzem z filmu FURY, z dodatkiem resztek organicznych (byłego załoganta) na stanowisku obok kierowcy :mrgreen:
To oczywiście w formie żartu :-)

Suma sumarum, warto jednak troszkę dodać obić tu i ówdzie ;)

Powodzenia :honoring:
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2015, 19:52 przez Tommy T.B., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 17 listopada 2015, 18:22

Hej Tommy, znalazłem kilka zdjęć zanim zabrałem się za wnętrze.

Obrazek

Myślałem ,że przydadzą się żeby ewentualnie coś poprawić, albo coś podpatrzeć, ale tyle tych wersji Shermana, że pozostałem przy planie z wycinanki.
A co do zarysowań i otarć to jeszcze coś tam się dorobi. ;)

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 18 grudnia 2015, 21:13

Piszesz , Wojtku,że ja "daję czadu" z moją czwórką. Ale to nic, w porównaniu z Twoją pracą. Karton ,papier to naprawdę wspaniały materiał dający w sumie nieograniczone możliwości. Gratuluję efektów.
TIGER42

Endrju
Czołgista / Tankman

Post autor: Endrju » 19 grudnia 2015, 00:23

Wojtek. A zaglądałeś do "Sherman VC Firefly" serii Armor Photo Gallery? Jest tam sporo zdjęć wnętrz Fireflya ale w wersji muzealnej. Prawie zero otarć i obić. Gdybyś potrzebował to daj znać.
Niech karton będzie z Wami.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: Renault 17 FT, T-70, BRDM-2
Poczekalnia: SdKfz 251 D "Starówka"

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 19 grudnia 2015, 14:40

Wojtek, mam nieodparte wrażenie, że to zdjęcie, to pojazd z rodziny shermanowatych, ale nie czołg. Jakoś za dużo naturalnego światla wewnątrz.
Czy ma to na coś wpływ? Wg mnie tak, opad naturalny idzie bezpośrednio do środka, co ma wpływ na zacieki, obicia natomiast to rzecz indywidualna i tylko w niektórych miejscach powtarzalna w kolejnych pojazdach.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 19 grudnia 2015, 20:47

Witajcie koledzy. :honoring:

Jeśli chodzi o kwestię wnętrza czołgu to możemy ją uznać za sprawę zamkniętą.

Endrju całość jest już szczelnie zaklejona i nie będę kombinował ze zmianami bo teraz nie było by to łatwe, więc na tym etapie raczej żadne zdjęcia wnętrza już mi się nie przydadzą, przynajmniej w tym modelu.

Za sugestią kolegów dodałem kilka odrapań i otarć, ale są to subtelne ślady.
Przyznaję, że robienie zarysowań bardzo mi się spodobało, co nie znaczy, że wnętrze wygląda teraz jakby ktoś zamknął w środku nosorożca i stado wściekłych kotów. ;)

Zdjęcia ostatecznego wyglądu wnętrza dodam nico później bo teraz wszystkie otwory są już zakneblowane do malowania.

Dodam jeszcze, że na zdjęciach widać znacznie więcej i wyraźniej niż gołym okiem, aparat - przynajmniej mój - wszystko wyciąga, a zdjęć nie obrabiam w żadnym programie.

Piter jeśli chodzi o zdjęcie wnętrza to faktycznie może być to coś z rodziny Shermanowatych, wygląda to tak jakby ktoś robił zdjęcie z luki w koszu wieży, ale nie wiem czy otwarte włazy dały by aż tyle światła. Tak czy owak do zdjęć podchodziłem z dystansem.

W tym miejscu wspomnę jeszcze o jednej rzeczy, a mianowicie o kolorach.
Niestety ale to pierwszy model tego wydawnictwa, w którym mam do czynienia z delikatnym rozstrzałem kolorystycznym poszczególnych elementów.
Najbardziej to widać na spodzie czołgu, ale nie tylko podobnie było na wieży o czym wcześniej nie pisałem. Różne kolory są także pomiędzy błotnikami z przodu dyferencjałem i całą resztą. Rzecz w tym wydawnictwie niespotykana.
Dlatego malowanie jak najbardziej wskazane.

Napisałem się trochę, to na koniec wrzucę jeszcze parę zdjęć.

Na początek całość ze wszystkimi detalami poszycia oprócz narzędzi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A teraz kilka zdjęć z nałożonym podkładem "gun metal":

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A teraz zabieram się za dalszy ciąg malowania.
I czekam na gąsienice i tarcze kół napędowych oby nie długo ;) .

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 19 grudnia 2015, 21:09

Jedna rzecz nim przejdziesz do kolejnego etapu pozostaje do dorobienia. Nie wiem dlaczego nie ma jej w opracowaniu, ale zdjęcie oryginału chyba Ciebie przekona. Listwy na spodzie burty do mocowania fartuchów i listwa z tyłu pojazdu. Ja miałem łatwiej bo budując model w 1-35 tylko zrobiłem ksero z rysunku technicznego, zaimpregnowałem CA i nawierciłem otwory. Ciebie czeka jeszcze przeskalowanie.
Obrazek Obrazek Obrazek
Załączniki
PIC_37-521-1.jpg
Obrazek

Endrju
Czołgista / Tankman

Post autor: Endrju » 19 grudnia 2015, 21:21

Wojtek. Fajnie wygląda ten model pomalowany w kolorze "gun metal". Czy możesz zdradzić czy ten kolor jest przypadkowy, czy tez jest to jakieś dalekosiężne zamierzenie celem wywołania określonych efektów w przyszłości?
Niech karton będzie z Wami.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: Renault 17 FT, T-70, BRDM-2
Poczekalnia: SdKfz 251 D "Starówka"

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 20 grudnia 2015, 20:01

Dzięki Piter, faktycznie w wycinance nie ma tego elementu, a mi mimo wielokrotnego przeglądania zdjęć jakoś to umknęło. :oops:

Endrju jeśli chodzi o kolor podkładu to akurat coś w odcieniu stali może się przydać jeśli będziesz nanosił na model ewentualne powierzchowne uszkodzenia - otarcia itp.
Trzeba pamiętać żeby taki podkład zabezpieczyć jakimś specyfikiem (typu worn effects), który pozwoli nam później na zachowanie go przy przecieraniu wierzchnich warstw farby przy użyciu np. mokrego pędzelka.
Ja na razie eksperymentuje, ale tak samo malowałem wieżę więc teraz poprostu trzymam się schematu, żeby malowanie całości było jednolite.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 20 grudnia 2015, 21:34

Muszę przyznać, że jestem pod bardzo wielkim wrażeniem efektów jakie uzyskałeś tym malowaniem, a dobre zdjęcia jakie zrobiłeś jeszcze tylko to potęgują :okok:

Powodzenia i czekam na kolejną porcję zdjęć :Default:

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 2 stycznia 2016, 15:14

Witam wszystkich w Nowym Roku.

Dodaję małą aktualizację do mojego Shermana.

Na początek dorobione listwy, których zabrakło w wycinance.

Obrazek

No i ostatnia rzecz, którą miałem do zrobienia czyli narzędzia:

Obrazek

To już wszystkie elementy, które były do zrobienia w tym czołgu.

Teraz czekam tylko na gąsienice, które zaprezentuje jeszcze w tej relacji jak tylko będą dostępne.

A na koniec jeszcze kilka zdjęć z kolejnych etapów malowania w kolorze Olive Drab:

Olive Drab Shadow:

Obrazek

Olive Drab Dark Base:

Obrazek

Olive Drab Base:

Obrazek

Olive Drab Light Base:

Obrazek

Olive Drab High Lights:

Obrazek

Walczę dalej z malowaniem i poskładaniem wszystkiego w całość.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 2 stycznia 2016, 15:26

Czekałem na aktualizację.
Gąsienice będą wkrótce, tak wróble ćwierkają.
Teraz o modelu- zawsze zastanawiam się jak udało się producentowi farb przekonać modelarzy, by wydawali kasę na kolejne odcienie, skoro tych spod spodu i tak nie widać, a efekt podobny można uzyskać tańszymi metodami.

Co do listwy, to chyba nie skorzystałeś z rysunkow technicznych, bo listwa jest owszem podzielona, ale przednia cześć, nie wiem dlaczego była cieńsza i od przodu zakończona łukiem.
[shadow=red]Edit: [/shadow]Zdjęcie, które załaczyłeś pokazuje listwę tej samej szerokości ;-)
Listwa z tyłu tworzyła schodek i na zagięciu także miała uskok, co pokazują moje zdjęcia.

Dopiero teraz, po malowaniu, patrząc na dopancerzenie sponsonów mechanika i radiooperatora widzę, że Twoje płyty są bardzo pionowo i prawie opierają się o sponsony. One były bardziej pod kątemi tylko górną krawędzią się stykały.
Nie widziałem tego jak wszystko było w ciemnym gun metalu.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2 stycznia 2016, 15:34 przez PITERPANZER, łącznie zmieniany 4 razy.
Obrazek

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 2 stycznia 2016, 23:03

Piotrze co do malowania to jestem świeżakiem i muszę jeszcze poznać tańsze techniki malowania.
Na początek po prostu poszedłem na łatwiznę i kupiłem zestaw, choć muszę go pochwalić bo nanoszenie odcieni w odpowiedni sposób daje świetny efekt.

Co do tych blach to mam trochę mieszane uczucia.
Pierwsza rzecz to to, że na różnych zdjęciach te blachy wyglądają troszkę inaczej.
Są proste, są odchylone, dzielone są w różnych miejscach i albo są równe na całej długości, albo ten przedni kawałek jest trochę cieńszy. Podobnie jest z zakończeniami z przodu, cięte równo albo zaokrąglone tak samo z tyłu ten schodek albo był albo blacha szła równo z końcem pancerza.
Po tych wszystkich zdjęciach Firefly, które przejrzałem to mam wrażenie, że to trochę pojęcie względne jak ostatecznie te blachy powinny wyglądać.
Na początku posta wrzuciłem zdjęcie, którym się ostatecznie zasugerowałem, w tym przypadku blachy były równe i z tyłu nie było schodka.

Z kolei jeśli chodzi o przednie płyty to tak naprawdę zrobiłem tak jak było w projekcie modelu. Płyty nie są całkiem w pionie i stykają się tylko u góry.
Żeby płyty były pod większym kątem musiał bym je sztucznie wydłużyć, ale wtedy nie dało by się ich dokleić bo przeszkadzały by uchwyty na dodatkowe ogniwa zainstalowane poniżej.
Płyta od strony kierowcy styka się bezpośrednio z tym właśnie uchwytem, być może to błąd w projekcie. Przyznaję, że nie zwróciłem na to uwagi, ale tak już zostanie.

Co do figurek to zamówię je razem z gąsienicami jedną przesyłką, i tą kalkomanię z nagłówka też.

Pozdrawiam.

Agand
Czołgista / Tankman

Post autor: Agand » 5 stycznia 2016, 18:02

Panowie

dopiero teraz wszedłem w tę relację i tak mnie się rzuciło na oczy a propos tych extra blach przed włazami szofera i pomocnika. Po lekturze sporej porcji fotek fajerflaja (niekoniecznie polskiego - bo tych za wiele nie mam en face) wychodzi mi, że jak już te blachy były, to dodatkowych ogniw na przednim pancerzu było o jeden rządek mniej (znaczy tylko ten rządek na środku). A jak już 2 rządki gęsi były - to dodatkowych blach nie było.
Znaczy było też z 2 rządkami gęsi, ale zupełnie inaczej rozłożonymi - jeden rządek na przednim pancerzu a drugi na osłonie przekładni, z tym że wieszaki były przyspawane poziomo.
Trza by było sprawdzić na fotkach rzeczonego egzemplarza o ile istnieją. Najszybciej by było blachy wywalić albo lewy wieszak na dodatkowe gęsi.

A najlepiej - to nie psuć tej ładnej robótki :D
Ostatnio zmieniony 5 stycznia 2016, 18:11 przez Agand, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrowka
Agand

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 5 stycznia 2016, 20:36

Rozwiązań było wiele, masz jeszcze wieszaki po bokach sponsonów jak np w 2PAMOT.
Zdjęć trochę jest i można debatować.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”