Uwaga!
W związku ze zmianą silnika forum konieczny jest reset haseł użytkowników. Prosimy o skorzystanie z funkcji "Zapomniałem hasła". W razie problemów skontaktujcie się z administratorami.

Attention!
Due to forum engine switch it is necessary to reset user passwords. Please use "Forgot password" function. In case of problems please contact administrators.

Beachtung!
Aufgrund des forum engine switch müssen die Benutzerpasswörter zurückgesetzt werden. Bitte benutzen Sie die Funktion "Passwort vergessen". Bei Problemen wenden Sie sich bitte an die Administratoren.

[R/G] M4A3E8 Sherman by QN/ tradycyjnie od podstaw/

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
QN
Czołgista / Tankman

Post autor: QN » 10 września 2017, 15:25

Drobna aktualizacja. Przednia płyta wyposażona do końca. Całość wygląda tak:

Obrazek

A tu kilka zbliżeń na reflektory i km z jarzmem:

Obrazek Obrazek Obrazek

Róg - umiejscowiony nietypowo dla Shermanów, bo na górze przedniej płyty a nie z lewej dolnej strony za blaszanymi osłonami, ale ten egzemplarz tak miał. I jeszcze podpórka do lufy. W wersji złożonej i rozłożonej – wszystkie zawiasy działają.

Obrazek Obrazek

Lufa z jarzmem, róg i reflektory jeszcze nie przyklejone – tylko włożone w otwory do zdjęć.

Jak są elementy zrobione – widać na zdjęciach. Trochę wyrysowanych elementów, trochę wyrzeźbionych w tekturce piwnej. Gdyby ktoś chciał coś więcej – proszę po prostu zapytać.
Ostatnio zmieniony 10 września 2017, 15:26 przez QN, łącznie zmieniany 1 raz.
PZDR

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 10 września 2017, 15:59

Te białe paski na reflektorze, na ostatnim zdjęciu to paski- dystanse do wyrycia na "szkle" nacięć?
Ostatnio zmieniony 10 września 2017, 15:59 przez PITERPANZER, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
QN
Czołgista / Tankman

Post autor: QN » 10 września 2017, 17:38

To na ostatnim zdjęciu to nie reflektor (swoją drogą reflektory mają poziome paski wyrysowane na wewnętrznej stronie klosza z folii - widać na 2 zdjęciu). To róg, albo inaczej sygnał dźwiękowy. To po prostu były szczeliny w lekko wypukłej pokrywce głośnika. A żeby były równiutkie, to nie wycinałem ich, ale wykleiłem pojedyncze paseczki w równych odstępach na BCG, potem lekko zaglutowałem, delikatnie przetłoczyłem aby uzyskać charakterystyczną wypukłość i dokleiłem do obudowy. Obudowa ma też na obwodzie delikatne prostokątne wgłębienia, ale na zdjęciach pod tym katem nie bardzo to widać. To coś ma 5 mm średnicy, a paski mają 0,3 mm szerokości i są ze 100g papieru.
Ostatnio zmieniony 10 września 2017, 17:42 przez QN, łącznie zmieniany 4 razy.
PZDR

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 10 września 2017, 18:26

Pomyślałem, że to drugi reflektor położony luzem na pancerz, teraz widzę uchwyt pod nim.
Czy on jest w tradycyjnym miejscu, typowym dla "pierdziawki"?
Obrazek

Awatar użytkownika
QN
Czołgista / Tankman

Post autor: QN » 10 września 2017, 19:32

Nie. Zazwyczaj były po lewej stronie na dole na przedniej płycie (zresztą na płycie są nawet zaznaczone miejsca - tylko nie zaklejone ;-). Ale ten konkretny egzemplarz czołgu miał zamontowane w tym miejscu.

Zresztą jak się popatrzy na to, co narysowałem na początku, a gdzie są elementy po analizie zdjęć...
PZDR

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 20 września 2017, 21:14

To już jest mistrzostwo świata, a co będzie jak już powstanie cały model, a na sam koniec to pomalujesz...
tego nie jestem sobie w stanie wyobrazić.
Po prostu rozwalasz system z każdą odsłoną :Default:
Tak trzymaj i nie zwalniaj. Trzymam kciuki i kibicuję :okok:

Z żołnierskim pozdrowieniem
Tommy

Awatar użytkownika
QN
Czołgista / Tankman

Post autor: QN » 5 listopada 2017, 12:41

Wyposażanie kadłuba dobiegło końca. Sporo pracy z drobiazgami, trochę rzeźbienia w tekturce przy włazach…
Co tu dużo opowiadać, zdjęcia pokażą wszystko:
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Z tyłu znajdowała się jeszcze dodatkowa, składana półka, pod którą był mocowany wycior. Ponieważ była ona z cienkiej blachy, to trzeba było zapewnić wytrzymałość elementu. Zrobiony jest ze 100g papieru. Potraktowałem go z dwóch stron Supe Glue i przeszlifowałem. Element wykonany z takiego właśnie „laminatu”. Podobnie zresztą robiłem błotniki, żeby były wytrzymałe i cienkie.
Druty ze śrubami motylkowymi na wszystkich zdjęciach są tylko złożone – będą przyklejone po pomalowaniu.

Obrazek Obrazek Obrazek

Poniżej wycior i fragment liny holowniczej – skręcana samodzielnie z 4 miedzianych drutów 0,5mm.

Obrazek Obrazek

I na koniec coś z techniki.

Obrazek Obrazek

Na wcześniejszych zdjęciach widoczne są pasy z klamrami, którymi będą przymocowane narzędzia do uchwytów. Żeby ułatwić sobie powtarzalność wykonywania klamr zrobiłem taki przyrząd ja powyżej. Drut wkłada się do środka i owija dookoła przyrządu. Tak powstają klamry z drucikiem po środku do zamocowania w pasku. Na ostatnim zdjęciu pokazałem tez drugie zastosowanie przyrządu – robienie identycznych uchwytów. Widać jak łatwo można zrobić powtarzalne elementy z ostrymi krawędziami zagięcia. Warunek – wszystko musi być robione na twardych podkładkach (stal, czasami używam szklanej płyty).
To na razie tyle. Trzeba się zabierać z rozrysowywanie wieży…
PZDR

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 5 listopada 2017, 13:06

Jest moc :attack:
Obrazek

Awatar użytkownika
Suworow
Czołgista / Tankman

Post autor: Suworow » 6 listopada 2017, 19:24

Zazdrość człowieka zżera :fear: Twoje modele to po prostu poezja :okok: . A propo rzeźbienia. Jakiej tektury używasz, czy dodatkowo zabezpieczasz czymś krawędzie?
Pozdrawiam,
Robert

Awatar użytkownika
QN
Czołgista / Tankman

Post autor: QN » 6 listopada 2017, 19:52

Rzeźbienie - w dowolnej tekturze, choć piwna jest najłatwiejsza w obróbce.

Wszystko obowiązkowo impregnowane SG.
PZDR

Awatar użytkownika
Suworow
Czołgista / Tankman

Post autor: Suworow » 8 listopada 2017, 18:00

Dzięki za odpowiedź, niedawno zamówiłem trochę tektury piwnej, jestem ciekaw tego materiału, nigdy go jeszcze nie używałem.

Awatar użytkownika
QN
Czołgista / Tankman

Post autor: QN » 1 stycznia 2018, 17:37

Budowa wieży w trakcie. Po rozrysowaniu podstawowych elementów rozpocząłem rzeźbienie w tekturze.
Rozpocząłem od sklejenia szkieletu, który ma odpowiadać za odtworzenie podstawowych kształtów wieży.

Obrazek

Potem oklejanie całości tekturą piwną. Oglądałem różne zdjęcia oryginału, pod różnymi kątami, aby zachować właściwą perspektywę i kształty pancerza. Po zgrubnym oklejaniu całość potraktowałem skalpelami odcinając nadmiar tektury i nadać zgrubne kształty, potem szlif papierem 80-100g.

Obrazek Obrazek

Przed kolejnym etapem obróbki całość wzmocniłem SG.

Obrazek Obrazek

Potem na całość poszła szpachla, szlifowanie – raczej grubym papierem, robienie różnych dołków w szpachli, malowanie wikolem, który w stanie pół zaschniętym był uderzany twardym, grubym pędzlem. Do tego miejscami nakładanie wikolu pasami raz przy razie, żeby odtworzyć charakterystyczne ślady po szlifowaniu – wszystko po to, żeby po pomalowaniu było widać interesującą, niejednorodną fakturę odlewu. Do tego dorobiłem numery formierskie i drobne elementy dookoła jarzma armaty (mocowanie pokrowców).

Obrazek Obrazek Obrazek

Następnie wziąłem się za wykonanie jarzma. Musiało być zrobione na tym etapie, żeby od razu zrobić mechanizm podnoszenia lufy. Wykończone do malowania.

Obrazek Obrazek

Jak jarzmo, to zaraz i armata. Najpierw podzespoły. Pojedyncze i połączonne w podgrupy.

Obrazek Obrazek

I skończony hamulec wylotowy. Nie jest na stałe przyklejony do lufy, tylko na nią nasadzany.

Obrazek Obrazek Obrazek

Czas na pozostałe elementy wyposażenia wieży…
Ostatnio zmieniony 1 stycznia 2018, 17:41 przez QN, łącznie zmieniany 3 razy.
PZDR

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 3 stycznia 2018, 18:37

Mariusz oszczędź nasze serca, bo do respiratorów bardzo daleko, a nie każdy ma pod ręką... ;-)
Genialnie to wszystko wygląda, ale najbardziej rozwalają mnie literki własnoręcznie dziergane :honoring:
Czekam na pierwsze malowanie :Default:
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
QN
Czołgista / Tankman

Post autor: QN » 12 stycznia 2018, 10:46

Krótka historia obrazkowa tworzenia włazów na wieży.
Najpierw ten trudniejszy – identyczny z tym, który był na robionym ostatnio przez mnie M26. Powtórka z rozrywki . Może będzie nudne, bo już było w poprzedniej relacji, ale co mi tam. Jeszcze raz pokażę, jak to robiłem. Najpierw powycinałem z grubsza elementy, obrobiłem grubym papierem ściernym (100), potem drobniejszym, SG i znów szlifowanie. Podstawa gotowa:

Obrazek Obrazek Obrazek

Potem wykonałem wizjery – papier naklejony na klisze rentgenowską. Po ich wykonaniu wyfrezowałem w podstawie otwory pod wizjery i zabarwiłem trochę na czarno – żeby nie przebijało nic jasnego:

Obrazek Obrazek Obrazek

Potem już tylko dorobienie pozostałych elementów. Śruby, włazy, zawiasy…:

Obrazek Obrazek Obrazek

A tak to wygląda w efekcie końcowym:

Obrazek Obrazek Obrazek

W bardzo podobny sposób wykonałem drugi właz – też powtórka z rozrywki, bo identyczny robiłem przy Shermanie Crabie:

Obrazek Obrazek

Trzeba dalej robić wyposażenie…
PZDR

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 17 stycznia 2018, 22:03

Pięknie :okok:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”