SU-85M /projekt własny/

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

SU-85M /projekt własny/

Post autor: mrafalsk » 09 czerwca 2015, 09:02

Witam,

Zmiany w pracy I nowe obowiązki znacząco wpłynęły na moje prace projektowe, ale w końcu „wyprodukowałem” nowy model. Jest to działo samobieżne SU-85M. Chyba jeszcze nie był wydany model w tej wersji. Prace trwały prawie rok i model jest na ukończeniu.

Próbowałem kilku rodzajów kół i różne malowania. Na koniec wybrałem. W wycinance będą pełne koła tłoczone i dwa malowania: malowanie z muzeum w Poznaniu i malowanie wozu o numerze bocznym 603 (kolor zielony na renderach ma się nijak do koloru finalnego).
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Mając doświadczenie z mocowaniem wahaczy przy AT-42 dodałem dodatkowe wręgi, przez które będą przechodzić osie . Nie będą już rozkraczać się koła. Kadłub oklejony poszyciem. Błotniki czekają na doklejenie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Michał
Ostatnio zmieniony 09 czerwca 2015, 18:57 przez mrafalsk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

Post autor: mrafalsk » 09 czerwca 2015, 09:24

Pokrywa silnika gotowa. Składa się z czterech głównych części, które są doklejane do kadłuba oddzielnie:
Obrazek Obrazek Obrazek

Dokleiłem do kadłuba wiele drobiazgów, jak osłonę przeniesienia napędu do koła napędowego, włazy, skrzynki, haki, narzędzia, rury wydechowe, uchwyty i antenę.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Zacząłem sklejać osłony wentylatorów ze stopu przedziału bojowego. Osłony te oraz jarzma to są najtrudniejsze elementy tego modelu (części będą zdublowane):

W wycinance będą dwie wersje modelu do wyboru. Pierwsza będzie w malowaniu wozu z muzeum z Poznania i będzie miała tylko orzełka oraz narzędzie na prawej burcie i antenę mocowaną w innym miejscu niż zwykle. Druga będzie miała orzełka i numer 603 oraz będzie pozbawiona narzędzi a antena będzie mocowana w „normalnym” miejscu.

Michał

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

Post autor: mrafalsk » 09 czerwca 2015, 21:50

Wydawnictwo WAK :
"W czasie 10.WSMK będzie można nabyć (no, na 95%) najnowszy numer WAK z modelem SU-85M autorstwa Michała Rafalskiego. Model można wykonać w jednym z dwóch malowań - pojazd z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu oraz wóz z walk 2.Armii WP wiosną 1945 roku (różnice w oznaczeniach i drobnych detalach)."
Załączniki
wak1506-okladka_1.jpg

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

Post autor: mrafalsk » 10 czerwca 2015, 09:39

Witam,

Kolejna część, jarzma i lufa. Chcąc zbliżyć się do oryginału wyszło, że jarzma najlepiej jest zrobić tak:
Obrazek Obrazek Obrazek

Wszystkie części jarzm, czyli wręgi i poszycia, są zdublowane. Będzie można zrobić drugie podejście jak za pierwszym nie wyjdzie.
Doszły zbiorniki paliwa i kolejne drobiazgi. Jarzmo wewnętrzne na swoim miejscu.

Michał

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

Post autor: mrafalsk » 11 czerwca 2015, 10:22

Hej,

I kompletny kadłub z zawieszeniem.

Michał

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 11 czerwca 2015, 19:39

Piękna surówka :okok:
Michał, będziesz ją malował, czy zostanie w takim stanie jak jest?
No i drugie pytanie, czy będziesz w swoim modelu wykorzystywał elementy żywiczne, które już macie, skoro model jest już wydany?

Pozdrawiam i życzę powodzenia :Default:
Tommy

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

Post autor: mrafalsk » 11 czerwca 2015, 20:29

Dzięki
Właśnie ją kończę malować.
Tak, jak najbardziej. Użyję gąsienic, koła napędowe i napinające, koła nośne wymienię na żywiczne chyba w przyszlym tygodniu, liny holownicze. Będziemy mieli jeszcze reflektor i sygnał dźwiękowy. Może je też później podmienię.

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

Post autor: mrafalsk » 19 czerwca 2015, 13:04

Witam,

Model właściwie skończony i premierę miał we Wrocławiu. Ale winny jestem dokończenia relacji.

A zacznę oczywiście od dodatków z żywicy dostępnych w sklepie shop.1-25saf.com. Powód jest trywialny: dwa wieczory na wyczyszczenie ogniw, wywiercenie otworków pod osie, połączenie w taśmy i pomalowanie + jeden wieczór na przygotowanie kół i ich malowanie. Trzy-cztery wieczory i zawieszenie z gąsienicami gotowe. Niestety koła nośne nie są z żywicy, ale z papieru – nie dostałem ich na czas.
Do modelu dołożyłem jeszcze liny i kalkę z orzełkiem (też ze sklepu). Swoją drogą do tej pory używałem linek stalowych a ta jest z miedzi. Bez porównania łatwiej się formuje i układa jak się chce. Stalowa jest jednak za sztywna.

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

Post autor: mrafalsk » 19 czerwca 2015, 13:12

Końcowa galeria jest tutaj: galeria

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”