Forum index Modele Broni Pancernej
II wojny swiatowej w skali 1 - 25/ 1-25 SCALE ARMOR FORUM

FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in  Chat

Previous topic :: Next topic
T-34/85 Modelik waloryzowany Panzer Hobby Art, skala 1:25
Author Message
Borowy 
Czołgista / Tankman

Posted: 23 October 2015, 10:26   T-34/85 Modelik waloryzowany Panzer Hobby Art, skala 1:25

Czołgiem :honoring: Klejąc pancernik Komuna Paryska, żeby podczas robienia relingów nie dostać do reszty na głowę postanowiłem w między czasie skleić coś prostszego i z większymi częściami :)
Jako, że po zrobieniu PZ III wzięło mnie już ,,fest" na pancerkę, a wtedy oczywiście wg mnie, trzeba mieć T-34, padło na niego. Najpierw miał to być model konkretnego czołgu, którym 23 stycznia 45 r wjechał do mojego Wągrowca pułkownik Andriej Paszkow (wraz z 12 radzieckimi czołgami z 220 Samodzielnej Gatczyńskiej Brygady Pancernej, działającej jako grupa szybka w składzie 5 Armii Uderzeniowej I Frontu Białoruskiego). A kilka dni później przywieźli go z powrotem, ale żeby go już pochować, bo ,,pagibł w bajach z faszistami". Niestety zachowało się bardzo mało zdjęć jego czołgu, a już na żadnym nie widać jakiś numerów, napisów itp. W związku z tym miała to być moja ,,wariacja na temat " :) Za namową PITERPANZER- a wariacji nie będzie , tylko czołg w polskich barwach. Muszę tylko wyszukać na forum post pokazujący te konkretne czołgi.
Jako wycinanka na matę trafił T-34/85 z Modelika. No i oczywiście gotowe gąsienice ;)

Podczas rozmów (pisanych) z naszym forumowym kolegą PITERPANZER-em dałem się przekonać do żywicznej wieży ( z zakładu 183 ), kół i paru innych dodatków. Wiem, że 1/3 modelu nie będzie z kartonu, ale .... będę miał Teciaka :)
Surowa wieża.

I już prawie gotowa do malowania(daszki w peryskopach już usunięte). Aha, żeby już się przyznać do wszystkiego, to lufa jest drewniana ;)

Prace nad kadłubem. I tu zaczęły się problemiki. Pierwszy to miejsce zamocowania kół napinających, którego to sposobu (żeby tak wystawały poza kadłub) nie znalazłem na żadnym zdjęciu T-34. Chyba, że źle szukałem.

Drugi to zaokrąglona belka taranowa (chyba dobrze to nazwałem), której to w modelu 85 też nie znalazłem na zdjęciach, Były raczej ,,szpiczaste" w kilku wariantach łączenia płyt. No chyba, że znowu się mylę.
No i trzeci problemik o którym to przeczytałem w internecie oraz wyszedł po porównaniu wymiarów czołgu i modelu to ,,ździebko" za mały kadłub.
Staram się te problemiki rozwiązać np. p[rzez dołożenie dodatkowych płyt pancerza co zbliży kadłub do właściwych wymiarów. Zobaczymy co będzie. Jak to nie wypali to kadłub zezłomuję i pójdzie inny pod nóż. Na razie trwają konsultacje i badania ;)
Last edited by Borowy on 23 October 2015, 22:55; edited 1 time in total  

PITERPANZER 
Site Admin

Posted: 23 October 2015, 18:23   

Mała korekta, ta wieża to zakład 183.
Ze złomowaniem też bym się nie śpieszył, to zawsze można wykorzystać pod inną wieżę lub zbudować sobie wrak obok drogi.
Wątek z polskimi T34 masz tutaj

Borowy 
Czołgista / Tankman

Posted: 23 October 2015, 23:06   

Czołgiem. :honoring: Posłuchałem dobrych rad i tak jak pisałem na Konradusie, zapadła decyzja o budowie kadłuba z WAK-u. Od razu zamówię kalki. I tu dzięki za podpowiedź do tematu numerów i ich ,,posiadaczy". Jakoś przed południem nie mogłem na ten post trafić. Maślak ze mnie :oops: . Wydaje mi się, że najbardziej pasują kalki z numerem 214. Z początku myślałem o numerze 1000 (bo fajny :Default: ), ale czołg ma pełne koła. Jakby co z zamówieniem wstrzymam się do niedzieli.

PITERPANZER 
Site Admin

Posted: 23 October 2015, 23:45   

Powoli.
Wóz z nr 1000 z okresu Wału Pomorskiego i Gdańska (Dwór Artusa) to wieża zakładu 112, to tzw wieża 8 częściowa, choć to tylko linie podziału formy, a nie spawy.Kola miał pełne. Ten czołg spłoną pod Gdynią, a później dowódca dostał nową tysiączkę, już właśnie z zakładu 183, koła pełna pajęczyna. Ta kalka będzie wydanachoć może mam ją w wersji testowej.
Czołg 214 to dobrze obcykany pojazd z Gdyni, pasujący do wieży. Te same wieże miały jeszcze 211,213, 215, 217, 320, 332, 216 jeśli uda się na 100% potwierdzić jego przynależność do Brygady.

Borowy 
Czołgista / Tankman

Posted: 24 October 2015, 09:12   

Czołgiem. :honoring: Dzięki za podpowiedź. Muszę znaleźć dobrą literaturę, żeby ,,obcykać" się w tych wszystkich typach wież, kół itd stosowanych a T-34. A niedługo piszę list do Gwiazdora ;-) . Skoro 214 pasuje to ją za chwilę zamówię razem z modelem z WAK-u.

Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman

Posted: 25 October 2015, 19:10   

Model zapowiada się bardzo obiecująco i jeśli do samego końca będziesz miał takie podejście merytoryczne oraz wsparcie w osobie Piotra, to o efekt końcowy nie mam się co martwić :Default:

Borowy wrote:
Muszę znaleźć dobrą literaturę, żeby ,,obcykać" się w tych wszystkich typach wież, kół itd stosowanych w T-34.

To jest właśnie jedna z głównych przyczyn, dlaczego ja nie sklejam tego pojazdu ;) .

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Borowy 
Czołgista / Tankman

Posted: 31 October 2015, 14:33   

Czołgiem :honoring: . Nowa wycinanka z WAK już dostała się na matę. Mam już też kalkomanie z nr 241. Dzięki PITERPANZER :Default: .

Szkielet nowego kadłuba. Spasowanie idealne.

I porównanie z kadłubem z Modelika. Wyraźnie widać różnice.

Prace idą powoli bo pomocnik zamiast mi pomagać woli spać na ciepłych słoikach z sokiem winogronowym :)

PITERPANZER 
Site Admin

Posted: 31 October 2015, 16:59   

I bardzo dobrze to teraz wygląda.
Szkoda, że Modelika nikt przez tyle lat nie przerysował, bo samo opracowanie jest dosyć szczegółowe, a i wieża bliska memu sercu bo z zakładu 183.
Co do kalkomanii, to w chwili jej opracowywania i wydawania kalki znany był tylko prawy bok tego wozu. Niedawno dostałem także zdjęcie tyłu wieży i jest tam ogromny numer, kompletnie inny niż ten boczny i także naniesiony " z ręki" .
Niestety ta aktualizacja pojawiła się tylko na kalce 1/72.
W przyszłości będę chciał dodać 214 jako dodatek w kolejnych edycjach jeśli zainteresowanie kalkami wzrośnie i okaże się to sensowną inwestycją.

Borowy 
Czołgista / Tankman

Posted: 31 October 2015, 20:09   

Czołgiem :honoring: . Z pewną taką nieśmiałością bym poprosił o to zdjęcie tyłu wieży ;) Oczywiście jeśli jest to możliwe. Dzięki temu wieża była by ,,prawdziwsza".

PITERPANZER 
Site Admin

Posted: 31 October 2015, 20:10   

Będzie w odpowiednim momencie, a "na już" zerknij do instrukcji i na kalkę 1/72.

Borowy 
Czołgista / Tankman

Posted: 1 November 2015, 09:17   

Czołgiem :honoring: . Artystą, ba nawet średniej klasy ,,kaligrafem" to ten malujący nie był :mrgreen: Ala za to numer jest niepowtarzalny w swoim uroku :-) i w miarę łatwy do namalowania na modelu.

PITERPANZER 
Site Admin

Posted: 1 November 2015, 09:44   

Podobnie trafiłem zdjęcie wozu z nr 217. Oba z Trójmiasta, więc jestem bardzo zadowolony.
Z ciekawostek, które pojawiły się w literaturze, którą czytałem ostatnio dowiedziałem się także, że w Gdańsku było kilka wozów ze starymi rosyjskimi numerami o kodzie czterocyfrowym. Nie powalczyły jednak długo, więc o zdjęcia może być bardzo trudno.

Borowy 
Czołgista / Tankman

Posted: 8 November 2015, 17:56   

Czołgiem :honoring: . Postępy nieduże, ale są :) Postanowiłem trochę uplastycznić tył kadłuba. Najpierw (zamiast zrobić to przed sklejeniem modelu :sad: ) pocieniłem ostatni segment szkieletu kadłuba i dorobiłem z pasków imitacje płyt kadłuba.

Płytę, oczywiście pomniejszyłem o grubości tych pasków. Klapę w tej płycie wyciąłem prze przyklejeniem na karton, a następnie wkleiłem o minimalnie mniejszej średnicy, ale ździebko większej grubości.

I klapa na razie tylko przyłożona.

Oprócz tego wykonałem osłonę k-mu i trochę przerobiony właz kierowcy. Na zdjęciach widać, że trochę za słabo zeszlifowałem sodę na imitacjach odlewów, ale jest to do poprawienia.

Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman

Posted: 8 November 2015, 20:19   

Powolutku małymi kroczkami bryła nabiera rumieńców.
Bardzo podoba mi się efekt odlewanych części jaki uzyskałeś na osłonie km i włazu kierowcy.
Opiszesz nam, jakimi metodami Ty to wykonałeś ?

Powodzenia i czekam na kolejną odsłonę ;)

Borowy 
Czołgista / Tankman

Posted: 13 November 2015, 20:33   

Czołgiem :honoring: . Trwają prace nad kadłubem, m.in. pierwsze malowanie, przez co widać co jest do poprawienia (pręty specjalnie pokrzywione).

Wieża także po pierwszym malowaniu. Widziałem numer na tyle wieży w instrukcji 1:72. W niedzielę myślę, że wieża już będzie gotowa do jego malowania. Jak się mi to uda, to będę naklejał kalki na bokach wieży. PITERPANCER i tu prośba jeżeli oczywiście to nie problem o zdjęcie oryginału wieży z tylnym numerem ;)

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

Visitor Map