Pzkpfw IV Ausf.H 2. Panzer Division Normandia 1944

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 25 października 2015, 19:38

Witam czołgistów

Dziś zaczynam relację z budowy mojej ulubionej "czwórki" H z 2 Dywizji Pancernej, Normandia '44 . Pojazd wyprodukowany przez Nibelungen- Werke w Listopadzie 1943 r. Jeden z ładniejszych kamuflaży, wdzięczny do pokazania w miniaturze. Jak zwykle u mnie model buduję od podstaw, w technologii polistyrenu, żywicy poliuretanowej , no i metalowych dodatków z blaszki aluminiowej, blach Abera. Tu wykorzystam blachę ryflowaną na błotniki, uchwyty do niemieckich narzędzi-typ póżny, lufy MG 34 czołgowej, antenę 2 metry. U Piotra mam zamiar zaopatrzyć się w gąsiennice (typ wczesny-mój czołg ma "dziurawe" zęby prowadzące ) Dziś na początek plansza z kamuflażem i kilka fotek oryginału.

Do zobaczenia wkrótce

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
TIGER42

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 25 października 2015, 20:06

No i to jest to, na co czekałem od bardzo dawna <radosc>
W końcu ktoś się weźmie na poważnie za ten temat, a to dlatego, że już ładnych parę lat temu z Piotrem mieliśmy ruszyć z IV-kami i klapa...
Na pewno będę śledził ten temat na bieżąco i bardzo uważnie :Default:
Waldku, życzę Ci powodzenia przy projekcie, choć i tak wiem, że jesteś skazany na sukces :okok:
Pozdrawiam :Default:
Ostatnio zmieniony 25 października 2015, 20:06 przez Tommy T.B., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 26 października 2015, 09:10

To się będzie działo. Mam nadzieję na dokładną i regularnie aktualizowaną relację.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 04 listopada 2015, 20:55

Dziś czas zamieścić kilka fotek z budowy mojej "czwóreczki". Tak jak pisałem na początku, w ruch poszedł polistyren różnych grubości i żywica poliuretanowa (na razie). Pojazd nie będzie miał wnętrza ( poza wyposażeniem wieżyczki dowódcy) więc pozwoliłem sobie na użycie aluminiowych teowników dla idealnej równości płyt bocznych wanny.Polistyren ma tendencje do wykrzywiania się pod wpływem rozpuszczalnika nitro, z pomocą którego wykonałem fakturę płyt pancernych.Te teowniki zapobiegają nierównościom i dzięki nim mam idealnie proste boki wanny.Jeszcze bez wózków kół jezdnych oraz zamocowań rolek powrotnych gąsiennicy. Tylna płyta kadłuba (Heckpanzer) już z detalami oraz Zimmeritem.Do tego używam Milliputa Super Fine (biały) Jest rewelacyjny! Czołowa płyta wanny ma pancerz dodatkowy (Zusatzpanzer) przyśrubowany , nie spawany. Na zdjęciach można zobaczyć również nadbudówkę kadłuba( Bugpanzer) oraz dwie pokrywy przedziału silnikowego.Osłona karabinu MG 34 tzw Kugelblende 50 wykonałem również z Milliputa w formie silikonowej.Lufa to oczywiście Aber . Dwa ostatnie zdjęcia ukazują obydwa elementy kadłuba połączone na sucho, dla przymiarki.. Tyle na pierwszy rzut. Teraz będę przygotowywać modele wózków kół jezdnych ( będą odlewy żywiczne-przydadzą się do innych póżnych czwórek ) oraz wszystkie pozostałe detale wanny.
Do zobaczenia !

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 04 listopada 2015, 22:40

Super!
Jutro obejrzę raz jeszcze.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 06 listopada 2015, 07:50

Już nie mogę się doczekać kolejnej aktualizacji, bo tą relację mogę oglądać godzinami :Default:
Mam ochotę walnąć swoją Jagą IV w kąt i zabrać się za Pz. IV Ausf. H ;)

Awatar użytkownika
Darek1207
Czołgista / Tankman

Post autor: Darek1207 » 09 listopada 2015, 13:11

Zimmerit mnie powalił, GENIALNY.

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 09 listopada 2015, 20:57

Dzięki za słowa uznania za Zimmerit. Zawsze uważałem,że należy go wykonywać na modelach tak, jak w oryginale.A więc żadnych blaszek fototrawionych, żadnych odlewów żywicznych. Ręczna robota. Milliput Super Fine (biały -najdrobniejszy) i stalowe szpatułki różnych szerokości ( 3, 4 i 5 mm) zrobione z zaklepanego pręta.No i dochodzi do tego frajda.Oczywiści w przypadku Waffelmuster należy wykonać "pieczątkę, ale i wtedy Zimmerit wykonywany jest ręcznie.

Kolejna porcja zdjęć już jutro, do zobaczenia.
TIGER42

Endrju
Czołgista / Tankman

Post autor: Endrju » 09 listopada 2015, 21:18

Witam,
Bardzo proszę o litość dla nowicjuszy i wyjaśnienie o co chodzi z tym Waffelmuster.
Pozdrawiam,
Andrzej

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 11 listopada 2015, 09:13

Odpowiedż dla cismajor

Waffel Muster to po prostu wzór Zimmeritu wyglądający jak powierzchnia gofra lub andruta.
Pionowe i poziome linie tworzące kratki wypełnione wgłębieniami jak wafel-stąd nazwa.Wzór najczęście spotykany na Stugach III, Panterach i Jagdpanterach. Na zdjęciu Waffel Muster na modelu Sturmgeschuetz'a Na mojej czwórce jest najbardziej powszechny wzór "fale", czyli Wellen Muster.

Obrazek

Relacja z budowy troszkę się opóżni ze względu na natłok obowiązków służbowych, dodanie kolejnych zdjęć przewiduję w sobotnie popołudnie.

Pozdrawiam
TIGER42

Endrju
Czołgista / Tankman

Post autor: Endrju » 12 listopada 2015, 09:05

Vivaldi
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie.
Pozdrawiam.
Andrzej

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 14 listopada 2015, 20:13

Jak obiecałem, tak dotrzymuję słowa. Dziś porcja zdjęć z etapu budowy wózków układu jezdnego Pz IV. Zacząłem od dobrego rysunku technicznego -to podstawa.Znalazłem taki w starym wydaniu "Panzer IV und seine Abarten" Waltera Spielbergera. Rysunek został przeskalowany do naszej skali, następnie rozpracowany na poszczególne elementy w Corelu. Zleciłem wycięcie po kilkanaście sztuk każdego elementu.Zastosowałem trzy różne grubości kartonu - 1, 0,5 oraz 0,2 mm. To w zupełności wystarczyło do zbudowania obydwóch ramion oraz bazy. Wózki postanowiłem wykonać razem z osiami.Po sklejeniu warstwowo kartonowych elementów utwardziłem każdy cyjanoakrylem, następnie położyłem primer.Trochę Milliputa , szlifowanko i gotowe do wykonania form silikonowych.Zdjęcia ukazujące ramiona wózków w stanie surowym są nienajlepszej jakości, ale chyba dają wyobrażenie o kolejności pracy

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Następnie wykonałem z polistyrenu model resora piórowego, który również poszedł w silikon
Obrazek Obrazek
Poniżej rezultat mojej kilkunastogodzinnej pracy.
Obrazek Obrazek Obrazek
Jeszcze jeden element bazy wózka, który znajduję się na spodzie wanny i razem z częścią w której obsadzone są wahacze tworzy całość
Obrazek

Mam już odlane wszystkie elementy wózków, łącznie z centralną pokrywą.Zostało tylko naklejenia dwóch śrub na wierzch czołowego wahacza.Resor piórowy był przewiercony na wylot w dwóch punktach i zamocowany długimi śrubami,których nakrętki widać na wierzchu wahacza. Śruby, nity i nakrętki to wyrób rosyjskiej firmy MasterClub. Są doskonałe, bez nich nie obędzie się żaden mój czołg, czy inny pojazd pancerny.
Następnie na warsztat poszły koła jezdne. Musiałem przerobić wyrób ze sklepu Piotra, gdyż okazało się,że są one za wąskie. Nadają się, owszem , ale do wczesnych czwórek -od A do E. Tamte koła miały bandaże gumowe o szerokości 75 mm, a w wersjach G-J bandaż był szerszy o 15 mm, co na obydwa koła daje 30 mm. Zdjęcie poniżej wyrażnie pokazuje tą różnicę
Obrazek
A poniżej rezultat moich zmagań . Dla porównania -koło szare to oryginał, obok moje szersze. Dołożyłem jeszcze z Milliputa trzy spawy na feldze rozmieszczone co 120 stopni i szew na bandażu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
W przyszłym tygodniu wykonam wszystkie koła jezdne i będę mógł zamocować wózki do boków wanny. W tak zwanym "międzyczasie" doszło parę detali na płycie wierzchniej wanny, kątowniki na styku wanny z kadłubem oraz z tyłu.Do tylnego zamocowałem zawiasy błotników,które zostaną zamontowane dużo, dużo póżniej.
Obrazek Obrazek Obrazek
Piątek poświęciłem na wykonanie wieży. Strasznie skomplikowany element, ale udało się. Zrobię z niego formę, gdyż może kiedyś najdzie mnie ochota na wersję J z ekranami siatkowymi, a ona ma taką samą wieżę, nie licząc różnych dodatków.Tak jak pisałem na początku, mój pojazd nie będzie miał wnętrza, dlatego nie wykonałem w wieży otworów na boczne włazy.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

To na razie tyle, myślę że w kolejnej relacji pojawi się już wanna kompletna, ze wszystkimi detalami.No i wieża, też z oporządzeniem i tym najciekawszym elementem -ekranami.

Pozdrawiam wszystkich tank manów.
TIGER42

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 14 listopada 2015, 20:37

O śliczności... :roll:
Niemieckie konserwy mogę oglądać godzinami, a Ty Waldku, dajesz ucztę dla moich oczu i tylko mnie nakręcasz żeby zacząć swoją 615 Wllmę :glasses:

Czekam na więcej :okok:

P.s. Mam nadzieję, że już za parę miesięcy (może 3) zobaczę ją na żywo w W-wie ;)

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 14 listopada 2015, 21:31

Ja mogę tylko powiedzieć, że nie ogarniam tego co tu się dzieje.
Projektowanie i własnoręczne odlewanie elementów to na razie nie mój poziom.
Wszystko wygląda pięknie. :okok:

Awatar użytkownika
Arek
Czołgista / Tankman

Post autor: Arek » 15 listopada 2015, 20:04

Jak mawiał Ferdek "Klękajcie narody" :mellody2:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”