KW-2 / free model / skala 1:25

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

KW-2 / free model / skala 1:25

Post autor: mrafalsk » 11 kwietnia 2016, 21:42

Witam,

Pora wrócić do sklejania modeli. Skończyłem kilkumiesięczne projekty w firmie i inny projekt poza nią więc postanowiłem skleić jakiś fajny i nieskomplikowany model. Przejrzałem moje zasoby dyskowe i padło na KW-2. Model duży i teoretycznie prosty. Tym razem nie mój projekt, nie rysowałem go. Mam jego wersję elektroniczną udostępnioną swego czasu i tą wykorzystam.

Obrazek

Dodam oczywiście trochę od siebie takie oczywiste rzeczy jak spawy i śruby, ale również wykorzystam żywiczne koła nośne i gąsienice ze sklepu shop.1-25saf.com. Dwa-trzy wieczory i koła z gąsienicami będą gotowe. Sam model jest trochę nudny, dlatego też stanie na podstawce i będzie przedstawiał egzemplarz o numerze B4754 zniszczony w bojach pod Ostrowem 5 czerwca 1941 roku. Mam kilka dobrych zdjęć, które powinny w miarę dobrze odwzorować ten pojazd.

Obrazek

W modelu spróbuję otworzyć uszkodzenia takie jak rozerwana gąsienica, zniszczone błotnik i skrzynia narzędziowa, ślady pocisków i inne.

Na początek kadłub. Moim zdaniem nie najlepsze rozwiązanie te płyty o grubości 2mm i wszystko łączone na styk, bez zakładek. Żeby nie było niespodzianek dodałem od siebie kilka dodatkowych wręg i wzmocnień.

Obrazek Obrazek Obrazek

Całość okleiłem poszyciem, z pewnymi zmianami. Po pierwsze poszycie zmniejszyłem wszędzie tam gdzie będą spawy i po drugie zmieniłem długość oklejki tylnej oraz dolnej ściany. Według projektu tylna oklejka kończy się razem z zaokrągleniem poszycia, co jest trudne do przyklejenia. Lepiej jest ją przedłużyć na płaską podłogę. Drobiazg, ale ułatwia przyklejanie poszycia.

Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Michał

Awatar użytkownika
Borowy
Czołgista / Tankman

Post autor: Borowy » 12 kwietnia 2016, 06:22

Witam :honoring: No to szykuje się kolejna ciekawa relacja. Jakoś bardzo podobają mi się zniszczenia na pojazdach :trollface: i dlatego czekam jak to wykonasz.
Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

Post autor: mrafalsk » 12 kwietnia 2016, 23:28

Witam,

Kolejnym krokiem to nałożenie spawów. Była dyskusja na forum o sposobach ich zrobienia. Ja mam własną. Sam materiał na spaw jest mieszanką wikolu, wody, mąki i farbki plakatowej. Wikol wiąże wszystko razem, mąka nadaje masę, woda służy do uzyskania odpowiedniej konsystencji – bardzo gęsta śmietana – a farbka zabarwia całość, żeby wiedzieć gdzie się spaw nakłada i jak jest on ukształtowany. Po drugie sposób nakładania. W tym przypadku spaw jest szeroki i prosty, więc nakładam pasek/warstwę mieszanki wąskim śrubokrętem na długości ok. 5 cm. Jak troszkę masa podeschnie, ale wciąż jest plastyczna używając tego samego śrubokręta nadaję ślad spawu, lekko naciskając na mieszankę śrubokręt raz za razem w odstępach ok. 0.5-1mm. Po jakiś 24 godzinach przecieram lekko te spawy papierem ściernym usuwając większe nierówności. Wychodzi coś takiego (mam nadzieję, że coś widać):

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Michał

Awatar użytkownika
Darek1207
Czołgista / Tankman

Post autor: Darek1207 » 13 kwietnia 2016, 06:12

Super, już widać że będzie to niezwykły model. Jestem ciekaw jak wyjdą jego uszkodzenia.

Patent z mąką muszę spróbować, bo pozostałe 3 składniki stosuję do robienia spawów.

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

Post autor: mrafalsk » 14 kwietnia 2016, 15:15

Wczoraj starczyło czasu jedynie na przygotowanie kół nośnych. Odcięcie wlewek, wyrównanie nierówności i koła gotowe. Tarcze skleję po ich pomalowaniu, bo tak łatwiej będzie pomalować wewnętrzne powierzchnie. Trzy godziny i koła nośne gotowe.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 16 kwietnia 2016, 11:44

Zapowiada się bardzo ciekawie, co świadczy również o merytorycznym przygotowaniu.
Patent na spawy bardzo interesujący, ja w podobny sposób robiłem fakturkę odlewu jarzma w swoim E-100, ale tam jest tylko mąka i lakier do paznokci ;)

Powodzenia w dalszej budowie :Default:

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

Post autor: mrafalsk » 16 kwietnia 2016, 15:56

Przygotowałem kilka drobiazgów od kadłuba – odbojniki wahaczy, mocowania wahaczy, kół podtrzymujących i napędowych, pokrywy z górnej płyty i parę śrubek.

Wlot powietrza:
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 16 kwietnia 2016, 16:07

:salut:
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

Post autor: mrafalsk » 17 kwietnia 2016, 22:11

Witam,

Udało mi się zrobić kolejne drobiazgi z kadłuba. Z tyły przybyła lampa i trochę sfatygowana osłona, z przodu belka taranowa, gniazdo anteny, osłona km-u, właz, mocowanie klaksonu i kabel do reflektora. Ten egzemplarz nie miał ani klaksonu ani reflektora z przodu.
Obrazek Obrazek Obrazek

Na płycie górnej dodałem pierścień pod wieżę, pokrywę nad silniekiem (brakuje jeszcze zawiasów), osłony wlotów powietrza, rury wydechowe I śruby.
Obrazek Obrazek Obrazek

Michał

Awatar użytkownika
Borowy
Czołgista / Tankman

Post autor: Borowy » 18 kwietnia 2016, 15:31

Witam. Śruby to ,,gotowce" ?
Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

Post autor: mrafalsk » 18 kwietnia 2016, 15:38

Awatar użytkownika
QN
Czołgista / Tankman

Post autor: QN » 18 kwietnia 2016, 16:51

No tak. Jak nie sklejał, to nie sklejał. A jak już się wziął za robotę, to zanim ja skończę wózki, to całego potwora sklei.

I znów będzie na co popatrzeć ;-)
PZDR

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

Post autor: mrafalsk » 19 kwietnia 2016, 12:05

Model wzbogacił się o koła podtrzymujące:
Obrazek Obrazek

@Hahaha, chcę go skończyć na wrocek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 19 kwietnia 2016, 16:51

Michał idziesz jak burza :okok:

Awatar użytkownika
mrafalsk
Czołgista / Tankman
Kontakt:

Post autor: mrafalsk » 27 kwietnia 2016, 12:12

Pracowałem ostatnio nad wahaczami i mocowaniem koła napinającego. Te rzeczy są gotowe:
Dodam jeszcze gwint na śrubie regulującej, ale jak już będę wiedział, w jakiej pozycji będzie ona ustawiona. Chodzi o odpowiednie napięcie gąsienicy.

Bawię się również z gąsienicami. Z tej niewyraźnej kupy żywicznego złomu
Obrazek

Po odcięciu wlewek, oczyszczeniu ogniwek i uzupełnieniu drobnych ubytków zacząłem je łączyć. Ogniwka mają czpienie łączące i o odpowiednie otwory, co teoretycznie powinno pozwolić zrobienie gąsienic, ale masa ogniwek powoduje, że rozłączają się. Jednym ze sposobów jest zalanie miejsc połączenia ogniwek klejem BCG. Po wyschnięciu przez noc powstaje dodatkowe wypełnienie, co powoduje, że ogniwka już trzymają się razem. Łącze najpierw dwa ogniwka razem, potem te dwójki w czwórki, czwórki w ósemki, itd. Na koniec będę miał dwie gąsienice.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I koła nośne na kawałku gąsienicy:
Obrazek

@Tomku, trochę choroba mnie spowalnia.

Michał

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”