12,8 cm Selbstfahrlafette L/61 Sturer Emil

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 29 maja 2016, 17:25

Obiecałem zbudować model Pzkpfw V Panther Ausf.A . Będzie już wkrótce, czekam na dostawę zamówionych elementów kadłuba wyciętych laserowo w kartonie. Jak tylko dotrą , ruszam z relacją. Ale wzięła mnie ochota na jakiś pojazd z otwartym przedziałem bojowym. Myślałem o 15cm Panzerhaubitze Hummel, ale postanowiłem na razie odstawić wozy na podwoziu "czwórek"; tym bardziej,że na warsztacie mam Jagdpanzer IV L/70 (A) "Zwischenlosung". Jest w trakcie malowania, za miesiąc, dwa, wstawię do galerii gotowych pojazdów. Wybór padł na "upartego Emila". Choć wóz nie grzeszy zgrabną sylwetką, ale coś ma w sobie. Zbudowano tylko 2 sztuki i obie wysłano na front wschodni pod Stalingrad.Potężne działo zamontowane na przedłużonym podwoziu jednego z prototypów Tygrysa. Wóz, jak się okazało skuteczny - 22 trafienia oznaczone na lufie, zanim wpadł w ręce Rosjan. Dziś można oglądać ten unikatowy pojazd w muzeum w Kubince pod Moskwą.
Niestety, nie ma zbyt wiele dokumentacji technicznej tego pojazdu, trochę zdjęć oryginału z czasów wojny oraz kilka fotografii eksponatu muzealnego; posłużą mi do w miarę wiernego odwzorowania wnętrza w moim modelu. Na zdjęciach poniżej książki wydawnictwa Motor Buch Verlag, z których czerpię informację o Emilu, oraz kolorowy plan z modelu Trumpeter w skali 1:35.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Boki wanny ze wszystkimi potrzebnymi otworami mam wycięte laserowo w tekturze piwnej 1 mm. Genialny materiał- po nasączeniu cyjanoakrylem mamy gotowy "pancerz", mocniejszy i sztywniejszy niż HIPS tej samej grubości. Ale na tym rola tektury się kończy, dalej będzie już tylko HIPS,żywica poliuretanowa, aluminium różnych grubości - jak to w mojej technologii. Poniżej boki wanny, częściowo sklejona wanna , elementy wnętrza -podłoga przedziału bojowego -bez charakterystycznego gretingu z desek ; rama łoża pod haubitzę (stan surowy)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Elementy nadbudówki przedziału bojowego - ściany 10 mm wykonane z blaszki aluminowej0,3 mm zalaminowanej od wewnątrz HIPS-em grubości 0,1 mm. W całości mamy 0,4 mm , co odpowiada skali. Dalej nadbudówka kierowcy oraz osłona przekładni kół napędowych, jeszcze niekompletna.

Obrazek Obrazek Obrazek

Na zdjęciach poniżej dwa pręty różnych średnic odlane z żywicy poliuretanowej w komorze ciśnieniowej. Z takich właśnie półproduktów wykonuję wszelkie elementy, które muszą być wytoczone . Zywica odlana w ciśnieniu jest bardzo zwarta, bez pęcherzyków powietrza. Idealny materiał , łatwy w obróbce, toczy się bez żadnych problemów. Dalej wytoczone części składowe kół jezdnych, napinających i rolek powrotnych gąsiennicy. Na białej płytce z PCV przyklejone elementy po wykonaniu formy silikonowej . Teraz tylko powielać w potrzebnej ilości. Koła jezdne będą zmontowane oddzielnie zewnętrze i wewnętrzne. Musże jeszcze tylko nakleić sporo śrubek na felgi , następnie wykonam formy silikonowe do odlania po 16 szt. każdych.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

To by było na początek budowy Emila. Relację budowy z Pantery będę prowadził równolegle z tą.

Pozdrawiam załogę.
TIGER42

Awatar użytkownika
Borowy
Czołgista / Tankman

Post autor: Borowy » 29 maja 2016, 18:02

Witam :honoring: Budowy takiego ustrojstwa jeszcze nie widziałem. Do tego jeszcze Twoje wykonanie i już mam gwarancję ciekawej relacji. Kibicuję.
Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 29 maja 2016, 19:35

I to najbardziej podoba mi się w modelarstwie na tym forum.
Nie klejenie oklepanych pojazdów, które są dostępne w wycinankach w skali 1:25, ale stworzenie czegoś nowego, czegoś unikatowego, czegoś czym możesz się pochwalić, że jest jedyny w swoim rodzaju :Default:
Waldku, jak zawsze masz we mnie wiernego widza.

Pozdrawiam i czekam na kolejne aktualizacje :Default:

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 29 maja 2016, 20:06

Czyżby to ten pojazd ;) ?
Załączniki
12.8cm Selbstfahrlafette L_61 3.jpg

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 29 maja 2016, 23:11

Tak, Tomku. To jest dokładnie ta maszyna. Mało zgrabna, za to ciekawa ze względu na unikatowość. Między innymi dlatego wybrałem ten typ -nie ma wycinanki, nikt nie pokusił się na wykonanie Emila w tej skali. Postaram się nie zawieść kolegów modelarzy i zaprezentuję naprawdę rzadki model z pełnym wyposażeniem przedziału bojowego, na ile pozwala dostępna dokumentacja.

Pozdrawiam
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 30 maja 2016, 11:44

No i wymiękam.
W razie potrzeby, mimo, że dysponujesz literaturą zgromadziłem sporo zdjęć różnej jakości, dotyczą Emila, ale i Dicker Maxa.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

TankIndustry
Czołgista / Tankman

Post autor: TankIndustry » 04 czerwca 2016, 15:47

Vivaldi

This looks like a very interesting project.
Awsome work so far.
Where will the gun (128) come from?

Please continue to add to this forum so we can see it progress.

THNX
TankIndustry

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 09 czerwca 2016, 19:59

TankIndustry

Whole model , including gun, will be made from the ground. Main material is styrene sheets of different thickness and PU resin,which I use to make repeatable parts ,like wheels, tracks ,bolts , nuts and many other details. Soon the next part of the relation with more photographs.

Thanks

Vivaldi
TIGER42

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 25 czerwca 2016, 17:34

Witam Pancerniaków

Dziś zamieszczam parę fotek z postępów nad budową Sturer Emila. Wpadła mi gdzieś w oko taka ciekawostka- te dwa pojazdy nosiły nazwy własne Max i Moritz . Wracając do relacji- wkleiłem w wannę kadłuba wahacze na drążkach. Zamocowałem je tak,że są ruchome.Nie wiem, czy skorzystam z tej opcji, ale takie rozwiązanie pozwala na umieszczenie modelu na jakimś nierównym terenie i możemy zademonstrować wychylenie kół wraz z naturalnie układającą się gąsiennicą.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zasadniczo gotowe są już wszystkie koła - główne, napędowe, napinające oraz rolki podtrzymujące powracającą gąsiennicę.Na zdjęciach widać cały zespół oraz pojedyńcze koła w zbliżeniu. Wszystko wykonane w technice odlewów w żywicy poliuretanowej w komorze ciśnieniowej.

Chwilowo mamy lekki bałagan w tych elementach, gdyż niektóre barwiłem , a część jest w naturalnym kolorze żywicy - to te jasne, np. rolki powrotne.. Wszystko się scali na etapie malowania, ale to jeszcze droga daleka przed nami.
Wykonałem również całą nadbudówkę przedziału bojowego - bez wyposażenia, by spasować ułożenie na wannie pojazdu. Widoczny na zdjęciach greting zrobiłem ze sklejki lotniczej 0,8 mm na plastikowych szynach , całość na podłodze z blachy aluminiowej 0,2 mm. Po pomalowaniu przetrę szarą farbę w niektórych miejscach,żeby pokazać "deski". Gotowa jest już obudowa silnika z żaluzjami- wycięciami w celu chłodzenia silnika. Poskładałem te różne elementy na sucho, dla sprawdzenia .Jest OK.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Następne dwa zdjęcia przedstawiają elementy działa 12,8 cm, w jakie uzbrojony był Emil.
Oprócz zamka wszystkie pozostałe są wytoczone z prętów żywicznych, które wspomniałem w 1-szej części relacji. Zamek działa sklejony jest z kilku warstw płytek polistyrenowych. Zostanie wyszlifowany i wypolerowany, by po pomalowaniu błyszczał, jak przystało na tą część działa. Hamulec wylotowy jest również wytoczony, ale to dopiero półprodukt. muszę wykonać formę połowy hamulca, wykleić pastą epoksydową dwie identyczne połówki, wyciąć otwory i dopiero skleić w całość . Pokaże te czynności w następnej relacji. Na drugiej fotografii widać ogrom elementu -ponad 30 cm ! Działo złożone na sucho ( dlatego krzywe), wraz z przednią osłoną .

Obrazek Obrazek

Kolejne dwa zdjęcia pokazują błotniki -to znaczy tylko pokrycia z blachy ryflowanej. Błotniki do Emila składają się z 4 elementów plus przednie i tylne 'chlapacze". Postanowiłem również wykonać model takiego pasa z blaszki fototrawionej Aber, następnie rozmieściłem na krawędziach w odpowiednich odstępach łby śrub i wykonałem formę w silikonie. Tej grubości ( cieniutki jak bibułka) element z żywicy byłby zbyt kruchy, więc wzmacniam odlew zwykłym papierem do ksero, tzw 80-tką. Papier nasącza się żywicą , usuwam jej nadmiar płaskim narzędziem, np. ostrzem noża sgmentowego i wkładam formę do komory ciśnieniowej. Po rozformowaniu mam również cieniutką "blaszkę ryflowaną". którą teraz mogę nakleić na prawdziwą blachę aluminiową już odpowiednio ukształtowaną. Ten etap przede mną.

Obrazek Obrazek

I ostatnia dziś część- gąsiennice.Zmora każdego modelarza czołgowego. Nie ma takiego modelu, żebym mógł wykorzystać "gotowiznę", a więc trzeba wykonać samemu. Mówi się trudno i zakasuje się rękawy. Po dwóch dniach pracy udało się wykonać egzemplarz prototypowy, który posłuży mi do wykonania dziesięciu form silikonowych. Odlałem kilka ogniw, by je spasować ze sobą-jest b.dobrze. Ogniwa będę łączył na pręty węglowe 0,8 mm.więc będą "ruchome"Postanowiłem tak wykonywać taśmy gąsiennic we wszystkich moich pojazdach, które będę budować w przyszłości. I te ze sklepu od Piotra ,i te własnej produkcji. Metoda czaso- i pracochłonna, ale efekt jest tego wart. Zdjęcia poniżej pokazują etapy dochodzenia do ogniwa.

To by było na tyle w tej części. Pozdrawiam i do zobaczenia wkrótce.
P.S. Ruszam z relacją z budowy Pantery.
Ostatnio zmieniony 25 czerwca 2016, 17:46 przez Vivaldi, łącznie zmieniany 2 razy.
TIGER42

Awatar użytkownika
Borowy
Czołgista / Tankman

Post autor: Borowy » 25 czerwca 2016, 18:52

Witam. Pokazane i wytłumaczone ,,łopatologicznie" ;)
Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

Awatar użytkownika
Kordian
Czołgista / Tankman

Post autor: Kordian » 25 czerwca 2016, 20:16

Moje ciche marzenie, że kiedyś ktoś to opracuje i wyda w kartonie(1:25). :attack:

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 25 czerwca 2016, 21:28

Niestety w chwili obecnej, oglądam relację na telefonie...
Muszę jeszcze raz przysiąść do jej oglądania na spokojnie w formacie dużego ekranu ;)
Waldku, Twoje podejście do modelarstwa przypomina małą halę produkcyjną. Coś niesamowitego :Default:
Bardzo ładnie Ci to wszystko wychodzi :okok:

Pozdrawiam
Tommy

TankIndustry
Czołgista / Tankman

Post autor: TankIndustry » 25 czerwca 2016, 21:29

very skilled work ... can't wait to see more!
TankIndustry

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 26 czerwca 2016, 11:14

Ostatnie 2 tygodnie mało miałem czasu na Forum,oglądałem tylko na szybko w telefonie, ale to co widzę dziś na dużym ekranie powala. Projekt jest na takim poziomie, że nie chce mi się wracać do moich zlepianek.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
Kali16
Czołgista / Tankman

Post autor: Kali16 » 16 lipca 2016, 13:23

Superancki na razie model słynnego Sturera.
Praw Fizyki Pan nie zmienisz i nie bądż pan głomb.
Jasiu jako ciekawostke zawodową se zapisz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”