Uwaga!
W związku ze zmianą silnika forum konieczny jest reset haseł użytkowników. Prosimy o skorzystanie z funkcji "Zapomniałem hasła". W razie problemów skontaktujcie się z administratorami.

Attention!
Due to forum engine switch it is necessary to reset user passwords. Please use "Forgot password" function. In case of problems please contact administrators.

Beachtung!
Aufgrund des forum engine switch müssen die Benutzerpasswörter zurückgesetzt werden. Bitte benutzen Sie die Funktion "Passwort vergessen". Bei Problemen wenden Sie sich bitte an die Administratoren.

12,8 cm Selbstfahrlafette L/61 Sturer Emil

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 16 lipca 2016, 18:15

Witam w kolejnej odsłonie relacji. Niewiele zrobiłem od ostatniego wejścia na forum ,ale czas letni, człowiek się trochę rozleniwił. Skupiłem się na razie na wykonaniu działa- zrobiłem hamulec wylotowy -zdjęcia pokazują etapy -od formy hamulca wytoczonej w żywicy z poprzedniej części, poprzez wykonanie z pasty epoksydowej cienkiego płaszcza połówki tego elementu (brązowy kolor).W utwardzonej połówce wyciąłem oba otwory, zakleiłem je cienkim Hipsem 0,1 mm, następnie zalałem w silikonie. Na zdjęciu mamy 2 gotowe połówki odlane w żywicy poliuretanowej. Po usunięciu kanałów i cieniutkich zaślepień otrzymałem gotowe elementy z otworami. Jeszcze tylko wytoczenie pierścienia pomiędzy komorami hamulca + coś w rodzaju nakrętki z wycięciami na brzegach i wkleiłem to w jedną z połówek, dokleiłem drugą, miejsca łączenia zaszpachlowałem i mamy gotowy hamulec. Po pokryciu primerem pokazało się troszkę miejsc do podszlifowania, ale to już bułeczka z masełkiem. Hamulec gotowy !

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na następnych fotkach pokazuję postępy nad samym działem. Po przeanalizowaniu zdjęć wnętrza z okresu powstania pojazdu i porównaniu ze zdjęciami wnętrza ocalałego egzemplarza w Kubince okazało się,że działo zostało ogołocone z oryginalnych przyrządów celowniczych ( jak zresztą cały pojazd - z wnętrza wymontowano wszystko ,co można było odkręcić, zabrać). Model Trumpetera przedstawia stan obecny, a oryginalna optyka wyglądała zgoła inaczej. Musiałem jednak bazować na 2-ch zdjęciach i z tego stworzyć coś przynajmniej podobnego do oryginalnych przyrządów optycznych. Na ile mi się udało - zobaczymy po skończeniu wszystkich detali. Na razie przedstawia się to tak

Obrazek Obrazek
do zrobienia jeszcze peryskop, osłona czoła dla celowniczego oraz drugie koło do mechanizmu podnoszenia lufy.
Główna część działa wygląda na razie tak

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozostałe zdjęcia pokazują postęp prac nad nadbudówką - wykonałem zaczepy do plandeki wokół górnej krawędzi , zaczepy do gąsiennic zapasowych na froncie nadbudowy oraz dwa elementy znajdujące się z tyłu, po obu stronach luku wejściowego. zrobiłem także nadbudówkę dla kierowcy- szkło pancerne wizjera dodam po pomalowaniu, gdyż przy tylu etapach może się po prostu zabrudzić, mimo oklejenia folią zabezpieczającą. Model i tak będzie sklejany po pomalowaniu podzespołów, więc na razie jest dostęp do wnętrza.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

To na razie tyle w tej części, następnym etapem będzie wyposażenie wnętrza - przede mną stelaże i szafki do amunicji, muszę wytoczyć pociski (2 rodzaje po 1 szt.- powielę je w odlewach) oraz mnóstwo drobnego ekwipunku dla załogi- maski p. gaz., MP40, manierki, granaty ręczne , radiostacja FuG 5 i inne detale.

Do zobaczenia .
TIGER42

Awatar użytkownika
Borowy
Czołgista / Tankman

Post autor: Borowy » 17 lipca 2016, 09:44

Witam :honoring: Precyzja wykonania mistrzowska. Podziwiam Twoje umiejętności.
Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

Awatar użytkownika
Kali16
Czołgista / Tankman

Post autor: Kali16 » 17 lipca 2016, 12:11

Pięknie na razie zapowiada się słynny Sturer
Praw Fizyki Pan nie zmienisz i nie bądż pan głomb.
Jasiu jako ciekawostke zawodową se zapisz.

TankIndustry
Czołgista / Tankman

Post autor: TankIndustry » 21 lipca 2016, 05:16

Tremendous ... are all the gun breach details scratch made?
TankIndustry

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 21 lipca 2016, 10:48

Yes , all are scratch details.
Jak patrzę na cudeńko, które budujesz to się odechciewa siadać do moich zlepianek.
Tu jest modelarstwo.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 26 lipca 2016, 10:21

Ja zawsze podziwiam u Ciebie tempo, które idzie w parze z precyzją.
To jest coś niesamowitego oklask2
Twoje prace dają kopa dla innych do pracy, albo jak pisał Piotrek, mogą zniechęcić ;)
Tak czy siak, robota mistrzowska :honoring:

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 09 sierpnia 2016, 17:20

Witam
Dziś naprawdę króciutka relacja . Mój Emil ma już błotniki, szafki z kartuszami ładunków miotających oraz stelaże na właściwą amunicję . Te elementy muszą zostać pomalowane i "znieświeżone"oddzielnie i zamontowane w również pomalowanej nadbudówce. Na razie więc czekają na skompletowanie całego wyposażenia - radiostacji oraz ekwipunku osobistego załogi ( maski p.gaz., manierki, granaty,apteczka itd.) Zdjęcia poniżej ukazują kolejno zawiasy taśmowe przednich i tylnych części błotników; gotowe całe błotniki zamontowane już do wanny; przymiarka na sucho pasowania stelaży amunicyjnych oraz ogniwa gąsiennicy na kole napędowym. Po odlaniu kilkunastu ogniw postanowiłem zmienić formę odlewania i każde ogniwo odlewam teraz oddzielnie od grzebienia prowadzącego.Sam grzebień tylko na tym zyskał - ma przekrój litery c, jak w oryginale, a poprzednia metoda pozwalała na odlanie go tylko jako pełny profil prostokątny. Tak więc grzebień po lekkim doszlifowaniu przyklejany jest do ogniwa. Trwa to trochę dłużej, za to efekt jest dużo lepszy.Fotki pokazują ten detal . I na koniec dwa fabryczne zdjęcia wnętrza Emila - widać na nich rozmieszczenie wyposażenia na ścianach nadbudówki. Przede mną jeszcze dużo pracy.

Pozdrawiam

Zawiasy taśmowe

Obrazek Obrazek Obrazek

Zawiasy zamocowane na błotnikach
Obrazek Obrazek

Gotowe błotniki zamocowane do wanny pojazdu.
Obrazek

Skrzynki i stelaże na amunicję.
Obrazek Obrazek Obrazek

Przymiarka rozmieszczenia stelaży na sucho
Obrazek Obrazek Obrazek

Gąsiennice wraz z kołem napędowym- pasują b. dobrze.

Wnętrze Emila- widok w kierunku tyły pojazdu.
Obrazek Obrazek

Do zobaczenia w następnej części.Po urlopie.
TIGER42

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 09 sierpnia 2016, 19:00

Waldku, swoją ciężką pracą zasłużyłeś na wymarzony urlop :Default:
Wypoczywaj, nabieraj sił, aby dokończyć to wspaniałe dzieło, które rozpocząłeś :okok:

Udanego urlopu :Default:
Pozdrawiam
Tommy
Ostatnio zmieniony 09 sierpnia 2016, 19:01 przez Tommy T.B., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 09 sierpnia 2016, 20:00

Doczytałem, że potrzebujesz granatów i radiostacji.
To wszystko jest w sklepie, radiostracje ze stelażami, a granaty w pakietach po kilka.
Obrazek

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 04 września 2016, 16:04

Witam brać modelarską

Urlop minął , czas wziąć się za model. Zaopatrzyłem mojego Emila we wszystkie uchwyty i mocowania elementów zewnętrznego wyposażenia na błotnikach , same zaś dodatki będę robić wraz z wyposażeniem wewnętrznym. W sklepie u Piotra zakupiłem świetny zestaw radiostacji FuG 2 i FuG 5 firmy Aber w naszej skali. Poniżej prezentuję zdjęcia Emila w fazie przed malowaniem i po nałożeniu bazowego koloru Dunkel Grau . Na zdjęciach wyszedł troszkę za jasny, ale to tylko sprawa fotografii. Zasadniczo mam już wszystkie elementy pojazdu pomalowane kolorem bazowym, jak również komplet gąsiennic - obydwie taśmy jak i trzy paski zapasowych - dwa na front nadbudówki i jeden dłuższy na płycie czołowej kadłuba. Ponieważ do malowania koloru szarego użyłem starego, dobrego Humbrola , muszę teraz poczekać kilka ładnych dni, aż farba wyschnie bardzo dokładnie, aby uniknąć rozpuszczenia podkładu przez nakładanie filtrów , wash'ów i całego "brudzingu". W tym czasie właśnie wykonam pełne wyposażenie pojazdu we wszystkie potrzebne elementy. Dziś przedstawiam zdjęcia "golutkiego" Emila

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Elementy składowe modelu po nałożeniu Dunkel Grau

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Złożyłem na sucho nadbudówkę z wanną , aby zobaczyć pierwsze wrażenie wielkości tego modelu. Część zewnętrzna lufy nie zamontowana.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

To na tyle dziś, w następnej części zaprezentuję detale wyposażenia działa.

Pozdrawiam
TIGER42

Awatar użytkownika
Borowy
Czołgista / Tankman

Post autor: Borowy » 04 września 2016, 17:13

Witam :honoring: Nie ma co, robi wrażenie :okok:
Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 05 września 2016, 07:53

Jestem pod wrażeniem i nie mogę się otrząsnąć. smile-hiding
Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 06 września 2016, 17:23

O ja cież pier...e... <szok>
Poleciałeś na bogato. Szuflada, dalej szczęką zwana mi opadła.
Rewelacja :okok:

P.s. A tyle co usiadłem spokojnie do swojego Jagdpanzera IV i... już mię odechciało sklejać ... ;)

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 06 września 2016, 18:53

Dzięki Wam za słowa otuchy. Tommy, nie bardzo rozumiem, dlaczego nie możesz się zabrać do pracy nad swoją "Jagą". Już tyle zrobiłeś, więc kontynuuj !

Pozdrawiam
TIGER42

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Post autor: Vivaldi » 06 września 2016, 19:21

Witam ponownie.

Ma tu pewien problem . Chodzi o malowanie mojego Emila. rozmawiałem już z Piotrem na ten temat, a teraz chciałbym poprosić o radę. Wszystkie zrobione modele Emila firmy Trumpeter, jakie udało mi się znalężć w necie pokazują nam pojazd w jednobarwnym szarym malowaniu. Ja natomiast przeglądając sieć w poszukiwaniu oryginalnych zdjęć z okresu działań na froncie wschodnim natknąłem się na takie oto fotki

Od razu dostrzegłem ciekawą rzecz -wg mnie lufa pojazdu ma kamuflaż ! Co ciekawsze, wydaje się,że tylko lufa ! Myślałem, że to może kiepska jakość zdjęć, przetarcia wynikające z upływu czasu, ale ten kamuflaż powtarza się na wielu fotografiach, z których prezentuję tylko pięć . To nie może być jednak pomyłka. No i chyba jednak zrobię ten krok jako pierwszy i mojemu Emilowi też namaluję te nieregularne plamy - pasy. Wyglądają na malowane raczej z pistoletu, niż pędzlem. Kwestią jest tylko kolor - ja skłaniałbym się ku RAL 6003 Olive green. Co na to brać modelarska ? Czy zgadzacie z moimi wnioskami? Z przyjemnością wysłucham wszelkich sugestii.

Pozdrawiam
TIGER42

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”