Uwaga!
W związku ze zmianą silnika forum konieczny jest reset haseł użytkowników. Prosimy o skorzystanie z funkcji "Zapomniałem hasła". W razie problemów skontaktujcie się z administratorami.

Attention!
Due to forum engine switch it is necessary to reset user passwords. Please use "Forgot password" function. In case of problems please contact administrators.

Beachtung!
Aufgrund des forum engine switch müssen die Benutzerpasswörter zurückgesetzt werden. Bitte benutzen Sie die Funktion "Passwort vergessen". Bei Problemen wenden Sie sich bitte an die Administratoren.

Sdkfz 173 Jagdpanther / scratch /

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Sdkfz 173 Jagdpanther / scratch /

Post autor: Vivaldi » 21 stycznia 2017, 00:56

Witam czołgistów.

W poprzednim temacie Pantera z 5 dywizji SS Wiking wspomniałem,że odlewając elementy do mojej Pantery zrobiłem sobie podwójną ilość takich części jak koła, wahacze, koła napędowe i napinające, oraz mnóstwo tzw. "drobnicy" wspólnej dla Pantery oraz Jagdpantery. Wspomniałem również, że wkrótce nastąpi otwarcie linii montażowej dla tego drugiego modelu. Więc dziś spełniam grożby i prezentuję kilka pierwszych fot z relacji budowy siostrzyczki Pantery. Na razie wybrałem sobie model z grudnia '44 , charakteryzujący się już nową, dwuczęściową lufą, lecz posiadający jeszcze rury wydechowe z "póżnej"Pantery, identyczne jak w moim modelu, oraz wyposażenie umieszczone jeszcze na bokach kadłuba, a nie z tyłu pojazdu. Ponieważ buduję modele konkretnych pojazdów - z konkretnej jednostki oraz terenu działań, będę musiał znależć "przydział" dla mojej Jagdpantery.A co za tym idzie , konkretne malowanie. Ale ta sprawa może trochę poczekać, na razie prezentuję kilka pierwszych zdjęć z budowy kadłuba. Boki wanny-jak zwykle , wycięte laserowo w tekturze 1 oraz 0,5 mm oraz sklejone Kropelką, która nadał im sztywności. Natomiast nadbudówkę postanowiłem wykonać w zupełnie nowej technologii . Dysponuję dwuskładnikową pastą epoksydową charakteryzującą się lekkością ( np.1 kg masy to 2 litry objętościowo) oraz łatwością w obróbce (wiercenie, szlifowanie), również po utwardzeniu. Tą samą masą można uzupełniać wszelkie nierówności, szpary itp. Jedynym mankamentem jest dosyć mała twardość tego materiału, co przy ściankach grubości 2mm (boki nadbudówki) sprawia,że są one elastyczne. Ale i na to znalazła się rada.Wszystkie elementy nadbudówki usztywniłem bądż to blaszką aluminiową 0,3 mm , lub płaskownikiem 3 mm.które przykleiłem również Kropelką.Na zdjęciach poniżej prezentuję taki arkusz "walcowanej blachy" z pasty, oraz gotowy efekt -sklejona kompletnie nadbudówka . Wykonanie tego elementu zajęło mi tylko 2 dni. Jak zauważycie na zdjęciach , kadłub jest bez spawów. Te zostaną wytrasowane i wypełnione masą Milliput. którą stosuję do Zimmeritu. W kolejnej relacji zaprezentuję wykonanie takich spawów. Dziś zdjęcia wanny oraz nadbudówki .

Obrazek Obrazek Obrazek
Wanna z usztywnieniem podłogi wykonanym z profila aluminiowego 20x20 mm.Wklejone tuleje pod wahacze.

Obrazek Obrazek
Arkusz masy wywalcowany między dwoma listewkami grubości 2 lub 3 mm

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nadbudówka oraz wanna skompletowane.Czas na detale .

Obrazek Obrazek
Dwie "siostrzane" Pantery

Do zobaczenia w kolejnej odsłonie.
Ostatnio zmieniony 20 lutego 2017, 18:33 przez Vivaldi, łącznie zmieniany 1 raz.
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 22 stycznia 2017, 15:02

Waldek, mlaskać nie będę nad kolejnym modelem, bo się upodobnię do jednego obrzydliwego gnoma, ale moje zdanie znasz.
Czy w grę wchodzi pantera zdobyta przez Brytyjczyków, a określana jako brakujące ogniwo rozwoju linii jagdpanther.
Był o niej spory artykuł i jest to pojazd doskonale udokumentowany zdjęciami.
Fakt, ma fujarę jednoczęściową, ale wydech jest całkiem fajną kombinacją.
W przypadku decyzji na TAK mam więcej zdjęć i opisy detali.
Załączniki
4fbdca598675645b.jpg
Ostatnio zmieniony 22 stycznia 2017, 15:04 przez PITERPANZER, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 23 stycznia 2017, 17:08

Waldku, masz power'a do sklejania, który z każdym modelem nie słabnie ani na chwilę...
Tak trzymaj i niech panzerwaffe rośnie w siłę :okok:

Powodzenia :Default:

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Sdkfz 173 Jagdpanther

Post autor: Vivaldi » 12 lutego 2017, 09:42

Witam w kolejnej odsłonie.

Piotrze, mój egzemplarz Jagdpantery to eksponat , który stał do niedawna w Aberdeen. Pojazd wyprodukowany przez zakłady MNH na przełomie listopada i grudnia 1944, a który już 20 grudnia wpadł w ręce Amerykanów w czasie ofensywy na Ardeny.Długo się nie nawojował. Ma wszystkie cechy pojazdu tzw. średniej produkcji - lufa już dwuczęściowa, nowa kazamata śrubowana do płyty czołowej kadłuba, lecz "stare" grille nad przed przedziałem silnikowym, wczesne kolo napinające oraz rury wydechowe z póżnej Pantery A. Wybrałem ten egzemplarz . gdyż poszedłem na "łatwiznę"- po prostu odlewając części do Pantery z dywizji Wiking odlałem 2 komplety potrzebnych elementów takich jak koła, grille. elementy płyty silnikowej oraz rury wydechowe.

Na zdjęciach poniżej kilka fotek z postępów prac .

Wanna kadłuba z zamocowanymi wahaczami kól, nowym typem osłony przekładni koła napędowego oraz podstawą działa, wykonaną z płytek HIPS oraz rurki metalowej. Pozwala ona na oba ruchy lufy- w płaszczyżnie poziomej oraz pionowej.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Nadbudówka Jagdpantery z dodanymi elementami na płycie wierzchniej.Osłony peryskopów wykonałem z blaszki aluminiowej 0,5 mm.Większość elementów na "dachu"- osłony wentylatorów, pokrywy włazów, podstawy peryskopów została wytoczona z prętów żywicznych.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Grille nad przedziałem silnikowym. Ten szerszy jest taki sam jak w Panterze. Węższy wykonałem od nowa.

Obrazek

Osłona działa wraz z przyśrubowywaną niszą. do wykonania pozostały łby sześciokątnych śrub stożkowych oraz nadanie faktury odlewu obu częściom.

Obrazek Obrazek Obrazek

Tak wygląda moja Jaga na tym etapie.

Obrazek Obrazek

Do zobaczenia w kolejnej części relacji.
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 12 lutego 2017, 10:19

Zatyka mnie jak patrzę na Twój model. Bajka. Co do żywic, ponowię propozycję, pewne elementy chciałbym mieć w sklepie.
Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 12 lutego 2017, 14:32

Po anallizie moich dwóch modeli tego pojazdu, które posiadam (GPM I Tamiya), a patrząc na Twoją Jagę stwierdzam, że mogę dac sobie z nimi siana :trollface:
Z niecierpliwością czekam na kolejną aktualizację :okok:
Życzę powodzenia w dalszej budowie :Default:

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 12 lutego 2017, 20:18

A tu to samo co w Panterze.
Mam tylko pytanie odnośnie mocowania wahaczy kół.
Na zdjęciach widać, że od środka są zamontowane grubsze elementy w które wchodzą wahacze,
czy to po prostu są zwykłe uchwyty na sztywno, czy wahacze są ruchome?

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Sdkfz 173 Jagdpanther

Post autor: Vivaldi » 12 lutego 2017, 22:15

Wojtku

Moim pierwszym zamysłem było zrobienie ruchomych wahaczy.To , co widzisz na zdjęciu daje taką możliwość. Ale takie rozwiązanie wymusza zrobienie czterech wahaczy na sztywno - pierwszej i ostatniej pary kół po obu stronach pojazdu. Rozwiązanie niezbędne przy modelach ustawionych na jakimś terenie.To znowu wymusza dużo miejsca do eksponowania-np. teren do mojego poprzedniego modelu Sturer Emil musiałby mieć ok.50 cm. długości. A mam tych modeli już 13 szt., choć nie wszystkie prezentowałem na forum. Zrezygnowałem z tego i wahacze wklejone są na sztywno, gdyż moje modele eksponuję na płaskiej podstawce.

Pozdrawiam
TIGER42

TankIndustry
Czołgista / Tankman

Post autor: TankIndustry » 14 lutego 2017, 04:10

very nice .... love your work ... what are the cast collar and gun mantle made of? ... are they balsa wood?
TankIndustry

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Sdkfz 173 Jagdpanther

Post autor: Vivaldi » 19 lutego 2017, 02:05

Both the collar and the gun mantlet prototype is made of two -components epoxy paste -see the hull walls. . Final part is the PU resin cast.
Ostatnio zmieniony 20 lutego 2017, 18:37 przez Vivaldi, łącznie zmieniany 1 raz.
TIGER42

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Sdkfz 173 Jagdpanther

Post autor: Vivaldi » 04 marca 2017, 19:42

Witam pancerniaków.

Dziś mała porcyjka zdjęć z postępów nad siostrzyczką Pantery. Ponieważ ostatnio skupiłem się nad Panterą, więc postępy nad tym modelem nie są porażające, ale z drugiej strony ( jak mawiał Tewje mleczarz) mogę zaryzykować stwierdzenie,że ta budowa też się wkrótce zakończy. Mam przygotowane wszystkie elementy układu jezdnego, wszystkie elementy wyposażenia zewnętrznego,więc myślę,że za parę tygodni Jagdpanther też zejdzie z taśmy produkcyjnej. Myślę już o kamuflażu dla mojego modelu. Jest to konkretny pojazd o numerze 303018, który do niedawna był eksponowany w Aberdeen. Na razie dysponuję jednym czarno-białym zdjęciem, które wyrażnie wskazuje na użycie białej farby w postaci pasów namalowanych na kamuflażu - wóz brał udział w zimowej ofensywie w Ardenach. Oraz jednym zdjęciem kolorowym -wynika z niego,że na podkładzie Dunkelgelb były ukośne pasy z koloru Rotbraun 8012. przyznam szczerze,że nie za bardzo podoba mi się ten kamuflaż, ale cghyba nie ma innej rady -jeżeli zdecydowałem się na konkretny pojazd, to powinienem pomalować go w również konkretny kamuflaż. Ale malowanie mam jeszcze przed sobą. Na razie podsyłam kilka fotek z prac .

Pozdrawiam tankmanów !

Obrazek
widok ogólny
Obrazek
Lewa burta z kratownicą do mocowania narzędzi.brak jeszcze fototrawionych klamer
Obrazek
Płyta czołowa-wycięte kanały na spawy. te zostaną zrobione posklejeniu wanny z nadbudową.
Obrazek
Prawa burta pojazdu
Obrazek
Płyta nadsilnikowa ze wszystkimi elementami- żaluzje, haki, itd.
Obrazek
Tylny właz . Do wykonania zostały śruby mocujące zawias włazu
Obrazek
"rufa "Jagdpanthery. Rury wydechowe charakterystyczne dla póżnej Pantery A z dodatkowymi osłonami z blach na wydechach.
Obrazek
Płyta wierzchnia z włazami, peryskopami i wentylatorem
Obrazek
Szczegół odlewanych żaluzji
Obrazek
Zestaw żaluzji na lewej stronie pojazdu.Środkową okrągłą wykonałem z drucika mosiężnego i siatki Aber, zamiast gotowego zestawu tej firmy - nie do końca odwzorowywał oryginalną siatkę.
Obrazek
Widok z boku
Obrazek
Widok z przodu na lewą burtę.Błotniki wykonałem z HIPS-u na stole próżniowym.
Obrazek
Widok płyty czołowej z jarzmem dla MG 34 (brak lufy)oraz osłoną działa.Na osłonie brakuje jeszcze charakterystycznych sześciokątnych śrub stożkowych.

Pozdrawiam
TIGER42

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 04 marca 2017, 20:00

Jak Tobie, to bardzo ładnie, starannie i zwinnie idzie...
Totalny odlot :honoring:
Czekam cierpliwie na pierwsze malowanie :Default:

TankIndustry
Czołgista / Tankman

Post autor: TankIndustry » 05 marca 2017, 01:34

this rocks babe!! ... very nice work ... keep it going!
TankIndustry

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 05 marca 2017, 08:57

Rewelacja.
Musimy znowu porozmawiać o detalach ;-)
Obrazek

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Sdkfz 173 Jagdpanther

Post autor: Vivaldi » 18 marca 2017, 18:27

Witam

Projekt Jagdpanther powoli dobiega końca. Budowa modelu zasadniczo skończona - wszystkie elementy składowe pojazdu zrobione . Kadłub, system jezdny, oporządzenie zewnętrzne, gąsiennice. Czas na malowanie. Położyłem kolor bazowy Dunkelgelb '44; kolor jaśniejszy i bardziej stonowany ( nazwałbym go "mniej musztardowy") od tego używanego od lutego 1943. poniżej kilka fotek pomalowanego kadłuba wraz z kołami i narzędziami. Co prawda, na zdjęciach kolor ten wyszedł różnie, ale generalnie najbardziej odpowiada fotce nr 7.Na ostatnim zdjęciu widać zaklejone taśmą maskującą peryskopy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ostatecznie zdecydowałem się jednak pomalować mój pojazd w kamuflaż , jaki nosił egzemplarz z Aberdeen. Zdjęcie oryginału znalezione w necie

Obrazek

Położyłem więc na bazowy Dunkelgelb czerwono-brązowy Rotbraun RAL 8012. Poczekam na całkowite wyschnięcie farb (emalie Humbrol) i w następnej kolejności pójdą filtry, washe, pigmenty i reszta zabawek służących do nadania modelowi wykończenia. Jak zwykle - świeży , czysty kamuflaż trochę razi, ale to tylko początek. Za kilka tygodni będzie można zaprezentować skończony model. Teraz pokazuję "świerzyznę".

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na dzisiaj tyle, spotkamy się za ok 3,4 tygodnie.

Pozdrawiam
TIGER42

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”