Forum index Modele Broni Pancernej
II wojny swiatowej w skali 1 - 25/ 1-25 SCALE ARMOR FORUM

FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in  Chat

Previous topic :: Next topic
IS-2/MODELIK/1945
Author Message
Wojtek 
Czołgista / Tankman

Posted: 25 March 2017, 21:30   IS-2/MODELIK/1945

Witam wszystkich w mojej kolejnej relacji.
Tym razem padło na czołg z 3. kompanii 4. Pułku czołgów ciężkich o numerze 433.

Zastanawiałem się jeszcze nad Tygrysem królewskim, ale ostatecznie wybrałem IS-2 bo mam już do niego zestaw gąsienic i kół żywicznych.
Kończąc prace nad P-38, a w zasadzie rozprawiając się z tym aby samolot stanął na trzech kołach, zacząłem budowę od szkieletu.

Szkielet jak to szkielet, nic nadzwyczajnego.
Wprowadziłem w nim kilka modyfikacji, podkleiłem kilkoma warstwami kartonu wannę w dolnej części tak aby po nawierceniu otworów na wahacze kół nośnych było stabilniej.
Obciąłem też części szkieletu które wystają w miejscach w których są błotniki z przodu, z tyłu i po bokach. Były to elementy z cienkiej blachy więc ten gruby karton nie bardzo pasuje na te elementy.
Wstępnie zacząłem oklejać kadłub czołgu.
Karton impregnowałem caponem dwa razy po zadrukowanej stronie i muszę powiedzieć, że to fajna sprawa. Robię to pierwszy raz, bardziej w celach eksperymentalnych bo model i tak będzie malowany, ale mimo wszystko impregnowany karton lepiej się maluje.

Na razie to tyle, pozdrawiam i do następnego.

Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman

Posted: 25 March 2017, 21:52   

Z ciekawością będę śledził postępy w budowie :Default:
Powodzenia :okok:

P.s. Wojtek, możesz coś więcej napisać w temacie caponu?
Jaka firma, grubość warstwy, jak wygląda później sprawa zaginania lub rolowania takiego papieru i ostatnia kwestia, to jakimi klejami kleisz ?

Vivaldi 
Czołgista / Tankman

Posted: 26 March 2017, 07:12   Is 2

"Zawodowo" zajmuję się niemiecką pancerką, choć przyznam ,że czasami chodzą mi po głowie projekty na modele państw koalicji antyhitlerowskiej. Jednym z nich jest właśnie IS 2.Może kiedyś skuszę się na niego. Natomiast z przyjemnością będę obserwować Twoje postępy w pracach nad pogromcą Tygrysów i Panter.

PITERPANZER 
Site Admin

Posted: 26 March 2017, 14:19   

Wojtek, czy w związku z tak sklejonym szkieletem kadłuba zrezygnowałeś całkowicie z wnętrza?

Wojtek 
Czołgista / Tankman

Posted: 27 March 2017, 23:55   

Tommy - Jeśli chodzi o kapon to stosuję go na próbę.
Generalnie jestem bardzo zadowolony, arkusze malowałem pędzlem, kaponu nie rozcieńczałem niczym, sam w sobie jest dosyć rzadki.
Po pierwszym malowaniu dosyć szybko wsiąknął i wysechł.
Malowałem dwa razy, po całkowitym wyschnięciu karton lekko połyskuje, bardziej w miejscach gdzie było go więcej.
Widać lekkie smugi po pędzlu, ale jeśli się maluje model lub tylko lakieruje to nie ma to znaczenia.
Sam karton jest jakby przyjemniejszy w obróbce, nie strzępi się i co najważniejsze praktycznie wcale się nie zdeformował tak jak w przypadku impregnowania klejem.
No i jest całkiem sztywny również odwrotność w stosunku do impregnacji klejem.
Dobrze się zagina, nie robią się garby przy rozprostowaniu, a jeśli już to zdecydowanie mniejsze niż przy samym kartonie.
Co do rolowania części to jeszcze nie wiem, bo jeszcze nic nie skręcałem.
Z tego co czytałem o kaponowaniu to technik jego nakładania jest wiele, w zasadzie każdy robi tak jak uważa. Malowanie z jednej strony, z dwóch, jedna warstwa lub kilka, pędzel lub gąbka.
Używałem tego kaponu-

Jedyna wada to trochę śmierdzi, ja malowałem w garażu i zostawiłem arkusze na noc, po wyschnięciu nic nie czuć.
Na plus to wydajność, jak dla mnie to mogły by być mniejsze puszki (nie wiele go zużyłem na te kilka kartonów, a po otwarciu pewnie zacznie schnąć i gęstnieć).

Kleje-

Ostatnio zacząłem kleić klejem polimerowym - ten po prawej.
Nie deformuje kartonu czas schnięcia dla mnie idealny. Jedyna wada to to że się lubi ciągnąć, ale można to opanować.
Drugi klej stosowałem wcześniej do impregnacji i klejenia, do impregnacji już go nie użyję bo kapon jest o wiele lepszy, ale do małych elementów i łatania szczelin jak najbardziej.

Vivaldi- tak się składa, że po IS-ie chce się zająć niemiecką pancerką na dłużej.

Piterpanzer- słusznie zauważyłeś, że wnętrza nie będzie. Wycinanka oferuje możliwość wykonania wewnętrznej części czołgu, ale zrezygnowałem z tego.
Detalizacja tych elementów nie jest tak dobra jak w Shermanie i sporo by trzeba było uplastyczniać, dorabiać itd.
W sumie to i tak czołg najlepiej wygląda w całości z pozamykanymi włazami i klapami więc robienie wnętrza jest trochę kontrowersyjne, ale jak się zrobi to satysfakcja też jest.
Jak na razie wystarczy mi Sherman z pełnym wyposażeniem, może jeszcze kiedyś się skuszę na budowę wnętrza w jakimś czołgu.
Last edited by Wojtek on 28 March 2017, 00:00; edited 3 times in total  

Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman

Posted: 28 March 2017, 10:12   

Dziękuję Wojtku za odpowiedź i opinię :Default:
Na pewno wdrożę Twoje rozwiązania w dzialanosci bieżącej oraz w kolejnym projekcie, który coraz bardziej za mną chodzi ;)
A już teraz mogę śmiało powiedzieć, że również będzie bez wnętrza :-)

Arek 
Czołgista / Tankman

Posted: 28 March 2017, 11:45   

Namówiłeś mnie na impregnację klejem, a sam przeszedłeś na kapon :mrgreen:
Z racji tego, że nie mam garażu zostanę przy kleju. Co do wnętrza, to na pewno może trochę znużyć robota, którą potem mało co widać. Powodzenia w budowie.

Wojtek 
Czołgista / Tankman

Posted: 19 April 2017, 19:48   

Witam.
Dziś mała aktualizacja bo nie wiele przybyło, ale pomału do przodu.
Dodałem elementy na spodzie czołgu i bokach w okolicy układu jezdnego.
Spasowanie wielu części pozostawia trochę do życzenia - niektóre elementy minimalnie za duże, albo za małe.
Wszystko zostanie jeszcze uzupełnione śrubami i spawami.

Pozdrawiam.

PITERPANZER 
Site Admin

Posted: 23 April 2017, 10:50   

Zdążysz do Konradusa?

Wojtek 
Czołgista / Tankman

Posted: 23 April 2017, 21:07   

Do Konradusa nie zdążę, nie ma na to szans. W tym roku i tak nie będę mógł przyjechać bo nałożył się termin urlopu.
Mam nadzieję, że wyrobię się do Przeciszowa, termin dla mnie bardziej dogodny. Byłem w zeszłym roku i wszystkim polecam tą imprezę. :okok:

Wojtek 
Czołgista / Tankman

Posted: 17 July 2017, 17:29   

Witam

Mała aktualizacja.
Do tego co widać dojdzie jeszcze kilka małych drobiazgów i poprawek, ale to dopiero po nałożeniu podkładu bo będzie lepiej widać. Błotniki zastąpiłem blachą 0,2 mm, z wycinanki kartonowe wyszły by 1,4 mm.

Teraz zabieram się za koła i wieżę i oby szybciej to poszło niż do tej pory.

Pozdrawiam.

Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman

Posted: 17 July 2017, 19:09   

Ładnie to wszystko wygląda :Default:
Wojtku, czy aby blaszka 0,2 na błotniki nie jest zbyt gruba? To w przeliczeniu 5mm, czyli bardziej nadawałaby się na ekrany boczne np. do PzKpfw. III/IV...
Ja proponowałbym jednak blaszkę z puszki np. po piwie <piwko>

Pozdrawiam
Tommy

Wojtek 
Czołgista / Tankman

Posted: 17 July 2017, 19:46   

Tommy zastanawiałem się nad blachą 0,1 mm, ale wydawała mi się bardzo wiotka więc zrobiłem z grubszej. A tak wizualnie to minimalna różnica i nie sprawia wrażenia za grubej.

Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman

Posted: 18 July 2017, 18:25   

Ok :okok:

Sprawa jasna ;)

Wojtek 
Czołgista / Tankman

Posted: 13 August 2017, 22:47   

Wieża do IS-a zrobiona, choć łatwo nie było. Spasowanie tych części a nawet ich kształt, który nie zawsze przypominał oryginał, fatalne. Jak dla mnie jedyna opcja w przypadku tego modelu to malowanie.
Wieża prezentuje się następująco:

I lufa do kompletu:

Teraz chyba położę podkład na całość i zabawa z fakturą odlewu, a w między czasie koła napędowe, podtrzymujące i wahacze.

Pozdrawiam.

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to: