IS-2/MODELIK/1945

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

IS-2/MODELIK/1945

Post autor: Wojtek » 25 marca 2017, 21:30

Witam wszystkich w mojej kolejnej relacji.
Tym razem padło na czołg z 3. kompanii 4. Pułku czołgów ciężkich o numerze 433.

Obrazek

Zastanawiałem się jeszcze nad Tygrysem królewskim, ale ostatecznie wybrałem IS-2 bo mam już do niego zestaw gąsienic i kół żywicznych.
Kończąc prace nad P-38, a w zasadzie rozprawiając się z tym aby samolot stanął na trzech kołach, zacząłem budowę od szkieletu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Szkielet jak to szkielet, nic nadzwyczajnego.
Wprowadziłem w nim kilka modyfikacji, podkleiłem kilkoma warstwami kartonu wannę w dolnej części tak aby po nawierceniu otworów na wahacze kół nośnych było stabilniej.
Obciąłem też części szkieletu które wystają w miejscach w których są błotniki z przodu, z tyłu i po bokach. Były to elementy z cienkiej blachy więc ten gruby karton nie bardzo pasuje na te elementy.
Wstępnie zacząłem oklejać kadłub czołgu.
Karton impregnowałem caponem dwa razy po zadrukowanej stronie i muszę powiedzieć, że to fajna sprawa. Robię to pierwszy raz, bardziej w celach eksperymentalnych bo model i tak będzie malowany, ale mimo wszystko impregnowany karton lepiej się maluje.

Na razie to tyle, pozdrawiam i do następnego.

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 25 marca 2017, 21:52

Z ciekawością będę śledził postępy w budowie :Default:
Powodzenia :okok:

P.s. Wojtek, możesz coś więcej napisać w temacie caponu?
Jaka firma, grubość warstwy, jak wygląda później sprawa zaginania lub rolowania takiego papieru i ostatnia kwestia, to jakimi klejami kleisz ?

Vivaldi
Czołgista / Tankman

Is 2

Post autor: Vivaldi » 26 marca 2017, 06:12

"Zawodowo" zajmuję się niemiecką pancerką, choć przyznam ,że czasami chodzą mi po głowie projekty na modele państw koalicji antyhitlerowskiej. Jednym z nich jest właśnie IS 2.Może kiedyś skuszę się na niego. Natomiast z przyjemnością będę obserwować Twoje postępy w pracach nad pogromcą Tygrysów i Panter.
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 26 marca 2017, 13:19

Wojtek, czy w związku z tak sklejonym szkieletem kadłuba zrezygnowałeś całkowicie z wnętrza?
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 27 marca 2017, 22:55

Tommy - Jeśli chodzi o kapon to stosuję go na próbę.
Generalnie jestem bardzo zadowolony, arkusze malowałem pędzlem, kaponu nie rozcieńczałem niczym, sam w sobie jest dosyć rzadki.
Po pierwszym malowaniu dosyć szybko wsiąknął i wysechł.
Malowałem dwa razy, po całkowitym wyschnięciu karton lekko połyskuje, bardziej w miejscach gdzie było go więcej.
Widać lekkie smugi po pędzlu, ale jeśli się maluje model lub tylko lakieruje to nie ma to znaczenia.
Sam karton jest jakby przyjemniejszy w obróbce, nie strzępi się i co najważniejsze praktycznie wcale się nie zdeformował tak jak w przypadku impregnowania klejem.
No i jest całkiem sztywny również odwrotność w stosunku do impregnacji klejem.
Dobrze się zagina, nie robią się garby przy rozprostowaniu, a jeśli już to zdecydowanie mniejsze niż przy samym kartonie.
Co do rolowania części to jeszcze nie wiem, bo jeszcze nic nie skręcałem.
Z tego co czytałem o kaponowaniu to technik jego nakładania jest wiele, w zasadzie każdy robi tak jak uważa. Malowanie z jednej strony, z dwóch, jedna warstwa lub kilka, pędzel lub gąbka.
Używałem tego kaponu-
Obrazek
Jedyna wada to trochę śmierdzi, ja malowałem w garażu i zostawiłem arkusze na noc, po wyschnięciu nic nie czuć.
Na plus to wydajność, jak dla mnie to mogły by być mniejsze puszki (nie wiele go zużyłem na te kilka kartonów, a po otwarciu pewnie zacznie schnąć i gęstnieć).

Kleje-
Obrazek
Ostatnio zacząłem kleić klejem polimerowym - ten po prawej.
Nie deformuje kartonu czas schnięcia dla mnie idealny. Jedyna wada to to że się lubi ciągnąć, ale można to opanować.
Drugi klej stosowałem wcześniej do impregnacji i klejenia, do impregnacji już go nie użyję bo kapon jest o wiele lepszy, ale do małych elementów i łatania szczelin jak najbardziej.

Vivaldi- tak się składa, że po IS-ie chce się zająć niemiecką pancerką na dłużej.

Piterpanzer- słusznie zauważyłeś, że wnętrza nie będzie. Wycinanka oferuje możliwość wykonania wewnętrznej części czołgu, ale zrezygnowałem z tego.
Detalizacja tych elementów nie jest tak dobra jak w Shermanie i sporo by trzeba było uplastyczniać, dorabiać itd.
W sumie to i tak czołg najlepiej wygląda w całości z pozamykanymi włazami i klapami więc robienie wnętrza jest trochę kontrowersyjne, ale jak się zrobi to satysfakcja też jest.
Jak na razie wystarczy mi Sherman z pełnym wyposażeniem, może jeszcze kiedyś się skuszę na budowę wnętrza w jakimś czołgu.
Ostatnio zmieniony 27 marca 2017, 23:00 przez Wojtek, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 28 marca 2017, 09:12

Dziękuję Wojtku za odpowiedź i opinię :Default:
Na pewno wdrożę Twoje rozwiązania w dzialanosci bieżącej oraz w kolejnym projekcie, który coraz bardziej za mną chodzi ;)
A już teraz mogę śmiało powiedzieć, że również będzie bez wnętrza :-)

Awatar użytkownika
Arek
Czołgista / Tankman

Post autor: Arek » 28 marca 2017, 10:45

Namówiłeś mnie na impregnację klejem, a sam przeszedłeś na kapon :mrgreen:
Z racji tego, że nie mam garażu zostanę przy kleju. Co do wnętrza, to na pewno może trochę znużyć robota, którą potem mało co widać. Powodzenia w budowie.

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 19 kwietnia 2017, 18:48

Witam.
Dziś mała aktualizacja bo nie wiele przybyło, ale pomału do przodu.
Dodałem elementy na spodzie czołgu i bokach w okolicy układu jezdnego.
Spasowanie wielu części pozostawia trochę do życzenia - niektóre elementy minimalnie za duże, albo za małe.
Wszystko zostanie jeszcze uzupełnione śrubami i spawami.

Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 23 kwietnia 2017, 09:50

Zdążysz do Konradusa?
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 23 kwietnia 2017, 20:07

Do Konradusa nie zdążę, nie ma na to szans. W tym roku i tak nie będę mógł przyjechać bo nałożył się termin urlopu.
Mam nadzieję, że wyrobię się do Przeciszowa, termin dla mnie bardziej dogodny. Byłem w zeszłym roku i wszystkim polecam tą imprezę. :okok:

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 17 lipca 2017, 16:29

Witam

Mała aktualizacja.
Do tego co widać dojdzie jeszcze kilka małych drobiazgów i poprawek, ale to dopiero po nałożeniu podkładu bo będzie lepiej widać. Błotniki zastąpiłem blachą 0,2 mm, z wycinanki kartonowe wyszły by 1,4 mm.

Teraz zabieram się za koła i wieżę i oby szybciej to poszło niż do tej pory.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 17 lipca 2017, 18:09

Ładnie to wszystko wygląda :Default:
Wojtku, czy aby blaszka 0,2 na błotniki nie jest zbyt gruba? To w przeliczeniu 5mm, czyli bardziej nadawałaby się na ekrany boczne np. do PzKpfw. III/IV...
Ja proponowałbym jednak blaszkę z puszki np. po piwie <piwko>

Pozdrawiam
Tommy
Ostatnio zmieniony 17 lipca 2017, 18:09 przez Tommy T.B., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 17 lipca 2017, 18:46

Tommy zastanawiałem się nad blachą 0,1 mm, ale wydawała mi się bardzo wiotka więc zrobiłem z grubszej. A tak wizualnie to minimalna różnica i nie sprawia wrażenia za grubej.

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 18 lipca 2017, 17:25

Ok :okok:

Sprawa jasna ;)

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 13 sierpnia 2017, 21:47

Wieża do IS-a zrobiona, choć łatwo nie było. Spasowanie tych części a nawet ich kształt, który nie zawsze przypominał oryginał, fatalne. Jak dla mnie jedyna opcja w przypadku tego modelu to malowanie.
Wieża prezentuje się następująco:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I lufa do kompletu:

Obrazek Obrazek Obrazek

Teraz chyba położę podkład na całość i zabawa z fakturą odlewu, a w między czasie koła napędowe, podtrzymujące i wahacze.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”