Forum index Modele Broni Pancernej
II wojny swiatowej w skali 1 - 25/ 1-25 SCALE ARMOR FORUM

FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in  Chat

Previous topic :: Next topic
M10 Achilles/ Answer.
Author Message
Luzak 
Czołgista / Tankman

Posted: 28 March 2017, 09:02   M10 Achilles/ Answer.

Cześć :honoring: ,
Wiem, że nie skończyłem jeszcze Cromwella, ale znużył mnie troszeczkę i wziąłem się za model, którego pocięcia nie mogłem się doczekać,ponieważ jest to jeden z moich ulubionych czołgów. Jest to nowy model wydawnictwa Angraf Model w opracowaniu Mariusza Kity. Od momentu gdy tylko otrzymałem ten model zdecydowałem się, że bede go malował, ponieważ po pierwsze. wnętrze jest uproszczone i chcę je podkręcić a po drugie. kolory są paskudne. Model jest po prostu zielony, a do tego każdy arkusz jest w innym odcieniu. Zacząłem tak jak projektant nakazuje, czyli od szkieletu kadłuba i juz na dzień dobry trzeba się było domyślać co i jak ponieważ nie ma jako takiego rysunku do szkieletu, coś o wręgach kadłuba jest wspomniane na rysunku ogólnym przekroju kadłuba. Wręgi do siebie pasowały bardzo dobrze, nastepnie wkleiłem wewnętrzne wewnętrzne poszycie modelu, które przypomina wycinankowe poszycie z Jagi Tommy-iego T.B (Pozdrawiam :) ). Zanim jeszcze wkleiłem poszycie odrysowałem na nim miejsca montażu wózków do kadłuba, żeby następnie wkleić tam sruby. Powklejałem jeszcze kilka elementów, i zabrałem się za przód, czyli najtrudniejsza część każdego Shermana. Skleiłem szkielet i poszycie główne, do tej pory wszystko było dobrze spasowane. Pozytywnie nastawiony tym faktem wziąłem się za osłony bocznych przekładni, które docelowo miały tworzyć jeden element z resztą poszycia, pierwsza przymiarka i ryp... wyłazi około 3mm dziura którą możemy mieć na górze lub na dole, do tego kształt listków nie bardzo chce pasować do reszty poszycia tak więc łatanie i szpachla obowiązkowo :oops: . Następnie wziąłem się za skrzynie biegów, ale szczerze to nie wiem co projektant miał na myśli projektując ten element. Na szczęscie została mi cała skrzynia po Shermanie od Hala, tak więc bardzo szybko podjąłem decyzję o przeszczepie. Na jednej z fotek aktualny stan skrzyń dla porównania. Wycinankową skrzynię również skleję dla porównania. Niektóre elementy są pomalowane warstwą podkładową.

I wspomniane początki skrzyni. Prawa to wycinanka :oops: , a lewa docelowa skrzynia od Hala.

Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman

Posted: 28 March 2017, 09:39   

Fajnie, że ruszyłeś z kolejną relacją.
Masz rację, że gdy coś zaczyna męczyć w projekcie, to trzeba zająć się czymś innym,
albo tak jak w moim przypadku odłożyć SpW na konserwację długoterminową ;)
Piszesz, że chcesz sklejać dwie skrzynie jednocześnie. Zrezygnuj z tego pomysłu i zajmij się docelową budową.
Stara skrzynia i tak niczego nie wniesie w budowie modelu.

Powodzenia i również pozdrawiam :Default:

Luzak 
Czołgista / Tankman

Posted: 28 March 2017, 09:57   

Tommy, zajmuję się w szczególności prawidłowym sklejeniem docelowej skrzyni, a drugą sklejam tylko w celach poglądowych, aby pokazać co projektant wykombinował. Nie staram się przy niej specjalnie, ot tak, żeby mniej więcej przypominała to co ma być ;) . Dziwi mnie, że w dobie ogólnego internetu gdzie jest sporo zdjęć egzemplarzy muzealnych w stanie idealnym a kilka kolejnych jest remontowanych, np. ten z Poznania, w dalszym ciągu zdarzają się takie Potworki...

Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman

Posted: 28 March 2017, 10:15   

Tutaj jest też brak konsekwencji niektórych Wydawnictw, ktorych też trzeba wziąść pod uwagę... ;)

Luzak 
Czołgista / Tankman

Posted: 28 March 2017, 10:26   

Jest wiele czynników, które należy brać pod uwagę, jednak fakt jest jeden, a jest on taki, że z pewnością skrzynia jest nie ok...

Wojtek 
Czołgista / Tankman

Posted: 28 March 2017, 10:33   

Luzak, ale ty masz przerób. :mrgreen:
Za młodu to też tak skakałem z kwiatka na kwiatek,
ale u mnie to rozdrabnianie się na wiele projektów jednocześnie źle skutkowało na efekty końcowe.
Teraz ćwiczę swoją wytrwałość przy pracy nad jednym projektem od początku do końca.
A łatwo nie jest bo tyle pokus pancernych i lotniczych. :mrgreen:
Powodzenia w budowie, będę często zaglądać. :okok:

Luzak 
Czołgista / Tankman

Posted: 28 March 2017, 12:10   

Mała aktualizacja na szybko. Znalazłem kolejnego porządnego babola. Jako, że nie bardzo pasowały mi boczne wręgi postanowiłem poskładać na próbę górną część kadłuba i dopasować do dolnej i okazało się, ze przednia płyta jest o około 2mm za wąska i nie pasuje. Poradziłem sobie z tym przyklejając po obu stronach odpowiedniej grubości tekture i wkleiłem to do modelu. Będę jeszcze szpachlował i szlifował, ale to jak gluta kupie.

Było:

Jest:

Borowy 
Czołgista / Tankman

Posted: 28 March 2017, 15:32   

Witam :honoring: No, początek masz z zadaniami premiowymi :mrgreen: Fajny temat wybrałeś i na pewno sobie z tymi wszystkimi kwiatkami dasz radę. Kibicuję.

Luzak 
Czołgista / Tankman

Posted: 29 March 2017, 13:31   

Jako, że siedzę w domu chory to tempo troszkę mi podskoczyło. Generalnie sklejam skrzynię biegów, ale w sumie przypadkiem, bo grając w grę War Thunder, w której akurat mam Achillesa, zwróciłem uwagę na to, że w prawej scianie kadłuba jest wnęka na antene. Szybkie sprawdzenie zdjęc oryginałów w necie potwierdziło moje przypuszczenia o błąd, bo każdy M10 miał tą wnękę, a w modelu brak tego elementu :oops: . Tak więc w eter poleciała dość niecenzuralna wiązanka i wziąłem się za wycinanie otworu w scianie czołgu. Następnie z wyciętego kawałka burty, oraz kawałka brystolu zrobiłem wspominaną wnękę. Oczywiście będzie jeszcze szpachlowana i szlifowana, oraz dodany zostanie spaw, ale nie mam gluta i nie mogę szlifować.

Last edited by Luzak on 31 March 2017, 14:08; edited 1 time in total  

Luzak 
Czołgista / Tankman

Posted: 30 March 2017, 08:32   

Dzisiaj więcej klejenia niż marudzenia :-) . Skleiłem skrzynie biegów. Efekt jest zdecydowanie lepszy, zresztą oceńcie sami. Na jednej fotce jest porównanie wycinankowej skrzyni ze skrzynią od Hala. Do tego wystrzeliłem w kosmos elementy ryflowane widoczne we wcześniejszym poście, ponieważ nie przypominały oryginału. Niestety nie udało się tego zrobić bezboleśnie, więc wkleiłem nowy kawałek podłogi i wkleiłem skrzynię, nową ryflowaną płytę oraz właz ewakuacyjny. W przypadku ostatniego poszedłem na kompromis, ponieważ wczesniej nie zauważyłem, że w oryginale nie było przedniej scianki podestu, ale nie chciałem jej już odrywać, bo skończyłoby się to destrukcją modelu, więc wkleiłem po prostu kawałek włazu, który jest przed podestem.

Wszystko jak na razie pomalowane warstwą podkładową.

Luzak 
Czołgista / Tankman

Posted: 31 March 2017, 14:10   

Ogłaszam przerwę w budowie Achillesa do momentu zakupienia modelu Sherman III z WAK. Musze go kupić, ponieważ w Achillesie praktycznie nic nie przypomina oryginału :oops: Dla przykładu mechanizmy napinające. Pierwsza fotka przedstawia co odwalił projektant a druga przedstawia elementy przeszczepione z resztek pierwszej wycinanki Shermana III, którą niestety skopałem. Element wycinankowy wygląda jak wzięty z Shermana, który miał bliskie spotkanie z Tygrysem, ale był odrywany od modelu.

Luzak 
Czołgista / Tankman

Posted: 17 April 2017, 12:14   

Witam świątecznie :honoring: ,
Korzystając, że mam trochę czasu to siadłem do modelu, a, że w środę przyszły od Beaty ryfle, za które jeszcze raz dziękuję, Dzisiejszy odcinek sponsorują elementy pokryte ryflami. Wszystkie elementy poza stanowiskiem kierowcy i płytę stanowiska radiooperatora zrobiłem z wycinanki. Jedyny problem to trochę za wysoki element nr.50, (mała prostokątna skrzynka z tyłu podestu), nie właziła pod nagrzewnice(?) na tylnej scianie. reszta ok. Stanowisko kierowcy wzięte z Firefly-ia od Hala, poniewaz wycinankowy element to kpina. Teraz biorę się za fotele, które biorę z wycinanki, oczywiście zostaną uplastycznione.

PITERPANZER 
Site Admin

Posted: 18 April 2017, 09:04   

Dałeś dwa różne rodzaje ryfli? Powiedz, że żartujesz!!

Luzak 
Czołgista / Tankman

Posted: 19 April 2017, 15:54   

Mała aktualizacja postępów. Korzystając ze świąt i wolnego zrobiłem fotele, tablice przyrządów oraz radiostacje. Fotele wykorzystałem z wycinanki, ponieważ w miarę przypominały oryginał, co nie oznacza, ze nie obyło się bez przeróbek. Do mocowań foteli dorobiłem sprężyny, a fotele jako takie przerobiłem bardziej, ponieważ tego wymagały. Tablica przyrządów oraz radio to przeszczep od Halińskiego, ponieważ wycinankowe to kicha :oops: . Jednym ze zdjęć przedstawiam porównanie radiostacji Hala oraz wycinankowej ( ta po lewej). Żeby było śmieszniej dodam, ze w teorii oba radia przedstawiają ten sam typ :oops: Na zdjęciu radiostacja od Hala jeszcze nie skończona. Niestety przez nieuwagę usunąłem zdjęcie z gotowym elementem. W następnej kolejności dojdzie jeszcze kilka przewodów i innych pierdółek.

.

Luzak 
Czołgista / Tankman

Posted: 19 June 2017, 19:22   

Cześć, :honoring:
pora na kolejną aktualizację. Skończyłem wnętrze. Z efektu generalnie jestem zadowolony, przerobiłem i dodałem to co chciałem. To co mi się średnio podoba to pociski, ale zbyt późno zauważyłem, że mają zły kształt , są za krótkie, jak zresztą całe magazyny, i żeby to przerobić na etapie na którym to zauważyłem musiałbym pruć pół wnętrza. Połączyłem też górę modelu z dołem. Poszło na to trochę CA ale się udało. Góra kadłuba na etapie mocno surowym.
Pora na parę słów podsumowania odnośnie wnętrza:
Rozumiem, że wnętrze jest jakie jest z powodu, że model w zamyśle pewnie był projektowany tak aby mogli go skleić także mniej doświadczeni no ale... Trzymajmy się odpowiednich wymiarów, mam tu na myśli wspominane już wcześniej magazyny amunicji. W oryginale przednia ścianka magazynu jest na wysokości krawędzi podestu a nie za nią . Poza tym jeżeli tak jest to pomysł z czubkami pocisków jako szablonami do wykonania z drutu jest lekko nie ok i moim zdaniem lepsze byłyby normalne papierowe elementy z listków, ponieważ uzyskanie odpowiedniej powtarzalności tych elementów nawet dla mnie było niewykonalne a nie uważam się za modelarza początkującego, dlatego skserowałem sobie czubki z Firefly-ia od Hala. Kolejna rzecz, która może utrudniać sklejanie to plany. Moim zdaniem rysunków jest zbyt mało, brakuje mi porządnego rysunku szkieletu, na którym będą pokazane wszystkie wręgi, a nie, że trzeba wręgi wyławiać z rysunku ogólnego przekroju przez kadłub, poza tym brakuje numerków do nielicznych mniejszych detali.

P.S. Sorry za rozmiar fotek. Dopiero przesiadłem się na Fotosika z Photobucketa i muszę się go naumieć.
Last edited by Luzak on 19 June 2017, 21:47; edited 1 time in total  

Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to: