Sdkfz 9 FAMO

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Vivaldi
Czołgista / Tankman
Posty: 183
Rejestracja: 19 sierpnia 2012, 14:28
Lokalizacja: Warszawa.PL

Sdkfz 9 FAMO

Post autor: Vivaldi » 22 listopada 2017, 00:09

Witam

Długo zastanawiałem się , jaki model wziąć "na tapetę". Wybrałem Pzkpfw III,chcąc upiec kilka pieczeni na jednym ogniu, gdyż zamierzam zbudować cztery pojazdy na tym podwoziu - Pzkpfw III M, N, Sturmgeschutz III E oraz D. Ale wpadł mi w ręce zaczęty przez mojego nieżyjącego przyjaciela model ciężkiego ciągnika Famo tamiya w skali 1:35. I tak sobie postanowiłem go "dokończyć" , tzn zrobić ten pojazd w naszej skali."trójki" poszły w odstawkę na czas dłuższy, a na warsztacie jest Famo w wersji podstawowej, wczesnej. Malowanie będzie prawdopodobnie z Afryki , Tunezja ,1942 r. Model buduję od 3 miesięcy, lecz dziś postanowiłem zamieścić relację z prac nad tym olbrzymem, którą będę kontynuować w miarę postępów.
Jak to u mnie - technologia to polistyren HIPS, PVC spienione, żywica poliuretanowa oraz metal -aluminium, mosiądz. Bardzo przydatna okazała się metoda formowania próżniowego- bez niej błotniki, jak również burty pojazdu byłyby bardziej pracochłonne i mniej realistyczne. Oto pierwsze zdjęcia
Widać na nich wypraski oraz już obrobione części błotników przednich, tzw.kopyto do błotników pod przedziałem załogi oraz burty .

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na ramie zamontowane zawieszenie kół jezdnych wraz z ogranicznikami wychylenia ,skrzynia biegów wraz z wyciągarką. Silnik zostanie zamontowany po pomalowaniu ramy podwozia.Przede mną mnóstwo linek, przewodów i całego okablowania .Jest tego multum oglądając zdjęcia archiwalne i zachowanych pojazdów muzealnych. Większość i tak będzie przykryta skrzynią ładunkową , ale to jest wyzwanie i ćwiczenie cierpliwości.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Oś koła przedniego,wraz z mechanizmem skrętu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Odlane z żywicy PU koła jezdne oraz napędowe. Obustronny wieniec z gumowymi nakładkami jest jeszcze nieprzyklejony - zostanie dopasowany do układu gąsiennic.
Obrazek Obrazek

Na koniec złożony na sucho przedział silnikowy
Obrazek Obrazek Obrazek

Do zobaczenia w następnej części relacji
TIGER42

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman
Posty: 1080
Rejestracja: 01 grudnia 2009, 22:55
Lokalizacja: Zagórze / Świętoszów.PL

Post autor: Tommy T.B. » 30 listopada 2017, 16:50

Usiadłem z wrażenia i zaniemówiłem... smile_shock_

Waldku, nawet nie wiesz jak bardzo się cieszę, że ruszyłeś z budową tego pojazdu :okok:
Masz tutaj we mnie wiernego kibica, który cierpliwie oczekuje na kolejne aktualizacje :honoring:

Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszej budowie :Default:
Ostatnio zmieniony 30 listopada 2017, 16:51 przez Tommy T.B., łącznie zmieniany 2 razy.

Vivaldi
Czołgista / Tankman
Posty: 183
Rejestracja: 19 sierpnia 2012, 14:28
Lokalizacja: Warszawa.PL

Sdkfz 9 FAMO

Post autor: Vivaldi » 15 grudnia 2017, 01:02

Witam
Prace nad modelem posuwają się b. powoli, lecz sukcesywnie.Dużo czasu zajmuje wykonanie detali wnętrza komory silnikowej.Trochę się pogubiłem z umiejscowieniem wszystkich przewodów, zwłaszcza tych przy silniku , ale myślę,że w końcu jakoś to uporządkuję. Poniżej kolejna porcja zdjęć, na których widać m.in. przednią atrapę chłodnicy, kabinę załogi( wykonaną w technologii formownia próżniowego)silnik oraz karabiny Mauser.Model Mausera wykonałem od podstaw z polistyrenu HIPS, gdyż nie podobały mi się wyroby firmy Preiser, Tamiya. Były , delikatnie mówiąc toporne i trochę przygrube.

Obrazek Obrazek
Silnik wstępnie okablowany , przed malowaniem

Obrazek Obrazek
Ściana przedziału silnikowego- od przodu oraz od strony kabiny.

Obrazek Obrazek Obrazek
Przedział załogi wraz z podłogą i przednią częścią błotników.Jeszcze bez siedzeń i oparć. na przednie ściance będą zmocowane nożyce do drutu, na tylnej widoczne dwie łopaty

Obrazek Obrazek
Boki przedziału załogi. Uchwyty odlane z żywicy.

Deska rozdzielcza w dwóch ujęciach. Ten element zostanie pomalowany, następnie podłożę cienki film i na spodzie wydruki zegarów. To za czas jakiś.

Obrazek Obrazek
Mauser . Odlew wyjęty z formy i odcięte już i obrobione egzemplarze. Osłony spustów i same języki spustowe zostaną wykonane z blaszki aluminiowej. Plus pasy z folii ołowianej.

Obrazek Obrazek
Atrapa chłodnicy.

Obrazek Obrazek Obrazek
Widok ogólny obecnego etapu. Złożone "na sucho"

Na dziś tyle. Przed nami Święta , więc z tej okazji składam wszystkim Kolegom pancerniakom życzenia Wszystkiego Najlepszego . Wesołych Swiąt !!!
TIGER42

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman
Posty: 1080
Rejestracja: 01 grudnia 2009, 22:55
Lokalizacja: Zagórze / Świętoszów.PL

Post autor: Tommy T.B. » 15 grudnia 2017, 20:15

No i się doczekałem <radosc>
Niby znam Twoją technikę sklejania, a jednak za każdym razem mnie zaskakujesz ;-)
Oj to będzie bardzo ładna maszyna! Przy takich relacjach człowiek dostaje kopa do sklejania :okok:

Pozdrawiam i również życzę zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia :Default:

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Posty: 2643
Rejestracja: 27 października 2006, 15:01
Lokalizacja: Gdańsk.PL
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 15 grudnia 2017, 20:18

Aa ja nie mogę się pozbierać po każdej aktualizacji.
Wyśrubował poprzeczkę tak wysoko, że w konkurencji zostaje tylko kilku modelarzy, w tym Tommy i firmy profesjonalnie produkujące modele. Szkoda, że tam mało w naszej skali.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Vivaldi
Czołgista / Tankman
Posty: 183
Rejestracja: 19 sierpnia 2012, 14:28
Lokalizacja: Warszawa.PL

Sdkfz 9 FAMO

Post autor: Vivaldi » 06 stycznia 2018, 21:49

Witam pancerniaków w nowym 2018 roku ! Prace nad monsterem posuwają się b. powoli, nadszedł czas na detale nadwozia. Trzeba również przemyśleć sprawę kolejności malowania tego potwora,gdyż nie da się go złożyć w całość i dopiero wtedy pomalować. Trzeba będzie położyć kolor na poszczególnych zespołach modelu oddzielnie. Mój model ma reprezentować pojazd z Tunezji z roku 1943. Z informacji , jakie przeczytałem w necie wynika jasno, że ten transporter dotarł do Tunezji w kolorze Panzer Grau, dopiero na miejscu został przemalowany na kolor RAL 8020 Afrika Braun. Nie sądzę, aby rozbierano cały pojazd na czynniki pierwsze, aby pomalować w tym kolorze najmniejszą śrubkę, czy też wnętrze komory silnika. Nikomu w warunkach bojowych nie chciałoby się odkręcać kół , by wymalować tym kolorem wewnętrzne powierzchnie tarcz kół jezdnych.. Dlatego postanowiłem pomalować mój model najpierw kolorem Panzer Grau, a następnie połóżyć warstwę Afrika Braun w taki sposób, jakby malowano kompletny pojazd -położono kolor tam , gdzie był "dostęp'. A więc rama główna podwozia pozostanie w kolorze ciemno szarym, tak samo wewnętrzne tarcze kół nośnych,spód podwozia, komora silnikowa i cały spód skrzyni ładunkowej wraz z wyciągarką . Poniżej prezentuję zdjęcia z kolejnych postępów prac nad moim Famo.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Komora silnikowa pomalowana wraz silnikiem, także rama podwozia oraz skrzynia biegów
Atrapa chłodnicy ma już położony kolor RAL 8020. Na błotnikach zamontowane skrajniki.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W przedziale załogi zamontowane 7 szt uchwytów do karabinu Mauser wraz z uchwytami podłogowymi.Wykonałem je z blaszki aluminiowej 0,15 mm plus odlew żywiczny zatrzasku. Nie znalazłem natomiast nigdzie przeznaczenia lekkiego wybrzuszenia ( przetłoczenia) kawałka blachy na ściance działowej między kierowcą a obsługą techniczną ( widoczne po lewej stronie przed pierwszym lewym uchwytem do Mausera)Za chińskiego boga nie odgaduję celu tego elementu. W przedziale kierowcy położona ława wraz z siedzeniem, ale chyba poprawię kształt siedziska - za nowe, za równe.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Skrzynia ładunkowa prawie gotowa. Mój pojazd nie będzie miał odkrytej "paki" - zarówno przedział kierowcy i obsługi jak i przedział ładunkowy będzie zakryty plandeką. W związku z czym pominąłem na burtach skrzyni ładunkowej oczka dla tejże plandeki - będą one wklejone do gotowej plandeki, którą mam zamiar wytłoczyć metoda formowania próżniowego. Ale to jeszcze troszkę potrwa, więc na razie mój Famo prezentuje się , jak powyżej na zdjęciach.
To na tyle w nowym roku, do zobaczenia w kolejnej części relacji.
TIGER42

TankIndustry
Czołgista / Tankman
Posty: 85
Rejestracja: 11 listopada 2014, 06:59
Lokalizacja: St Louis, MO

Post autor: TankIndustry » 07 stycznia 2018, 16:56

superb work, on a very complicated build ....can't wait to see more!
TankIndustry

Awatar użytkownika
Borowy
Czołgista / Tankman
Posty: 318
Rejestracja: 22 października 2015, 21:14
Lokalizacja: Wągrowiec

Post autor: Borowy » 09 stycznia 2018, 19:29

Witam. Dobry pomysł z tym malowaniem na Afrika Braun. Często przy malowaniu modeli trochę przesadzamy z precyzją malowania. Kiedyś ogladałem film dokumentalny i pamiętam fragment jak niemieckie czołgi stały w płytkiej rzece gdzieś w Rosji, były myte przy pomocy mioteł, a potem na brzegu (na pewno jak wyschły ;) ) był nakładany pistoletami nowy kamuflaż w sposób ,,poliwaj pa wsiech" :trollface: Przy takim przygotowaniu powierzchni i łażeniu w buciorach po malowanym pojeździe precyzji nie było na 100 % :oops: Co do Twojego modelu to relacje tak wykonywanych modeli ogladam z wielką przyjemnością <radosc>
Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

Vivaldi
Czołgista / Tankman
Posty: 183
Rejestracja: 19 sierpnia 2012, 14:28
Lokalizacja: Warszawa.PL

Sdkfz 9 Famo

Post autor: Vivaldi » 21 stycznia 2018, 18:23

Witam modelarską brać. Postępy prac nad Famo idą w bardzo wolnym tempie, choć spodziewałem się ,że będzie szybciej.Ale w końcu nie ma potrzeby się śpieszyć, bo można to i owo zepsuć. Tak więc na razie pomalowałem koła główne podwozia na Panzer Grau i obsadziłem na nich mój model. Na razie wciąż na sucho, nie przyklejałem ich do osi. Chciałem mieć wrażenie o wielkości tego pojazdu. Jest naprawdę duży ! Dla porównania zamieszczam zdjęcie z kadłubem Pz III, która to "trójka" czeka na swoją kolejkę do produkcji. Oprócz tego zrobiłem plandekę na skrzynię ładunkową. Wykonałem ją w następujący sposób : Wyrzeżbiłem ją ze specjalnej twardej modelarskiej masy a'la plastelina, następnie wykonałem formę silikonową i tą formę smarowałem trzy razy cieniutką warstwą żywicy poliuretanowej. Efekt jest wg. mnie dobry. Tyle że okazało się,że moja plandeka jest o 5 mm za niska . A więc od nowa ! Lecz nie zraziłem się tą pomyłką i rzeżbię plandekę od nowa. Na zdjęciach widać pierwszą, nieudaną . Będzie okazja poprawić to i owo w ułożeniu fałd , umiejscowieniu oczek do zapinania plandeki do burt pojazdu. Plandekę rzeżbię ze zdjęć doskonałej monografii Famo in detail, zawierającej mnóstwo zdjęć szczegółów pojazdu, bardzo pomocnej przy budowie modelu. Pracuję również nad przednimi kołami . Metoda jest zobrazowana na zdjęciach - koła wycięte laserem w kartonie 1 oraz 0,5 mm, warstwy sklejone CA , forma silikonowa i odlew, który zostanie obrobiony na tokarce. Wykonuję połowę grubości opony - dwa odlewy przesunięte o mały kąt dadzą razem całą grubość opony. Ostateczny wyrób pokażę wkrótce, w kolejnej odsłonie.

Obrazek

Famo i kadłub Pz III

Obrazek Obrazek

Model na kołach, z kabiną załogi. Wciąż "na sucho" - trzeba będzie jeszcze nie raz rozkładać części. Kabina pokryta Ral 8020 Afrika Braun, jeszcze świeżutka, bez śladów eksploatacji

Obrazek Obrazek

Plandeka wyrzeżbiona w plastelinie.

Obrazek Obrazek Obrazek

Nieudana plandeka założona na próbę.Też nieżle wygląda, sądzę.

Obrazek Obrazek Obrazek

Koło na obecnym etapie. Wstępny model odlany i stoczony na tokarce do uzyskania profilu . Wgłębienia zostaną wypełnione do 0,4 mm.Do zrobienia został bieżnik na powierzchni bezpośrednio stykającej się z terenem

Na dziś tyle, następna relacja wkrótce -pokażę postępy nad gąsiennicami do tego "potwora"

Czołem !
TIGER42

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman
Posty: 251
Rejestracja: 28 października 2014, 17:36
Lokalizacja: Jugów.PL

Post autor: Wojtek » 25 stycznia 2018, 19:33

Wygląda niesamowicie. oklask2

Awatar użytkownika
Suworow
Czołgista / Tankman
Posty: 66
Rejestracja: 24 sierpnia 2008, 21:29
Lokalizacja: Złotów.Pl

Post autor: Suworow » 25 stycznia 2018, 20:54

Plandeka jak żywa smile_shock_

Vivaldi
Czołgista / Tankman
Posty: 183
Rejestracja: 19 sierpnia 2012, 14:28
Lokalizacja: Warszawa.PL

Sdkfz 9 FAMO

Post autor: Vivaldi » 27 stycznia 2018, 10:03

Witam ponownie. W ostatnie części obiecałem relację z budowy gąsiennic do mego modelu. Zadanie dosyć ciężkie, lecz udało mi się wykonać coś. co przypomina kształtem ogniwo . Było trochę zabawy, przerabiałem ten element kilka razy, lecz w końcu powstało coś, z czego jestem raczej zadowolony.Tak po prawdzie to powinienem połączyć w tym temacie dwie technologie - żywicę i części fototrawione, ale poszedłem na kompromis. Poniżej przedstawiam efekty

Odlane pojedyncze ogniwa plus nakładki gumowe w pudełku. Komplet na jedną taśmę.

Obrazek

Pojedyncze ogniwa jeszcze nie obrobione.

Obrazek

Pierwsze dziesięć ogniw już obrobionych, połączonych bolcami i pomalowanych primerem. Założone na koło napędowe w celu spasowania ułożenia. Leży jak ulał !

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Cała lewa taśma gotowa, założona na koła.

Obrazek Obrazek

I na koniec - taśma pomalowana wstępnie lakierem w sprayu. Nakładki gumowe pomaluję dużo póżniej, po wykonaniu drugiego zestawu -prawej taśmy i przed weatheringiem. Ale to już dalsza historia do pokazania w następnych relacjach.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam brać modelarską i do zobaczenia wkrótce.
TIGER42

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Posty: 2643
Rejestracja: 27 października 2006, 15:01
Lokalizacja: Gdańsk.PL
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 27 stycznia 2018, 14:10

Imponujące.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman
Posty: 1080
Rejestracja: 01 grudnia 2009, 22:55
Lokalizacja: Zagórze / Świętoszów.PL

Post autor: Tommy T.B. » 27 stycznia 2018, 18:33

Imponujace, to za mało powiedziane...
Bez cukrowania, ale ten model i Twoje wykonanie miażdży mi konstrukcję...
Nie mam słów, aby wyrazić swój zachwyt :honoring:

Czekam z niecierpliwością na kolejną odsłonę :okok:

Awatar użytkownika
Borowy
Czołgista / Tankman
Posty: 318
Rejestracja: 22 października 2015, 21:14
Lokalizacja: Wągrowiec

Post autor: Borowy » 29 stycznia 2018, 22:28

Witam. Tworzysz model lepszy od oryginału ;) A poważnie to podziwiam Twoje umiejętności.
Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”