Forum index Modele Broni Pancernej
II wojny swiatowej w skali 1 - 25/ 1-25 SCALE ARMOR FORUM

FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups
RegisterRegister  Log inLog in  Chat

Previous topic :: Next topic
Pzkpfw III, Ausf. M & N
Author Message
Vivaldi 
Czołgista / Tankman

Age: 56
Joined: 19 Aug 2012
Location: Warszawa.PL
Posted: 24 February 2018, 19:19   Pzkpfw III, Ausf. M & N

Witam w nowym temacie., tym razem będą to dwa czołgi Pzkpfw III , wersje M i N, budowane jednocześnie. Wersja M będzie pojazdem spod Kurska, a wersja N to czołg z 502 batalionu czołgów ciężkich spod Leningradu -pojazd w malowaniu zimowym, z gąsiennicami typu Winterketten. Budowę tych pojazdów zacząłem w kwietniu zeszłego roku, lecz ją przerwałem, by zrobić Sdkfz 9, który to model poświęciłem pamięci mojego przyjaciela . Famo jest już skończony (zdjęcia w galerii gotowych pojazdów wkrótce), a na warsztat powróciły "trójki".
Pomyślałem sobie,że robiąc te czołgi upiekę nie dwie, a kilka pieczeni na jednym ogniu. Postanowiłem wykonać formy i odlać od razu 5 szt. wanien . Dwie posłużą do budowy "trójek", a trzy następne wykorzystam w przyszłości do wykonania modeli Stug. III w wersjach E i G , oraz Si G 33.Na razie skupmy się na klasycznych czołgach.
Zdjęcia poniżej ukazują modele elementów kadłuba- tym razem wykonałem ścianki wanny razem z częścią powyżej błotników, płyty wierzchnie przedziału bojowego i silnikowego, oraz płyty czołowe i tylne kadłuba. No i płyta dolna wraz z integralnie odlanymi tulejami do wahaczy.Kolejne dwie fotki przedstawiają zmontowany kadłub czołgu.


Na zdjęciach poniżej prezentuję trzy kadłuby - jeden do czołgu oraz dwa przygotowane do dział samobieżnych Stug . Pozwoliłem sobie również wykonać model i odlać w żywicy nadbudówkę do Stuga - i tu również poszedłem za ciosem - odlałem dwie takie sztuki, druga przyda się przy budowie Stuga IV.


I ostatnio wykonane modele -wieża, elementy składowe baszty dowódcy oraz zasobnik na tylnej płycie wieży. Odlewy tych elementów będą odlewami wstępnymi , na nich wykonam wszystkie detale -spawy,nity,zawiasy, uchwyty itd. Dopiero takie zostaną zalane silikonem i odlane jako gotowe wyroby.Zasobnik został wykonany jako pełny blok ze spienionego PCV różnych grubości, natomiast ostateczny model zostanie wykonany jako "pusty odlew" w zamkniętej formie po dodaniu wszystkich detali.To na tyle w części pierwszej, do zobaczenia wkrótce.
_________________
TIGER42
 
   
Wojtek 
Czołgista / Tankman


Age: 35
Joined: 28 Oct 2014
Location: Jugów.PL
Posted: 25 February 2018, 10:36   

Z przyjemnością będę śledził Twoje postępy.
Tradycyjnie jakość odlewów i szczegółowość powala. oklask2
Czy masz już ustalone malowania do tych modeli?
Last edited by Wojtek on 25 February 2018, 10:36; edited 1 time in total  
 
   
PITERPANZER 
Site Admin


Age: 53
Joined: 27 Oct 2006
Location: Gdańsk.PL
Posted: 25 February 2018, 11:32   

Wiesz, że jestem fanem Twoich umiejętności i prac, a stugiem mnie rozjechałeś.
_________________
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
 
 
   
Vivaldi 
Czołgista / Tankman

Age: 56
Joined: 19 Aug 2012
Location: Warszawa.PL
Posted: 25 February 2018, 16:32   Pzkpfw III, Ausf. M & N

Wojtku, nie będę może oryginalny, ale oba pojazdy dostaną malowanie z "pudełek". Poniżej zamieszczam przykłady malowań dla moich "trójeczek" . W przypadku wersji M jest dużo zdjęć archiwalnych tego konkretnego czołgu . Trochę gorzej z N-ką ale jeszcze poszperam. Nie robiłem jeszcze żadnego pojazdu w malowaniu zimowym, dlatego chciałbym się zmierzyć i z tym tematem.
Pozdrawiam

_________________
TIGER42
 
   
Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman


Age: 38
Joined: 01 Dec 2009
Location: Zagórze / Świętoszów.PL
Posted: 25 February 2018, 17:46   

Będzie kolejna petarda w Twoim wykonaniu :Default:
Co do malowania III-ki Ausf M, to mi też chodziło po głowie to malowanie ;)
Niestety przedłużające się prace z Jagdpanzerem zmusiły mnie do przesunięcia tego tematu na dłużej nie określony termin.
Tymczasem, będę sukcesywnie zaglądał do kolejnych aktualizacji.

Pozdrawiam i życzę powodzenia oraz wytrwałości w taśmowej produkcji :Default:

Tommy
 
 
   
Vivaldi 
Czołgista / Tankman

Age: 56
Joined: 19 Aug 2012
Location: Warszawa.PL
Posted: 11 March 2018, 19:55   Pzkpfw III, Ausf. M & N

Prace nad parą czołgów posuwają się wolno, acz systematycznie W przypadku tych modeli zostaną one wykonane w 99% z żywicy, gdyż oba pojazdy mają te 99% wspólnych komponentów. Tak więc wykonując każdy kolejny element od razu robię do niego silikonową formę. Na dzień dzisiejszy tak wyglądają postępy w budowie

Odlane wieże . Dwie prosto z formy, jedna już obrobiona z doklejonymi włazami. Włazy jeszcze bez wizjerów i otworów strzelniczych ( takie same , jak w Pzkpfw IV G i H)Płyty pancerza wierzchnia z włazami do przekładni oraz czołowa przedziału kierowania -wizjer kierowcy i Kugelblende 50. Dojdzie jeszcze osłona wizjera.Kadłub czołgu z wyciętym fragmentem pokrywy silnika, gdyż pierwsza forma była z błędami w wymiarach. W to miejsce wykonałem już właściwą płytę wraz z osłonami wlotów powietrza. Te dwa w tylnej części leżą sobie lużno na płycie, będą dokładnie wpasowane w otwory.Pancerne dekle na wloty powietrza -tu 5 szt. , prosto z formy silikonowej, nadlewy do usunięcia.Boczne osłony wlotów powietrza do komory silnikowej, też "surówka", ,też nadlewy do usunięcia I pasowanie "na sucho".Dwa rodzaje kolektorów spalin - na górze dla wersji M, poniżej dla N ( oraz Stug. III i SIG 33)Dwie lufy - na górze KwK 37 L/24 , kaliber 75 mm do wersji N , na dole Kwk 39 L/60 , kaliber 50 mm do wersji M. Obie armaty też zostaną powielone w formach silikonowych.


I na koniec dzisiejszej relacji odlane różne części - włazy, wizjery, mocowanie anteny, i różne pokrywy. Nazywam to "drobnicą" , ale bez niej nie obędzie się żadna z moich "trójeczek".Następne części czekają w kolejce na formy.
Do zobaczenia w kolejnej odsłonie.
_________________
TIGER42
 
   
Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman


Age: 38
Joined: 01 Dec 2009
Location: Zagórze / Świętoszów.PL
Posted: 13 March 2018, 11:48   

Widzę, że produkcja idzie pełną parą.
Fabryka i huta nie wygasza swych piecy ani na chwilę...
Piękne detale :okok:
Teraz tylko patrzeć, jak przy następnej aktualizacji zobaczymy prawie gotowe trójeczki ;-)
 
 
   
Vivaldi 
Czołgista / Tankman

Age: 56
Joined: 19 Aug 2012
Location: Warszawa.PL
Posted: 24 March 2018, 19:17   Pzkpfw III, Ausf. M & N

Witam

Zacytuję Tommy'ego "Tylko patrzeć, jak zobaczymy gotowe trójeczki". Jeszcze trochę trzeba poczekać, choć przyznam,że praca nad obydwoma modelami postępuje dosyć sprawnie. Dziś ograniczę się do pokazania kilkunastu zdjęć, bez komentarza, gdyż technologia jest znana - model (HIPS lub żywica) - forma silikonowa - odlew w żywicy poliuretanowej. Tak jak pisałem wcześniej, te dwa modele będą wykonane w 99% z żywicy, gdyż maja wspólne 99% komponentów. Do wykonania zostały jeszcze błotniki - te będą z blaszki aluminiowej z naklejonymi pokryciami "blachy ryflowanej" wykonanymi jako cieniusieńkie odlewy żywiczne. Cały osprzęt na błotnikach ( łopaty, siekiery, klocki, podnośniki itd. mam wykonane w ilościach hurtowych z myślą o kolejnych pojazdach Panzerwaffe, więc nie muszę się martwić o ich robienie od podstaw. Koła główne , napędowe i napinające też mam już gotowe od marca zeszłego roku, więc praca pójdzie teraz naprawdę szybko. Troszkę zabawy czeka mnie z ekranami pancernymi na wieży i kadłubie przy Pz III , Ausf. M, ale to już jest opracowane ( na zdjęciach widać fragment tylnego pancerza zamontowanego na próbę. Jak zwykle, pojawiają się pewne niedociągnięcia, które zostaną usunięte w trakcie dalszych prac.
Tak więc czas na prezentację zdjęć.Do zobaczenia w kolejnej części relacji
_________________
TIGER42
 
   
Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman


Age: 38
Joined: 01 Dec 2009
Location: Zagórze / Świętoszów.PL
Posted: 25 March 2018, 17:41   

O matko i córko... smile_shock_

Pięknie się prezentują te trójeczki, ale jak już dostaną koloru, to będzie miazga :okok:
 
 
   
Borowy 
Czołgista / Tankman


Age: 54
Joined: 22 Oct 2015
Location: Wągrowiec
Posted: 27 March 2018, 16:16   

Witam :honoring: Tempo budowy imponujące i co najważniejsze nie wpływa na obniżenie świetnej jakości.
_________________
Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !
 
   
Vivaldi 
Czołgista / Tankman

Age: 56
Joined: 19 Aug 2012
Location: Warszawa.PL
Posted: 2 May 2018, 19:04   Pzkpfw III, Ausf. M & N

Witam po dłuższej przerwie. Jak zwykle - natłok zajęć zawodowych, dom tego krótki urlop zagraniczny. Za to z tym większą ochotą powróciłem do budowy moich dwóch "trójeczek". Obecnie "instaluję" wszelkie potrzebne mocowania narzędzi , których 99% znajduje się na błotnikach pojazdu. Z blaszki aluminiowej grubości 0,2 mm wykonałem ekrany Schurzen na boki czołgu ( ekrany wieżowe wykonane są z też z blaszki alu , tyle że grubość 0,3 mm) Sam reling do tych płyt wykonałem z blachy mosiężnej , co widać na zdjęciach.Prace nad osprzętem trwają,a w tak zwanym "międzyczasie" przezentuję kilkanaście zdjęć obydwóch pojazdów na obecnym etapie. Wieżyczka dowódcy nie wklejona - najpierw pomaluję ją wraz z całym czołgiem, następnie wkleję bloki szkła wizjerów , a dopiero na koniec zamontują wieżyczki na swoich miejscach .Uniknę w ten sposób zabrudzeń szkła, które to zabrudzenia byłyby już nie do usunięcia, zwłaszcza przez te małe szczeliny obserwacyjne. Zastabnawiam się jeszcze nad jedną kwestią - mój Pz III wersja N będzie mieć malowanie zimowe spod Leningradu.Oryginalny pojazd został z niszczony w styczniu 1943 w okolicy miejscowości Siniavino. Pojazd ten mimo zimowych warunków nie posiadał tzw.Winterketten. Zastanawiam się, czy może odejść od prawdy historycznej i zamontować na nim te gąsienice? Będzie trochę pracy z wykonaniem "dokładek" przedłużających normalne gąsiennice 40 cm., ale myślę ,że taki zabieg na pewno doda modelowi uroku, zwłaszcza że dojdzie jeszcze śnieg na wielu powierzchniach pojazdu . Mam temat do przemyślenia. A na razie prezentacja zdjęć.

Pozdrawiam

_________________
TIGER42
 
   
PITERPANZER 
Site Admin


Age: 53
Joined: 27 Oct 2006
Location: Gdańsk.PL
Posted: 2 May 2018, 21:04   

Właśnie wróciłem z Mazowsza, odpaliłem komputer i nie mogę dojść do siebie.
Mistrzu, czy w czerwcu będzie obejrzeć Twoje modele?
_________________
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
 
 
   
Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman


Age: 38
Joined: 01 Dec 2009
Location: Zagórze / Świętoszów.PL
Posted: 2 May 2018, 21:50   

O Matulu.... smile_shock_

To już nie jest model, to jest mała replika.
A tyle co sobie dzisiaj myślałem jak idą postępy przy Twoich "trójeczkach"
Te detale miażdżą pod każdym względem i już nie mogę się doczekać, kiedy pokażesz pierwsze malowanie.
Co do gąsienic, to myślę, że takie odejście od historii w Twoim wykonaniu może wypaść tylko na PLUS. W ten sposób otrzymasz jeszcze bardziej unikatowy model :okok:
Znając Ciebie, to taka przeróbka zajmie Ci góra dwa, no może trzy dni... ;)
Powodzenia i do usłyszenia ;)
 
 
   
PITERPANZER 
Site Admin


Age: 53
Joined: 27 Oct 2006
Location: Gdańsk.PL
Posted: 2 May 2018, 21:51   

Ja na malowanie mogę poczekać, ale chciałbym zobaczyć jak On to robi krok po kroku i nie mam w tym żadnej perwersji, tak tylko uprzedzam :mrgreen: :mrgreen:
_________________
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
 
 
   
Tommy T.B. 
Czołgista / Tankman


Age: 38
Joined: 01 Dec 2009
Location: Zagórze / Świętoszów.PL
Posted: 2 May 2018, 22:25   

Te dwa "golasy" widziałem na własne gały w fazie zalążka i powiem Ci robi ogromne wrażenie,
a cała galeria modeli Waldka zryła mi tak beret, że człowiek nie mógł spać spokojnie :-)
Co by nie powiedział, Waldek jest jednym z tych, którzy dają pozytywną energię do sklejania :okok:

P.s. Co do Twoich upodobań step by step jak Waldek to robi zostawię bez odpowiedzi :mrgreen:
A tak na poważnie, tutorial by się przydał, ale z jego podejściem do sklejania, straci więcej czasu dla nas, niż na swoje modele. Ja wolę sobie spokojnie poczekać na kolejne aktualizacje, a Chłop niech sobie spokojnie skleja, żeby później nacieszyć nasze nienasycone gały ;)
 
 
   
Display posts from previous:   
Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  


Visitor Map

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template Acid v 0.4 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne