Japoński czołg średni "Chi-he" / Mały modelarz

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
Arek
Czołgista / Tankman

Japoński czołg średni "Chi-he" / Mały modelarz

Post autor: Arek » 20 listopada 2016, 10:37

Model nie będzie malowany, ale spróbuje wykonać wszystkie elementy dodatkowe przewidziane przez autora. Pojazd składa się on z 1257 części, więc będzie to najbardziej pracochłonny model za jaki się zabrałem. Do tej pory najbardziej dały mi popalić żaluzje silnika. Ułożenie ich w równych odstępach i pod tym samym kątem przerosło moje skromne umiejętności.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 20 listopada 2016, 10:55 przez Arek, łącznie zmieniany 2 razy.

Endrju
Czołgista / Tankman

Post autor: Endrju » 20 listopada 2016, 12:25

Chętnie popatrzę jak się zmagasz z tym modelem. Ciekawa konstrukcja. Ciekaw też jestem jak Ci wyjdzie ten model w standardzie. Życzę powodzenia.
Niech karton będzie z Wami.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: Renault 17 FT, T-70, BRDM-2
Poczekalnia: SdKfz 251 D "Starówka"

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 21 listopada 2016, 14:30

Cieszę się, że końcu ruszyłeś z relacją :okok:
Trzymam kciuki za szczeliwe ukończenie pełzacza :Default:
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Darek1207
Czołgista / Tankman

Post autor: Darek1207 » 30 listopada 2016, 06:42

Jak do tej pory super, trzymam kciuki.
Powodzenia

Awatar użytkownika
Borowy
Czołgista / Tankman

Post autor: Borowy » 01 grudnia 2016, 22:47

Witam :honoring: Kibicuję. Bardzo podobają mi się japońskie czołgi, a szczególnie ich kamuflaże.
Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

Awatar użytkownika
Arek
Czołgista / Tankman

Post autor: Arek » 13 grudnia 2016, 19:50

Do modelu dorobiłem kilka wręg. Bałem się, że karton może zapaść się w tak dużych pustych miejscach.
Obrazek Obrazek
Miałem obawy, czy uda mi się pozaginać błotniki tak jak je przewidział autor, więc postanowiłem je porozcinać i przykleić na styk. Zadowolony nie jestem.
Tak to się prezentuje w całości łącznie z pancerzem bocznym

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 22 grudnia 2016, 10:46

Całość wygląda bardzo ładnie.
Jeśli chodzi o błotniki to w sumie dobrym pomysłem jest rozcięcie tak zaprojektowanej części.
Są plusy i minusy. Na plus jest łatwiejsze i dokładniejsze uformowanie wszystkich elementów,
a na minus większa liczba krawędzi do retuszu.
Jedyną radę w tym wypadku jaką mógłbym Ci dać, to zastosowanie impregnacji kartonu.
Ja impregnuje karton w samolotach bo kleje je w standardzie.
Zaletą impregnacji jest to, że retusz jest dyskretniejszy. Farba pokrywa samą białą krawędź i nie przenika na powierzchnie kolorowe nawet przy użyciu zbyt żadkiej farby. A nawet jak ręką zadrży to farbę z zaimpegnowanej powierzchni można całkowicie zmyć lub zetrzeć.
Jest oczywiście druga strona medalu. Zaimregnowany model trzeba na koniec pomalować lakierem matowym, żeby dziwnie nie błyszczał.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Arek
Czołgista / Tankman

Post autor: Arek » 22 grudnia 2016, 15:20

Wojtek, a czym impregnujesz i czy da się kleić po takim zabiegu BCG ?

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 28 grudnia 2016, 19:48

Arku jeśli chodzi o mnie to do tej pory impregnowałem karton klejem. :glasses:
Wszyscy bardzo chwalą capon, ale nigdy go nie używałem i dlatego przy następnym myśliwcu będę go chciał zastosować żeby mieć porównanie.
Jeśli chodzi o impregnację klejem to już Ci to objaśniam.
Klej którego używam to klej do drewna - Pattex expres buteleczka 250g.
Klej jest biały, a po wyschnięciu robi się przeźroczysty, używam expresa bo schnie w góra 5 minut, przy cienkiej warstwie o wiele szybciej.
Na ogół impregnuję po kilka części, nie za wiele na raz bo tak jest łatwiej i kleje je na bieżąco.
Impregnacja wygląda następująco:
- na stole rozkładam papier żeby nie posmarować stołu,
- następnie kładę niewyciętą jaszcze część i aplikuję klej po całej jej szerokości (kwestia ilości kleju zależy od wielkości części, lepiej dać więcej niż za mało, żeby nie poprawiać),
- do aplikacji kleju przy impregnacji i ogólnie przy klejeniu używam strzykawki
- od razu po nałożeniu kleju na krawędzi części rozsmarowuje go przy użyciu kawałka listwy wykończeniowej kuchennej - takiej którą maskuje się połączenie blat- ściana, jest ona fajna bo ma gumowe ranty i łatwo się czyści,
- ważne jest aby listwa jaka by nie była miała gładki i czysty brzeg (wszelkie nierówności spowodują skazy lub nierówno rozłoży się klej),
- jeśli jest to możliwe to klej nakładam na biały karton obok impregnowanego elementu,
- po roztarciu kleju zaimpregnowaną część można unieść na chwilkę, żeby nie skleiła się z podkładem na brzegach,
- niektórzy twierdzą że trzeba impregnować z obu stron, ja impregnuje tylko kolorowy nadruk bo po prostu nie widzę żadnej różnicy.

Teraz plusy i minusy. smile-hiding
Karton tak zaimpregnowany ulega lekkiemu zniekształceniu lekko się wybrzusza w jedną lub w drugą stronę. Mi to w niczym nie przeszkadza bo części nie zmieniają rozmiarów i nie trzeba ich przycinać czy łatać później szpar przynajmniej nigdy nie miałem z tym problemu.
Podejrzewam, że jeśli już to problem mógłby się pojawić w przypadku wyjątkowo dużych elementów.
Poza tym karton robi się bardziej elastyczny, a to akurat przydaje się przy formowaniu wypukłych elementów.
Jeśli chodzi o pancerkę to nie widzę w tym kleju żadnych wad, całego Shermana zaimpregnowałem i skleiłem tym klejem. :okok:
Problemy można mieć przy budowie kadłubów samolotów lub statków. :oops:
Chodzi mi dokładnie o połączenia wręga-poszycie.
Klej działa ściągająco i po prostu naciąga poszycie do wręgi, nawet jak jest wszystko idealnie spasowane - tak powstają "krowie żebra", to samo na skrzydłach jeśli przykleimy niepodklejone poszycie skrzydła na szkielet to cały się odbije na wierzchu.
Pozostaje jeszcze kwestia wprawy ostatnie dwa samoloty skleiłem tym klejem w całości i uniknąłem tych rzeczy, ale dla własnej wygody w lotnictwie do podklejania i wyżej wymienionych połączeń stosuję polimer, reszta Pattex.
Na plus jest także przeźroczystość kleju, nie trzeba się martwić o pobrudzenie kolorowych elementów nadmiar kleju wystarczy zetrzeć palcem i nie ma śladu. ;)
No i jeszcze drobne szczelinki można uzupełniać tym klejem, nawet kilkukrotnie (nakładasz trochę kleju i przecierasz palcem, z przetarciem nie należy zwlekać bo klej szybko schnie i może się zacząć "kulkować" gdy za długo poczekamy).

Co do BCG to niestety nie wiem jak to by się kleiło, bo nie stosuję. :amazed:

To chyba wszystko jak coś mi się przypomni, albo masz pytania to napiszę. :playing:

Pozdrawiam. :honoring:

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 01 stycznia 2017, 19:20

Piękna wykładnia, a i model wychodzi niczego sobie ;)
Może i błędy Ci się Arku wkradły, ale pocieszę Cię, że właśnie poległem na samolocie MUSTANGA z MM'a :trollface:
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Arek
Czołgista / Tankman

Post autor: Arek » 02 lutego 2017, 12:01

Przeanalizowałem rady szanownych kolegów i zaimpregnowałem karton rozwodnionym wikolem.
Zalety: podczas cięcia i szlifowania karton się nie strzępi a także przy retuszu farba nie wsiąka w impregnowaną powierzchnię, więc wszelkie niedoróbki można zetrzeć.
Wady: Odkształca materiał zwłaszcza duże powierzchnie, długo schnie i zostaje połysk.
Najbardziej pracochłonna część każdego czołgu czyli układ jezdny (bieżny).
Zacząłem od kół podtrzymujących (rolek podtrzymujących). Zamontowane są w uchwytach przykręcanych do kadłuba. Środkowe rolki są pojedyncze i mniejsze, a skrajne podwójne i większe.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Całość wygląda tak: Obrazek
Zdjęcia robione w różnych porach dnia, ale i tak widać wszystkie moje niedoróbki :mellody2:
Ostatnio zmieniony 02 lutego 2017, 12:18 przez Arek, łącznie zmieniany 7 razy.

Awatar użytkownika
Wojtek
Czołgista / Tankman

Post autor: Wojtek » 02 lutego 2017, 17:51

Układ jezdny, życzę wytrwałości. ;-)
Co do impregnacji to nie wiem czy rozcieńczanie kleju wodą to dobry pomysł.
Ja nigdy tego nie robiłem, impregnuję czystym klejem.
Dodatkowa ilość wody na pewno wpływa na większą deformację kartonu.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Arek
Czołgista / Tankman

Post autor: Arek » 02 lutego 2017, 19:53

Zgadzam się z tobą w kwestii deformacji kartonu. Natomiast rozcienczony klej lepiej się wchłania w części podklejone tekturką 1 mm. Smaruję od strony podklejonej czyli niezadrukowanej i w ten sposób uzyskuję to co inni używając cyjanoakrylu.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 05 lutego 2017, 11:58

Pięknie dopracowane kółka, tak uformowane kopułki cieszą bardzo.
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
Arek
Czołgista / Tankman

Post autor: Arek » 19 grudnia 2017, 09:06

Długa przerwa po części spowodowana totalną niemocą. Do szewskiej pasji doprowadziła mnie rozwarstwiająca się tektura 1mm. Nie moglem sobie w ogóle z tym poradzić.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Czy któryś z szanownych forumowiczów posiada gąsienice z ogniw do tego modelu?
Ostatnio zmieniony 07 marca 2018, 07:22 przez Arek, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”