Renault FT-17 / Projekt własny

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Re: Renault FT-17 / Projekt własny

Post autor: Tommy T.B. » 01 stycznia 2020, 14:23

Sporo mnie opuściło przez te ostatnie parę dni...

Model na tym etapie prezentuje się fantastycznie, a malowanie to istne wyzwanie. Gratuluję :honoring:
Czekam z zaciśniętymi kciukami za finish i galerię końcową :okok:

brzydal
Czołgista / Tankman

Post autor: brzydal » 01 stycznia 2020, 17:17

Pięknie wychodzi to malowanie. Kamuflaż trudny, lecz efekt wart zachodu.

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Post autor: Rzeźnik » 02 stycznia 2020, 13:03

@Tommy: Dziękuję za dobre słowo. Ja też czekam i zaciśnięte kciuki się przydadzą.
@brzydal: Cieszę się, że się podoba.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Witam wszystkich w nowym 2020 roku.
Gdy inni trzeźwieją, ja po cichu sobie pracuję. Z grubsza skończyłem malowanie. Oczywiście gdzieniegdzie trzeba będzie poprawić ale to wyjdzie w praniu. Jak widać na pierwszej fotce, jedno z mocowań skrzynki skapitulowało całkowicie :) A ile razy było przyklejane na miejsce to straciłem rachubę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wyposażyłem sprężyny w "obsadki" i pomalowałem
Obrazek

W następnym odcinku wykończę malowanie ogonka oraz będę próbował zakładać koła napinające. A także namalujemy jakieś fajne znaczki. Pozdrawiam.
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Na warsztacie: T34-85

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 02 stycznia 2020, 14:19

No i proszę, model prawie gotowy oklask2
teraz pozostaje wszystko złożyć do kupy, małe brudzenie i finish ;)

Rewelacja oklask2

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 02 stycznia 2020, 17:14

A ja szykuję dwie figurki polskich pancerniaków z Września 39. :razz:
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

brzydal
Czołgista / Tankman

Post autor: brzydal » 02 stycznia 2020, 17:32

Piękności!

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Post autor: Rzeźnik » 03 stycznia 2020, 08:21

Dziękuję Panowie i cieszę się, że się jako tako podoba.

Tommy, teoretycznie to już od miesiąca czy dwóch wystarczy wszystko poskładać do kupy i już (pamiętam, że prosiłeś o to), ale jakoś nie mogę tego wciąż uczynić. Czeka mnie jeszcze dłuższa walka z gąsienicami - każdy sworzeń przewiercam by dać zawleczkę, no i trzeba to wszytko pomalować i pobrudzić... także koniec jest tak blisko, a tak daleko :(

Nie wiem Piter czy to dobry pomysł. Nawet nie umiem pomalować takich figurek. Czasem jak oglądam w internetach jak ludzie malują figurki to ogarnia mnie oslupienie. To jest dopiero sztuka.

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Post autor: Rzeźnik » 04 stycznia 2020, 22:30

Dzień dobry wieczór.
Tak jak obiecałem, dziś zaprezentuję co się podziało z ogonem jeśli chodzi i malowanie oraz proces powstania oznaczeń. I tutaj pewnie ten post wzbudzi kontrowersje. A dlaczego to zaraz zobaczycie.

Na pierwszy ogień lecimy z ogonem. Jaki jest każdy widzi. Błysk jest spowodowany warstwami sidoluxu. Na sporym przybliżeniu widać jakby farba była za gęsta. Proszę mi wierzyć, ale gołym okiem tego nie widać, wydaje mi się, że aparat w telefonie sztucznie podbija detale i stąd takie kwiatki...
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Za górze zamontowane koło napinające, a na dole próba brudzenia pastelowymi pigmentami (mieszanka KOH - I - NOOR 50 i 54).
Obrazek

No i przechodzimy do oznaczeń.... Na szybko narysowałem sobie w Cadzie szablony i wydrukowałem:
Obrazek

I tak... to są francuskie oznaczenia. Teraz jęk zawodu przechodzi po patriotycznej części podglądaczy tej relacji. Proszę mi nie mieć tego za złe :) Po prostu lubię gdy pojazd jest w swoich ojczystych barwach. Tak, wiem, że w Polsce powstawały FT, ale wywodzi się on z Francji. A co to to "LE TIGRE" ktoś zapyta. No to ja wyjaśnię. Le tigre znaczy tygrys i nie jest to nazwa własna tego czołgu. Taki drapieżny przydomek nosił premier Francji z tego okresu - Georges Clémenceau. Był bardzo popularny i dlatego często malowano taki napis na pancerzach (może i nie tylko, ale tego nie wiem).
Obrazek

I cyk... słit focia:
Obrazek

A tu szybkie washowanie i do spania :)
Obrazek
Obrazek

Chciałbym już kończyć tą relację, ale dziś sobie uświadomiłem ile jeszcze dłubaniny mam przy składanie gąsek do kupy... ehh, no cóż... Bywajcie zdrowi i niech moc będzie z Wami!

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Post autor: Rzeźnik » 08 stycznia 2020, 13:52

Dzień dobry. Dziś jest środa, dzień... powszedni :)
Zająłem się troszkę drobnicą, która mi została. Najpierw zaprezentuję łańcuch. Na fotkach z epoki czy wielu ilustratorach i modelach można zauważyć, że na ogonie często występuje łańcuch, pewnie taki "przydaś". Tak się składa, że w pewnego dnia zawitała do nas teściowa, więc musiałem wykonać taktyczny odwrót. Wykorzystałem to i pochodziłem po Rzeszowie by znaleźć odpowiadający mi łańcuch - niestety bezskutecznie. Podminowany wracając do domu wpadłem na pomysł jak samem go zrobić. Chciałem żeby moje ogniwa miały ok 3x2mm, a drut miedziany ja sam łańcuch jaki znalazłem miał 0,6mm. Udało mi się znaleźć stalowy spinacz biurwy wykonany z drutu o średnicy 1mm - stwierdziłem, że się nada. Dwa kawałki spinacza owinąłem ciasno drutem miedzianym:
Obrazek

A następnie cały pakiet przeciąłem wzdłuż żyletkowa piłką i powstało coś takiego:
Obrazek

I tak kilkanaście sztuk by w sumie było to 12cm. A następnie zająłem się znów szeklami. Poprzednie wyszły mi za duże, to troszkę je zmodyfikowałem:
Obrazek

W dalszej kolejności wykonałem sworznie do tychże szekli. Zrobiłem je z pręta ABS fi1mm, małego półokręgu z płyty polistyrenowej o gr 0,25mm i kawałka łańcuszka:
Obrazek

A teraz skrzynia na bibeloty:
Obrazek
Obrazek

I tutaj pytanko. Kuferek był dżewniany?
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
QN
Czołgista / Tankman

Post autor: QN » 08 stycznia 2020, 17:18

Nie wiem, czy był dżewniany :mrgreen: , ale kłódka mi się podoba. Reszta zresztą też oklask2
PZDR

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Post autor: Rzeźnik » 14 stycznia 2020, 12:30

@QN: Ciesze się, ze się podoba, prosze Pana :)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cześć wszystkim!
Przez kilka ostatnich dni wiele się nie podziało ale całość przynajmniej nabrała kształtu. Postanowiłem ostatecznie dopasować przednie drzwi. Przymierzam sobie, a tu zonk... Coś chyba poszło nie tak :)
Obrazek

Na fotce widać, że zabrałem się za poprawianie błędu ale nieudolnie to zmyłem by zrobić najpierw zdjęcie i Wam pokazać.

Później przypasowałem "płozy" do kadłuba i przykleiłem. Dodatkowo pobrudziłem dno. Nie przywiązałem do tego zbytnej uwagi bo kto będzie tam zaglądał?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeszcze trzeba dociągnąć kilka śrub i gotowe.
Obrazek

Równolegle walczę z gąskami. Jestem w trakcie klejenie gruntozaczepów oraz ogólnego dopracowania gąsienic.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Post autor: Rzeźnik » 17 stycznia 2020, 13:04

Dzień dobry Koledzy,
Walka z gąskami trwa nadal, a tym czasem pokażę coś na temat wieży. Jakoś to wieżę pasowałoby zamocować, by się obracała, nie spadała ale jednocześnie byłaby możliwość jej ściągnięcia. A dodatkowo by całośc przypominała oryginał. przykleiłem cztery prostokąty z czego jeden ma ząbek, który zapobiega wypadaniu wierzy oraz "dociska" ją do kadłuba.
Obrazek
Obrazek

Wymodziłem także takie ustrojstwo. Nie wiem co to takiego, wydaje mi się, że służyło to do blokowania obrotu wieży.
Obrazek
Obrazek

I na swoim miejscu:
Obrazek

Także w końcu wykonałem i zamontowałem osłonę lufy:
Obrazek

I przymiarka:
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam i wracam do gąsek.

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Post autor: Rzeźnik » 20 stycznia 2020, 13:53

Dzień dobry, W przerwach od gąsienic, które pokaże niebawem bawię się z detalami.
M.in. Malowałem skrzynkę. Przyjąłem, że jest drewniana, co widać na egzemplarzu z Muzeum WP. Kolor drewna uzyskałem z mieszaniny Pactr A21 Hull Red, A47 White Matt, A118 Gulf Armor Sand.
Obrazek
Różniej podebrałem żonie lakier do włosów i psiknąłem całość, a na to kolor bazowy. Później mokrym pędzel i wykałaczka podzióbałem całość i wyszło cosik takiego:
Obrazek

Zamontowałem drzwi wieży. Jak widać po zawiasach walka była ciężka:
Obrazek
Obrazek

Szekle i sworznie wymalowane:
Obrazek

Tak jak wspomniałem wyżej, myślę, że w następnej odsłonie nastąpi ostateczne rozwiązanie kwestii gąsek. Brniemy do brzegu :) Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 20 stycznia 2020, 20:18

Pięknie, Ty jedziesz z modelem, inni jeżdżą na nartach, a modele leżą.
Tak się tylko zastanawiam, czyokucie skrzynki nie powinno być jednak pomalowane. Komuś się chciało zabezpieczać przed farbą kamuflującą lub przybijano to później?
Nie sądzę, żeby klasyka zacytować :mrgreen:
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Post autor: Rzeźnik » 21 stycznia 2020, 07:11

W sumie Piter możesz mieć rację, jednak patrząc np. na radzieckie skrzynie wojskowe z czasów II wojny i późniejsze to całość jest pomalowana w zieleń. Także sam nie wiem czy okucia powinny być w kolorze zielonym czy "metalowym".

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”