Tankietka TKS / model darmowy / Polska 1936

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

brzydal
Czołgista / Tankman

Tankietka TKS / model darmowy / Polska 1936

Post autor: brzydal » 01 stycznia 2020, 17:01

Witam w mojej nowej relacji!

Z racji, że odczuwam coraz większe znużenie budową Tygrysa, jakiś czas temu rozpocząłem kolejny model. Jest to darmowy TKS autorstwa Patero ze słowackiego forum papermodelers.sk (link). Model jest całkiem nieźle spasowany. Jak do tej pory nie zdarzyło się aby jakaś część nie pasowała. Z drugiej strony, porównanie modelu z dostępnymi w sieci zdjęciami oryginału ujawnia trochę rozbieżności. W większości raczej jednak nie będę ich korygował i większość elementów wykonam tak jak zostały zaprojektowane. Jest to mój pierwszy model budowany z białego wydruku, w związku z tym bardziej skupię się na opanowaniu technik malowania.

Jak do tej pory powstał kadłub:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wiem, wiem, że na kadłubie TKS były okrągłe, stożkowe nity, a nie sześciokątne nakrętki. Poszedłem trochę na skróty i się to na mnie zemściło. Ale od początku. Podczas prac nad Tygrysem zmajstrowałem takie oto narzędzie, którym wycinałem miedzy innymi śruby na tarczach kół nośnych:
Obrazek Obrazek Obrazek

Po pomalowaniu, tamte śruby na Tygrysie straciły całkowicie swój kanciasty charakter i wyglądają jak okrągłe. Założyłem, że tak samo będzie i w tym przypadku, a że narzędzie to jest szybkie i wygodne, postanowiłem je wykorzystać również przy tym modelu, wprost najeżonym nitami. Niestety, okazało się że brudzenie uwydatniło kształt śrub i wyglądają na bardziej kanciaste niż są w rzeczywistości:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dostałem nauczkę - na przyszłość będę wiedział. W tym modelu jednak tak już zostawię. A jeżeli chodzi o samo malowanie, to udało się na tyle, że postanowiłem nie wywalać modelu do kosza i go dokończyć. Niniejszym więc relację zakładam.

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Re: Tankietka TKS / model darmowy / Polska 1936

Post autor: Rzeźnik » 02 stycznia 2020, 12:07

Zapowiada się niesamowicie. Sam mam ten model w odległych planach. Dwie rzeczy mnie zaciekawiły, które przedstawię w postaci listy coby było bardziej przejrzyściej:
1. Do czego służy na wykałaczkowa konstrukcja wyrastająca ze stropu tankietki? Do manipulowania modelem?
2. Jak ukształtowałeś końcówkę długopisu w tak ładny i foremny sześciokąt?

A co do wybijania okrągłych nitów to jest super prosta metoda ich produkcji: przycięta igła lekarska :)
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT |

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 02 stycznia 2020, 14:25

Zgadzam się, zapowiada się bardzo ciekawy model naszej broni pancernej :honoring:
Tak jak napisałeś, szkoda że nie zainwestowałeś w żywiczne śruby stożkowe...
Tak czy siak, trzymam kciuki i czekam na kolejną porcję zdjęć :okok:

brzydal
Czołgista / Tankman

Post autor: brzydal » 02 stycznia 2020, 17:25

Rzeźnik,
ad 1. Tak jak zgadujesz, ta konstrukcja to nie prototypowy radar, tylko uchwyt do malowania. Maluję pędzlami, więc możliwość manipulowania modelem jest koniecznością. Po pomalowaniu kadłuba wytnę to dziwactwo, a dziury przykryję włazami.
ad 2. To nie długopis tylko popularny, dostępny w każdym markecie cienkopis. Sześciokąt jest fabryczny, w ten sposób jest zaciśnięta końcówka pisząca, którą wystarczy wyrwać kombinerkami. Sama metalowa rurka jest bardzo twarda i wytrzymała. Wyciąłem tym narzędziem setki nakrętek (rozmiar ok 0,9 mm) i nadal tnie jak nowe, bez ostrzenia. Igieł lekarskich też używam, lecz akurat nie miałem pod ręką takiej o odpowiednim rozmiarze, a byłem zbyt leniwy by się przejechać do apteki. I lenistwo zostało ukarane.

Tommy T.B., jakoś nie jestem zbyt przychylnie nastawiony do gotowców, które czasami też nie są idealnym rozwiązaniem, tak jak to się przekonałem na przykładzie siatek do Tygrysa. Ponadto, rozpoczynając ten model nie sądziłem że go dokończę. Raczej zamierzałem popróbować na jego bryle malowanie a potem wywalić. Dlatego nie bardzo przejmowałem się zgodnością z oryginałem. W trakcie prac jednak budowa mnie wciągnęła, dobrze spasowane części sprawiały że bryła rosła w oczach, a rezultaty kolejnych eksperymentów z malowaniem pozytywnie mnie zaskoczyły. Postanowiłem więc kontynuować.

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Post autor: Rzeźnik » 03 stycznia 2020, 08:09

Dzięki za odpowiedz. Tak, oczywiście miałem na myśli cienkopis. Nie sądziłem jednak, że końcówka jest zarabiana na szesciokąt. Trzeba będzie przejść się na zakupy :) Powodzenia w dalszej budowie.

Awatar użytkownika
Rzeźnik
Czołgista / Tankman

Post autor: Rzeźnik » 19 maja 2020, 13:00

Panie brzydal, powracam z tematem cienkopisów i ich sześciokątnych końcówek. Możesz zdradzisz markę/model? Bo od czasu Twego posta szukam takich i wszystkie które przechodzą przez moje ręce są zakończone na okrągło.

PS. Jak progres z TKSem?

brzydal
Czołgista / Tankman

Post autor: brzydal » 19 maja 2020, 15:03

Rzeźnik, teraz jak zwróciłeś na to uwagę, to przyjrzałem się cienkopisom, które mam w domu. Widzę, że końcówki są zaciskane na dwa różne sposoby, a sześciokąt jest chyba w tych starszych. Wygląda na to, że zmienili technologię produkcji. Różnice widać na zdjęciu:
Obrazek

A co do TKS-a to wyciągnąłeś mi trupa z szafy. Na razie wpadłem w rytm z Tygrysem. Mam nadzieję, że skończę go do wakacji i wtedy wrócę tutaj.

Pozdrawiam!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”