Czolg szybki BT-7/MM/wojna fińska 1939-40r.

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Czolg szybki BT-7/MM/wojna fińska 1939-40r.

Post autor: Slawomir Bloch » 06 marca 2007, 21:11

Lekki czołg kołowo - gąsienicowy BT-7 produkcji radzieckiej jest najstarszym z moich modeli wykonanym z wycinanki Małego Modelarza Nr 11 z 1968 roku, który wówczas kosztował jedyne 4,5 zł. Powstał on przed rokiem 1970 a więc liczy już ok. 37 lat.
Mnie samemu wydaje się niemożliwe by papier mógł przetrwać tak długi okres czasu , 3 przeprowadzki i ścieranie kurzy (choć papier gruby a i farba dobra, PRL-owska). :lol:
Ze względu na to, że są to "prapoczątki" mojej kolekcji więc odnoszę się do niego z dużym sentymentem mimo, że jest trochę pożókły i przybrudzony gdy jeszcze nie stał w gablocie tylko na szafie i najpierw Rodzice a później Żona co jakiś czas kazali mi odkurzać swoje dzieła (najlepiej "na mokro"). :evil:
Uczyłem się dopiero wtedy modelarskiego rzemiosła więc model wykonany jest jak to się mówi trochę "od siekiery"; a równocześnie chciałem mieć też jak najszybciej dużą liczbę modeli dlatego stosowałem pewne uproszczenia przyspieszające uzyskanie końcowego efektu. :?:
W tym pojeździe gąsienice wykonałem z paska gumy o profilu trapezowym jaka była wówczas stosowana w autobusach, trolejbusach i tramwajach jako przeciwpoślizgowa podłoga.
Druga sprawa to rzecz jasna malowanie farbą nitro oczywiście połyskliwą bo innych wówczas nie było a o farbkach modelarskich to się nawet nie śniło. Pojazd ten, jak duża część moich modeli jest pomalowany z użyciem do farby nitro "zmatowiacza" tj. drobno przesianego talku i pumeksu roztartego z pokostem na gęsta papkę i dodawanego w ilości 6-8% do farby.
Model przedstawia kolejną wersję po BT-2 i BT-5 (czyli Bystrochodnych Tankow) jaka pojawiła się w roku 1936. A swoją drogą po co trakcja kołowa w tych pojazdach skoro w dawnym ZSRR nie było takich dróg o twardej nawierzchni poza miastami?
Czołg BT-7 różnił się od poprzedników nieco zmienionym kształtem kadłuba, pogrubionym pancerzem, lepszą transmisją i silnikiem oraz stożkowatą wieżą uzbrojona w armatę kal.45 mm i sprzężony z nią km. DT kal.7, 62mm.
Czołgi te przeszły chrzest bojowy w walkach z Japończykami w 1938 r. nad jeziorem Chasan i rzeką Chałchyn –Goł.
1617 tych wozów uczestniczyło w agresji na Polskę 17 września 1939 r. a także brały one udział w wojnie z Finlandię od 30 listopada 1939 r do 13 marca 1940 r.
Przed atakiem niemieckim na ZSRR na wyposażeniu bojowym jednostek radzieckich znajdowało się 2785 czołgów BT-7 a te, które przetrwały swoje ostatnie boje zaliczyły walcząc ponownie z japońską Armią Kwantuńską na terenie Mandżurii w sierpniu 1945 r.
Model mój wykonany jest w malowaniu 34 Brygady Czołgów Lekkich z okresu walk o linię Mannerheima i Przesmyk Karelski podczas wojny z Finlandią.

Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek,

Ostatnio zmieniony 18 września 2014, 18:38 przez Slawomir Bloch, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam i życzę jak najwięcej satysfakcji z realizacji zainteresowań modelarskich!
Sławomir Bloch

Awatar użytkownika
Mariusz Kita
Czołgista / Tankman

Post autor: Mariusz Kita » 18 marca 2007, 17:13

Fajny model,pomysłowo zrobiony,zwłaszcza gąsienice.Jako młody chłopak też go kiedyś zrobiłem,ale niestety nie przetrwał.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Post autor: Slawomir Bloch » 19 marca 2007, 09:21

Faktycznie, muszę przyznać, że w większości przypadków od początku dbałem o swoje "rękodzielnictwo".
Za wyjątkiem niestety tych modeli, które zakończyły swój żywot w efektownym błysku eksplozji i dymie specjalnie przygotowanych baków paliwowych i naszpikowane materiałami pirotechnicznymi w zminiaturyzowanej scenerii tego jak naprawdę kończyły swoją egzystencję prawdziwe czołgi (niestety czasami też z załogami).
Pozdrawiam i życzę jak najwięcej satysfakcji z realizacji zainteresowań modelarskich!
Sławomir Bloch

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Post autor: Slawomir Bloch » 18 lutego 2015, 20:40

Witam Wszystkich jeszcze raz!
Zgodnie z daną kiedyś obietnicą, że dla każdego z prezentowanych tu moich modeli postaram się zrobić sesję plenerową i zachęcony piękną pogodą oraz ustępującą już zimą spakowałem dwa modele, które mają stosowny do tej pory roku kamuflaż i pojechałem na swój plac zabaw czyli działkę pod Krosnem.
Niestety słońce poczyniło już takie spustoszenia w szacie śnieżnej, że niemożliwe były zdjęcia z większej odległości, więc musiałem postępować na tych płachetkach śniegu jakie zostały tak, jak z "pustynią" przy zdjęciach A9, Bishopa i Valentine'a. Nie jestem więc bardzo zadowolony z efektu, ale może kiedyś to poprawię. Miłych wrażeń przy oglądaniu.

Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek

Do następnych modeli będę dołączał galerię nie jako osobny wpis, ale jako zmianę postu. ;)
Ostatnio zmieniony 18 lutego 2015, 21:54 przez Slawomir Bloch, łącznie zmieniany 2 razy.
Sławomir Bloch

Awatar użytkownika
Darek1207
Czołgista / Tankman

Post autor: Darek1207 » 20 lutego 2015, 13:48

Świetny model.
Scenografia fajnie dobrana i gratuluję odwagi pakowania modelu w wodę w końcu to papier.

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Post autor: Slawomir Bloch » 20 lutego 2015, 14:45

Dziękuję za uznanie Darku, ale muszę przyznać, że większe obawy miałem o KW-1, gdyż BT-7 ma gąsienice z oryginalnej gumy, którą wykładane były podłogi autobusów lub tramwajów (wtedy z lenistwa nie chciało mi się kleić gąsek), natomiast KW-1 ma gąski wyciskane z masy papierowej, więc odrobina nieszczelności w farbie czy lakierze i byłby problem :oops:
Tak jak pisałem efekt mnie jednak nie zadowala bo śnieg powinien być puszysty i drobniutki.
Sławomir Bloch

Awatar użytkownika
Darek1207
Czołgista / Tankman

Post autor: Darek1207 » 20 lutego 2015, 15:14

Oooo.
A możesz przybliżyć obie techniki? Wykonywałeś jakąś formę do masy papierowej?

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Post autor: Slawomir Bloch » 21 lutego 2015, 10:35

Darku, trudno wykonywanie gąsienic do BT-7 nazwać techniką. Po prostu ciąłem gumę w poprzek rowków na pasek o szerokości gąsienic i przyklejam imitacje sworzni oraz zęby i malowałem czarnym tuszem grzebienie łączących się ogniw. ;)
Natomiast jeżeli chodzi o KW-1 i kilka innych moich modeli to na oryginalnym papierowym pasku wewnętrznym gąsienic z wycinanki modelu naklejałem wyciskane w masie papierowej (a zanim pojawiła się w sklepach taka masa to wyciskałem w cieście na pierogi) :-) przy pomocy własnoręcznie wykonanego z drewna szablonu poszczególne ogniwka . Później doszlifowywałem i malowałem bezbarwnym lakierem oraz metalicznym kolorem i na końcu znów bezbarwnym. Zrobię fotki tych moich szablonów do wyciskania i pokażę jak wyglądają, choć to już zabytek w dobie ogniwek z plastiku.
Sławomir Bloch

Awatar użytkownika
Slawomir Bloch
Czołgista / Tankman

Post autor: Slawomir Bloch » 19 marca 2015, 18:41

Witam! Zgodnie z obietnicą daną Koledze Darkowi przesyłam fotki swoich zabytkowych, własnoręcznie wykonanych w dębowym drzewie (ze starych klepek parkietowych :-)) przy pomocy precyzyjnych dłutek i pilniczków igiełkowych szablonów do wyciskania ogniw gąsienic.
Nie wszystkie już udało mi się odnaleźć w moim modelarskim lamusie, ale za to znalazłem też półfabrykaty tych ogniwek, które zostały po wykorzystaniu ich do całej rodzinki 3 wozów na podwoziu Pz IV, niszczyciela czołgów Ferdynanda oraz przykładowe dwa ogniwka z kilkunastu do T-34/76 i SU-85. Te ostatnie wykonane są jak już kiedyś pisałem z ciasta na pierogi, które jest o wiele lepsze w dokładności wyciskania niż później stosowana masa papierowa, bo ciasto nie ma mikrowłókien celulozy.
Oprócz tych w/w wymienionych 6 wozów bojowych, metodą wyciskania robione były ogniwka gąsienic: T-70, T-28, T-35, T-38, SU-76, KW-1, KW-2, L6-40, M11-39, Panther V, PzKpfw I, Pzkpfw Befehlswagen, Crusader, Ha-Go. Prawdopodobnie jeszcze dwa inne modele ale już nie pamiętam, które, a nie będę sprawdzał, gdyż musiałbym poskrobać ostrzem by usunąć warstwę farby i lakieru z ogniwka a mi szkoda później naprawiać uszkodzenia <smutny>
Z jakim efektem dla samego modelu to wyciskanie wyszło widać na zdjęciach w galeriach modeli :oops:
Pozdrawiam!

Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek
Sławomir Bloch

Awatar użytkownika
Darek1207
Czołgista / Tankman

Post autor: Darek1207 » 20 marca 2015, 06:41

Dziękuję i gratuluje pomysłowości, muszę przyznać że zastanawiałem się nad wykorzystaniem tej techniki do robienia "szprych" do kół, które są pozaokrąglane i potrzebuję ich kilkadziesiąt. Wykonanie formy z drewna za pomocą dłutek raczej odpada ale mam znajomego który ma frezarkę do drewna sterowaną komputerowo i zrobi mi taką formę. Jak przetestuję to pokażę co mi wyszło.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria pojazdów rosyjskich/Russian vehicles gallery/”