Uwaga!
W związku ze zmianą silnika forum konieczny jest reset haseł użytkowników. Prosimy o skorzystanie z funkcji "Zapomniałem hasła". W razie problemów skontaktujcie się z administratorami.

Attention!
Due to forum engine switch it is necessary to reset user passwords. Please use "Forgot password" function. In case of problems please contact administrators.

Beachtung!
Aufgrund des forum engine switch müssen die Benutzerpasswörter zurückgesetzt werden. Bitte benutzen Sie die Funktion "Passwort vergessen". Bei Problemen wenden Sie sich bitte an die Administratoren.

Panther , Bergepanther / AH /

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Sicore
Czołgista / Tankman

Post autor: Sicore » 01 września 2010, 23:40

Narzędzia na boku kadłuba, tym razem na środku. Trzy dni pracy...
Nie ma co pisać, ponad to, że całość to moje rękodzieło. Z podnośnika wykorzystałem tylko główne elementy. Szkoda, że w Berge drugiej strony podnośnika nie widać, bo nawet nieźle mi poszło z jego korbą. W Panterze jest taki sam, tam będzie lepiej wyeksponowany.
Oprócz tego, co na zdjęciach, dorobiłem zaczepy lin holowniczych na końcu kadłuba, ale jeszcze im brakuje przetyczki i łańcuszka, co będzie po skończeniu narzędzi z przodu i dostarczeniu lin z żywicznymi katuszami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2013, 02:29 przez Sicore, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 03 września 2010, 07:13

Zawsze cieszysz dopieszczonymi detalami ,a tu już szczególnie. Że też się nie zapętlisz mając otwartych tyle projektów.By the way ,kolejne zamówienie na miejscu .
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

loadmat
Czołgista / Tankman

Post autor: loadmat » 06 kwietnia 2011, 15:59

Greetings - I am really enjoying this thread. Are the tracks on this Bergepanther resin cast or are the tracks made from cardstock? I only read and speak english so it's hard for me to be able to tell which is used. Are the model's track sets on this site in other threads cast resin, or are some of them cardstock? I am building several models, but yet to start any of the tracks. Thanks to all of You for sharing your great skills.
Gregor
Gregor

Sicore
Czołgista / Tankman

Post autor: Sicore » 06 kwietnia 2011, 21:14

Hi Laodmat.

I'm glad that you like my job, however I've started build of those two models more than three years ago, so progress is not to impresive.

Tracks are resin, bought in Piterpanzer's shop, in fact this forum shop. I don't think that you have seen resin tracks in other threads than mine. Bought ones in Panthers and self made in RSO and Pz1 ausf.F.
You will see in close future more stuff from Piterpanzer, only one guy in Poland who fights with manufactures for details in 1:25, in this and further threads.

loadmat
Czołgista / Tankman

Post autor: loadmat » 22 kwietnia 2011, 02:43

Sicore,
Thanks so much for the information and helping me by responding in english. Piterpanzer is a very talented person, I will check the shop here in the forum, I am still learning my way around the site. As soon as I figure out how to post pictures, I will start with a composite-hull British Sherman MkI in cardstock - based on the Maly Modelarz Sherman MkIII - it's been great fun so far.
Gregor
Gregor

Sicore
Czołgista / Tankman

Post autor: Sicore » 03 maja 2011, 20:48

Równo trzy i pół roku temu, zacząłem te modele, więc najwyższa pora skończyć choć jeden...

Od lutego wziąłem się "ostro" za Berge, a dokładniej wróciłem do niej i nie zajmowałem się żadnym innym modelem. Ale i tak za szybko nie szło, wszystko trzeba było dorobić od podstaw.
Obecnie można ją uznać za skończoną, dojdzie tylko jeden MG34 w niedalekiej przyszłości i coś na głównym elemencie podestu nad wyciągarką, który swoją drogą, będzie poza modelem.

Przy robieniu washu miałem lekkie problemy, co miejscami widać, użyłem złego medium do rozcieńczenia werniksu i później do czyszczenia.
Cóż, tak to jest jak się mieszka, gdzie się mieszka, a mechanik w dwa miesiące nie może sobie poradzić z silnikiem...
Nie jestem zbyt zadowolony z dźwigu łańcuchowego, ale chyba zostanie, z resztą wiele elementów robiłem, aby zrobić, za długo kleję ten model.
Błota też nie będę poprawiał, nie chce pogorszyć.
Tyle wstępem do meritum, jak i zakończeniem tej podrelacji.

Reszta narzędzi, widoczna metalowa lina holownicza z żywicznymi katuszami.

Obrazek

Obrazek

Z przodu i tyłu dodałem uchwyty holownicze, ciekawej z nimi.
Widoczne błoto z pigmentów, tym razem inną techniką kładłem.
Nie dało się sposobem, jaki do tej pory stosowałem. Model jest za duży i skomplikowany, by można było nim swobodnie manewrować w rękach.

Obrazek

Obrazek

Pierwszy raz robiłem imitację rdzy na wydechach, zadowalająco jak dla mnie. Robienie imitacji faktury rdzy w tej skali to lekkie nieporozumienie.

Obrazek

Płyta nadsilnikowa. W założeniu mocniej uwalona od reszty. Widać toczoną antenę i trzecią wersję jej podstawy.

Obrazek

Podest nad wyciągarką. Nie wyszedł idealnie na szerokość, ale to bez znaczenia, bo jak wspominałem, centralna decha będzie wyjęta.

Obrazek

I na koniec kilka ogólnych, w większej rozdzielczości.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2013, 02:32 przez Sicore, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Tommy T.B.
Czołgista / Tankman

Post autor: Tommy T.B. » 06 maja 2011, 08:34

Witam :-D

Przyglądam się Twoim poczynaniom z modelami od dłuższego czasu i powiem Ci, że jestem pod ogromnym wrażeniem...
Może i długo Ci z tym schodzi, ale na taki efekt warto jest tyle czekać.
Na tym etapie projektu gratuluję super wykonanego modelu :-D Nic tylko pozazdrościć takiej perełki w swojej kolekcji, a tak poza tym, to Twój model coraz bardziej skłania mnie do tego, aby w przyszłości zrobić sobie takie "cudo" :-D

Jeszcze raz serdecznie gratuluję mistrzowskiej roboty i życzę powodzenia w rychłym ukończeniu całości :-D

Pozdrawiam.

Tommy

Sicore
Czołgista / Tankman

Post autor: Sicore » 18 czerwca 2011, 20:35

Poprawiłem brudzenie. Jak mówiłem, ciężko tym manewrować. Przez co uszkodziłem windę, ten element wogóle mi się nie podobał, więc usunąłem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2013, 02:34 przez Sicore, łącznie zmieniany 2 razy.

Sicore
Czołgista / Tankman

Post autor: Sicore » 22 czerwca 2011, 22:14

Uzbrojenie. Korpusy Preiser, lufy Aber. Miał być tylko prawy, ale zostałem namówiony na drugi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2013, 02:35 przez Sicore, łącznie zmieniany 2 razy.

Sicore
Czołgista / Tankman

Post autor: Sicore » 14 grudnia 2011, 00:47

Ostatni element Berge. Wstyd przyznać, ale przez pół roku nie miałem czasu, by zrobić coś, co zajęło dwa wieczory...
Szkoda by było zakrywać windę holowniczą, więc to tak wymyśliłem, że podest będzie stał obok, a na nim przykryty brudną szmatą drugi silnik, skrzynka narzędziowa i skrzynia. Niby będą wymieniać jakieś gerate.
Nic więcej przy tym modelu już nie będę robił, by nie przekombinować.
Po czterech latach i dziesięciu dniach model gotowy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2013, 02:37 przez Sicore, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
PITERPANZER
Site Admin
Kontakt:

Post autor: PITERPANZER » 14 grudnia 2011, 01:08

Słuchaj Kolego .....;) ,mały szantażyk.
Jak doczekam się pewnego zdjęcia to podpowiem tak:
jeden taki
Obrazek

robi coś przy silniku ,a drugi własnie przyjechał berge ,wystaje zza wolanta i krzyczy na niego , że silnik jeszcze nie gotowy ,a tam w polu czekają .

Obrazek
Zapraszam do sklepu/Welcome to the shop !
Obrazek

Sicore
Czołgista / Tankman

Post autor: Sicore » 15 grudnia 2011, 20:43

I to jest słuszna koncepcja.
Jeszcze trochę czasu minie, nim powstanie podstawka, więc może i jakiś figurek się dorobię.

Zapraszam też do galerii końcowej, trochę większych zdjęć.

Sicore
Czołgista / Tankman

Post autor: Sicore » 15 grudnia 2011, 20:59

W końcu coś drgnęło przy Panterze. Póki co, to przykleiłem wieki temu przygotowaną górę kadłuba, do reszty. Kilka lat oczekiwania na ten moment nie wpłynęło pozytywnie na wygląd modelu. W wielu miejscach jest lekko uszkodzony. Sklejenie kadłuba w całość do przyjemności nie należało. Nie jestem z tego zadowolony. Na szczęście łączenia na bokach nie będzie widać, a resztę się poprawi w trakcie prac nad daną sekcją.
Zbliżeń też nie robiłem, będą, jak przyjdzie pora na dany fragment.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2013, 02:40 przez Sicore, łącznie zmieniany 2 razy.

Sicore
Czołgista / Tankman

Post autor: Sicore » 17 stycznia 2012, 00:00

Nie będę opisywał montażu układu jezdnego, bo tę samą robotę miałem przy Berge. Jedyna różnica to brak oklejek wahaczy, przez co są bardziej podatne na rozwarstwienie. Całość jest zbyt słaba przy tak dużym i ciężkim modelu. By zostawić je w standardzie, najlepiej by było skleić całość CA i nasączyć nim każdy kawałek tektury. Ja ruszałem każdym kołem i zalewałem CA, tam gdzie się zaczynało rozpadać.
Ponownie trzeba było się namęczyć z założeniem gąsienic. Przypominam, że to nie są gąsienice do tego modelu, tylko do Pantery w 1/25.
Na lewej stronie popełniłem durny błąd, przy nakładaniu na koło napędowe pękła i po zdjęciu do naprawy założyłem ją odwrotnie...
Oczywiście zauważyłem to jak już skończyłem. I też nie od razu, bo przez brudzenie nie widać tego tak bardzo.
Szersze koła jezdne przyklejone do gąsienic w każdym miejscu styku.

Błotniki i osłony. Przy błotnikach brakowało bocznej ścianki tej małej odchylanej klapki, w sumie też nie miały żadnych detali. Osłony rozciąłem na pojedyńcze elementy i przedłużyłem je, by zachodziły na siebie, jak to było w oryginale.
Też udało mi się zrobić ich mocowania jak w oryginale, czego w ogóle nie widać.

Obrazek

Obrazek

Ogólnie tak to wygląda. Brudzenie tylko tam, gdzie musiałem w trakcie montażu, gąsienice i pod osłonami. Podoba mi się obecny wygląd kół i prawdopodobnie wiele się tam nie zmieni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz prace powinny przyspieszyć, bo większość detali mam zrobione, lata temu.
Głównie brak narzędzi ze stelażami i zapasowych ogniw. Ale do tego wrócę za miesiąc.
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2013, 02:41 przez Sicore, łącznie zmieniany 2 razy.

Sicore
Czołgista / Tankman

Post autor: Sicore » 16 lutego 2012, 23:34

Przód kadłuba. Większość detali miałem od dawna gotowe. Główne prace, poza przyklejeniem ich, to podstawa reflektora IR, detale zestawu IR i poprawienie osłony wentylatora. Tego ostatniego nie widać na zdjęciach...
Autor przewidział go jako płaski element 0,7mm, teraz na niej leży uchwyt lufy.
Podstawę noktowizora musiałem podwyższyć o 1,5mm. Najgorzej wyglądają zawiasy włazów, pewnie gdybym je robił teraz, to bym je zrobił od podstaw.
Obecnie dysponuję dużo lepszą dokumentacją, niż w okresie gdy powstawały te detale. I przepraszam za jakość fotek, już nie mogę patrzeć na to co wychodzi z mojej lustrzanki, robiłem z ręki aparatem do relacji wyjazdowych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 stycznia 2013, 02:42 przez Sicore, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”