Ulan 24 Pulku Ulanow 1 D.Panc.

Pytania, Technika / Technics, Questions, etc / Fragen, Techniken, etc

Moderatorzy: Tommy T.B., mrafalsk

Awatar użytkownika
Rajkub
Czołgista / Tankman
Posty: 57
Rejestracja: 27 października 2006, 15:13
Lokalizacja: Wrocław. PL

Ulan 24 Pulku Ulanow 1 D.Panc.

Post autor: Rajkub » 01 listopada 2006, 18:45

ObrazekObrazekObrazek

Krótka histora powstania figurki z chusteczki higienicznej i odrobiny kartonu.
"Podpuszczony" przez Michała postanowiłem zrobić figurkę do budowanego modelu transportera.
Zdjęcia dość dokładnie obrazują przebieg powstawania strzelca, więc opis jest minimalny, natomiast, jeżeli któryś z kolegów będzie miał pytania, to z przyjemnością odpowiem.

ObrazekObrazekObrazek

Wszystkie elementy , oprócz lufy stena (igła) i rączki napinacza zamka (drucik)wykonane są z papieru . Dzisiaj i lufa, i rączka napinacza byłaby z papieru ;-)

Zdjęcia gotowej figurki przedstawiłem w galerii

I zdjęcie przedstawia sklejony z kartonu szkielet postaci, główka obok jako wykonana nie ze szlachetnego papieru tylko z modeliny została wyrzucona.
II zdjęcie, to wstępnie oklejona kawałkami chusteczki higienicznej postać naszego Frankensteina. Kawałki chusteczki smarowałem rozcieńczonym lekko ponalem i naklejałem na kartonowy szkielet, gdy podłoże było już mocno nasączone klejem (wilgotne) niektóre kawałki można było kłaść suche i ewentualnie lekko nasączane klejem z wierzchu.
III zdjęcie przedstawia wstępnie pomalowaną figurkę. Obok leży główka wykonanana z chusteczki naklejanej na wykałaczkę. Zarysy twarzy (twarz to bardzo optymistyczne określenie) były kształtowane w wilgotnych kawałkach chusteczki, następnie brwi, nos, uszy, włosy powstawały porzez naklejanie kolejnych warstw papieru i ich kształtowanie inną wykałaczką. Na koniec główka została przeszlifowana papierem ściernym. Spodnie i rękawy zostały oklejone ostatecznie bibułką papierosową ( nie rozpada się tak po nasączeniu klejem jak chusteczka i lepiej oddaje widok fałd na mundurze)
Buty ( o gabarytach butów nurka klasycznego) zostały po zrobieniu zdjęcia zastąpione nowymi.
Podeszwy butów ( i coś w rodzaju wręgi) zostały wykonane z tekturki, do nich dokleiłem noski z brystolu ukształtowanego (wyciskanego) " na ślinę" drugą stroną oprawki pędzelka na odwrotnej stronie podkładki pod myszkę. Boki buta wycięte są z papieru do drukarki tak jak i wzmocnienia z wierzchu ( w których wywiercone są otworki na sznurowadła z nici), podobnie wzmocnienia pięt. Całe buty na kolejnych etapach były utwardzane klejem cyjanoakrylowym.
IV zdjęcie - widać nowe adidaski, naklejone są kieszenie i mankiety. Kieszenie wycięte z cienkiego kartonu oklejanego chusteczką, podobnie zaszewki na kieszeniach.
Twarz pomalowana farbami olejnymi (artystycznymi), zarost to wtarty proszek z suchych pasteli.
V zdjącie - komplet elementów do figurki. Ładownice ( wykonane analogicznie jak kieszenie tylko grubsze i z zamknięciami) szelki, pas główny, klamry i sprzączki, hełm, głowa i dłonie. Pas, szelki i getry ( tutaj jeszcze w postaci wstęgi) to paski bibułki papierosowej jako "osnowa" oklejone resztkami chusteczki. Klamry i sprzączki wycięte z zaimpregnowanego cyjanopanem papieru milimetrowego.
Hełm ( brytyjski Mk.I) - denko wykonałem naklejając na okrągłą końcówkę długopisu chusteczki, następnie utwardziłem cyjanopanem i odcięłem potrzebną mi część. Okap, to część stożka wykonanego z kartonu, po odcięciu górnej części. Siatka maskująca, to kawałek gazy ( o zgrozo nie papierowej), pod siatkę wsunięty pakiecik opatrunku osobistego.
Dłonie wyciąłem z tektury 1mm a następnie zagiąłem palce do środka , utwardzając cyjanopanem. W trakcie i na koniec szlifowanie.
VI zdjęcie - model pistoletu maszynowego sten Mk.II wykonany z papieru -głównie rurki o różnej średnicy zwijane z drugiej (kopii) warstwy papieru do drukarki igłowej.
Lufa (niestety) to igła do zastrzyków, no i napinacz zamka z drucika. Pm został pomalowany czarną farbką matową i przetarty kolorem metalu.
VII,VIII,IX -zdjęcia to już figurka względnie gotowa. Na kołnierzu proporczyki 24Pułku Ułanów, na obu ramionach zaznaczone "Polandy", na lewym rękawie symbol 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka.

I to by było na tyle

[%sig%]
Ostatnio zmieniony 04 listopada 2006, 12:43 przez Rajkub, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam, Rajkub

LELO
Czołgista / Tankman
Posty: 107
Rejestracja: 31 października 2006, 16:44
Lokalizacja: Siedlce.PL

Post autor: LELO » 02 listopada 2006, 20:44

Witam ! Jaka to skala i jakie konkretnie zolnierzyk ma wymiary ( chodzi mi o proporcje nog do tulowia i rak ) ?
Ostatnio zmieniony 06 listopada 2006, 21:58 przez LELO, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam LELO

Awatar użytkownika
Rajkub
Czołgista / Tankman
Posty: 57
Rejestracja: 27 października 2006, 15:13
Lokalizacja: Wrocław. PL

Post autor: Rajkub » 02 listopada 2006, 21:04

Witaj
aktualnie figurka po "operacji plastycznej" ma inna głowę i niestety wymaga kapitalnego remontu ;-)
-skala 1/25
-wysokość 70mm, czyli 175 cm "w naturze"
- głowa prawie 12 mm,( powinno byc chyba około 1/7 wysokości)
- tułów ok.18 mm
- reszte wymiarów ( dłonie, ręce itp) dobierałem "na oko".
Pozdrawiam, Rajkub

LELO
Czołgista / Tankman
Posty: 107
Rejestracja: 31 października 2006, 16:44
Lokalizacja: Siedlce.PL

Post autor: LELO » 02 listopada 2006, 22:15

Dziekuje za odpowiedz . Zainteresowal mnie ten temat . Pomysl na ciekawy dodatek do nieciekawych modeli ( moje wykonanie ) . Sprobuje cos skleic , a jak wyjdzie , to zaprezentuje . Gratuluje pomysłu .
Pozdrawiam LELO

ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z budowy / Construction report / Bauberichte”